First slide
Second slide
Third slide

Adet Dönemindeki Değişiklikler ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Adet öncesi dönemde ve adet sürecinde kadınlarda bazı istenmeyen rahatsızlıklar görülebilir.
Kadınlarda adet görmeden birkaç gün önce aşırı yorgunluk, hassasiyet, sıkıntı, sinirlilik, göğüs ağrıları, karın şişmesi, kabızlık ve sivilce çıkması gibi istenmeyen sorunlar görülebilir.
Bu süreçte görülen bu rahatsızlıklar geçici olup  normaldir.Fakat bu belirtiler kısa bir süre için bile olsa kadınların yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiler.
  
Doğurganlık çağındaki kadınlarda her ay yaşanılan regl yani adet  döneminde bazı fizyolojik değişiklikler oluşmaktadır.Bu değişiklikleri birlikte inceleyelim:

1.Kadında vücutta sıvı birikimi nedeniyle vücut ağırlığı artmaktadır. Ancak adet döneminden sonra bu sıvı toplanması  normale dönmektedir.
2.Adet döneminde kanda magnezyum düzeyi azalmakta ve tatlılara karşı istek ve ihtiyaç artmaktadır.
3.Sinirsel gerginlik ve asabiyet görülmektedir.
4.Adet kanaması yoğun olanlarda aşırı kan kaybına bağlı  demir eksikliği anemisi gelişebilmektedir.

Adet döneminde  kadınların dikkat etmesi gereken noktaların başlıcaları ise aşağıda özetlenmiştir.

1.Beslenme yeterli ve dengeli olmalıdır.
2.Adet dönemi sırasında mümkünse stresten uzak durulmalıdır.
3.Adet döneminde alkol ve sigara kullanımı en aza indirilmelidir.Kahve ve çay ise aşırı miktarda tüketilmemelidir.
4.Adet döneminde vücut zaten su topladığından tuz tüketimi azaltılmalıdır.

Kadınlar adet döneminde nasıl beslenmelidir?

Kadınlar adet öncesi dönemde içinde bol miktarda B 6 vitamini bulunan besinler ve lifli gıdalar ile beslenmelidir.
Tuzlu gıdalar  ve kafeinden ise uzak durmalıdır.
Özellikle bu dönemde sinir sistemine olumlu etkileri nedeniyle B grubu vitaminlerinin yeterli tüketimine özen gösterilmelidir.
Fazla tatlı ve karbonhidrat tüketmekten kaçınmalıdırlar.
Demirden zengin yiyecek tüketimine dikkat edilmelidir. Kırmızı et ve sakadad önerilen gıdalardır.
Magnezyum içeren besinlerin tüketimi artırılmalıdır.
Adet dönemi öncesi 1 hafta boyunca, metobolik hızda artış olmaktadır.Bu sebeple günlük enerjiye ek olarak 200 ile 220  kkal. ekstradan tüketilmelidir.
Bu dönemde, vücutta su toplanması ve ağırlık artışına bağlı şişmanlık hissi nedeniyle enerjisi az diyet tüketimi önerilmektedir.
Bu dönemde asla katı bir diyet yapılmamalı, hatta ek enerji tüketilmelidir.
Yemeklerinizi lezzetlendirmek için tuz yerine domates, biber, nane, maydanoz veya dere otu tercih edilebilir.
Adet olmadan önceki günlerde bal, reçel, pekmez, çikolata, pasta, dondurma, tatlı gibi basit karbonhidrat içeren gıdalardan uzak durulmalıdır.
Tam buğday ekmeği, pilav, makarna, patates gibi kompleks karbonhidrat içeren besinler ise kararında olmak kaydıyla tüketilebilir.
Adet döneminde olabilen B 6 vitamini ve magnezyum eksikliği sinirlere zarar verebilir.Ayrıca ciltte döküntü, kas güçsüzlüğü ve kas ağrısı yapabilir.
Demir eksikliği ise kadında unutkanlık,halsizlik, yorgunluk, isteksizlik, enfeksiyonlara dirençsizlik, konsantrasyon bozukluğu oluşturabilir. 
Bu nedenle kadınların özellikle adet döneminde et, karaciğer, balık, yağlı tohumlar (fındık, yer fıstığı, badem ve ceviz), yumurta, süt, kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebze ve kuru meyve tüketimini arttırması önerilmektedir. 
Adet döneminde  kan dolaşımını etkileyen içeceklerden de uzak durulmalıdır.Ada çayı ise kadınlara adet döneminde önerilen son derece sağlıklı bir içecektir.


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.

H
İLGİLİ İÇERİK

Sağlıklı Bir Cilde Sahip Olmak İçin 7 Önemli Öneri

Sağlıklı bir cilde sahip olmak özellikle bayanlar olmak üzere herkesin istediği bir hedeftir.

Uzmanlar bunun için 7 önemli öneri de bulunuyor.

