First slide
Second slide
Third slide

Adet Dönemindeki Değişiklikler ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Adet öncesi dönemde ve adet sürecinde kadınlarda bazı istenmeyen rahatsızlıklar görülebilir.
Kadınlarda adet görmeden birkaç gün önce aşırı yorgunluk, hassasiyet, sıkıntı, sinirlilik, göğüs ağrıları, karın şişmesi, kabızlık ve sivilce çıkması gibi istenmeyen sorunlar görülebilir.
Bu süreçte görülen bu rahatsızlıklar geçici olup  normaldir.Fakat bu belirtiler kısa bir süre için bile olsa kadınların yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiler.
  
Doğurganlık çağındaki kadınlarda her ay yaşanılan regl yani adet  döneminde bazı fizyolojik değişiklikler oluşmaktadır.Bu değişiklikleri birlikte inceleyelim:

1.Kadında vücutta sıvı birikimi nedeniyle vücut ağırlığı artmaktadır. Ancak adet döneminden sonra bu sıvı toplanması  normale dönmektedir.
2.Adet döneminde kanda magnezyum düzeyi azalmakta ve tatlılara karşı istek ve ihtiyaç artmaktadır.
3.Sinirsel gerginlik ve asabiyet görülmektedir.
4.Adet kanaması yoğun olanlarda aşırı kan kaybına bağlı  demir eksikliği anemisi gelişebilmektedir.

Adet döneminde  kadınların dikkat etmesi gereken noktaların başlıcaları ise aşağıda özetlenmiştir.

1.Beslenme yeterli ve dengeli olmalıdır.
2.Adet dönemi sırasında mümkünse stresten uzak durulmalıdır.
3.Adet döneminde alkol ve sigara kullanımı en aza indirilmelidir.Kahve ve çay ise aşırı miktarda tüketilmemelidir.
4.Adet döneminde vücut zaten su topladığından tuz tüketimi azaltılmalıdır.

Kadınlar adet döneminde nasıl beslenmelidir?

Kadınlar adet öncesi dönemde içinde bol miktarda B 6 vitamini bulunan besinler ve lifli gıdalar ile beslenmelidir.
Tuzlu gıdalar  ve kafeinden ise uzak durmalıdır.
Özellikle bu dönemde sinir sistemine olumlu etkileri nedeniyle B grubu vitaminlerinin yeterli tüketimine özen gösterilmelidir.
Fazla tatlı ve karbonhidrat tüketmekten kaçınmalıdırlar.
Demirden zengin yiyecek tüketimine dikkat edilmelidir. Kırmızı et ve sakadad önerilen gıdalardır.
Magnezyum içeren besinlerin tüketimi artırılmalıdır.
Adet dönemi öncesi 1 hafta boyunca, metobolik hızda artış olmaktadır.Bu sebeple günlük enerjiye ek olarak 200 ile 220  kkal. ekstradan tüketilmelidir.
Bu dönemde, vücutta su toplanması ve ağırlık artışına bağlı şişmanlık hissi nedeniyle enerjisi az diyet tüketimi önerilmektedir.
Bu dönemde asla katı bir diyet yapılmamalı, hatta ek enerji tüketilmelidir.
Yemeklerinizi lezzetlendirmek için tuz yerine domates, biber, nane, maydanoz veya dere otu tercih edilebilir.
Adet olmadan önceki günlerde bal, reçel, pekmez, çikolata, pasta, dondurma, tatlı gibi basit karbonhidrat içeren gıdalardan uzak durulmalıdır.
Tam buğday ekmeği, pilav, makarna, patates gibi kompleks karbonhidrat içeren besinler ise kararında olmak kaydıyla tüketilebilir.
Adet döneminde olabilen B 6 vitamini ve magnezyum eksikliği sinirlere zarar verebilir.Ayrıca ciltte döküntü, kas güçsüzlüğü ve kas ağrısı yapabilir.
Demir eksikliği ise kadında unutkanlık,halsizlik, yorgunluk, isteksizlik, enfeksiyonlara dirençsizlik, konsantrasyon bozukluğu oluşturabilir. 
Bu nedenle kadınların özellikle adet döneminde et, karaciğer, balık, yağlı tohumlar (fındık, yer fıstığı, badem ve ceviz), yumurta, süt, kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebze ve kuru meyve tüketimini arttırması önerilmektedir. 
Adet döneminde  kan dolaşımını etkileyen içeceklerden de uzak durulmalıdır.Ada çayı ise kadınlara adet döneminde önerilen son derece sağlıklı bir içecektir.


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.

