First slide
Second slide
Third slide

Evde Burun Tıkanıklığı Çözme Yöntemleri

Burun tıkanıklığı yaşam kalitesini önemli ölçüde azaltan bir rahatsızlıktır. Yutkunmada, nefes almada zorluk çekmenin yanında, geceleri uykuya dalamama, ağızdan nefes alma zorunluluğundan dolayı ağızda kuruluk hissi, boğazda enfeksiyonlar başta olmak üzere pek çok huzursuzluğun da ana kaynağı olmaktadır. Özellikle polenlerin arttığı bahar aylarında alerjiden kaynaklı burun tıkanıklığı problemi yaşayan kişilerin durumları daha içler acısıdır. Kişi artık yediği yemekten, uyuduğu uykudan keyif alamaz hale gelebilir. Kişi gerek okulda, gerek işlerinde, gerek sosyal hayatında başarısızlıklara uğrayabilir.

Evde burun açmak için kullanılabilecek en pratik yol, kaynayıp soğutulmuş suyun içine atılmış tuzun iyice karıştırılması ve ağız ve buruna gargara yapılmasıdır. Kaynamış su içerisinde bakteri bulunmaz. Tuzun yakıcı etkisi ile de ağız ve burun içindeki bakteriler ölürler. Tıkanıklık oluşturan sebepler böylelikle ortadan kaldırılmış olur. Bu uygulama günde en fazla iki kez yapılabilir. Suyu özellikle burundan çekerken dikkatli olmak gerekir. Kuvvetle çektiğinizde ciddi bir yanma ile karşılaşabilirsiniz.

Süt, mukus tabakasını artırma özelliğinde bir bileşimdir. Bu sebeple tıkanıklık yaşadığınız dönemlerde süt içmekten kaçının. 

Burun deliklerine zeytinyağı damlatmak da solunum yollarını açan ve rahatlatan yöntemler arasındadır. Ancak günde birer damla dozunu aşmamakta fayda vardır.

Gribal enfeksiyon kaynaklı bir burun tıkanıklığı yaşadığınızda geçirmek için en etkili yöntem şüphesiz beslenmelidir. Bu dönemde C vitaminince zengin meyve ve sebzeler tüketilmelidir.

Bulunduğunuz odanın sıcaklığı da çok önemlidir. Sıcak yerlerde burun içindeki mukus daha akışkan olur. Yani burnunuzu temizledikçe rahatlamayı hissedebilirsiniz. Aynı zamanda oda havasının nemli olması da burun sağlığı için son derece önemlidir. Nemli ortamda hem burnunuz daha temiz hava solur, hem de burun yaralarından ve tahrişlerden korunmuş olursunuz.

Tabii burun tıkanıklığı söz konusu olduğunda dumanın da rahatsızlık oranı artar. Özellikle sigara, nargile dumanı gibi yoğun ve nikotin ağırlıklı duman, kişiyi fazlaca rahatsız eder. Hali hazırda tıkanık olan burnun daha çok tıkanmasına yol açar. Bu sebeple açık havada dahi olsa dumana maruz kalmamaya çok dikkat edilmelidir.

Eğer tıkanıklık on günü geçmiş ve kanamalı tıkanıklık varsa muhakkak hekiminize danışmalısınız.


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.

H
İLGİLİ İÇERİK

Hemoroid (basur) İle Mücadele Etme Yolları

Hemoroid hastalığı toplumda çok yaygın görülmektedir.Bazı meslek gruplarında uzun süre oturma veya ayakta kalmaya bağlı olarak da basur gelişebilir.
Bu hastalığa karşı alacağımız veya yapacağımız önlemlerle, hemoroidin gelişmesi veya ilerlemesini durdurabiliriz.

