First slide
Second slide
Third slide

Gebelik Testi Nedir? Ne Zaman ve Nasıl Gebelik Testi Test Yapılır?

Hamilelik şüphesinde her anne adayı gebelik testi yaptırmayı aklından geçirir peki gebelik testi ne zaman ve nasıl yapılmalıdır.
Hamilelik sonrası 4 günü geçmiş döllenmiş yumurta HCG adı verilen bir hormon salgılar.Bu HCG hormonuna insan koryon gonadotropini adı da verilir. Hamilelik sonrası salgılanmaya başlanan HCG hormonu anne adayının vücuduna yayılır.Önce kanda bulunan HCG daha sonra idrara da geçer.Bu nedenle gebelik testleri kanda yapılabildiği gibi idrardan da yapılabilmektedir.
İdrar örneğinin alınması kan alınmasından daha kolay ve pratik olduğundan evde yapılan gebelik testleri idrardan yapılmaktadır.
Burada önemli olan sabah ilk idrardan yapılan gebelik testinin güvenilirliğinin daha yüksek olduğunun bilinmesidir. İdrar verilerek yapılan gebelik testlerinin temel prensibi HCG hormunu ile HCG antikoru arasında oluşan reaksiyonun tespit edilmesi esasına dayanmaktadır.
Gebelik testi esnasında ilk reaksiyonun gerçekleşip gerçekleşmediğini belirlemek için ikinci bir reaksiyona ihtiyaç vardır. Bu da bir renk değişimi varlığının incelenmesiyle ortaya konur.Evde yapılan ve eczanelerde kolaylıkla bulunabilen idrar gebelik testleri bu şekilde sonuç vermektedir.

Evde gebelik testi yapan anne adayları sabah ilk idrarlarını temiz bir kaba yapmalı ve gebelik testi ile idrarlarını temas ettirdikten sonra, renk değişimini gösteren bir çizginin varlığını tespit ederek gebe olup olmadıklarını anlamaktadırlar.
Burada unutulmaması gereken bir nokta da ,özellikle gebeliğin ilk günlerinde bazı gebelik testleri negatif sonuç verebilir. Bu gibi durumlarda gebelik belirtileri ve adet görmeme olayı da devam ediyorsa bir Kadın Doğum uzmanına başvurulmalıdır.
Kadın Doğum uzmanı gerekirse kan testi ve ultrason gibi yöntemlerle gebelik yönünden incelemeler yapabilir.Aynı şekilde gebelik testi pozitif ise de ileri tetkik ve inceleme için de bir Kadın Doğum uzmanına başvurulmalıdır.

Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalıdır? 

Evde yapılan gebelik testleri adetin gecikmesinden 1 hafta sonrasında yapılırsa anlamlı sonuçlar verebilir. Özellikle adetin gecikmesinden 7 gün sonrasında evde yapılan gebelik testleri,usulüne uygun yapıldığı takdirde % 90 ve üstü doğru sonuç vermektedir. Gebelik testi, hastanede, laboratuvarda,  klinikte veya doktor nezaretinde de yapılabilir.
Bunun için de ideal olan ortalama 1 haftalık bir adet gecikmesi varlığıdır.
Doktor tarafından genellikle kanda yapılan gebelik testleri istenir.Bu teste ise Beta HCG testi denir. Hızlı ve kesin sonuç verdiğinden, Beta HCG testi oldukça güvenilirdir.
Hamile olmayan bir kadında kandaki Beta HCG seviyesi 0-10 mIU/ml’dir.Beta HCG değerinin 10 mIU/ml’dir dan yüksek olması gebeliği düşündürmektedir.

Beta HCG değerine göre yaklaşık gebelik haftasını öğrenmek için tıklayınız....
 
