First slide
Second slide
Third slide

Apandisit Belirtileri

Apandis karın sağ alt bölgesinde, kalın bağırsağın başlangıç kısmında bulunan parmak şeklinde bir organdır. Apandisit; apandisin iltihaplandığı anlamına gelir. Tüm yaşlarda görülebilir ancak en sık 10-30 yaşlar arasında görülür.

 

Karnın sağ alt kısmında şiddetli ağrılar oluşabilir. Bununla birlikte kusma, mide bulantısı, ateş, kabızlık ya da ishal, gaz sorunu ve sırt ağrısı gibi diğer belirtilerde eşlik edebilir. Apandis iltihaplandığında kalın bağırsağa bağlı olan bölüm tıkanabilir. Bunun sonucunda apandiste şişme meydana gelir. Patladığında ise iltihaplı sıvı karın boşluğuna akar. Kısa sürede gerekli önlemler alınmadığında karın zarı iltihabı oluşabilir.

 

Apandis patlaması hayatı tehdit eden, ciddi bir sağlık sorunudur. Bu bölgede meydana gelen ağrılara dikkat edilmelidir. Şiddetli ağrılarda veya uzun süre devam eden ağrılarda sağlık kuruluşuna gidilerek gerekli muayene yaptırılmalıdır.


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.

H
İLGİLİ İÇERİK

Tatlıyı Ne Zaman Yemeli?

Bir toplumun yemek yeme alışkanlığı, o toplumun sağlık durumunu ortaya koyar. Topluma bakıldığında ise giderek sağlıksızlaşan, obezleşen, aşırı tüketim yapan nesiller ortaya çıkmaktadır. Bu durumdan da anlaşılacağı gibi, hali hazırda uygulanan beslenme alışkanlıkları son derece yanlıştır.

Su içmenin öneminden her zaman bahsedilir. Su tüketimi pek çok hastalığı önlediği gibi, obeziteye karşı da koyabilen en hayati besindir. Ancak suyun dahi içilme vakti çok önemlidir. Suyun gerçek faydasını görebilmek için yavaş yavaş gün içine yayarak ancak büyük çoğunluğunu öğlene kadar olan vakitte tüketmek gerekir. Bunun yanında; yemekle birlikte değil, yemeklerden en az yarım saat önce su içilmelidir ki, mideyi hem besinlere hazırlasın; hem de, açlık hissini biraz bastırsın ki, hızlı yemek yeme durumunu engellesin. Tıpkı su içme de detaylar olduğu gibi diğer besinleri tüketmekte de bazı ince püf noktaları vardır.

Bunların başında tatlı yeme vakti gelir. Toplumumuzda alışkanlık olduğu üzere, yemeğin üzerine hemen tatlı beklenir. Tatlısı olmayan sofralar neredeyse eksik olarak değerlendirilir. İşte bu durum yüzünden pek çok kişi kilo alışını durduramamaktadır.

Her yemekte midede belli miktarda asit üretilir ve bu asidin görevi besinlerin sindirilmesidir. Tabii yemek sonlarına doğru artık bu asit miktarı azalır hatta bitme noktasındadır tıka basa doymuşsanız. İşte tam bu esnada (yemeğin üstüne gelen tatlıda) mideye biraz daha yük geldiğinde yani tatlı yediğinizde bu tatlı sindirilemez. Sindirilemeyen her besin gibi depo edilir ve yakılmadığı zaman karşımıza yağ olarak geri döner.

Bu sebeple tatlı tok karınla özellikle yemekten hemen sonra yenmemelidir. Tavsiye edilen tatlı yeme vakti; aç karınladır. Bu sayede hem bir öğünü geçirmiş olursunuz, hem de daha az sınırlama yaparak tatlının tadını çıkarabilirsiniz. Şayet aç karınla tatlı yiyemiyorsanız, yemeğin üzerinden en az üç saat beklemeniz uygun olacaktır. Böylelikle vücudunuzda yağ olarak birikmesini engelleyebilirsiniz. 


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


Hapşırık Tutmak Sağırlık Riskini Arttırır

Hapşırık vücudun bazı etkenlere karşı kullandığı bir savunma mekanizmasıdır.
Bu durumda hava yüksek bir basınçla burun deliklerinden dışarı çıkar ve burun kanalını yabancı etkenlerden temizler.
Hapşırma sırasında 40,000 den fazla parçacık burundan dışarıya atılır.
Hapşırırken burunda, basınç inanılmaz bir şekilde yükselir eğer bu basıncı tutarsanız kulak perdenize zarar verebilirsiniz.
Bu durum da kulaklarımızda sağırlığa sebep olabilir.


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


L
ÇOK OKUNANLAR
H
SPONSOR BAĞLANTILARQ
TAHLİL MERKEZLERİ
Öne çıkan tahil merkezleri için tıklayın.B
KONU İLE İLGİLİ YORUMDA BULUN
Hey! Bu konu hakkında yorumda bulunmak veya Tahlil.com'a soru sormak için hemen üye ol veya giriş yap
W
YORUMLAR
1 ay önce
G
arzu07

ağrıdan acile gittim 15 gün önce, idrar kan tahlili yapıldı,kan tahlilin MCHC [L] 31,43 ..RDW [H] 18,6 ,çıktı, idrar tahlilin de Eritrosit [E] 1+ çıktı,ilaç kullandım geçmedi,ürolojiye gittim,tekrar idrar tahlili istendi Eritrosit [E] 2+ ve Lökosit [E] +-, sonuçlar nedir acaba?

