First slide
Second slide
Third slide

Gebelikte Vajinal Muayene Bebeğe Zarar Verir mi?

Vajinal muayene her kadının senede en az bir kez yaptırması gereken bir muayenedir. Kadın hayatını tehdit eden bütün vajinal hastalıkların teşhisi ancak bu şekilde olabilir. Gebelikte de bazı durumlarda vajinal muayene yapılması gerekebilir. Ancak ne yazık ki pek çok anne adayı bu muayeneyi yaptırmak istemez bebeğinin zarar göreceği düşüncesiyle. Unutulmamalıdır ki, hekiminiz sizi ve bebeğinizi tehdit eden her durumdan kaçınacaktır. Bu sebeple vajinal muayenede bir sakınca yoktur. Vajinal muayenenin tek sakıncalı olduğu durum; bebeğin eşinin yani plasentanın aşağıda olması ve düşük tehlikesinin olmasıdır. Böyle bir durumda zaten doktorunuz vajinal muayeneyi tercih etmeyecektir.

Vajinal muayene bebeğe neden zarar veremez? Çünkü bebeğin büyüdüğü rahim bölgesi, vajinanın 15 cm kadar içindedir. Vajinal muayenelerde ilerlenen nokta ise, en fazla 9 cm kadardır. Yani bebeğe dokunmak gibi bir durum söz konusu değildir.

Gebelikte vajinal muayene gerektiren durumlar nelerdir?

Gebeliğin ileri dönemlerde normal ultrasonla bebeği görmek mümkündür ancak, ilk dönemlerinde rahim arkada kaldığı için bebeği net görmek ve kalp atışını duymak pek mümkün değildir. Bu sebeple keseyi tam görüp sağlık durumundan emin olunması için vajinal ultrasonla bakılması gereklidir.

Gebelik kanamalarının temelinin araştırılabilmesi için de vajinal ultrason kullanılır. Bu sayede kanamaya temel oluşturan kist, myom vb yapılar tespit edilerek gerekli önlemler alınabilir.

Gebeliğin ileri dönemlerinde rahim ağzı kontrollerinin yapılması ve erken doğum riskinin belirlenmesi için de vajinal muayene yapılması gerekir. Yapılmadığı takdirde acil bir doğum gelebilir ve hazırlıksız yakalanır. Bu durumla karşılaşmamak için doktorun ihtiyaç duyduğu durumda, bebeğe zarar vermeyeceğini bilerek vajinal muayeneye müsaade etmesi gereklidir.

Vajinal kaşıntıların ve enfeksiyonların değerlendirmesinde yine bu muayeneler yapılabilir. Aksi takdirde bebeğe geçen bir hastalık, erken doğum riskinin yanında, sakatlık riskini de taşır.

 


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.

H
İLGİLİ İÇERİK

Kanserli Hücreler Laboratuvar Ortamında Öldürülebiliyor

AKDENİZ Üniversitesi' nde (AÜ) görev yapan bir grup bilim adamı, 6 yıllık çalışma sonunda, ağızdan kullanımında zehirli etki gösteren bir bitkiden elde ettikleri madde ile laboratuvar ortamında kanserli hücreleri öldürdü. Bilimsel bir dergide yer alacak çalışma, Avrupa Patent Ofisi'nden de uluslararası ön patent onayı aldı.

AÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyeleri Prof.Dr. Hakan Bozcuk, Doç.Dr. Mustafa Özdoğan ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü Fizyoloji Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi Durmuş Burgucu, kanser hücre kültüründe yaptıkları bir araştırma ile daha ileri araştırmalar için umut ışığı yaktı.

Türk bilim adamları, 6 yıldır süren çalışma sonunda, sadece Akdeniz bölgesinde Toros sıradağlarının eteklerinde yetişen ve ağızdan kullanımında zehirli etki gösteren bir bitkiden elde edilen özütle, laboratuvar ortamında kanserli hücreleri öldürdü.