Dış Gebelik ve Gebelik Testleri:

Dış gebelik,döllenmiş yumurtanın fallop tüpünde ya da rahim dışında bir yerde gelişmeye başladığı gebelik durumudur.Dış gebelikte , idrarla yapılan gebelik testleri negatif olabilmesine rağmen kadında tüm gebelik belirtileri görülebilir.Dış gebelikte kanla yapılan gebelik testleri daha hassastır ve gebeliği teşhis edebilir. Dış gebelik potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir durum olduğu için kanda yapılan Beta HCG testleri annenin sağlığı için çok önemlidir.

Tahlil.com’u Facebook’ta Beğenin. Tahlil.com’u Facebook’ta beğenmek için tıklayınız……


H
SPONSOR BAĞLANTILARYükleniyor...
Q
TAHLİL MERKEZLERİ
Öne çıkan tahil merkezleri için tıklayın.

B
KONU İLE İLGİLİ YORUMDA BULUN
Hey! Bu konu hakkında yorumda bulunmak veya Tahlil.com'a soru sormak için hemen üye ol veya giriş yap
W
YORUMLAR
6 ay önce
G
ozzz

Merhaba temmuzda surtunme yolu ilski oldu bosaldi camasirmda islaklik var agustos eylülde adeet kanamasi oldu evde test yaptm negatif cikti ekim adeti 2 gn erken geldi az surdu kilo alimi ve hamilelik belirtileri var hamilemiyim.ltfen cevap verin

Tahlil.com

Cinsel birlikteliğin  ardından  adet görülmüş olması  hamilelik mümkün olmadığını gösteren bir bulgudur.
Gebelik ihtimali yoktur bu durumda.
Zaten gebelik testi sonucunuz da negatif çıkmış.

Adet gören birinin neden hamile olamayacağı hakkında daha ayrıntılı  bilgi almak ister ve bu konuda yazılarımız ile verdiğimiz cevapları okumak isterseniz tıklayınız....
11 ay önce
G
dijleoguzkaya

Merhaba kaç gunde Beta HCG kan testi sonucu çikar ve iliskiden kaç hafta sonra yapilmali ?

TahlilCom
Kısa sürede neticelenen bir testtir. Regl gecikmesinin bir haftayı aşması durumunda yapılacak Beta HCG testleri çok daha sağlıklı sonuçlar vermektedir. Detaylı bilgi için tıklayın.  
1 yıl önce
G
elif2013

Merhaba, surtunme ile iliskiye girdik klitorise bosalma oldu hemen sildim ve 3 saat sonra ella ictim.Son adetim 8 nisan 14 nisanda bitti 17 nisanda iliski oldu. 6 mayista beta hcg <1.2 cikti negatif. 5 cm kist mevcut. Hamile olma olasiligim var mi?

Tahlil.com
Hamilelik şüphesi yönünden yapılan Beta HCG testi sonucunu inceledik.Test sonucu hamilelik olmadığı yönünde bilgi veriyor.

Gebelik testi olarak kullanılan Beta HCG ile ilgili ayrıntılı bilgi almak ve Beta HCG ile ilgili benzer 
sorulmuş diğer sorular ve uzmanlarımızca verilmiş cevapları okumak için  tıklayınız...


Kanda Beta HCG  testinin ideal olarak ne zaman yapılması gerektiğine dair bilgi almak için tıklayınız....

1 yıl önce
G
hakancetinkayaa

Merhabalar yaklaşık 2 hafta önce erkek arkadaşımla ilişkiye girdik ancak içime boşalmadı bende şu sıralar kendimde bazı fizyolojik farklılıklar görüyorum örneğin adet günüme 4-5 gün olmasına rağmen bugün kahverengi bir akıntım oldu sizce hamile miyim?

