First slide
Second slide
Third slide

Doğum Kontrol Yöntemleri ve Çeşitleri Nelerdir?

Doğum kontrol yöntemleri özellikle günümüzde çok daha bilinir hale gelmiş ve yaygın olarak kullanılmaktadır.
Sık olarak kullanılan doğum kontrol yöntemleri 5 ana başlıkta incelenmektedir.
  
1.Prezervatif (kondom, kılıf)
Erkek spermlerinin vajinaya geçmesini engelleyerek sperm ve yumurtanın buluşmasına mani olmaktadır.Prezervatif aynı zamanda cinsel yolla bulaşan hastalıkların bulaşmasını engelleyen önemli bir adoğum kontrol yöntemidir.Cinsel ilişki öncesi erkek tarafından doğru şekilde kullanıldığında koruyuculuk oranı % 95 - 98 ‘dir.

2.Vajinal bariyerler (diyafram, sperm öldürücü krem,fitil)
Günümüzde popülerliğini yitirmiş yöntemlerdir.Nadiren kullanılmaktadırlar.Diyafram rahim ağzına takılarak spermlerin içeriye geçmesini engeller.
Sperm öldürücüler ise cinsel ilişki sonrası vajinadaki tüm spermleri işe yaramaz hale getirir. Bunlar ilişkiden önce kadın tarafından yerine yerleştirilir.
İlişkiden sonra en az 6 saat yerinde bırakılmalıdır.

3.Rahim içi araçlar (spiraller)
Yaygın olarak kullanılmaktadırlar.Deneyimi sağlık personeli tarafından tatbik edilirler.Halk arasında spiral olarak da bilinen rahim içi araçlar rahim içine uygulanarak yumurtanın rahim içine naklini, spermlerin yumurtanın yanına gitmesini ve döllenme olsa bile rahim içinin özelliklerini bozarak döllenmiş yumurtanın yerleşmesini engeller.
Çıkarılmaları durumunda ise doğurganlık geri döner. Yan etkileri son derece azdır, kontrolleri düzenli olarak yapılrsa 10 yıl süre ile % 98 oranında korur.

4.Hormonal yöntemler (doğum kontrol hapları, iğneleri)
Ortak özellikleri yumurtlamayı durdurmalarıdır.Rahim ağzı tıkacını kalınlaştırarak spermlerin rahim içine girmesini önlerler.
Bu yöntemleri kullanmadan önce bir Kadın Doğum uzmanına danışmakta yarar vardır.Doktorun önerisi ve çiftlerinde kararıyla bu yöntemlere başvurulabilir. Doğum kontrol hapları ağızdan alınmakta olup yaygın şekilde kullanılmaktadır.Ancak etkinliklerinin tam olarak olması için günü gününe kullanılmaları çok önemlidir.
Doğum Kontrol iğneleri ise aylık ya da 3 aylık dönemlerde kullanılır. Her iki yöntemin de kullanılmalarından sonra doğurganlık geri gelir.

5.Cerrahi Doğum Kontrol Yöntemleri
Her 2 cins için de cerrahi olarak uygulanan doğum kontrol yöntemleri bulunmaktadır.Bu yöntemlerin geri dönüşü yoktır.

Kadınlar İçin Cerrahi Doğum Kontrol Yöntemleri:
Tüp Ligasyonu:Kadınlarda rahim kanalları da denilen kordonların cerrahi olarak bağlanmasıdır. Yumurtanın geçtiği rahim kanallarının cerrahi olarak kapatılması veya bağlanması işlemidir. Sperm ve yumurtanın bu şekilde buluşması önlenmiş olur.
Bilinmesi gereken nokta ise bu cerrahi yöntemin geri dönüşü olmamasıdır.Yani daha sonra karar değiştirildiğinde tekrar doğurganlık neredeyse imkansızdır.
Bu nedenle bir daha çocuk sahibi olmak istemeyen çiftler tercih etmelidir.
Bu yöntem, adet bozukluklarına, hormonal değişime veya cinsel istek azalmasına neden olmaz.Esası tüplerden yumurta geçişini mekanik olarak engellemektir.

Erkekler İçin Cerrahi Doğum Kontrol Yöntemleri:
Vasektomi (erkekte sperm kanallarının bağlanması) Erkekte lokal anestezi ile gerçekleşen ve spermin geçtiği kanalların kesilmesi veya bağlanması ile biten bir cerrahi operasyondur.
Geri dönüşü olmadığı bilinmelidir.Ayrıca cinsel güç ve cinsel istekte de bir azalmaya veya değişmeye neden olmaz.


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.

