First slide
Second slide
Third slide

Dışarı Boşalma Güvenilir Bir Doğum Kontrol Yöntemi Değildir

Dışarı boşalma ülkemizde, sık olarak kullanılan bir doğum kontrol yöntemidir.Erkeklerde cinsel ilişki sürecinde, sperm boşalması (ejekulasyon) olmadan önce de prostat salgısı gelebilmektedir.
Erkeklerin çoğu bu salgıyı fark etmezler.Prostat salgısı sperm içerebilmektedir.Bu nedenle gebeliğe yol açabilmektedir.


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.

H
İLGİLİ İÇERİK

Sağlıklı Sperm İçin Uygun Uyku Süresi Kaç Saat?

Organik gıdaların azalıp, daha az efor harcanarak hayatın devam ettiği, daha mutsuzlaşan bir toplumun doğuşu ortaya konduğunda, artık vücudun pek çok aktivitesini yerine getiremediği gerçeğiyle karşı karşıya kalınıyor. Kalitesiz uyku, verimsiz geçirilen bir gün ve devamında kalitesiz geçen bir hayat demektir. Uykusuzluk vücudun her fonksiyonunu engellediği gibi, sperm kalitesini de engelleyebilir. Peki kaliteli sperm ne demektir?

Kaliteli sperm, partneri gebe bırakma yetisine sahip olan sperm demektir. Bu kalite standardını belirleyen; spermin hareketliliği, sayısı ve niteliğidir. Bu bakımlardan yeterli olan spermler ancak bir bayanı gebe bırakacak yetiye sahiptir. Spermin bu kriterlere uyabilmesi için sağlıklı bir yaşam, ön koşuldur. Ancak sağlıklı insanlar, kaliteli sperm üretebilirler. Sperm kalitesi için; kaliteli bir beslenme, kaliteli bir uyku, kaliteli bir hareketlilik olmazsa olmazlardandır.

Uykunun sperm oluşturma üzerine etkisi araştırıldığında ilginç sonuçlar ortaya çıkmıştır.

Buna göre, 7/8 saat uyuyanlar baz alındığında, 6 saat ve daha az uyuyanlarda bu olan %31 azalırken, 9 saat ve daha fazla uyuyanlarda bu oran % 49 oranında düşmektedir. Yani, sadece az uyumak değil, çok uyumak da spermlerin kalitesini etkileyebiliyor.

Tabii ki sadece doğru saat uyumak yetmiyor. Kaliteli spermler için kaliteli uyku da şart. Uykuda geçen vaktin kişiyi dinlendirmiş olması çok önemlidir. Şayet uyku huzursuzluğu yaşayan kişilerde, sperm kalitesi %28 oranında daha düşüktür. Bazı basit yöntemlerle hem kaliteli bir uyku uyumuş olabilirsiniz. Kaliteli uyku için yapılması gerekenler;

Uyku hormonlarının en çok salgılandığı 12-3 saatleri arasında uykuda olunmalı,

Yatmadan önce bilgisayar ve telefonla uğraşmak yerine, kitap okuyarak uyumalı,

Uyku odasının karanlık olması sağlanmalı ve sağ tarafa dönük şekilde yatılmalı,

Uykuya dalma problemi varsa yatmadan bir saat önce sakinleştirici ve rahatlatıcı etkiye sahip bitki çayları tüketilmeli (melisa, papatya…),

Yine uykuya dalma problemi yaşıyorsanız yatmadan yarım saat önce tempolu spor yapmak da konforlu bir uyku sağlayacaktır. 


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


Penis Eğriliğinin Sebepleri Nelerdir?

Penis eğriliği; Penisin, belli bir yerde, belli bir tarafa doğru eğik olması durumudur.Bazen kişiye zararı olmazken; bazen, cinsel ilişki esnasında, ağrı,yanma veya psikolojik sıkıntılara yol açabilir.Bu eğrilik, doğuştan veya sonradan kazanılmış olabilir.
Konjenital kordi; doğuştan olan eğriliktir. penis aşağı doğru doğru çekilir.
Penisin altında bulunan skar dokusunun çekilmesinden kaynaklanır.
Doğuştan olan bir diğer eğrilik ise; ereksiyonu gerçekleştiren dokunun dengesiz olması ve penisin kısa tarafa eğilmesinden kaynaklanır.
Peyronie hastalığı; penisin doğuştan değil de, sonradan eğilmesi durumudur.
Ereksiyon sırasında; skarlı alan ereksiyonu kısıtlar ve eğrilik oluşturur.
Skarlı kısım üst kısımda olduğundan, eğrilikte genelde yukarı kısma doğru olur.
Sebebi net olarak bilinmez ancak; cinsel ilişki esnasında penisin ani travmalarının sebep olduğu düşünülür. Genelde 40-60 yaş arası erkeklerde görülen bir hastalıktır.


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


H
SPONSOR BAĞLANTILAR

Q
TAHLİL MERKEZLERİ
Öne çıkan tahil merkezleri için tıklayın.B
KONU İLE İLGİLİ YORUMDA BULUN
Hey! Bu konu hakkında yorumda bulunmak veya Tahlil.com'a soru sormak için hemen üye ol veya giriş yap
W
YORUMLAR
4 yıl önce
G
mami123

İyi akşamlar hocam.Ben sevgilimle geri çekme(dışarı boşalma) yöntemiyle ilişki yaşadım zevk suyundan hamile kalma riski olduğundan 3.gün ertesi gün hapı içti hamile kalma riski hala var mıdır ?

