First slide
Second slide
Third slide

Diabet ( Şeker Hastalığı) Tanısında Kullanılan Tahliller

Diabetes Mellitus, başta karbonhidratlar olmak üzere protein ve yağ metabolizmasını ilgilendiren bir metabolizma hastalığıdır. Diabet(Şeker Hastalığı) kendisini kan şekerinin (glukoz) yüksek olması ile gösterir.

Diabetes Mellitus Tanısında Başvurulan Tahliller Nelerdir?

Şeker hastalığı tanısını koymak için ilgili hekim çeşitli tahliller isteyebilir.Bu tahliller hastanın özelliğine göre kişiden kişiye farklı durumlarda istenebilir.Tanıda kullanılan başlıca tahliller aşağıda verilmiştir.

Açlık Kan Şekeri:  En az 8 saatlik açlığı olan (kalori almayan) bir kişide kan şekerinin 126 mg/dl veya üstü olmalıdır.

OGTT( Oral Glukuz Tolerens Testi) (Şeker Yükleme Testi: 2. saatteki kan şekeri düzeyinin 200 mg/dl veya üstü olması

HbA1c: Diabet şüphelenilen hastada geriye dönük olarak son 3 aylık dönemdeki kan şekeri düzenini gösterir.Kan şekeri (glukoz) yüksek seyrederse HbA1c de yüksek olur. Normal değer % 4-6 arasındadır. % 6’den küçük değerler kan şekeri düzeninin iyi seyrettiğini, % 6.5-7.0 arası değerler kabul edilebilir sınırları, % 7 0 üstü değerler kan şekerinin kötü seyrettiğini gösterir.

Fruktozamin:  Son iki haftalık kan şekeri düzenini gösteren, yine geriye dönük olarak kan şekeri ayarını değerlendirmede kullanılan bir testtir. Özellikle gebelik diyabetinde kan şekeri ayarını değerlendirmek amacıyla kullanılır.

İnsülin: Pankreas beta hücrelerinden salgılanan bir hormondur. Tip 1 diyabette insülin salgılayan hücrelerin bağışıklık sistemi tarafından yok edilmesi sonucu hiç salgılanmaz. Tip 2 diyabette ise etkisine direnç gelişmesi sonucu kanda yüksek olarak bulunabilir.

C-peptid: Protein yapısında bir hormon olan insülinin 31 aminoasitten oluşan bölümüne verilen addır. Tip 1 diyabette ve ilerlemiş Tip 2 diyabette düşük bulunur.

Anti-GAD Antikor: Glutamik asit dekarboksilaz enzimine karşı gelişen antikorlara verilen addır. Tip 1 diabetes mellitus için tanı koydurucudur.

Anti-Adacık Antikor (Anti-islet Ab): İnsülin salgılanmasında etkin olanpankreas adacık hücrelerine karşı gelişen ve bu hücreleri tahrip eden antikorlara verilen addır. Tip 1 diabetes mellitus için tanı koydurucudur.


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.

H
İLGİLİ İÇERİK

Genetik testlerde Tükürük Testi mi Kan Testi mi Daha Güvenilir?

Genetik testler, kişiden herhengi bir doku alınarak,o doku üzerinden genetiğinin çözülmesi esasına dayanır.. Hastalık tespitinde, tedavi devam ederken hastalık seyrinde kullanılır.

Tükürük ve kan tahlili karşılaştırıldığında; aralarında herhangi bir fark yoktur.
Aynı duyarlılıkta, aynı tahlilleri neticelendirmede kullanılırlar.

Tükrük testinde; temiz fırçanın yanağa değdirilmesiyle alınan kültür kullanılabilir.
Bu kültür temiz bir poşete konup laboratuvara güvenle götürülebilir.
Genelde kan testi yerine, tükürük testinin yapılmasının sebebi bu durumdan kaynaklıdır.
Daha kolay yöntem olduğundan tükürük tercih edilir.

                                                                                                                        


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


Protropin Zamanı Testi Nedir?

Protropin zaman testi, kanın pıhtılaşma süresini ölçmeye yarayan bir testtir. Ortalama kan pıhtılaşma süresi 10-15 saniye arasındadır. Daha uzun süreli kan pıhtılaşmaları kan hastalıklarının habercisi olabilir.


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


H
SPONSOR BAĞLANTILAR

Q
TAHLİL MERKEZLERİ
Öne çıkan tahil merkezleri için tıklayın.B
KONU İLE İLGİLİ YORUMDA BULUN
Hey! Bu konu hakkında yorumda bulunmak veya Tahlil.com'a soru sormak için hemen üye ol veya giriş yap
W
YORUMLAR
3 yıl önce
G
eyvazovaa1992

merhaba. kan tahlilim asagidaki gibi (tok karina)
insulin - 11.2 ml
glukoz - 95.58 mq.dl

doktorum bana Qlukofaj 1000 -diye bir tablet yazmis.(metformin) ..lutfen soyleyin seker miyim?