H
İLGİLİ İÇERİK

Testislerin Simetrik Olmaması Bir Hastalık Değildir

Erkeklerin üroloji kliniğine başvurma nedenlerinden biri testislerdeki asimetriktir. Testislerin aynı hizada olmaması yani  simetrik olmaması  sıklıkla erkekler tarafından merak edilen bir durumdur.
Testislerin (yumurtalıkların)  birinin diğerinden 1 cm daha aşağıda olması normal bir durumdur.
Testis asimetrisi durumlarının 80%’inde  sol testis diğerinden 1 cm aşağıdadır ve bunun nedeni sol testisin ceninlik döneminde karından aşağı doğru testisleri taşıyan torbaya daha erken düşmesidir.
Eğer testislerin boyutları normal ve aynıysa aralarındaki 1cm’lik fark bir hastalık belirtisi değildir.
Bazı
varikosel, kanser, fıtık ve hidrosel gibi hastalıklar testislerin asimetrisine neden olabilir. Ama bu durumlarda iki testisi karşılaştırdığınızda boyutları aynı değildir.


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


Mutlu Bir Cinsellik İçin Kadınlara 7 Önemli Uyarı

Mutlu bir cinsel beraberlik için, kadınların da cinsellikte  dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır.Erkekler de sekste, kadınların bazı hatalar yaptığını düşünür.Bunu ifade etmeleri de her zaman kolay değildir.
Erkeklerin cinselliğe bakışını inceleyen çeşitli araştırmacılar,erkeklerin gözüyle kadınların yaptığı hataları ortaya koyuyor.
Uzmanlar mutlu  bir cinsel beraberlik için, kadınlara 7 önemli uyarıda bulunuyor.

1. Cinselliği hep zaman erkeğin  başlatmasını beklememelisiniz.Kadınlar da, erkeklere karşı içinden gelen cinsel  isteklerini belirtmekten kaçınmamalı
2.Eşinize  sürprizler hazırlayın.Cinselliğin  her zaman  mekan ve koşulların uygun olduğu eşinize  bırakmayın. Yorgun olsanız da, kendinizi bakımsız hissetseniz de, yapacağınız  sürprizlerle eşinizi şaşırtabilir ve cinsel hayatınızı renklendirebilirsiniz.
3.Cinsel fantezilerinizi saklamaktan kaçının.Eşinize, sevgilinize  duygu ve düşüncelerinizi açıklıkla ifade edin. Cinsellik sırasında  istediğiniz  davranışları  doğru bir şekilde aktarın.
4.Dış görünüşüne gereğinden çok önem vermeyin. Öz güven eksikliğinizin karşı tarafca anlaşılması,  cinsel hayatınızı sekteye uğratabilir.Mutlu bir cinsellik için estetik kadar, ruhsal ve duygusal iletişim de önemlidir.
5.Erkekler, bilindiğinin aksine  her zaman cinselliğe hazır olmayabilir. Erkeklerin cinsel performansı bir çok bileşene bağlıdır. Fiziksel problemler, uykusuzluk, stres, duygusal durum gibi bir çok etmen erkeklerin cinsel performansınız etkileyebilir.Eğer, eşiniz cinselliği istemiyor ise,hemen bunu olumsuzluk göstergesi olarak algılamayın.Bir süre,bu duruma anlayış gösterin.Eğer sorun devam ediyorsa, eşinize tıbbi yönden destek alması için düşüncelerinizi aktarabilirsiniz.
6.Eşinizle iletişiminizi asla kesmeyin. Cinsel bir sorununuz olduğunda bunu eşinizle  paylaşmaktan kesinlikle kaçınmayın. Cinsel sorununuzun nedeni, ne olursa olsun eşinizle  konuşun ve birlikte çözüm yolunu araştırın. 
7.Stres ve psikolojik problemlerin cinsel hayata olumsuz etki yarattığını aklınızdan çıkarmayız.Stres, gerginlik, endişe hali ve öfke,  erkek ve  kadınlarda bir  çok cinsel soruna zemin hazırlıyor.
Erkeklerde sertleşme sorunu, erken boşalma, kadınlarda ise  cinsel isteksizlik gibi bir çok cinsel sorunun, bu tür faktörlerden kaynaklandığı bilimsel gerçeklerdir.Gerektiğinde psikolojik destek almaktan asla kaçınmayın.


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


L
ÇOK OKUNANLAR
H
SPONSOR BAĞLANTILAR

Q
TAHLİL MERKEZLERİ
Öne çıkan tahil merkezleri için tıklayın.B
KONU İLE İLGİLİ YORUMDA BULUN
Hey! Bu konu hakkında yorumda bulunmak veya Tahlil.com'a soru sormak için hemen üye ol veya giriş yap
W
YORUMLAR
3 yıl önce
G
qusesan33

Hocam biz en son 20ekimde ilişkiye gırdık . Bn 26 ekımde adet oldum agrıli olan ilişkim agrısız ve kısa surdu . 26 kasımda adetolmadım ama kasıklarım ve goguslerım şiş surekli agrım var hamılemıyımdir sizce ?

Tahlil.com

Hamilelik belirtiler veya sizin hissiyatınız ile teşhis edilmez.Hamileliğin tanısı için tüm dünyanın kabul ettiği gebelik testi yöntemleri var.
Gereksiz ayrıntılarla kafa yormanıza gerek yok.

