First slide
Second slide
Third slide

Dış Gebelik nedir? Dış Gebelikte Hangi Gebelik Testi Yapılır?

Dış gebelik, döllenmiş yumurtanın fallop tüpünde veya rahim dışında bulunan bir yerde gelişmeye başladığı gebelik durumudur.Sağlıklı bir gebelik değildir ve doğumla sonlanmaz.
Fallop tüpü veya rahim dışında bulunan döllenmiş yumurta asla normal bir gebelik ve doğumla sonuçlanmaz.
Kesinlikle tedavi edilmesi gereken bir durumdur.Cerrahi müdahaleye de gerek duyulabilir.
Dış gebelikte , idrarda  yapılan gebelik testleri negatif olabilmesine rağmen kadında tüm gebelik belirtileri görülebilir.
Bu nedenle, dış gebelik şüphesinde  daha hassas ve güvenilir olması nedeniyle, kanda  yapılan gebelik testleri tercih edilmelidir.
Dış gebelik aynı zamanda, geç fark edildiğinde  yaşamı tehdit eden bir durumdur.
Bir şüphede, vakit geçirmeden ileri tahlil ve tedavinin yapılması için bir kadın doğum uzmanına başvurulmalıdır.


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.

H
İLGİLİ İÇERİK

Over Kisti Nedir?

Over kistleri her yaştan kadının sorunu olabilir. Çok yaygın bir hastalık olmasına rağmen bazı hastalar rahatsızlığının farkında bile değildirler. Çoğu over kisti iyi huyludur. Muayene ve ultrasonda elde edilen bulgular bazı kan testleri tanıda yardımcı olabilir. Kistler her zaman kısırlık nedeni olmayabilir.

Over kistleri over dokusundan kaynaklanan içi sıvı dolu  oluşumlardı. Hormonal düzensizlikler en sık sebebidir. Normalde adet döneminde  overler içinde yumurta hücresi taşıyan folikül adı verilen kiste benzeyen yapılardır. Bunu çatlaması ile yumurta açığa çıkar. Kadın gebe kalmaz ise bu dönemden 14 gün sonra kadın adet görür. Ancak  hormonal düzensizliklerde bu yumurta taşıyan kistler ya çatlamaz ya sabit kalır yada büyümeye devam eder. Bunlar basit kist yada folikül kisti dediğimiz kistleri oluşturur. Over kistleri belirti vermez. Genellikle adet gecikmesi ve düzensiz  kanama şikayetleri ile kendini gösterir. Over dokusunda gerginlik oluşturarak o bölgede kasık ağrısı veya şişkinlik yapabilir.

Over kistleri özelikle adet gören kadınlarda görülür. Ailesinde over kanseri, rahim kanseri bulunan kadınlarda bu gruba girer. Çoğu over kisti iyi huyludur. Tek taraflı, düzgün yüzeyli olan kitleler iyi huylu iken; iki taraflı, katı yapışık, düzensiz yüzeyli ve hızlı büyüme eğiliminde olan kitleler  büyük olasılıkla kötü huylu olabilirler. Kistlerin oluşum sebebi hormonal düzensizlikler ise infertilite  görülebilir. Over kistlerinde gebelik oluşabileceği gibi gebelikte de kistler oluşabilir.

Over kistleri basit ise genellikle takip önerilir.Doğum kontrol hapları bu kistlerin küçülmesine sebep olabilir. İltehabi kistlerde düzenli antibiyotik tedavisi gerekir. 8-10 cm yi geçen yada küçük olduğu halde 3-4 aylık takipte sürekli büyüyen kistlerin ameliyat ile alınması gerekir. Menapozdan sonra oluşan kistler genellikle kötü huyludur. Kistlerin tekrarlanması kistin cinsine göre değişir. 


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


Endometrial Polip Nedir?

Rahim içinde rahimin en iç tabakasından kaynaklanarak gelişen oluşumlardır.Genellikle birkaç santimetre büyüklüğünde bir yada birden fazla olabilir. Bunlara benzer rahim dışında gelişen poliplere  servikal polip denilir.
Endometrial polipler rahim içinde olduklarından vajinal muayene sırasında bakılarak görülmezler. Çok büyük polipler nadiren rahim ağzına sarkmış ise muayene esnasında görülebilir.Polipler genellikle ultrasonografi yapılırken rahim içerisinde şüpheli alan izlenmesiyle fark edilir.Kesin tanı ofis histereskopi ile patolojik olarak incelenmesi sonucu konulur.
Poliplere bağlı aşırı veye uzun süren adet kanaması, ilişki sırasında lekelenme şeklinde kanamalar  gibi şikayetler olabilir. Nadiren gebe kalamamaya veya düşüğe sebep olabilir.,
Polipler kürtaj veye hitereskopi yöntemiyle alınırlar. Kesin tanı patolojik incelemeyle konulur.Polip saptanıldığı esnada cerrahi olarak alınmasının birkaç nedeni vardır.Kanama bozukluğunun polip dışında başka bir nedene bağlı olmadığını göstermek için tanıyı kesinleştirmek,polipe bağlı kanamayı durdurmak,hem kendiliğinden olan hamileliklerde hemde tüp bebek tedavileri öncesinde polip saptandığında gebelik şansını arttırmak için polipektomi yapılır.