H
İLGİLİ İÇERİK

Diyet Kolalı İçecekler Diş Sağlığına Zararlıdır

Diş hekimlerine göre son yıllarda yaygınlaşan diyet, light veya şeker içermeyen kola ve meşrubat türleri dişlere zarar veriyor.
Bu içecekler, özellikle çocuklarda yedikleri yemeklerle beraber dişlerinin yüzeylerine yapışarak, çürümelerine sebep oluyor. 
Çocuklarda diş çürüklerinin önlenmesinde ise anne ve babalara büyük görev düşmektedir.
Anne ve babalar, çocuklarının dişlerinde bakteri plaklarının toplanmasını önlemek için çocuklarına küçük yaşlardan itibaren dişlerinin nasıl ve doğru biçimde fırçalamaları gerektiğini  öğretmelidir.


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


Kışın Tükettiğimiz Sebzeler ve Sağlığımıza Faydaları Nelerdir?

Kışın tüketilen  sebzelerin sağlığımıza önemli faydaları vardır.Kış sebzeleri, içerdiği vitamin, mineral ve besinleri birlikte inceleyelim:

Bal kabağı: Yüksek A vitamini, fosfor ve kalsiyum içeren bal kabağı sadece tatlılarda değil; çorba ve mezelerde de kullanılmalı. Ayrıca lifli yiyeceklerin sık tüketiminin kolon kanserine karşı koruyucu olduğu yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır.

Brokoli: A vitamini ve potasyumdan zengin, folik asit için iyi bir kaynak olan brokolinin mineral kaybı en az olacak şekilde pişirilmesi çok önemlidir.
  
Brüksel lahanası: Kükürtlü sebzeler grubunda olduğu için güçlü bir kanser savaşçısıdır. Az pişirilmesi veya çiğ tüketilmesi gerekir.

Havuç: A, B1, B2 vitamini ve lif kaynağıdır. Enerji verir. Karaciğerin safra salgılamasına ve kolesterolü dengelemesine yardım eder.

Ispanak: Demir yönünden zengin olan ıspanak, diğer yapraklı sebzelere nazaran daha çok protein içerir. Tansiyonu düşürür, kan pıhtılaşmasını azaltır. Betakaroten içerdiği için yaşla birlikte ortaya çıkan göz hastalıklarına karşı da etkilidir. Bazı mide kanserlerini önlediği ve bağışıklık sistemini güçlendirdiği kanıtlanmıştır.

Kabak:100 gram kabak günlük folik asit ihtiyacının dörtte birini karşılayabilir. Haşlanmış kabakta bulunan karoten maddesi etkili bir antioksidandır. Yüksek orandaki potasyum sıvı-tuz dengesini sağlar.

Karalahana: Kalsiyum, bakır, demir, potasyum ve C vitamini bakımından zengindir; ayrıca kükürt içerir. Çiğ olarak yemek veya sıkarak suyunu içmek daha faydalıdır. Kansızlığı giderir, idrar söktürür. Mide ve bağırsak yaralarını yumuşatır. Ses kısıklığını giderir, iştah açar. Ancak guatrı olanlar tüketmemelidir.

Kereviz: Kükürtlü sebzelerdendir ve kesildikten sonra en kısa sürede tüketilmesi faydalıdır. Sakinleştirici özelliğinin yanı sıra kanı temizler, kilo almayı önler ve böbrekler için çok yararlıdır.

Kırmızı ve sarı soğan: Sarı ve beyaz olanların besin öğeleri biraz daha yoğun olmasına rağmen her ikisi de güçlü antioksidanlardır. Savunma sistemini güçlendirir. Grip, nezle, astım gibi enfeksiyonlarda sarımsakla birlikte etkin bir role sahiptir. Öksürük söktürücüdür; bronşları temizler. Kemik erimesine iyi gelir.

Lahana: Yaşlanmayı önleyici mineral olarak kabul edilen selenyum sağlıklı bir cilt verir. Mide ve yemek borusu kanseri tehlikesini azaltır.Sadece lahana çeşitlerinde bulunan U vitamini, mide ve bağırsakların iç yüzeyini koruyor, oralardaki yaraların iyileşmesini sağlıyor.

Marul: Su içeriği % 95 civarındadır. A vitamini içerir. 

Mantar: Yüksek enerji, potasyum ve protein içerir. Yağ oranı çok düşüktür.. 

Maydanoz: İdrar söktürücü olan maydanoz C vitamini açısından çok zengindir. Aynı zamanda A vitamini ve potasyum için iyi bir kaynaktır. Taze tüketilmesi, pişmiş haline göre daha besleyici olmakla birlikte, ödem atıcı olarak, kaynatılıp suyu içilebilir.

Patates:Yüksek miktarda nişasta, B ve C vitamini içermesine rağmen, pişirme esnasında ciddi kayıplara uğrar. Aynı zamanda sinir sisteminin düzenli çalışmasını engelleyen bazı toksik maddeler de içerir ve bu toksik maddeler ancak çok iyi pişirildiğinde etkisiz hale gelir. Bu yüzden patatesin çok iyi pişirilmesi de gerekir. Kabuğunun çok ince soyulması vitamin kaybını azaltmak için çok önemlidir. 

