First slide
Second slide
Third slide

Gıda İntoleransı: Yaz Meyveleri ve Sebzeleri Gıda İntoleransını Tetikleyebilir

Ülkemizde üretilen ve tüketilen meyve sebze kombinasyonları her mevsimde büyük bir çeşitliliğe sahiptir.
4 mevsim yaşanan ülkemizde, vitamin ve mineral deposu birbirinden lezzetli meyveler ve sebzeler yetiştirilmekte ve tüketilmektedir.
Yaz meyvelerinin çok güçlü antioksidan etkileri ve sağlık için faydaları olduğu bilinse de, “gıda intoleransı” durumunda tam tersi olumsuz etkiler ile karşılaşılabilmektedir.
Çok yaygın olarak görülen gıda intoleransı durumunda, kimi belirtiler şişkinlik, aşırı gaz, kabızlık, mide bağırsak ağrıları, hazımsızlık şeklinde sindirim sistemimizde ortaya çıkabilmekte, kimi belirtiler ise kilo sorunları, ödem olarak yaşanmaktadır.     

Kaşıntılı cilt sorunları, yorgunluk sendromu, baş ağrıları ve migren atakları ise, karşılaşılan diğer önemli sağlık sorunları arasındadır. Tüketilen gıdalara karşı vücudun gecikmeli tepkisi olarak tanımlanan “gıda intoleransı” durumunda, yediğimiz az miktarda kayısı, kiraz, erik, çilek, kavun, karpuz vb. yaz meyveleri bile çok şiddetli sorunlar yaşamamıza neden olabilmektedir.
Gıda intoleransında belirtiler, gıdanın tüketilmesinden saatler hatta günler sonra ortaya çıktığından insanların yaşadığı sağlık sorunlarını tükettiği gıdalarla ilişkilendirmesi mümkün olamamaktadır.
Yaz meyve ve sebzelerinin hafif oluşu ve serinletici etkisi yanında, gıda intoleransı etkisini de her zaman göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Yediğimiz bir domates, eğer vücudumuz tarafından sindirilemiyorsa, saatler sonra ortaya çıkan bir ödem sorununa yol açabilmektedir.
Diyetlerde sıkça kullanılan kalorisi oldukça az olan bir salatalık bile, gıda intoleransı etkisi ile metabolizmanızı durma noktasına getirebilir ve kilo verememizin başlıca nedeni olabilir. 

Serinlemek için tükettiğimiz bir dilim karpuz sizi yorgunluktan dolayı yataktan kalkamaz hale getirebilir ya da patlıcan içeren bir yemek sizde cilt kaşıntısı yapabilir.
Yine lezzetli ve sağlıklı olarak bilerek tükettiğiniz patlıcan, enginar, kabak, bamya, bakla, biber vb. pek çok yaz sebzesi de sindirilemediği taktirde sağlık sorunlarınızın başlıca kaynağı olabilir.
Bu etki tamamen kişiye özgüdür. İnsanların sindiremediği gıdalar tamamen kendisine hastır. Gıda intoleransında bu belirtileri yaşayan kişiler, yıllarca sorunların kaynağını bulamamakta ve faydalı olarak tükettikleri bu gıdalardan kaynaklanabileceğini akıllarına getirmemektedir. York Testi yaptırarak, tüketmiş olduğunuz gıdalara karşı intoleransınızı öğrenebilirsiniz. Böylelikle içinde bulunduğumuz dönemde tüketmiş olduğunuz bir gıdanın sağlık sorunlarına yol açmasını engellemiş olabilirsiniz. Hepsi birbirinden lezzetli yaz meyve ve sebzelerine duyarlılığınız olmaması ve sağlıklı bir yaz geçirmeniz dileklerimizle...

Meyve ve sebzelere karşı gıda intoleransınız olup olmadığını anlamak için York Test yaptırabilirsiniz.Detaylı bilgi  için tıklayınız...


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.