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


L
ÇOK OKUNANLAR
H
SPONSOR BAĞLANTILARQ
TAHLİL MERKEZLERİ
Öne çıkan tahil merkezleri için tıklayın.B
KONU İLE İLGİLİ YORUMDA BULUN
Hey! Bu konu hakkında yorumda bulunmak veya Tahlil.com'a soru sormak için hemen üye ol veya giriş yap
W
YORUMLAR
9 ay önce
G
abdelali

Merhabalar hocam. Sevgilim ile adeti bittikten 1 gün sonra, ocağın 19'unda, ayakta, arkasına geçerek sürtünme yolu ile bir ilişki yaşadık. O ay (Şubat ayı) tam olması gereken zamanda düzenli bir şekilde adetini oldu. Bu ay adeti 5 gün gecikti. Test yaptık negatif çıktı. Bir buçuk hafta önce ağır bir şekilde grip geçirmişti ve ilaç kullandı. Ayrıca kansızlığı var.Dış gebelik ihtimali var mıdır.Tşk

Tahlil.com

Gebelik testi yapılmış.Sonuç da negatif çıkmış.
O halde gebelik olmadığını söyleyebiliriz.

1 yıl önce
G
Veli

Merhaba 3 gün önce Beta-hcg sonucu 2,0 birimi u/l doktor negatif dedi dış gebelik sözkonusu olabilirmi ? cevaplarsanız sevinirim

Tahlil.com
Sonuç negatif ne iç ne de dış gebelik var.
3 yıl önce
G
sedasenol_

15 gün oldu regl olmuyorum. evde 2 tane test yaptım negatif çıktı. kan testinde de beta hcg:2,00 çıktı dış gebelik olabilirmi. aşırı derece de ishalim yatağa yattığım da karnımın sol yanı çok ağrıyor.

Tahlil.com
Ne iç ne de dış gebelik var sonucunuz negatif.İshal şikayetiniz devam ederse bir enfeksiyon hastalıkları uzmanına başvurunuz.
Dış gebelik ile ilgili detaylı bilgi almak isterseniz tıklayınız.....
3 yıl önce
G
Byzg

Korunmasiz iliski yasadim 12saat snra ertesi gun hapi kullandim ve 10 gun sonra adet donemime denk gelen zamanda kanamam oldu.Regl gibiydi ve5gun surdu.Ama 1aydr goguslermde sisme var.Reglime 4gun kaldi ama hamilelik veya dis gebelik olabilir mi?Eger regl olursam yne de dis gebelk soz konusu mudur?

Tahlil.Com
Eğer adetinde 5 gün veya daha fazla gecikme olursa gebelik testi yapabilirsin.
3 yıl önce
G
endr_girgin

merhaba adetim 3 gün gecikti ancak idrr testi yaptığımda sonuç - çıktı.Salı günü kantesti yaptırmayı düşnüyorum.Benim sorum adet görmem gereken günden sonra normalden farklı olarak sağ ve sol kasığıma birer gün arayla batmaya benzer ince sızılar oluştu.Sizce bu nedendir?Dış gebelik olma olasılığı ?

TahlilCom
Öncelikle gebelik olup olmadığını kesinleştirmek için yeniden test yapmanızı öneririz, bu tür sızıların birçok nedeni olabilir..
4 yıl önce
G
me_atasoy

8 haftalık hamileyken dış gebelik dediler ve ameliyat oldum. amelşyatta sağ tüpüm alındı. tam 1 ay oldu yeniden hamile kalmaktan cok korkuyorum tekrar aynı şeyleri yaşarsam ve diger tüpe de bişey olursa diye. yeniden hamile kalmam için en uygun zaman ne zaman ve nelere dikkat etmem gerekir

Tahlil.com
Öncelikle geçmiş olsun.Bu konuda en doğru bilgiyi sizi muayene edecek ve tüm tahlil bulgularınızı inceleyecek doktorunuz vermelidir.Buradan bu kadar kısıtlı bir bilgiyle size sağlıklı önerilerde bulunamayız.
4 yıl önce
G
sunaa_

Ultrasonda kese görüldü ancak karın ağrısı şikayetim olduğundan dış gebelik olabilir mi diye korkularım var. Beta HCG değerim 2 gün önce yaptırdığım kan tahlilinde 5503 çıktı ve bugün yapılan tahlilde doktorum 2 ye katlanırsa normal gebelik olduğunu söyledi.Bugünkü sonuç 10000 normal gebelik midir?

Tahlil.com

Her ne kadar Beta HCG değerleriniz hamilelik bulgusu olsa da, Tahlil.com'da özellikle vurguladığımız konu, ultrason muayenesinde gebelik teyid edilmeden kesin bir hamilelikten söz edilmesinin çok da doğru olmadığıdır.ޞu aşamada doktorunuzun önerileri doğrultusunda kontrollerinizi sürdürün önümüzdeki günlerde yapılacak ultrason muayenesi ve beta hcg gibi diğer tahlillerin sonuçlarını bekleyin.
Aşağıdaki bağlantılardaki konuların da ilginizi çekeceğini umuyoruz.


Gebelik varlığında kese ne zaman ultrason muayenesinde görülür?
http://tahlil.com/gebelikte-kese-ne-zaman-ultrasonda-gorulur

Kimyasal gebelik nedir?
http://tahlil.com/biyokimyasal-gebelik-kimyasal-gebelik-nedir-nasil-anlasilir

Gebelik haftasına göre tahmini Beta HCG değerleri nelerdir?
http://tahlil.com/beta-hcg-testigebelik-tanisinda-yorumlanmasi


4 yıl önce
G
dlores
Dış gebelik nasıl farkedilir? regl düzenini bozar mı?
tahlil.com
Dış gebelik olduğunda zaten adet görülmemektedir.Bu nedenle tabii ki adet düzenini bozar.Yukarıdaki yazımızda dış gebeliğe dair detaylı bilgi bulunmakta

H
SPONSOR BAĞLANTILARH
SPONSOR BAĞLANTILARH
İLGİLİ MAKALELER