Önümüzdeki günlerde bilimsel bir dergide yayımlanacak olan çalışma, Avrupa Patent Ofisi’nden uluslararası ön patent onayı da aldı. Çalışmanın 6 yıldır 8 kişilik bir araştırma grubunun emeği ile ortaya çıktığını belirten Prof .Dr. Hakan Bozcuk, ekibin diğer elemanlarının Yrd.Doç.Dr. Asuman Karadeniz, Yrd.Doç.Dr. Hasan Öztürk, Biyolog Deniz Ekinci, Prof.Dr. Fatih Topçuoğlu ve Oktay Akyurt olduğunu söyledi.

Araştırma sonuçlarının kanser tedavisinde bu haliyle kullanılmasının söz konusu olmadığını, ancak bitkisel kaynaklardan kanserle savaşabilecek yeni ilaçlar yaratma yolunda bir adım olduğunu kaydeden Prof.Dr. Bozcuk, “Bu proje için yıllardır çalışıyoruz. Şimdi bir sonraki basamağa geçiyoruz. Önümüzdeki süreçte bu metodu ve test ettiğimiz bileşikleri hayvan modellerinde uygulamak istiyoruz. En önemli hedeflerimizden biri bu araştırma projesinden çıkacak sonuçları daha ileriye götürüp, üniversitemiz ve ülkemiz adına kazanımlar sağlamak” dedi.

Çalışmalarda özütü kullanılan bitkinin adını açıklamayan bilim adamları, insanların bu bitkilere yönelip bilinçsizce kullanmaları neticesinde istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabileceği düşüncesiyle bitkinin adını vermediklerini kaydetti.Sağlık Bilimleri Enstitüsü Fizyoloji Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi Durmuş Burgucu, “Yaptığımız çalışmanın sonuçlarını şu an kanser tedavisine uyarlamamız mümkün değil, ama bu sonuçlar bu yoldaki Akdeniz Üniversitesi’nin bilim adamlarının önemli bir adımı” dedi. Burgucu, bu projenin Medikal Onkoloji, Fizyoloji ve Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü ile ortak sürdürüldüğünü söyledi.


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


Sigara İle Mücadelede Tütünsüz Kurum Projesi

Bursa Halk Sağlığı Müdürlüğü, içerdiği 4 bin zararlı madde nedeniyle başta kanser ve kalp hastalıkları olmak üzere birçok sağlık sorununa yol açan sigarayla mücadelede ‘Tütünsüz Kurum Projesini’ hayata geçirdi. Kurum sınırları dâhilinde kapalı veya açık alan farkı gözetmeksizin tütün ve benzeri ürünlerin tüketilmemesini sağlayarak, işyeri çalışanlarını pasif içiciliğin zararlarından koruyan düzenlemeler getiren kuruluşlara ‘Tütünsüz Kurum’ sertifikası verilecek.

İş yerinde pasif içiciliğe maruz kalan çalışanlara daha sağlıklı şekilde çalışma fırsatı sağlayacak ‘Tütünsüz Kurum’ Projesi, Bursa Halk Sağlığı Müdürü Dr. Özcan Akan tarafından tanıtıldı. Türkiye’nin dumansız hava sahasında attığı cesur ve kararlı adımlarla küresel model ülke haline geldiğine dikkat çeken Dr. Akan, “Sigara en önemli halk sağlığı sorunu ve önlenebilir ölüm sebeplerinin de en başta gelenidir. Bizler de sosyal etkileşimin en fazla olduğu ve sigara alışkanlığının çoğunlukla başladığı çalışma ortamlarında bağımlılığı azaltmak için ‘Tütünsüz Kurum Projesi’ni başlattık. Projeyle birlikte, tütün ürünleri kullanımına yeni başlangıçların önüne geçmeyi ve bağımlılıktan kurtulmak isteyenleri desteklemeyi hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

‘Tütünsüz Kurum Projesi’ne destek verecek kurumlarda kapalı veya açık alan farkı gözetmeksizin tütün ve benzeri ürünlerin kullanılmaması konularında düzenleme getirileceğinin bilgisini veren Dr. Akan, “Böylece iş yerlerinde sigara kullanmayan çalışanları pasif içiciliğin zararlarından korumayı amaçlıyoruz. Projeye destek veren kurumlar da tütün bağımlılığından kurtulmak isteyenlerin tedavilerini destekleyecek, ayrıca eğitim hizmetleri ile kurum içerisinde yeni kullanıcılar oluşmasını engelleyerek tütün kontrol çalışmalarına destek verecekler” şeklinde konuştu.