TahlilCom
Adet öncesi lekelenme olağan bir durumdur. Adet gecikmesi bir haftadan fazla yaşanırsa gebelik testi yaptırılabilir. 
1 yıl önce
G
pelsin--1993

erkek arkadaşmla bu ayın 8in de birlikte olduk prezervatif kullanmadı ama içimede boşalmadı.2-3 kere tekrarlandı ilişki üst üste.ertesi gün hapı aldm garanti için. Aldıktan sonra akşamı az kan geldi leke halinde. Ve adetim 5 gün gecikti hamilemiyim:(

Tahlil-com
Gebelik tahlili yaptırmanızda fayda var.
1 yıl önce
G
Güneş

Erkek arkadasimla tam birleşme olmadan iç camasirim ve pijamam vardı onda birsey yoktu bende ıslaklik vardı ve erkek arkadaşım arkama boşaldı ilişkiden 16 gün sonra beta hcg yaptim sonuç:5.0 ref min:0 ref max:5 bendeki ıslaklik tan meni geçer mi?

TahlilCom
Kıyafetler üzerinden hamileliğin oluşma ihtimali neredeyse imkansızdır. O nedenle sakince regl olmayı beklemenizi öneriyoruz. 
2 yıl önce
G
melike_91

Merhaba benim 8gün dür gecıktı bugün test yaptım negative sonuca normal adet günümden 8gün önce cok acık bi kanama oldu yani pembe bi renkte bu neden ola bilir. Ben Almanya'da yasıyorum doktorum cok ters biri hemende ona gitmek istemiyorum.. Kizima hamileykende bi hafta sonra test Negativ çıkmıştı

Tahlil.com

Adetinizde 8 günlük gecikme sonrası negatif çıkan test sonrası hamilelikten pek söz edemeyiz.
Adet gecikmesi sadece gebelik nedeniyle olan bir durum değildir.
Kadınlarda adet gecikmesinin bir çok sebebi olabilir.
Aşağıda gebelik dışı nedenlerle adet gecikmesinin görülebildiği durumları inceleyebilirsiniz.


Adetinizde gecikme devam ederse kadın doğum doktoruna muayene olmanız en doğru yaklaşım olacaktır.


2 yıl önce
G
pelinsar1

Sutunmeli ilişki yasadm sevglm hic bosalmadi ikmizde iccamasri vardi hic tentene temas olmadi sevgilim üstündeyken zevksyunu bana bulamis olablrmi yada ben gynirken ama zevk suyunu hc Hissetmdik adetin 5gun gecikti 3gun ile bugün test yaptm negtf ckti hamilemiyimdir sizce

Tahlil.com

Gebelik testi yapılmış.Sonuç da negatif çıkmış.
O halde gebelik olmadığını söyleyebiliriz.

2 yıl önce
G
sametkocatepe16

Merhaba, kiz arkadasim ile korunmasiz olarak kisa suren birliktelik yasadim. Disari bosalmis bulunmaktayim fakat adeti 7 gun gecikti. Adetinin olmasi gerektigi zaman 8 i. 8 inde test yaptik negatif. Fakat simdi 12 si hala adet olmadi belirtiside yok. Yardimlarinizi bekliyorum tesekkurler.

TahlilCom
Vajinaya sperm temas etmediyse hamilelik düşünülemez. Adet gecikmesi yaşanan stres kaynaklı olabileceği gibi başka nedenleri de olabilir. Gecikme devam ederse bir kadın doğum uzmanına başvurmanızda fayda var.
2 yıl önce
G
megrimegri89

Kız arkadaşım düzensiz regl oluyor ve korunmasız ilişkiye girdik, ilişkiden sonra ki 24 saat içerisinde ertesi gün hapı aldı ancak içimizin rahat etmesi açısından hamilelik testi de yapmak istiyoruz. Düzensiz regl olduğu için testi ne zaman yapacağımızı bilmiyoruz. İlişkiden kaç gün sonra tes yaplr?

TahlilCom
İlişki sonrasında 10-12 gün içerisinde döllenme olması beklenir. Tahmini adet dönemini bir hafta geçtiği taktirde gebelik testi yaptırabilirsiniz. 
2 yıl önce
G
pembelikız

2 aydir adetim nornal adetlerine gore daha agrili fakat daha az geliyor ve gitgide karnim buyuyor en son gecen hafta test yaptim negatif cikti istune gorme yasiyor olabilirmiyim hamilemiyim yada yalanci gebelik olabilirmi onun belirtileri neler cevaplarsaniz sevinirim

Tahlil.com

Gebelik testi yapılmış.Sonuç da negatif çıkmış.
O halde gebelik olmadığını söyleyebiliriz.