H
İLGİLİ İÇERİK

Kalp Hastaları Nasıl Et Yemeli?

Kalp hastalarının kırmızı eti ne sıklıkla ve hangi miktarda tüketeceği sürekli olarak tartışılan bir konudur. Her hususta olduğu gibi et tüketiminde de kalp hastalarının dikkatli olmaları gerekir.

Kalp hastaları için özellikle etin dinlenmiş olması çok önemlidir.

Etin en doğru tüketim şekli haşlamadır.
Haşlamadan hoşlanmayan kişilerin de ızgara tercih etmesi önerilir.

Kelle paça, ciğer ve işkembe kalp hastalarına ciddi oranda zarar verebilir. Bu kişilerin sakatatlardan uzak durması gerekir.

Koyun eti dana etine oranla kolesterol açısından daha zengindir. Bu sebeple kalp ve damar hastalarına dana eti önerilir.


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


Sezaryenli Çocuk Daha Çabuk Hastalanıyor

Normal doğum sezeryana göre daha sağlıklıdır. Bu durumu kanıtlayan bir araştırma daha yapılmıştır.

Yeni doğan bebeklerin kordonlarından alınan kan örneklerinde DNA'ları birbirinden farklı çıkmıştır.

Sezaryenle doğan bebekler; tansiyon, şekerde dahil olmak üzere pek çok hastalık bakımından daha dayanıksız ve yatkın oluyorlar.


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


L
ÇOK OKUNANLAR
H
SPONSOR BAĞLANTILARQ
TAHLİL MERKEZLERİ
Öne çıkan tahil merkezleri için tıklayın.B
KONU İLE İLGİLİ YORUMDA BULUN
Hey! Bu konu hakkında yorumda bulunmak veya Tahlil.com'a soru sormak için hemen üye ol veya giriş yap
W
YORUMLAR
1 hafta önce
G
arzu07

ağrıdan acile gittim 15 gün önce, idrar kan tahlili yapıldı,kan tahlilin MCHC [L] 31,43 ..RDW [H] 18,6 ,çıktı, idrar tahlilin de Eritrosit [E] 1+ çıktı,ilaç kullandım geçmedi,ürolojiye gittim,tekrar idrar tahlili istendi Eritrosit [E] 2+ ve Lökosit [E] +-, sonuçlar nedir acaba?

TahlilCom
Tedaviye rağman şikayetleriniz geçmedi ise idrar kültürü yaptırmanızı öneririz..
1 hafta önce
G
fenerbahce_tugce1907

Eşimle sürtünme yoluyla iliski yaşadık vajinamdan içeri biraz boşaldı hamile kalma olasiligim var mı?

Tahlil-com
Evet bu şekilde hamile kalabilirsiniz.
2 hafta önce
G
kevsergonulds

Hocam merhaba ben bir ilişki yaşadım fakat vajinanın içine boşalma olmadı sadece kalça kısmına boşaldı yani vajinaya geldi mı bilemem ve ilişki yaşanırken adettim .Daha sonra 25 gün geçti ve idrar testi yaptım negatif cıktı. Sonrasında da adet oldum ama normale göre azdı şimdide adetim bitmesine rağmen karnında ciddi bir şişlik var bu kanamanın adet değilde üstüne adet görme olmasından korkuyorum.

Tahlil.com
Regl iken ilişkiye girmek gebelik oluşumunu engeller diye kesin bir durum yok.Üstüne görme kanaması normal adet kanamasından çok daha farklı ve kısa süreli bir kanama olur. Üstüne görme kanaması olduğunu düşündürüyorsa gebelik testini tekrarlayarak daha net bir bilgi edebilir veya bir kadın doğum doktoruna muayene olabilirsiniz.
1 ay önce
G
karamurat_416