SİGARA YERİNE SPORA TEŞVİK EDİLECEK

Projeye katılmak isteyen kurumların iş yeri sınırları dâhilinde başta işyeri çalışanları olmak üzere pasif içiciliğin zararlarını bertaraf etmek amacıyla misafirlere dâhi açık ve kapalı alanlarda sigara içmeye onay vermeyecek  kurallar koyulacağını belirten Dr. Akan, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Projeye katılacak kurumlar, işyerleri içinde hiçbir tütün ürününün satışına izin vermeyecek ve sigaraya özendirici araç gereç bulundurmayacak. Tütün kullanımı ile kaybedilen  sağlıklı yaşamı destekleyecek ve spor aktivitelerini teşvik edecekler. Kurum sınırları içerisinde bu kuralların yer aldığı bilgilendirici ve uyarıcı levhaların görünür yerlerde olmasını sağlayacaklar.”

Tütünsüz Kurum Projesi’nin sigarayla mücadeleye önemli katkı sağlayacağına işaret eden Dr. Akan, tüm işyeri ve kurumların projeye katılmalarını beklediklerini söyledi.


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


H
SPONSOR BAĞLANTILARQ
TAHLİL MERKEZLERİ
Öne çıkan tahil merkezleri için tıklayın.B
KONU İLE İLGİLİ YORUMDA BULUN
Hey! Bu konu hakkında yorumda bulunmak veya Tahlil.com'a soru sormak için hemen üye ol veya giriş yap
W
YORUMLAR
2 ay önce
G
arzu07

ağrıdan acile gittim 15 gün önce, idrar kan tahlili yapıldı,kan tahlilin MCHC [L] 31,43 ..RDW [H] 18,6 ,çıktı, idrar tahlilin de Eritrosit [E] 1+ çıktı,ilaç kullandım geçmedi,ürolojiye gittim,tekrar idrar tahlili istendi Eritrosit [E] 2+ ve Lökosit [E] +-, sonuçlar nedir acaba?

TahlilCom
Tedaviye rağman şikayetleriniz geçmedi ise idrar kültürü yaptırmanızı öneririz..
2 ay önce
G
fenerbahce_tugce1907

Eşimle sürtünme yoluyla iliski yaşadık vajinamdan içeri biraz boşaldı hamile kalma olasiligim var mı?

Tahlil-com
Evet bu şekilde hamile kalabilirsiniz.
2 ay önce
G
kevsergonulds

Hocam merhaba ben bir ilişki yaşadım fakat vajinanın içine boşalma olmadı sadece kalça kısmına boşaldı yani vajinaya geldi mı bilemem ve ilişki yaşanırken adettim .Daha sonra 25 gün geçti ve idrar testi yaptım negatif cıktı. Sonrasında da adet oldum ama normale göre azdı şimdide adetim bitmesine rağmen karnında ciddi bir şişlik var bu kanamanın adet değilde üstüne adet görme olmasından korkuyorum.

Tahlil.com
Regl iken ilişkiye girmek gebelik oluşumunu engeller diye kesin bir durum yok.Üstüne görme kanaması normal adet kanamasından çok daha farklı ve kısa süreli bir kanama olur. Üstüne görme kanaması olduğunu düşündürüyorsa gebelik testini tekrarlayarak daha net bir bilgi edebilir veya bir kadın doğum doktoruna muayene olabilirsiniz.
3 ay önce
G
karamurat_416