2 yıl önce
G
saniyeozyalcin

Merhaba 22şubatta adet oldum normal şartlarda 24 gün de bir adet görürüm şuan 5gün geçti kan testi yaptım sonuç negatif çıktı hiç bir adet belirtim yok sormak istediğim kan testinin yanılma olasılığı var mıdır.. Hamilemiyim degilmiyim şaşkınım teşekkür ederim

TahlilCom
Kan testi oldukça güvenilir olsa da %100'lük bir doğruluğa sahip değildir. Adet gecikmesi yaşanması halinde gebelik testini tekrarlayabilirsiniz. 
2 yıl önce
G
pembelikız

iliskiden sonra 24 subatta adet oldum cok agrili az kanamali oldu bu yuzden 5 defa test yaptik birer hafta arayla hepsi negatif çıktı 22 martta adet oldum tekrar gene agrili fakat adetim az oldu bide karnimda siskinlik var gecmiyo biturlu ve disardan gozle gorulur kalp atimi var göbekte hamilemiyim

Tahlil.com

Biz cevap vermekten bıkmıyoruz sizler de sormaktan.
Adet gören birinin hamile olmasının mümkün olmadığını binlerce kere yazdık.Üstüne görme denen olayın da internetteki bilgi kirliliği nedeniyle kafa karışıklığına yol açtığını da defalarca belirttik.

Biraz vakit ayırıp aşağıda yazdıklarımızı ezberleyene kadar dikkatle okuyun.Hatta mümkünse yazıcıdan çıktı alıp bir de fosforlu kalemle üstünden geçin.

Cinsel beraberlik veya ilişki  sonrası adet görülmüş olması hamilelik şansının bulunmadığını belirtir.
Ancak adet sonrası tekrar bir  korunmasız ilişki olur ise, bundan sonraki süreçte yine bir gebelik olasılığı bulunmaktadır.
Adet kanamasının ne anlama geldiğini ve adet gören birinin neden hamile olamayacağını anlamak için aşağıdaki bağlantıyı da dikkatle okumanızı öneriyoruz.

Adet gören biri aynı zamanda hamile olabilir mi?

Üstüne görme olarak da bilinen ve gebelerde görülen yerleşme kanaması da sıklıkla adet görmekle karıştırılıyor,
Bir kere şu konuyu lütfen unutmayın.Üstüne görme nadir görülen bir durum olup adet kanamasıyla da kolaylıkla ayırt edilebilir.
Aşağıdaki bağlantıda adet görme ile üstüne görme arasındaki farkın ne olduğu anlatılıyor, bunu da okumanızı öneriyoruz.


Hamilelik ihtimali ve benzer sorulara verdiğimiz cevapları okumak için  tıklayınız.....

2 yıl önce
G
sema.sema.89

11 subatta adet oldm 23 subatta anal yoldan surtnme yasadik 17saat snra ella kullndm 11martta nrml adt gnmde kanmm oldu ama hep lekelenme seklndeydi iliskdn 20 gun adetten 3gn snra test yaptm negatfti bu sinuca guvenmelimiyim kanmm adet gibi 8gn surdu normlmi bunlar Guvenmlimiyim

TahlilCom
İlişki sonrasında adet kanaması görüldüğü için hamilelikten söz edilemez. Test sonuçlarına güvenin.
2 yıl önce
G
aysehataay

iyi günler. Nişanlımla sürtünmeli ilişkiye girdikten sonraki gün sabah adetim oldu fakat tedirginim. İlişkiden sonra hemen adet olunmasında hamile kalma ihtimali varmıdır? tam bir boşalma olmadı fakat değmiş olmasından korkuyoruz.