Hemoroid (basur) İle Mücadele Etme Yolları:

Bol miktarda (günde 7-8 bardak) su tüketilmesi.
Lifli gıdaların, meyve ve sebzelerin bolca tüketilmesi.
Kepek tüketilmesi, kepekli ekmek tercih edilmesi. Atıştırma (fast food) tarzı beslenmeden kaçınılması.
Acı-baharat tüketiminin kısıtlanması.
Dar ve terletici türden giysilerin giyilmemesi.
Düzenli olarak her sabah uyandıktan sonraki ilk yarım saatte tuvalete gidilmesi.
Tuvalete ihtiyaç hissedildiği anda ertelemeden gidilmesi.
Tuvalette 2-3 dakikadan uzun süre kalınmaması.
Tuvalette mümkün olduğunca az ıkınılması.
Temizlik sırasında anal bölgeyi tahriş etmekten kaçınılması.
Tuvalet kağıdı yerine ıslak mendille temizlik yapılması.
Anal bölgenin nemli, ıslak bırakılmaması.

 

 


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


Nefes Darlığının Nedenleri Nelerdir?

Nefes darlığı herkeste görülebilecek bir durumdur. Hızlı bisiklet sürdükten sonra, dik bir yokuş çıkıldığında, ağır bir fiziksel aktiviteden sonra nefessiz kalmak normal ve kontrol edilebilecek bir durumdur. Fakat bu tarz durumların dışında görülen nefes darlığı ciddi bir sorundur. Kişi nefes almak da zorlanır ve nefes kesilmeleri meydana gelir.

Nefes darlığı dinlenme halindeyken, ateş ve terleme ile birlikte, kol, çene ve boyun ağrısıyla birlikte, iştah kaybıyla, göğüs ağrısıyla birlikte görülüyorsa bir sağlık sorununun belirtisi olabilir. Astım, zatürre, kalp krizi, kalp yetmezliği, obezite, panik atak, kronik bronşit, karbon monoksit zehirlenmesi, kalp ritim düzensizlikleri, anemi, amzifem, akciğer ödemi gibi sorunlar ani nefes darlığına sebep olabilir.

Gülük işler sırasında nefes darlığı yaşanıyor ve hareketi sınırlandırıyorsa bir doktora başvurulmalıdır. Nefes darlığına yol açan neden tespit edildikten sonra tedavi uygulanabilir. 


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


H
SPONSOR BAĞLANTILARQ
TAHLİL MERKEZLERİ
Öne çıkan tahil merkezleri için tıklayın.B
KONU İLE İLGİLİ YORUMDA BULUN
Hey! Bu konu hakkında yorumda bulunmak veya Tahlil.com'a soru sormak için hemen üye ol veya giriş yap
W
YORUMLAR
3 ay önce
G
arzu07

ağrıdan acile gittim 15 gün önce, idrar kan tahlili yapıldı,kan tahlilin MCHC [L] 31,43 ..RDW [H] 18,6 ,çıktı, idrar tahlilin de Eritrosit [E] 1+ çıktı,ilaç kullandım geçmedi,ürolojiye gittim,tekrar idrar tahlili istendi Eritrosit [E] 2+ ve Lökosit [E] +-, sonuçlar nedir acaba?

TahlilCom
Tedaviye rağman şikayetleriniz geçmedi ise idrar kültürü yaptırmanızı öneririz..
3 ay önce
G
fenerbahce_tugce1907

Eşimle sürtünme yoluyla iliski yaşadık vajinamdan içeri biraz boşaldı hamile kalma olasiligim var mı?

Tahlil-com
Evet bu şekilde hamile kalabilirsiniz.
3 ay önce
G
kevsergonulds

Hocam merhaba ben bir ilişki yaşadım fakat vajinanın içine boşalma olmadı sadece kalça kısmına boşaldı yani vajinaya geldi mı bilemem ve ilişki yaşanırken adettim .Daha sonra 25 gün geçti ve idrar testi yaptım negatif cıktı. Sonrasında da adet oldum ama normale göre azdı şimdide adetim bitmesine rağmen karnında ciddi bir şişlik var bu kanamanın adet değilde üstüne adet görme olmasından korkuyorum.