Rezene:Uçucu yağlar içerdiğinden kaynatılması yerine sıcak suda bekletilmesi tercih edilmelidir. Anne sütünü artırma konusunda önemli yardımcılardan biridir. Kalsiyum, potasyum gibi minerallerin yanı sıra B vitamini de içerir.
Sarımsak: Enerji verir. Kükürt ve sülfürden zengin olduğu için güçlü bir kanser savaşçısıdır. A, B, C, P vitaminleri içerir. Yüksek tansiyonu düşürür. Kanı temizler. İştah açar. Hazmı kolaylaştırır. Kabızlığı giderir. Romatizma ve eklem iltihaplarında yararlıdır. 

Şalgam: Kalsiyum, demir ve magnezyumdan zengindir.A, C ve B vitamini içerir. Kalsiyum, potasyum ve demir içerir. Kemik ve dişleri güçlendirir. Daha çok suyu tüketilir. İştahı açar. Vücuttaki toksinleri atmak için hem yenmesi hem de suyunun tüketilmesi oldukça sağlıklıdır. Mide ve karaciğere faydalıdır.  

Tere: Yapısındaki madeni tuzlar ve vitaminler sayesinde, kani mikroplardan temizler, hastalıklara karşı direncimizi artırır. Böbrek taşlarını eriterek düşmesini kolaylaştırır. Kandaki şeker oranını düşürür. Güç vericidir, dermansızlık ve halsizliğe iyi gelir.

Turp: Özellikle siyah turp, çok daha yüksek miktarda besin ögesi içerir ve böbrekler için yararlıdır. . Potasyum için iyi bir kaynaktır. Halsizliğe iyi gelir. Tokluk hissi sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Üst solunum yolu enfeksiyonlarının giderilmesinde iyi bir yardımcıdır.  


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


H
SPONSOR BAĞLANTILARQ
TAHLİL MERKEZLERİ
Öne çıkan tahil merkezleri için tıklayın.B
KONU İLE İLGİLİ YORUMDA BULUN
Hey! Bu konu hakkında yorumda bulunmak veya Tahlil.com'a soru sormak için hemen üye ol veya giriş yap
W
YORUMLAR
3 yıl önce
G
dt_freeheart_89

Merhabalar.şubatta adet olamadım sebebi kist dedi doktor. martta adet olduktan sonra nisanın 3ünde adet oldum ancak bunun 3 günü damla damla diğer 5 gün rutindi. bittikten sonra 1.2. ve 3. gün yine damla şeklinde geldi bu sabahsa rutin adet olur şekilde devam ediyor. sebebi ne olabilir

Tahlil.com
Bunun nedeninin araştırılması için bir kadın doğum uzmanına başvurun.Gerekli tahlilleri istedikten sonra sizi bilgilendirecektir.
3 yıl önce
G
metalhead1938

Son iki adetimde, adet bitiminden sonra kasık ağrısı ve yumurtalık ağrısı çekiyorum. İlk adetimde çok ağrıdı doktora gittim. İdrar tahlili yaptı. kas ağrısı bir şey olmaz dedi gönderdi. Bu ay eskisi kadar ağrımasa da arada bir ağrı vuruyor. Neden olabiliri?

TahlilCom
Yumurtalıklarınızın ultrason ile incelenmesini ve kadın hastalıklarına muayene olmanızı öneririz..
4 yıl önce
G
aaaaa

Iyi çalışmalar. Benim sin iki aydır göğüs uçlarımda koyulaşma var neden olabilir acaba?

TahlilCom
Ciddi bir durum olduğunu düşünmüyoruz yine de bir kadın doğum doktoruna danışabilirsiniz öncelikle.
4 yıl önce
G
fırat

Merhaba hocam . Bu konuyla ilgili bir sorum olmıycak benim farklı bir sorum olucak. Son 3 gündür sol ayak parmağım uyuşuyor sağlık ocağına gittim ve vitamin verdi kullanıyorm ama daha bir faydasını görmedim netten okuyorum kalp nöroloji falan diyor sizceönemli sorun varmıdır hangi doktora gitmeliyim

Tahlil.com
İlk aşamada nöroloji ve/veya ortopedi dpktorlarına başvurunuz.
4 yıl önce
G
yagmurdonerkenkara

17 yaşındayım adetim yeni düzene giriyor 5 aydır falan her ay oluyordum fakat ağrısız ve az oluyordum. geçen ay ağrısı 1hafta önce başladı ve çok yoğun oldum. bu ay ise yine ağrısız oldum ve koyu renk geldi. koyu renk gelince biraz korktum koyu renk gelmesi normal mi?

Tahlil.com
Bu yaşlarda kimi zaman adetleriniz düzensiz olabilir.ޞikayetleriniz devam ederse bir KADIN doğum doktoruna başvurun

H
SPONSOR BAĞLANTILARH
SPONSOR BAĞLANTILARH
İLGİLİ MAKALELER