1.Özellikle güneşli günlerde güneş kremi düzenli olarak kullanılmalıdır.Güneş kremi sadece yaz tatilinde güneşlenirken değil,günlük hayatta da özellikle hassas ciltlere düzenli olarak uygulanmalıdır.Güneş kremi; yüz,kollar ve boyun gibi güneş alan her bölgeye uygulanabilir.
2. Güneş lekeleri, deride kuruluğa ve derinin esnekliğini kaybetmesine neden olabilir.Güneş lekesi olan bölgeler, nemlendirici kremler de sürülmelidir.                                                                            
3.Bazı cilt hastalıkları sivilce oluşumuna yol açabilir.Cildinizde sivilce oluştuğunda, vakit geçirmeden bir cildiye uzmanına uygun tedavi için başvurmalısınız.                                                                        
4.Gece yatarken, cildinize uyguladığının makyajı mutlaka çıkarmalısınız.Temiz, bakımlı ve sağlıklı bir cilt için yapılan makyajlar günlük olarak silinmelidir.                                                                      
5.Kullandığınız cilt bakım ürünlerini sık sık değiştirmeyin.Bir cilt bakım ürününün etkisinin anlaşılabilmesi için ortalama 4 ile 6 haftalık bir kullanım süresine ihtiyaç bulunmaktadır.                                            
6.Birden çok cilt bakım ürününü aynı anda kullanmayın.Aralarındaki etkileşim cildinize zarar verebilir.
7.Cildinizi nemli tutun.Uzmanların önerdiği nemlendiricileri tercih edin.Kuru ciltler, ciltte yıpranmanın da habercisidir.


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


Omega 3 Neden İnsan Sağlığı İçin Gereklidir?

Omega 3 vücudun genel sağlığı için gereklidir.  Vücuttaki iltihabın azalması ve kan dolaşımında çıkan sorunların azalması için önemlidir çünkü kan dolaşım sisteminde meydana gelen iltihaplar kalp hastalıkları, yüksek kan tansiyonu ve damar tıkanıklıklarına sebep olabilir. 

Omega 3 yağları depresyon ve astım hastalarına yararlıdır. Bu doğal yağlar ilaçların etkisini güçleştirir. Buna ilave olarak beynin hafıza ve  sağlığı için ve alzheımer hastalığına karşı tavsiye edilir.


Genelde balık ve deniz ürünlerinde yüksek miktarlarda omega 3 yağları bulunur. Ancak kırmızı et omega 3 açısından iyi bir besin kaynağı değildir. Kivi, keten tohumu ve kuru yemiş gibi bitkisel ürünler de yüksek miktarda bulunur. Yumurta ve sebzeler iyi bir omega 3 kaynağıdır.


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


L
ÇOK OKUNANLAR
H
SPONSOR BAĞLANTILARQ
TAHLİL MERKEZLERİ
Öne çıkan tahil merkezleri için tıklayın.B
KONU İLE İLGİLİ YORUMDA BULUN
Hey! Bu konu hakkında yorumda bulunmak veya Tahlil.com'a soru sormak için hemen üye ol veya giriş yap
W
YORUMLAR
2 yıl önce
G
dt_freeheart_89

Merhabalar.şubatta adet olamadım sebebi kist dedi doktor. martta adet olduktan sonra nisanın 3ünde adet oldum ancak bunun 3 günü damla damla diğer 5 gün rutindi. bittikten sonra 1.2. ve 3. gün yine damla şeklinde geldi bu sabahsa rutin adet olur şekilde devam ediyor. sebebi ne olabilir

Tahlil.com
Bunun nedeninin araştırılması için bir kadın doğum uzmanına başvurun.Gerekli tahlilleri istedikten sonra sizi bilgilendirecektir.
3 yıl önce
G
metalhead1938

Son iki adetimde, adet bitiminden sonra kasık ağrısı ve yumurtalık ağrısı çekiyorum. İlk adetimde çok ağrıdı doktora gittim. İdrar tahlili yaptı. kas ağrısı bir şey olmaz dedi gönderdi. Bu ay eskisi kadar ağrımasa da arada bir ağrı vuruyor. Neden olabiliri?

TahlilCom
Yumurtalıklarınızın ultrason ile incelenmesini ve kadın hastalıklarına muayene olmanızı öneririz..
4 yıl önce
G
aaaaa

Iyi çalışmalar. Benim sin iki aydır göğüs uçlarımda koyulaşma var neden olabilir acaba?

TahlilCom
Ciddi bir durum olduğunu düşünmüyoruz yine de bir kadın doğum doktoruna danışabilirsiniz öncelikle.
4 yıl önce
G
fırat

Merhaba hocam . Bu konuyla ilgili bir sorum olmıycak benim farklı bir sorum olucak. Son 3 gündür sol ayak parmağım uyuşuyor sağlık ocağına gittim ve vitamin verdi kullanıyorm ama daha bir faydasını görmedim netten okuyorum kalp nöroloji falan diyor sizceönemli sorun varmıdır hangi doktora gitmeliyim

Tahlil.com
İlk aşamada nöroloji ve/veya ortopedi dpktorlarına başvurunuz.
4 yıl önce
G
yagmurdonerkenkara

17 yaşındayım adetim yeni düzene giriyor 5 aydır falan her ay oluyordum fakat ağrısız ve az oluyordum. geçen ay ağrısı 1hafta önce başladı ve çok yoğun oldum. bu ay ise yine ağrısız oldum ve koyu renk geldi. koyu renk gelince biraz korktum koyu renk gelmesi normal mi?

Tahlil.com
Bu yaşlarda kimi zaman adetleriniz düzensiz olabilir.ޞikayetleriniz devam ederse bir KADIN doğum doktoruna başvurun

H
SPONSOR BAĞLANTILARH
SPONSOR BAĞLANTILARH
İLGİLİ MAKALELER