Hamilelik şüpheniz var ise, adetinizde de gecikme var sa, gebelik testi yaptırın.
Bu kadar basit durumunuzun çözümü.

3 yıl önce
G
mmvcgsb

Doğum kontrol  hapının üçüncü haftasında bir hap unutup sonraki gün iki hap beraber alındığında risk artarmı? O gün ilişki olmuşsa risk varmıdır? adet normal bi şekilde oldu üstüne bir ay sonra yeniden oldu normal gününde. Bu durumda hamilelik olmazmı?internette mantıksız şeyler tedirginliğe yol açıyor malesef

Tahlil.com

Yaşadığınız beraberliğin ardından ard arda  adet görülmüş olması  gebelik ihtimalinin bulunmadığını gösterir.Anlaşılan sitemizdeki ilgili yazıları dikkatle okumamışsınız veya bir gebe kalma korkunuz var.
Gebelikten söz edemeyiz bu durumda.

Adet gören birinin neden hamile olamayacağı hakkında detaylı bilgi almak isterseniz tıklayınız....

Hala gebe olmadığınıza ikna olmuyorsanız bu konuda psikolojik bir destek almanız gerekebilir.
3 yıl önce
G
guler.gizem.52

İyi günler 1ay önce nişanlmla sürtünme yoluyla ilişki yaşadık ama ikimizde pjamalarımızlaydk göğsüme boşaldı ve ben sildim. şuan adetim geçikti ve karnımda şişlik hissediyorum acile gittim röntgen çektiler ve reflü dediler sizce hamilemiyim şaçma olacak ama merak ettim lütfen yardımcı olun

TahlilCom
Vajinaya herhangi bir temas olmadığı için hamileliğin oluşumu söz konusu değildir. 
3 yıl önce
G
gurkan.tekin

Hayırlı akşamlar sevgilimle 1 hafta önce ilişkiye girdik. Vajinasına penisimin hepsini sokmadım fakat kızlık zarı bozulmadı ve prezarvatif kullanmadık. Ama dışarıya boşaldım. Sevgilimin hamile kalma riski var mıdır ?

TahlilCom
Korunmasız her ilişkide hamilelik riski vardır. Adet gecikmesi bir haftanın üzerinde yaşanırsa gebelik testi yaptırabilirsiniz. 
3 yıl önce
G
srkantoptas

Evlilikte çocuk olmamasi için en iyi korunma yöntemi hangisidir?

Prezervatif kullanimi beni cok rahatsiz ediyor. Bunun dışında en sağlık yöntem hangisidir ? Doğum kontrol haplarinin sağlık üzerin de olumsuz etkileri varmidir ?

TahlilCom
Birçok yöntem vardır(doğum kontrol hapları, aylık iğneler, rahim içi araçlar, vb) ancak size en uygun olanına doktorunuzun karar vermesi daha doğru olur..
3 yıl önce
G
nuraynesib

Doğum kontrol iğnelerini yaptırmak için tam 18 yaş ve üzeri olmak gerekiyor mu? Yoksa 18 yaşına bir kaç ay kala da yaptırılabilir mi?

TahlilCom
18.yaş olmak gereklidir..
5 yıl önce
G
tubazenginnn
son adet tarihim 10 ocak 14 şubatta b hcg testi yaptırdım sonuç 70 çıkdı. sizce bu değer normalmi ?
tahlil.com
Normal değil, hamilelik lehine
5 yıl önce
G
gmz-demiir
Yaklaşık 5 gün önce erkek arkadaşımla sürtünme yoluyla birlikte olduk. Yaklaşık 1-2 cm içeri girdikten 5 dakika sonra çıkarıp 15-20 sn içinde dışarı boşaldı.4aydır adet görmüyordum. erkek arkadaşımla yaşadığım birliktelikten 1 gün sonra çok az koyu kahverengi kan ve pıhtılaşmış koyu kahve kırmızı renk karışık kremsi parça geldi.son 2 3 gün damla damla devam etmekte. Bu durum neye işaret ne yapmalı
tahlil.com
Bekaretiniz bozulmuş olabilir..
5 yıl önce
G
oceania
İyi günler. İlk cinsel birlikteliğimi iki ay önce yaşadım. Bir ayı aşkın bir süre önce de Norlevo kullandım ve kanamam oldu. ޞžimdi ise bir ayı geçti ve zaman zaman şişkinlikler oluyor doktorum Tarlusal verdi adet söktürücü olarak. Tarlusal'i kullandığım ikinci gün korunarak bir cinsel birliktelik yaşadım. Acaba bu birliktelik Tarlusal'in beklenen etkisini yok eder mi? Bir bağlantı olabilir mi?
tahlil.com
Yaşadığınız cinsel birliktelik ilacın etkisini azaltmaz.

H
SPONSOR BAĞLANTILAR

H
SPONSOR BAĞLANTILAR

H
İLGİLİ MAKALELER