First slide
Second slide
Third slide

ASPARTAT AMİNO TRANSFERAZ (AST, SGOT) yüksekliği ve düşüklüğü hangi durumlarda görülür? AST normal değerleri nedir?

5 yıl önce
G

  AST testi temel olarak karaciğer fonksiyonlarına dair bilgi veren bir biyokimya testidir. AST yüksekliği klinik olarak; akut hepatitler, akut karaciğer hastalığı, miyokard enfarktüsü, perikardit, miyokardit ve iskelet kası hastalıklarında görülür. Ayrıca,intramuskuler enjeksiyon, orta seviyede egzersiz yapmak veya karaciğer üzerine etkili ilaçlar da AST yüksekliğine yol açabilir.

   AST’ın aşırı yükselmesi karaciğerdeki hastalığın ağırlığını ve karaciğer hasarını gösterir. Erişkinlerde, karaciğer travması görüldüğünde AST değerleri ilk gün hızlı bir şekilde yükselir.Bunu takiben 24 saatte AST değerleri normale döner.

    AST düşüklüğünün görüldüğü durumlar:

 * Vitamin B6 eksikliğinde
 * Üremi AST

Normal Değerleri: Erkekte 15-40 U/L Kadında 13-35 U/L

H
İLGİLİ İÇERİK

Ben 19 yaşındayım hastaneye gittim bhcg değeri 8.99 çıktı.Doktor bana 2 haftalık hamilesin dedi dün akşam gebelik testi yaptım tek çizgi çıktı sizce hamile miy

7 saat önce
G

Ben 19 yaşındayım hastaneye gittim bhcg değeri 8.99 çıktı.Doktor bana  2 haftalık hamilesin dedi dün akşam gebelik testi yaptım tek çizgi çıktı sizce hamile miyim?

Tahlil.com

Beta HCG değeriniz henüz çok yeni bir hamilelik olduğu yönünde bir bilgi veriyor.

Önümüzdeki günlerde bu değerdeki yükselme, örneğin 2 gün sonra tekrarlanan Beta HCG değerinde en az 2 kat artış hamilelik yönünden çok daha net bilgi verecektir.
Kesin hamilelik tanısı ise, yapılacak ultrason muayenesinde gebelik kesesinin görülmesi ile koyulacaktır.Kanda yapılan gebelik testinin güvenilirliği, evde yapmış olduğunuz gebelik testinden daha yüksektir.Bu yüzden idrar testi değil kan testi baz alınır.

Beta HCG değerleri ve buna göre tahmini gebelik haftasının hesaplanmasında dair merak ettikleriniz var ise aşağıdaki yazımızda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Beta HCG değerlerine göre tahmini gebelik haftası

Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


Merhaba 17 yaşındayım genel anestezi 18 yaşından küçüklere verilmiyormuş doğru mu?

7 saat önce
G

Merhaba 17 yaşındayım genel anestezi 18 yaşından küçüklere verilmiyormuş  doğru mu?

Tahlil.com
Genel anestezi almaya engel herhangi bir hastalık veya başka bir durum söz konusu değil ise alınabiliyor.

Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


Adetim bugün 6 gün gecikti 2 gün önce evde test yaptım çok silik ikinci çizgi gördüğümü düşünerek kanda gebelik testi yaptırdım 0.20 çıktı doktor asistanı negat

7 saat önce
G

Merhaba son adet tarihim 16 Mayıs adetim bugün 6 gün gecikti 2 gün önce evde test yaptım çok silik ikinci çizgi gördüğümü düşünerek kanda gebelik testi yaptırdım 0.20 çıktı doktor asistanı negatif dedi ama emin olamadım hamile miyim?

Tahlil.com
Yazmış olduğunuz bhcg değerine göre test sonucu negatif,yani gebelik yok anlamındadır. Kanda gebelik testinin güvenilirliği idrar testine göre daha yüksek olduğu için kan testine göre yorumlama yapılır. Adet düzensizliği başka nedenlere bağlı olabilir bu durumla ilgili bir kadın doğum doktoruna muayene olabilirsiniz.

Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


Merhabalar düzensiz adet geçiriyorum bu ayın 7 sinde adet olmam gerekirken ayın 18 i olmasına rağmen hala adet olamadım ayın 11 inde de sürtünme ile ilişki yaşa

7 saat önce
G

Merhabalar düzensiz adet geçiriyorum bu ayın 7 sinde adet olmam gerekirken ayın 18 i olmasına rağmen hala adet olamadım ayın 11 inde de sürtünme ile ilişki yaşamıştım iç çamaşırlarımız vardı bugün test çubuğu aldım negatif cıktı, ardından hastaneye gidip kan testi yaptırdım Beta Hcg <1.20 çıktı bu sonuçlar neye işaret ediyor yardımcı olur musunuz?

Tahlil.com
 Bu tarz ilişkilerde gebelik riski yok denecek kadar azdır.  Test sonuçlarını da gebelik olmadığına dair bilgi veriyor. Adet düzensizliği bir çok nedene bağlı olarak yaşanabilen  durumdur. Bir kadın doğum doktoruna muayene olarak doktorunuzun gerek göreceği tetkikleri yaptırabilirsiniz.

Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


H
SPONSOR BAĞLANTILARQ
TAHLİL MERKEZLERİ
Öne çıkan tahil merkezleri için tıklayın.B
KONU İLE İLGİLİ YORUMDA BULUN
Hey! Bu konu hakkında yorumda bulunmak veya Tahlil.com'a soru sormak için hemen üye ol veya giriş yap
W
YORUMLAR
2 yıl önce
G
rebirth_time

Hocam kan tahlilinde ALT 462, AST ise 978.5 çıktı. Çok yüksek.Detaylı test için Ankara'ya gitti kan.
Hepatit olduğu düşünülüyor ama bende hiçbir belirtisi yok. sorum : ısınmadan ağır sayılabilecek spor yaptım. kasların yırtılması sebepli olabilir mi?

Tahlil.com

Belirtiğiniz değerler ve testler karaciğer fonksiyonları yönünden bilgi veriyor. Karaciğer yağlanması, kullandığınız ilaçlar ilk akla gelen yükselme nedenleri.Ultrason muayenesi ilk aşamada fikir verecektir bu testlerin yüksekliğine dair.Aşağıda konu ve karaciğer testlerine dair detaylı bilgi ve sorulmuş benzer sorular ile cevapları görebilirsiniz.

ALT YÜKSEKLİĞİ

AST YÜKSEKLİĞİH
SPONSOR BAĞLANTILARH
SPONSOR BAĞLANTILARH
İLGİLİ MAKALELER