First slide
Second slide
Third slide

Gebelik Döneminde Cinsellikle İlgili Merak Edilenler

Bebek bekleyen çiftler bu süreçte cinselliği nasıl ve hangi şekilde yaşayacaklarını da sıklıkla merak ederler.Uzmanlar gebelik döneminde cinsel ilişkiye dair bazı önerilerde bulunuyorlar.


1.Gebelik Süresince Cinsel İlişki Ne Zamana Kadar Devam Etmelidir?
Normal olarak seyreden gebeliklerde Kadın Doğum doktoru tarafından farklı bir öneride bulunulmadıkça gebeliğin son dört haftasına kadar cinsel hayat devam edebilir.
2.Son 4 haftada Neden Cinsel İlişki Önerilmemektedir?
Bu dönemde cinsel ilişki kurulduğu durumlarda erkeğin menisi(ejekulasyon sıvısı) içinde bulunan ve prostaglandin adı verilen maddelerin,gebede rahim kasılmalarını başlatarak erken doğuma sebep olabileceği ihtimaliyle cinsel ilişki önerilmemektedir.
3.Hangi Durumlarda Gebeliğin İlk Dönemlerinde Cinsel İlişki Yasaklanabilir?
Kadın doğum uzmanları bazı durumlarda çiftleri gebeliğin ilk aylarında da cinsel ilişki yönünden uyarmaktadırlar.Bu durumlar ise:Düşük veya erken doğum tehdidi olan gebeler(tekrarlayan düşük öyküsü olan gebeler, daha önceden erken doğum yapan kadınlar),gebeliğin herhangi bir döneminde vajinal kanama olması durumunda, cinsel ilişki yasaklanabilir.Ayrıca çiftlerden herhangi birinde gebelik sürecinde teşhis edilmiş genital enfeksiyon varlığında da, tedavi süreci tamamlanıncaya kadar cinsel ilişki yasaklanabilir.Plasentanın önde gelmesi olarak da bilinen,Plasenta Previa durumunda da çiftler cinsel ilişkiye girmemelidir.
4.Cinsel İlişki Sonrası Karın veya Kasık Ağrısı Olan ve Kanama Şikayeti Olan Gebeler Ne Yapmalıdır?
Bu gibi rahatsızlıkları olan gebeler mutlaka Kadın Doğum uzmanına başvurup bu konuda görüşünü almalıdırlar.
5.Gebeliğin İlk Üç Ayında Cinsel İlişki Düşüğe Sebep Olur mu?
Bu süreçte gelişen düşüklerin çoğu genetik bozukluklar veya intrauterin enfeksiyonlar nedeniyle gelişmektedir.Cinsel ilişki nedeniyle düşük veya erken doğum geliştiğine dair yeterli bilimsel kanıt yoktur.Ancak bu konuda gebeler risk faktörlerinin de değerlendirilmesi açısından gebeliklerini takip eden Kadın Doğum uzmanlarına danışmalıdır.


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.

H
İLGİLİ İÇERİK

Sağlıklı Sperm İçin Uygun Uyku Süresi Kaç Saat?

Organik gıdaların azalıp, daha az efor harcanarak hayatın devam ettiği, daha mutsuzlaşan bir toplumun doğuşu ortaya konduğunda, artık vücudun pek çok aktivitesini yerine getiremediği gerçeğiyle karşı karşıya kalınıyor. Kalitesiz uyku, verimsiz geçirilen bir gün ve devamında kalitesiz geçen bir hayat demektir. Uykusuzluk vücudun her fonksiyonunu engellediği gibi, sperm kalitesini de engelleyebilir. Peki kaliteli sperm ne demektir?

Kaliteli sperm, partneri gebe bırakma yetisine sahip olan sperm demektir. Bu kalite standardını belirleyen; spermin hareketliliği, sayısı ve niteliğidir. Bu bakımlardan yeterli olan spermler ancak bir bayanı gebe bırakacak yetiye sahiptir. Spermin bu kriterlere uyabilmesi için sağlıklı bir yaşam, ön koşuldur. Ancak sağlıklı insanlar, kaliteli sperm üretebilirler. Sperm kalitesi için; kaliteli bir beslenme, kaliteli bir uyku, kaliteli bir hareketlilik olmazsa olmazlardandır.

Uykunun sperm oluşturma üzerine etkisi araştırıldığında ilginç sonuçlar ortaya çıkmıştır.