Tahlil.com

Erken yaşta ve cinsel konularda bilgi sahibi olmadan bu tarz  ilişki kuran okurlarımızdan sitemize bir çok soru geliyor.
Anlattığınız şekilde bir ilişki ile hamilelik olasılığı yok denecek kadar azdır.

Aşağıdaki bağlantıda yer alan ve hamilelik oluşumuna dair verilen bilgileri sonuna kadar dikkatle okuyup biraz olsun cinsel konularda bilgi sahibi olmanız uygun olacaktır.


2 yıl önce
G
kbly_67

Erkek arkadaşımla kondomsuz ilişkide bulunduk yumurtlama zamanımda oldu diye biliyorum içime boşalmadı ama zevk suyundan şüpheleniyoruz adet gecikmemde bugün 9. gün adet olma belirtilerimde var ama olamıyorum gebelik testi uygulamalımıyım artık?

Tahlil.Com
Gebelik testi yapabilirsin.
2 yıl önce
G
pembelikız

Merhaba ilişkiden sonra adet oldum fakat 5 gün önce geldi ve agrılı oldu baya karın şişkinliği var diye üstüne 2 defa test yaptik sonuc negatif ama karnimdaki şişlik inmedi ve rahimde büyüme var bunun nedeni ne olabilir testin yanlış cıkma ihtimali nedir?

Tahlil.com
Merhaba adetinizi olmuşsunuz fakat idrarla yapılan gebelik testleri ilişkiden hemen sonra sonuç vermeyebilir. Testin doğru sonuç vermesi için hamilelik şüphesi olan ilişkiden sonra yaklaşık 14 gün geçmesi gerekir.şikayetleriniz geçmez ise muayene olmayı ihmal etmeyin.  
2 yıl önce
G
damla

Ocak 27-28de ters iliski yasadim.ertesi günleri sık idrar ve cok sık akintim oldu.Ön trafa sıvı gelmiş olabilir. Adetlerim duzensiz 21 şbt adet oldum ama kisa surdu ustune gorme olayi olabilirmi ve 1 hftdır aşırı siskinlik akıntı bide anormal diseti kanmasi vr. Idrar testi negtif kan testi gerekirmi

Tahlil.com
Ters iliski sonucu sıklıkla enfeksiyon bulaşmaya sebeb olabilir. Düzensiz adet kanamaları, kasık bel bölgelerinde  ağrı , herzamankinden farklı vajinal kokulu akıntı gibi durumlar enfeksiyon bulaştığını gösterir. Hamile olma ihtimaliniz yok ama yakın zaman da doktora gitmenizi tavsiye ediyorum 
2 yıl önce
G
kubrademirbag

Merhaba ilk cinsel iliskimden sonra adet gördum ama bu ay adet gunum 4 gün gevikti hala olmadim hamile olabilme riskim nedir?? Ona göre test alicam

Tahlil.com
Merhaba 7 güne kadar adet gününde gecikme veya erken olması normal sayılabilir. siz bir önceki ay adet olmuşsunuz  içinizi rahatlatmak için gebelik testi yaptırabilirsiniz fakat hamile olma ihtimaliniz yok.
2 yıl önce
G
aşkk_

Merhaba hocam, ben dün beta hcg testi yaptırdım,sonuç 74.21 . bu değere göre kaç haftalık hamileyim ? son adet tarihim :10.2.1015

Tahlil.com

Tahlil.com'un kanda Beta HCG testi sonucunu  merak eden okurları için günün her saatinde gebe olup olmadıklarını öğrenebilecekleri  bir GEBEMATİK uygulaması bulunuyor.

Aşağıdaki bağlantıyı tıklayıp,GEBEMATİK sayfamızı ziyaret edin.  
Beta HCG değerinizi açılacak ilgili sayfaya girin hamilelik  olup olmadığın, hamilelik varsa da  tahmini kaç haftalık hamilelik  olduğunu hemen öğrenebilirsiniz.


H
SPONSOR BAĞLANTILARH
İLGİLİ MAKALELER