TahlilCom
Tedaviye rağman şikayetleriniz geçmedi ise idrar kültürü yaptırmanızı öneririz..
1 ay önce
G
fenerbahce_tugce1907

Eşimle sürtünme yoluyla iliski yaşadık vajinamdan içeri biraz boşaldı hamile kalma olasiligim var mı?

Tahlil-com
Evet bu şekilde hamile kalabilirsiniz.
1 ay önce
G
kevsergonulds

Hocam merhaba ben bir ilişki yaşadım fakat vajinanın içine boşalma olmadı sadece kalça kısmına boşaldı yani vajinaya geldi mı bilemem ve ilişki yaşanırken adettim .Daha sonra 25 gün geçti ve idrar testi yaptım negatif cıktı. Sonrasında da adet oldum ama normale göre azdı şimdide adetim bitmesine rağmen karnında ciddi bir şişlik var bu kanamanın adet değilde üstüne adet görme olmasından korkuyorum.

Tahlil.com
Regl iken ilişkiye girmek gebelik oluşumunu engeller diye kesin bir durum yok.Üstüne görme kanaması normal adet kanamasından çok daha farklı ve kısa süreli bir kanama olur. Üstüne görme kanaması olduğunu düşündürüyorsa gebelik testini tekrarlayarak daha net bir bilgi edebilir veya bir kadın doğum doktoruna muayene olabilirsiniz.
2 ay önce
G
karamurat_416

10 aylık bebeğimin test sonuçları

TSH: 1,60
SERBEST T4:14,69
SERBEST T3: 6,35

Tahlil.com

Tahlil.com da tahlil sonuçlarınızın uzmanlarımızca sağlıklı bir şekilde yorumlanması için tahlillerinizin sonuç raporunda belirtilen normal değerlerini de yazmalısınız.
Bu konuda sitemizde bir çok uyarıda bulunup okurlarımızı bilgilendik.
Aşağıda konuya dair uyarılarımızı gözden geçirmenizde yarar var.2 ay önce
G
ades

prolaktin yüksekliği tedavisi görüyordum ilacı bırakınca tekrar yükselme olduğu için doktorum mr istedi. mr sonucunda hipofiz bez parankiminde sınırları net olarak belirlenemeyen 7 mm çapında İV GD sonrası serilerde belirgin kontrast tutulum göstermeyen görünüm mevcuttur denmekte.

Tahlil.com
Hipofiz bezinizde normal olmayan bir oluşum gözlenmiş.Doktorunuz konuya dair detaylı bilgi verecektir.
2 ay önce
G
meltem06_894

adet gunum15 gün gecikti kan testi yaptirdim beta 23 cikti ve adet oldum doktorun bi hafta sonra tekrar test yapacak acaba hamile olabilir miyim?

Tahlil.com

Halk arasında Kimyasal gebelik olarak bilinen durumu  geçiriyor olabilirsiniz.Aşağıda kimyasal gebelik ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Kimyasal gebelik ( biyokimyasal gebelik) nedir?

2 ay önce
G
doganage

ALT 119
AST 99
CRP 79
bu değerler yüksek
EOS% 4,5
HGB 13,7
HCT 40,5
bu değerler düşük çıktı, sorun nedir?

Tahlil.com

CRP sıklıkla istenen bir tahlil türü olup  akut faz reaktanıdır.
Tahlil sonucunuzda CRP değeri yüksek olarak görülüyor.
CRP yüksekliğinde ilk olarak akla enfeksiyon ve/veya  romatizmal durumlar akla gelir.

CRP yüksekliğine dair aşağıdaki bağlantıda detaylı bilgi bulabilir ve bu konuda sorulmuş benzer soru ve verilmiş cevapları okuyabilirsiniz.

CRP YÜKSEKLİĞİ NEDİR?

Aynı zamanda ALT ve AST yüksekiğiniz de var.Belirtiğiniz değerler ve testler karaciğer fonksiyonları yönünden bilgi veriyor. Karaciğer yağlanması, kullandığınız ilaçlar ilk akla gelen yükselme nedenleri.Ultrason muayenesi ilk aşamada fikir verecektir bu testlerin yüksekliğine dair.Aşağıda konu ve karaciğer testlerine dair detaylı bilgi ve sorulmuş benzer sorular ile cevapları görebilirsiniz.


http://tahlil.com/alanin-aminotransferaz-alt

http://tahlil.com/aspartat-amino-transferaz-ast-sgot-yuksekligi-ve-dusuklugu-hangi-durumlarda-gorulur-ast-normal-degerleri-nedir2 ay önce
G
moosefirst

TSH -- 1.19 (N.D. 0.35 - 4.94)
Vitamin b12 -- 208 (187 - 883)
Ferritin -- 71.59 (21.81 - 274.66)
Folat -- 5.3 (3.1 - 20.5)

Demir (serum) -- 62 (65-175)
UIBC -- 289 (69-240)
TIBC -- 351

2.5 yıldır saç dökülmesi yaşamaktayım

Tahlil.com
Demir eksikliği bulgularınız var.Saç dökülmesinde etken olabilir.
2 ay önce
G
o.bastan

ben yeni evli bi bayanım.. eşimle ilişki anında canım çok acıyor ve ilişki gerçekleştirmiyor kendimi istem dışı çok kasıyorum ne yapmam gerekiyor bunu nasıl yenebilirim?

TahlilCom
Kadın doğum uzmanına gitmeniz ve muayene olması gereklidir..

H
SPONSOR BAĞLANTILARH
SPONSOR BAĞLANTILARH
İLGİLİ MAKALELER