Tahlil.com

 Korunmasız ilişkilerde, her ne kadar dışarı boşalma olsa da, penis vajinaya girdiği sürece zevk suyu nedeniyle bir hamilelik şansından söz edebiliriz.Bu hamilelik şansı tabii ki, meninin vajinaya boşalmasından çok daha düşüktür ama yine de düşük de olsa  bir hamilelik şansı bulunmaktadır.Bunun nedeni de zevk suyu olarak bilinen prostat sıvısında  sperm hücrelerinin bulunuyor olmasıdır.

  Zevk suyu nedeniyle hamilelik şansı ve bu konuya dair Tahlil.com'a sorulmuş benzer soru ve cevapları okumak için aşağıdaki bağlantıları tıklayınız...

Hamilelik tanısı ve hangi durumlarda hamilelik olasılığının bulınduğuna dair aradığınız tüm bilgiler burada

Zevk suyu ile hamilelik şansı nedir?5 yıl önce
G
melekk_durann
Doğum kontrol hapı kullanırken nişanlım içime boşalsa hamile kalırmıyım
tahlil.com
İlaçlarınnızı düzenli kullanırsanız böyle bir ihtimal yok denecek kadar azdır, ama şurası da bilinmelidir ki, doğum kontrol hapları yüzde yüz kesin bir doğum kontrol yöntemi değildir.
5 yıl önce
G
ibrikcilikci
merhaba hocam.sevgilimle 10 gün önce sürtünme yoluyla ilişkiye girdik.dışarı boşaldı ama vajinama prostat sıvısı ve meni bulaştırdı.1 haftadır başım dönüyo ve midem bulanıyo. bu belirtiler hamilelik için erken mi yoksa psikolojik mi?14 gündür roaccutane kullanıyorum onun yan etkisi midir bu belirti?
Tahlil.Com
Bu belirtiler ilaçtan da kaynaklanıyor olabilir, gebelik için ise regl döneminde 1 haftalık gecikme yaşar isen bir test yapıp bakabilirsin.
5 yıl önce
G
hsm.yldz
Merhaba hocam öncelikle teşekkür ederim.11ocakta adet gördüm.Sürtünme yoluyla nişanlımla 30ocak civarı birşeyler yaşandı ve boşalma olmadı. Ama adetim az geldi ve 22şubatta şüphelerimden dolayı miratech marka test yaptım sonuç negatifti. Buayda 10gün erken gördüm ve yine az geldi.Geblik mümkün müdr
Tahlil.Com
Gebelik yok.
5 yıl önce
G
Gulsen-1996
merhaba hocam havluya erkek arkadaşımın boşalması bulaştı bende vajinal bölgemi bilmeden onunla sildiim hamile olabilr miyim? sperm canlı kalır mı öyle?
Tahlil.Com
Vajinadan içeri sperm girmediği sürece hamilelik çok düşük ihtimal.
5 yıl önce
G
dijey_yasir
Kiz arkadsimla iliskiye girdik sadece penisin basini soktum ve disariya bosaldim kiz hamile kalrmi/?
Tahlil.Com
Çok düşük ihtimal.
5 yıl önce
G
Hursitheroman
Hocam esim ertesi gün hapı kullandı adet oldu bir zaman sonra ama 2 gün önce oldu diyor ki gecen aylar adet akıntım fazla bu kez az dedi sizce hamilemidir? Diger sorum tükürük asiti zevk suyunu öldürürmü tesekkürler!
tahlil.com
Zaten adet görmüş, ertesi gün hapı da zaten koruyucu bir önlem.Ertesi gün hapı adet döngüsünde değişiklikler yaratabilir.Hamilelik yok yani anlattığınız bilgilere göre, tükürük ise zevk suyu olarak bilinen prostat salgısındaki spermleri öldürmez.
5 yıl önce
G
cerence_
Merhaba esimle 27-28 ocakta iliskiye girdik. 13 ocakta regl olmustum. Bir dahaki regl donemim 10 subatti. 12sinde kahverengi lekelenmelerle basladi. Ertesi gun kirmizi kan geldi fakat normal regl surem 3 gun olmasina ragmen 2 gun surdu ve her zamankinden daha az kan geldi. Bunun nedeni cok stres yapmam olabilir mi? Ve adetim biteli 1 haftadan fazla olmasina ragmen kasik agrilarim var.
Tahlil.Com
Stresten kaynaklanıyor olabilir ama yinede bir kadın doğum uzmanına görünmenizde fayda var.
5 yıl önce
G
giz_gnn
hocam merhaba ben subat 9 da cınsel bır bırlktelık yasadım normalde 27 subatta regl olmam gerekıyor ama erkek arkadasım ıcıme bosalmadı dun aksam hcg testi yaptırdım deger 1.80 cıktı acaba hamıle olabılırmıyım regl olmama 4 gun var bana yardımcı olursanız cok sevınırım ıyı calısmalar
tahlil.com
Testi çok erken yaptırmışsınız, sitemizde bu konuda gerekli bilgile rbulunmakta

H
SPONSOR BAĞLANTILAR

H
SPONSOR BAĞLANTILAR

H
İLGİLİ MAKALELER