10 aylık bebeğimin test sonuçları

TSH: 1,60
SERBEST T4:14,69
SERBEST T3: 6,35

Tahlil.com

Tahlil.com da tahlil sonuçlarınızın uzmanlarımızca sağlıklı bir şekilde yorumlanması için tahlillerinizin sonuç raporunda belirtilen normal değerlerini de yazmalısınız.
Bu konuda sitemizde bir çok uyarıda bulunup okurlarımızı bilgilendik.
Aşağıda konuya dair uyarılarımızı gözden geçirmenizde yarar var.3 ay önce
G
ades

prolaktin yüksekliği tedavisi görüyordum ilacı bırakınca tekrar yükselme olduğu için doktorum mr istedi. mr sonucunda hipofiz bez parankiminde sınırları net olarak belirlenemeyen 7 mm çapında İV GD sonrası serilerde belirgin kontrast tutulum göstermeyen görünüm mevcuttur denmekte.

Tahlil.com
Hipofiz bezinizde normal olmayan bir oluşum gözlenmiş.Doktorunuz konuya dair detaylı bilgi verecektir.
3 ay önce
G
meltem06_894

adet gunum15 gün gecikti kan testi yaptirdim beta 23 cikti ve adet oldum doktorun bi hafta sonra tekrar test yapacak acaba hamile olabilir miyim?

Tahlil.com

Halk arasında Kimyasal gebelik olarak bilinen durumu  geçiriyor olabilirsiniz.Aşağıda kimyasal gebelik ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Kimyasal gebelik ( biyokimyasal gebelik) nedir?

3 ay önce
G
doganage

ALT 119
AST 99
CRP 79
bu değerler yüksek
EOS% 4,5
HGB 13,7
HCT 40,5
bu değerler düşük çıktı, sorun nedir?

Tahlil.com

CRP sıklıkla istenen bir tahlil türü olup  akut faz reaktanıdır.
Tahlil sonucunuzda CRP değeri yüksek olarak görülüyor.
CRP yüksekliğinde ilk olarak akla enfeksiyon ve/veya  romatizmal durumlar akla gelir.

CRP yüksekliğine dair aşağıdaki bağlantıda detaylı bilgi bulabilir ve bu konuda sorulmuş benzer soru ve verilmiş cevapları okuyabilirsiniz.

CRP YÜKSEKLİĞİ NEDİR?

Aynı zamanda ALT ve AST yüksekiğiniz de var.Belirtiğiniz değerler ve testler karaciğer fonksiyonları yönünden bilgi veriyor. Karaciğer yağlanması, kullandığınız ilaçlar ilk akla gelen yükselme nedenleri.Ultrason muayenesi ilk aşamada fikir verecektir bu testlerin yüksekliğine dair.Aşağıda konu ve karaciğer testlerine dair detaylı bilgi ve sorulmuş benzer sorular ile cevapları görebilirsiniz.


http://tahlil.com/alanin-aminotransferaz-alt

http://tahlil.com/aspartat-amino-transferaz-ast-sgot-yuksekligi-ve-dusuklugu-hangi-durumlarda-gorulur-ast-normal-degerleri-nedir3 ay önce
G
moosefirst

TSH -- 1.19 (N.D. 0.35 - 4.94)
Vitamin b12 -- 208 (187 - 883)
Ferritin -- 71.59 (21.81 - 274.66)
Folat -- 5.3 (3.1 - 20.5)

Demir (serum) -- 62 (65-175)
UIBC -- 289 (69-240)
TIBC -- 351

2.5 yıldır saç dökülmesi yaşamaktayım

Tahlil.com
Demir eksikliği bulgularınız var.Saç dökülmesinde etken olabilir.
3 ay önce
G
o.bastan

ben yeni evli bi bayanım.. eşimle ilişki anında canım çok acıyor ve ilişki gerçekleştirmiyor kendimi istem dışı çok kasıyorum ne yapmam gerekiyor bunu nasıl yenebilirim?

TahlilCom
Kadın doğum uzmanına gitmeniz ve muayene olması gereklidir..

H
SPONSOR BAĞLANTILARH
SPONSOR BAĞLANTILARH
İLGİLİ MAKALELER