Tahlil.com
Regl iken ilişkiye girmek gebelik oluşumunu engeller diye kesin bir durum yok.Üstüne görme kanaması normal adet kanamasından çok daha farklı ve kısa süreli bir kanama olur. Üstüne görme kanaması olduğunu düşündürüyorsa gebelik testini tekrarlayarak daha net bir bilgi edebilir veya bir kadın doğum doktoruna muayene olabilirsiniz.
4 ay önce
G
karamurat_416

10 aylık bebeğimin test sonuçları

TSH: 1,60
SERBEST T4:14,69
SERBEST T3: 6,35

Tahlil.com

Tahlil.com da tahlil sonuçlarınızın uzmanlarımızca sağlıklı bir şekilde yorumlanması için tahlillerinizin sonuç raporunda belirtilen normal değerlerini de yazmalısınız.
Bu konuda sitemizde bir çok uyarıda bulunup okurlarımızı bilgilendik.
Aşağıda konuya dair uyarılarımızı gözden geçirmenizde yarar var.4 ay önce
G
ades

prolaktin yüksekliği tedavisi görüyordum ilacı bırakınca tekrar yükselme olduğu için doktorum mr istedi. mr sonucunda hipofiz bez parankiminde sınırları net olarak belirlenemeyen 7 mm çapında İV GD sonrası serilerde belirgin kontrast tutulum göstermeyen görünüm mevcuttur denmekte.

Tahlil.com
Hipofiz bezinizde normal olmayan bir oluşum gözlenmiş.Doktorunuz konuya dair detaylı bilgi verecektir.
4 ay önce
G
meltem06_894

adet gunum15 gün gecikti kan testi yaptirdim beta 23 cikti ve adet oldum doktorun bi hafta sonra tekrar test yapacak acaba hamile olabilir miyim?

Tahlil.com

Halk arasında Kimyasal gebelik olarak bilinen durumu  geçiriyor olabilirsiniz.Aşağıda kimyasal gebelik ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Kimyasal gebelik ( biyokimyasal gebelik) nedir?

4 ay önce
G
doganage

ALT 119
AST 99
CRP 79
bu değerler yüksek
EOS% 4,5
HGB 13,7
HCT 40,5
bu değerler düşük çıktı, sorun nedir?

Tahlil.com

CRP sıklıkla istenen bir tahlil türü olup  akut faz reaktanıdır.
Tahlil sonucunuzda CRP değeri yüksek olarak görülüyor.
CRP yüksekliğinde ilk olarak akla enfeksiyon ve/veya  romatizmal durumlar akla gelir.

CRP yüksekliğine dair aşağıdaki bağlantıda detaylı bilgi bulabilir ve bu konuda sorulmuş benzer soru ve verilmiş cevapları okuyabilirsiniz.

CRP YÜKSEKLİĞİ NEDİR?

Aynı zamanda ALT ve AST yüksekiğiniz de var.Belirtiğiniz değerler ve testler karaciğer fonksiyonları yönünden bilgi veriyor. Karaciğer yağlanması, kullandığınız ilaçlar ilk akla gelen yükselme nedenleri.Ultrason muayenesi ilk aşamada fikir verecektir bu testlerin yüksekliğine dair.Aşağıda konu ve karaciğer testlerine dair detaylı bilgi ve sorulmuş benzer sorular ile cevapları görebilirsiniz.


http://tahlil.com/alanin-aminotransferaz-alt

http://tahlil.com/aspartat-amino-transferaz-ast-sgot-yuksekligi-ve-dusuklugu-hangi-durumlarda-gorulur-ast-normal-degerleri-nedir4 ay önce
G
moosefirst

TSH -- 1.19 (N.D. 0.35 - 4.94)
Vitamin b12 -- 208 (187 - 883)
Ferritin -- 71.59 (21.81 - 274.66)
Folat -- 5.3 (3.1 - 20.5)

Demir (serum) -- 62 (65-175)
UIBC -- 289 (69-240)
TIBC -- 351

2.5 yıldır saç dökülmesi yaşamaktayım

Tahlil.com
Demir eksikliği bulgularınız var.Saç dökülmesinde etken olabilir.
4 ay önce
G
o.bastan

ben yeni evli bi bayanım.. eşimle ilişki anında canım çok acıyor ve ilişki gerçekleştirmiyor kendimi istem dışı çok kasıyorum ne yapmam gerekiyor bunu nasıl yenebilirim?

TahlilCom
Kadın doğum uzmanına gitmeniz ve muayene olması gereklidir..

H
SPONSOR BAĞLANTILARH
SPONSOR BAĞLANTILARH
İLGİLİ MAKALELER