Tahlil.com
Bu değerlerde şeker hastalığı tanısı koyulamaz.Ancak doktorunuz insülin direnci olabileceğiniz ihtimaliyle size tedavi başlamış muhtemelen
3 yıl önce
G
berkan_o

Hocam merhaba, 32 yaşındayım. Tatlı , hamur, beyaz ekmek, çay ve kahvelerde şeker tüketimim yok. 1,77 boyunda 78 kilo yarı aktif sporcuyum. Tahlil sonuçlarım buna rağmen sınıra çok yakın görünüyor. Değerlendirmenizi alabilr miyim?
GLUKOZ (AKŞ):99 ref:74-100
INSULIN (Bazal).: 5,63 ref:2.6-24.9

Tahlil.com
Çok da kafayı takacak bir durum yok ancak sonuçlarda.
Glukoz 100 ü geçmedikçe sorun yok.
İnsülin direnci de gözlenmiyor.Bir de HbA1C testi olsaydı iyi olurdu.Müsait bir zamanınızda HbA1C testi de yapılsın.Sonra sonucu bize yazın
6 yıl önce
G
erkancem
Merhaba, 28 yaşında erkeğim. Kan değerlerim aşağıdaki gibi, sizce şeker hastası mıyım?

GLUKOZ / AÇLIK 110 75-110
HbA1c/GLUKOHEMOGLOBİN %6.0 %4-%6
dr.cem argun
Her iki değer de normal değerlerin üst sınırında, diyabet yönünden risk altında olabilirsiniz.Bir endokrinoloji uzmanına başvurun,ilave testler de isteyecektir
7 yıl önce
G
Leyla Arat
Ben 26 yaşında 2 çocuk annesiyim.Bir hafta önce bayılıp hastaneye kaldırıldım,kanımın çok düşük oldugu anemi derecesinde oldugu söylendi ayrıca şeker tahlili yapıldı 185 çıktı.bende buna istinaden açlık ve tokluk şekerimi ölçtürdüm açlık 99 tokluk 120 çıktı sizce ben ne yapmalıyım bu konuda bilgim yok nereye başvurmalıyım...
Leyla Arat
Eklemenin faydası olur diye düşündüm.Son dönemlerde halsizlik gözlerimde yanma var sürekli su içme ihtiyacı ve çok fazla uyuyorum.Kilo kaybı yok. Ama herhangi bir bilgiye sahip degilim lütfen bu konuda bir fikir verin ben nereye gitmeliyim.
7 yıl önce
G
yasemin
Merhaba,
Ben 29 yaşında bir bayanım, geçen haftalarda yaptırdığım açlık-tokluk kan şekeri testinde açlık 97 tokluk ise 85 çıkmıştı. 2 gün önce 75 mg lık şeker yüklemesi testi yapıldı ve açlık 88, 2. saatte ise 89 çıktı. Hb1Ac ise % 5.3 çıktı. Sonuçları doktora henüz göstermedim düşük şeker olup olmadığını merak ediyorum.Eğer öyle ise ne yapmalıyım? Teşekkürler.
Dr.Mustafa Cesur
Bu sonuşlara göre düşük şekeriniz yok
7 yıl önce
G
murat
mrb. Benim esim tip 1 diyabet ve suan 12haftalık gebe hastahanede suan sekerini konturol altına almaya ugrasıyorlar 18gundur bazen sekeri 30lara dusuyor bazende 350yi buluyor ara ögunleride dahil tam anlamıyla diyetini uyguluyor fakat normal unsilin dozunu bulamıyorlar. Bu dusup cıkmalarda bebege zararlı uc aylık kan sekeri 7,6 cıktı 2haftalık sekeri 368 kadın dogum doktoru degerler yuksek dedi bundan haric iyi kötü birsey söylemedi 10gun sonra tekrar gelin dedi ikili test yaptırdık normal. Sizce bu dogumu gerceklestirme sansımız nedir. Dr lar dogru durust bir cvp vermiyor. Sizden makul bi yanıt alırsam cok mutlu olucam saygılarımla..
admin
Riskli bir doğum olacağı anlaşılıyor.Benim önerim mümkünse bir üniversite hastanesinde eşinizin gebeliğinin takip edilmesi.
Bu konuda doğumu planlayacak kadın doğum uzmanları detaylı bilgi verecektir.
7 yıl önce
G
ismet
bu sabah ayaklarımın tabanındaki kaşıntı yüzünden sabah aç karnına şeker tahlili yaptırdım şeker var mı diye 115 çıktı, daha sonra eşim in şekerini de ölçtük 51 çıktı , onda da halsizlik var dı benim yaşım 32 eşimin 29 bu tahlil leri yorum larsanız sevinirim
Dr.Mustafa Cesur
Sizin sonucunuz gizli şeker diye bilinen bozulmuş açlık şekeri ile uyumlu, eşinizin şekeri de düşük, muhtemelen reaktif hipoglisemi var. Endokrinolojiye başvurun...
7 yıl önce
G
ayşe
glukoz 65 olması yani normal değerlerden düşük olması şeker hastalığı mıdır??teşekkür ederim
admin
Glukoz değerinizin 65 olması tek başına bir kriter olarak şeker hastalığı belirtisi olarak değerlendirilemez.Birkaç hafta sonra testi tekrarlatabilir ayrıca da HBA1C testi de yaptırabilirsiniz.

H
SPONSOR BAĞLANTILAR

H
SPONSOR BAĞLANTILAR

H
İLGİLİ MAKALELER