First slide
Second slide
Third slide

Doğal Vajinal Akıntı ve Hastalık Kaynaklı Akıntı Nasıl Ayırt Edilir?

Kadınlar belirli yaşlar aralığında düzenli olarak adet döngüsü görür.Bununla birlikte adet dönemlerinde artış gösteren şeffaf renkli kokusuz bir akıntı da yaşanır.
Bu akıntı, hastalık kaynaklı akıntı olan diğer akıntılarla karıştırılmamalıdır. Vajinanın doğal yapısından kaynaklanan bir akıntıdır. 
Bu sıvı vajinayı hastalık etkeni diğer canlılardan korurken kaygan bir ortam oluşmasını sağlar. 

Ancak tedavi gerektiren ve farklı mikroorganizmaların sebep olduğu çeşitli enfeksiyöz akıntılarda kadınlarda görülebilmektedir.
Bu akıntıların etkeni olan mikroorganizmalar saptanmalı ve bu etkenlere yönelik tedaviler planlanmalıdır.
Bu enfeksiyon kaynaklı akıntılar vajen duvarında yaşayan bazı mikroorganizmaların salgıladığı sıvılardan kaynaklanır.

Enfeksiyon sonucu oluşan akıntılar ise aşırı yoğunlukta, kokulu ve sarımsı renktedir.
Vajinadan alınan örneğin mikrobiyoloji ve patoloji laboratuvarlarında incelenmesi ile bu akıntıların etkenleri tespit edilir.Buna göre de kadın doğum doktorları farklı tedaviler planlayabilir.
Bu durumun geçebilmesi için mutlak suretle medikal tedavi gereklidir. 


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.

H
İLGİLİ İÇERİK

Retrograd Ejakülasyon Nedir?

Retrograd ejakülasyon boşalma sırasında meni sıvısının mesaneye boşalmasıdır.
Retrograd ejakülasyon üretradan idrar ya da meni boşalmasını denetleyen kapakçıklarda çıkan bazı sorunlardan kaynaklanır.
Eğer bu sistem doğru bir  şekilde çalışırsa; mesaneyle üretra arasındaki kapakçığın boşalma sırasında, vas deferens ile üretra arasındaki kapakçığın ise idrar çıkarken kapanması gerekir.

Retrograd ejakülasyonun en önemli nedeni, daha önce geçirilmiş olan prostat ameliyatıdır.
Diyabet, kanser, multiple skleroz ve karında, pelviste ya da genital alanda yapılan ameliyatlar da söz konusu hastalığa neden olabilir.
  
Bazen retrogrard ejakülasyon kalp yetmezliğinin ve tansiyon yüksekliğinin tedavisinde alınan ve mesane boynunun gevşemesine yol açan ilaçların yan etkisi olarak da ortaya çıkar.
Ancak bazen  söz konusu hastalığın nedeni, tam olarak belirlenemez.


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


Çocuğunuz Olmuyorsa Sorun Hormonlarda Olabilir

Günümüzde evli çiftlerin çocuk sahibi olamama korkuları gün geçtikçe artıyor. En az 1 yıl boyunca korunmasız ve düzenli cinsel ilişkiye rağmen gebelik elde edemiyorsanız;

“SORUN SİZDE DEĞİL HORMONLARINIZDA OLABİLİR”
 
Gebeliğin oluşması için; kadın ve erkekte sağlıklı yumurta hücresi ve sağlıklı sperm hücresi bulunması gerekiyor. Ayrıca açık ve sağlıklı en az bir tüp ve döllenmiş yumurtanın yerleşebileceği normal bir rahim boşluğuna ihtiyaç oluyor. Spermle yumurtanın kadının tüplerinde birleşerek rahime yerleşmesi ile gebeliğin oluştuğunu anlatan Elab Laboratuvarları Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Zerrin Beykal; “Bu aşamalarda olabilecek herhangi bir problem kısırlığa neden olabilir. Hiç gebelik oluşmamışsa primer (birincil) infertilite, canlı doğumla sonuçlansın ya da sonuçlanmasın en az bir gebelik oluşmuş ise sekonder (ikincil) infertilite olarak tanımlanır” dedi.
 
Kısırlığın Nedenleri Nelerdir?
Kısırlık erkek ve kadınlarda farklı şekillerde ortaya çıkıyor. Erkekte yapılacak ilk inceleme oldukça basit bir test olan semen analizi (spermiogram) ile belirleniyor. Semen anormallikleri genellikle testiste sperm üretiminde problem nedeniyle oluşuyor. Bunun nedeni de genellikle bilinmemekle beraber, kalıtsal veya hormonal bozukluklar, geçirilmiş enfeksiyonlar, aşırı alkol ve sigara üretimi, stres, bazı ilaçlar, kimyasal maddeler, radyasyon ve radyoterapi nedeniyle de olabiliyor. Spermiogramda saptanabilen anormallikler arasında; hiç sperm bulunmaması, sperm sayısının az olması, sperm hareketliliğinde azalma ve normal şekilli spermin az olması yer alıyor.
 
 


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


H
SPONSOR BAĞLANTILARQ
TAHLİL MERKEZLERİ
Öne çıkan tahil merkezleri için tıklayın.B
KONU İLE İLGİLİ YORUMDA BULUN
Hey! Bu konu hakkında yorumda bulunmak veya Tahlil.com'a soru sormak için hemen üye ol veya giriş yap
W
YORUMLAR
4 yıl önce
G
mermer1ve

adet dönemim çok ağrılı geçiyor bunun için iğne oldum daha sonrasında kadın doğuma gittim herhangi bir kist ya da miyom olmadığını söyledi ilaç verildi fakat bu ağrılar nereye kadar sürer

Tahlil.com
Bazı hormon tahlillerinin de yapılması gerekebilir, doktorunuza ağrılarınızın geçmemesi nedeniyle tekrar muayne için başvurabilirsiniz
4 yıl önce
G
disikanarya00

Hocam geçenlerde sevgilimle öpüştükten bi süre sonra kahverengi , sarı bir akıntı geldi bunun sebebi nedir ?

Tahlil.com
Öpüşmenizle  akıntı arasında nasıl bir ilişki kurdunuz anlayamadık, akıntınız devam ederse araştırılması için kadın doğum uzmanına başvurunuz.

H
SPONSOR BAĞLANTILARH
SPONSOR BAĞLANTILARH
İLGİLİ MAKALELER