Buna göre, 7/8 saat uyuyanlar baz alındığında, 6 saat ve daha az uyuyanlarda bu olan %31 azalırken, 9 saat ve daha fazla uyuyanlarda bu oran % 49 oranında düşmektedir. Yani, sadece az uyumak değil, çok uyumak da spermlerin kalitesini etkileyebiliyor.

Tabii ki sadece doğru saat uyumak yetmiyor. Kaliteli spermler için kaliteli uyku da şart. Uykuda geçen vaktin kişiyi dinlendirmiş olması çok önemlidir. Şayet uyku huzursuzluğu yaşayan kişilerde, sperm kalitesi %28 oranında daha düşüktür. Bazı basit yöntemlerle hem kaliteli bir uyku uyumuş olabilirsiniz. Kaliteli uyku için yapılması gerekenler;

Uyku hormonlarının en çok salgılandığı 12-3 saatleri arasında uykuda olunmalı,

Yatmadan önce bilgisayar ve telefonla uğraşmak yerine, kitap okuyarak uyumalı,

Uyku odasının karanlık olması sağlanmalı ve sağ tarafa dönük şekilde yatılmalı,

Uykuya dalma problemi varsa yatmadan bir saat önce sakinleştirici ve rahatlatıcı etkiye sahip bitki çayları tüketilmeli (melisa, papatya…),

Yine uykuya dalma problemi yaşıyorsanız yatmadan yarım saat önce tempolu spor yapmak da konforlu bir uyku sağlayacaktır. 


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


Penis Eğriliğinin Sebepleri Nelerdir?

Penis eğriliği; Penisin, belli bir yerde, belli bir tarafa doğru eğik olması durumudur.Bazen kişiye zararı olmazken; bazen, cinsel ilişki esnasında, ağrı,yanma veya psikolojik sıkıntılara yol açabilir.Bu eğrilik, doğuştan veya sonradan kazanılmış olabilir.
Konjenital kordi; doğuştan olan eğriliktir. penis aşağı doğru doğru çekilir.
Penisin altında bulunan skar dokusunun çekilmesinden kaynaklanır.
Doğuştan olan bir diğer eğrilik ise; ereksiyonu gerçekleştiren dokunun dengesiz olması ve penisin kısa tarafa eğilmesinden kaynaklanır.
Peyronie hastalığı; penisin doğuştan değil de, sonradan eğilmesi durumudur.
Ereksiyon sırasında; skarlı alan ereksiyonu kısıtlar ve eğrilik oluşturur.
Skarlı kısım üst kısımda olduğundan, eğrilikte genelde yukarı kısma doğru olur.
Sebebi net olarak bilinmez ancak; cinsel ilişki esnasında penisin ani travmalarının sebep olduğu düşünülür. Genelde 40-60 yaş arası erkeklerde görülen bir hastalıktır.


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


H
SPONSOR BAĞLANTILAR

Q
TAHLİL MERKEZLERİ
Öne çıkan tahil merkezleri için tıklayın.B
KONU İLE İLGİLİ YORUMDA BULUN
Hey! Bu konu hakkında yorumda bulunmak veya Tahlil.com'a soru sormak için hemen üye ol veya giriş yap
W
YORUMLAR
3 yıl önce
G
srctugce

Anal iliskiyle bosalma baska yere oldu ama kuşkum bi turlu gitmedi.iki sefer iki ayda da kanamam oldu ama ikisi de uc gun normal yogunlukta surup dordncu gun bitti.iki kez test yaptm negatif çıktı.ustunr gorme olabilir mi.kasik ve belim agriyor.negatif cikmasina ragmen hamile olmaktan endslnyrm

TahlilCom
Anal ilişkilerden sonra kasık ve bel ağrıların olabilir..
3 yıl önce
G
frknkrttp

Sevgilimle 3 hafta önce elle bir boşalma oldu üstünde mayosu vardı bacagına ve tam bilmiyoruz ama vajina bölgesine gelmiş olabilir diye düşündük hemen ıslak mendille nere varsa temizledik hamile kalma riski nedir ?

TahlilCom
Hamilelik riski yok denebilir..
4 yıl önce
G
hayal.et.snnn

hocam ben adetli iken ilişkiye girdim ve hamile kalmaktan korkuyorum erkek arkadaşım adetli iken hamile kalmazsın dedi ama güvenemiyorum sizce hamile kalırmıyım ?

TahlilCom
Teorik olarak adet döneminde girilen cinsel ilişki sonucunda hamilelik olma ihtimali çok düşüktür ancak imkansız denilemez.

H
SPONSOR BAĞLANTILAR

H
SPONSOR BAĞLANTILAR

H
İLGİLİ MAKALELER