10 aylık bebeğimin test sonuçları

TSH: 1,60
SERBEST T4:14,69
SERBEST T3: 6,35

Tahlil.com

Tahlil.com da tahlil sonuçlarınızın uzmanlarımızca sağlıklı bir şekilde yorumlanması için tahlillerinizin sonuç raporunda belirtilen normal değerlerini de yazmalısınız.
Bu konuda sitemizde bir çok uyarıda bulunup okurlarımızı bilgilendik.
Aşağıda konuya dair uyarılarımızı gözden geçirmenizde yarar var.1 ay önce
G
ades

prolaktin yüksekliği tedavisi görüyordum ilacı bırakınca tekrar yükselme olduğu için doktorum mr istedi. mr sonucunda hipofiz bez parankiminde sınırları net olarak belirlenemeyen 7 mm çapında İV GD sonrası serilerde belirgin kontrast tutulum göstermeyen görünüm mevcuttur denmekte.

Tahlil.com
Hipofiz bezinizde normal olmayan bir oluşum gözlenmiş.Doktorunuz konuya dair detaylı bilgi verecektir.
1 ay önce
G
meltem06_894

adet gunum15 gün gecikti kan testi yaptirdim beta 23 cikti ve adet oldum doktorun bi hafta sonra tekrar test yapacak acaba hamile olabilir miyim?

Tahlil.com

Halk arasında Kimyasal gebelik olarak bilinen durumu  geçiriyor olabilirsiniz.Aşağıda kimyasal gebelik ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Kimyasal gebelik ( biyokimyasal gebelik) nedir?

1 ay önce
G
doganage

ALT 119
AST 99
CRP 79
bu değerler yüksek
EOS% 4,5
HGB 13,7
HCT 40,5
bu değerler düşük çıktı, sorun nedir?

Tahlil.com

CRP sıklıkla istenen bir tahlil türü olup  akut faz reaktanıdır.
Tahlil sonucunuzda CRP değeri yüksek olarak görülüyor.
CRP yüksekliğinde ilk olarak akla enfeksiyon ve/veya  romatizmal durumlar akla gelir.

CRP yüksekliğine dair aşağıdaki bağlantıda detaylı bilgi bulabilir ve bu konuda sorulmuş benzer soru ve verilmiş cevapları okuyabilirsiniz.

CRP YÜKSEKLİĞİ NEDİR?

Aynı zamanda ALT ve AST yüksekiğiniz de var.Belirtiğiniz değerler ve testler karaciğer fonksiyonları yönünden bilgi veriyor. Karaciğer yağlanması, kullandığınız ilaçlar ilk akla gelen yükselme nedenleri.Ultrason muayenesi ilk aşamada fikir verecektir bu testlerin yüksekliğine dair.Aşağıda konu ve karaciğer testlerine dair detaylı bilgi ve sorulmuş benzer sorular ile cevapları görebilirsiniz.


http://tahlil.com/alanin-aminotransferaz-alt

http://tahlil.com/aspartat-amino-transferaz-ast-sgot-yuksekligi-ve-dusuklugu-hangi-durumlarda-gorulur-ast-normal-degerleri-nedir1 ay önce
G
moosefirst

TSH -- 1.19 (N.D. 0.35 - 4.94)
Vitamin b12 -- 208 (187 - 883)
Ferritin -- 71.59 (21.81 - 274.66)
Folat -- 5.3 (3.1 - 20.5)

Demir (serum) -- 62 (65-175)
UIBC -- 289 (69-240)
TIBC -- 351

2.5 yıldır saç dökülmesi yaşamaktayım

Tahlil.com
Demir eksikliği bulgularınız var.Saç dökülmesinde etken olabilir.
1 ay önce
G
o.bastan

ben yeni evli bi bayanım.. eşimle ilişki anında canım çok acıyor ve ilişki gerçekleştirmiyor kendimi istem dışı çok kasıyorum ne yapmam gerekiyor bunu nasıl yenebilirim?

TahlilCom
Kadın doğum uzmanına gitmeniz ve muayene olması gereklidir..

H
SPONSOR BAĞLANTILARH
SPONSOR BAĞLANTILARH
İLGİLİ MAKALELER