First slide
Second slide
Third slide

Çikolata Kisti Kadınlarda Kansere Yol Açar mı?

Üreme çağında bulunan her 7 kadının birinde ve çocuk sahibi olmak isteyen ve bu konuda tedavi gören her 4 kadının birinde çikolata kistine rastlanılıyor.
Çikolata kistinin tıbbi adı ise endometriosistir.

Kadınlarda rahmin iç kısmını oluşturan bu nedenle de  adet kanamalarınında aktif rol oynayan endometriumun hastalığı olarak da bilinir çikolata kisti.

Endometrium dokusunun rahim haricinde başka bir bölgeye yerleşmesi normal değildir.Böyle bir durumda rahim dışı alanlarda da endometrium dokusu bulunması bu bölgelerde de kanamaya sebep olur. Bu şekilde ortaya çıkan döküntüler de üreme sisteminde bulunan organlar arasında yapışıklığa sebep olur.Bu durum da çikolata kisti olarak tanımlanır.Buna endometriosis hastalığı adı verilir.

Bilim adamları endometriosis ile yumurtalık kanseri arasında ilişki olup olmadığı yönünde araştırmalar da yapmaktadır.
Normalde çikolata kisti iyi huylu bir hastalık olup kanser değildir.
Her ne kadar hastalar arasında çikolata kistinin kansere yol açabileceği gibi bir şüphe olsa da bu konuda bilimsel kanıt bulunmamaktadır.

Yükleniyor...
H
İLGİLİ İÇERİK

Benign Prostat Hipertrofisi (BPH) Nedir?

Benign prostat hipertrofisi olarak da bilinen iyi huylu prostat hiperplazisi  (BPH) prostatın kanser dışı nedenlerle bağlı olarak büyümesidir.
Prostat, erkeklerde dış idrar yolu olarak da bilinen üretrayı  saran küçük bir bez olup semenin bir bölümünü oluşturan bir sıvı salgılar.
Prostatın büyüklüğü arttıkça dış idrar yolunu baskılayarak idrar akışının yavaşlamasına, idrara yapmaya başlamada gecikmeye, sık ve acil idrar yapma hissi oluşmasına ve bazen de  işeme sonunda damlamaya neden olmaktadır.
Bu süreç aynı zamanda mesanede idrar kalmasına da neden olarak mesane kasını da zayıflatabilmektedir. Bu da  böbrek taşları oluşumu veya idrar yolu enfeksiyonu geliştirme riskini yükseltmektedir.
Ağır BPH olgularında,  idrar gerisin geri böbrekler içine giderek böbreklere zarar verebilmektedir. Kimi olgularda ise, çok sık olmamakla birlikte BPH hastaların idrar yapmasını engeller.
İdrar yapamama ciddi bir sorun olup bu durumlarda acil tıbbi müdahale gerekebilir.
BPH cinsel fonksiyonlar üzerinde de  olumsuz etkiler yapabilmektedir. Ağrılı orgazm ve iktidarsızlığa neden olabilmektedir.
Erkeklede yaş ilerledikçe  BPH daha sık görülebilmektedir.
Bilimsel araştırmalar  60 lı yaşlara gelen her 2 erkekten birinde BPH oluşabileceğini ortaya koymaktadır.
Merak edilen bir konu da BPH'nın prostat kanserine neden olup olmayacağıdır.
Bu tür bir ilişki bilimsel olarak kanıtlanmamış olup ancak her iki hastalık da aynı anda görülebilmektedir.
Hastalığın tanı, tedavi ve takibi üroloji doktorlarınca yapılmaktadır.6 Soruda Çocuklarda İnek Sütü Alerjisi Nedir?

Çocuklarda inek sütü alerjisi sıkça merak edilen bir konudur.Sitemize bu konuyla ilgili sıkça sorular gelmesi üzerine,Tahlil.com olarak, 6 soru ve cevapta anneler ve anne adayları için çocuklarda inek sütü allerjisi konusunu inceledik.

1.İnek Sütü Alerjisi Nedir? 
İnek sütü proteinlerine karşı çocuğun vücudunun anormal bir reaksiyon vermesidir. Günümüzde bebeklere 1 yaşa kadar inek sütü önerilmiyor.Ancak bazı bebekler , inek sütü bazlı mamalar veya emziren annenin kendisinin aldığı süt vasıtasıyla, inek sütüyle temas etmekte ve allerjik rahatsızlıklar geçirmektedirler. 

2.İnek Sütü Alerjisi Sık Görülür mü?
İnek Sütü Alerjisi çocukluk çağında en sık görülen gıda alerjisidir.

3.İnek Sütü Alerjisi En Sık Ne Zaman Görülür?
Bazen de belirtiler, 1 yaş sonrası süt içmeye başladığında ortaya çıkmaktadır. İnek sütü allerjisi genellikle ilk 1 yaş içerisinde özellikle de ilk 6 ayda başlamaktadır.Daha nadir olarak da daha büyük çocuklarda da başlayabilmektedir.
Süt allerjisiyle karşılaşan çocukların önemli bir bölümü 2-3 yaşında bundan kurtulurken,az bir bölümü de ömür boyu bu rahatsızlığı çekmektedir.

4.Hangi çocuklar daha çok risk altındadır?
Ailesinde  allerjik hastalıkların sık görüldüğü çocuklar daha çok risk altındadır.

5.İnek Sütü Alerjisinin Belirtileri Nelerdir?
Huysuzluk, aşırı ağlama ve gaz sancısı
Kusma,ishal- kanlı, mukuslu gaita
Nadiren inek sütü alerjisi kabızlığa da yol açabilmektedir.
Ciltte döküntü, kaşıntı, egzama
Gözlerde kaşıntı
Göz altlarında koyu renkli halkalar
Sık görülen öksürük, aksırık,burun akıntısı veya tıkanıklığı
Üst solunum yolu enfeksiyonlarına sık olarak yakalanma Bazı vakalarda büyüme geriliği

6.İnek Sütü Alerjisinde Beslenme Nasıl Olmalıdır?
Süt allerjisi olan bebekler için en ideal besin anne sütüdür. Ancak bu durumda anne doktor ve diyetisyen kontrolüne girerek beslenmesine özen gösterecek ve süt ve süt ürünlerini beslenme programından çıkaracaktır
Ayrıca mama ile beslenen bebeklerde, özellikle soya bazlı mamalar tercih edilecektir.Bunlara da alerji geliştiği durumlarda ise alerjik özelliği çok az olan özel mamalar kullanılacaktır.
Allerjisi devam eden çocuklarda, doktorun önerdiği süre boyunca süt ve süt ürünleri diyetten çıkarılır. Sonra uygun zamanlarda, allerjinin kaybolup kaybolmadığına bakılır.H
SPONSOR BAĞLANTILARQ
TAHLİL MERKEZLERİ
Öne çıkan tahil merkezleri için tıklayın.

B
KONU İLE İLGİLİ YORUMDA BULUN
Hey! Bu konu hakkında yorumda bulunmak veya Tahlil.com'a soru sormak için hemen üye ol veya giriş yap
W
YORUMLAR
2 yıl önce
G
K.d

Merhabalar,bir sorum olacaktı çikolata kisti kahverengi akıntıya yol açabilir mi?

TahlilCom
Açabilir. Bunun yanı sıra adet düzensizliğine ve ağrılı dışkılama da görülebilir. Bir kadın doğum uzmanı tarafından muayene edilmelisiniz.

H
SPONSOR BAĞLANTILARH
SPONSOR BAĞLANTILARH
İLGİLİ MAKALELER