First slide
Second slide
Third slide

Gıda İntoleransı: Yaz Meyveleri ve Sebzeleri Gıda İntoleransını Tetikleyebilir

Ülkemizde üretilen ve tüketilen meyve sebze kombinasyonları her mevsimde büyük bir çeşitliliğe sahiptir.
4 mevsim yaşanan ülkemizde, vitamin ve mineral deposu birbirinden lezzetli meyveler ve sebzeler yetiştirilmekte ve tüketilmektedir.
Yaz meyvelerinin çok güçlü antioksidan etkileri ve sağlık için faydaları olduğu bilinse de, “gıda intoleransı” durumunda tam tersi olumsuz etkiler ile karşılaşılabilmektedir.
Çok yaygın olarak görülen gıda intoleransı durumunda, kimi belirtiler şişkinlik, aşırı gaz, kabızlık, mide bağırsak ağrıları, hazımsızlık şeklinde sindirim sistemimizde ortaya çıkabilmekte, kimi belirtiler ise kilo sorunları, ödem olarak yaşanmaktadır.     

Kaşıntılı cilt sorunları, yorgunluk sendromu, baş ağrıları ve migren atakları ise, karşılaşılan diğer önemli sağlık sorunları arasındadır. Tüketilen gıdalara karşı vücudun gecikmeli tepkisi olarak tanımlanan “gıda intoleransı” durumunda, yediğimiz az miktarda kayısı, kiraz, erik, çilek, kavun, karpuz vb. yaz meyveleri bile çok şiddetli sorunlar yaşamamıza neden olabilmektedir.
Gıda intoleransında belirtiler, gıdanın tüketilmesinden saatler hatta günler sonra ortaya çıktığından insanların yaşadığı sağlık sorunlarını tükettiği gıdalarla ilişkilendirmesi mümkün olamamaktadır.
Yaz meyve ve sebzelerinin hafif oluşu ve serinletici etkisi yanında, gıda intoleransı etkisini de her zaman göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Yediğimiz bir domates, eğer vücudumuz tarafından sindirilemiyorsa, saatler sonra ortaya çıkan bir ödem sorununa yol açabilmektedir.
Diyetlerde sıkça kullanılan kalorisi oldukça az olan bir salatalık bile, gıda intoleransı etkisi ile metabolizmanızı durma noktasına getirebilir ve kilo verememizin başlıca nedeni olabilir. 

Serinlemek için tükettiğimiz bir dilim karpuz sizi yorgunluktan dolayı yataktan kalkamaz hale getirebilir ya da patlıcan içeren bir yemek sizde cilt kaşıntısı yapabilir.
Yine lezzetli ve sağlıklı olarak bilerek tükettiğiniz patlıcan, enginar, kabak, bamya, bakla, biber vb. pek çok yaz sebzesi de sindirilemediği taktirde sağlık sorunlarınızın başlıca kaynağı olabilir.
Bu etki tamamen kişiye özgüdür. İnsanların sindiremediği gıdalar tamamen kendisine hastır. Gıda intoleransında bu belirtileri yaşayan kişiler, yıllarca sorunların kaynağını bulamamakta ve faydalı olarak tükettikleri bu gıdalardan kaynaklanabileceğini akıllarına getirmemektedir. York Testi yaptırarak, tüketmiş olduğunuz gıdalara karşı intoleransınızı öğrenebilirsiniz. Böylelikle içinde bulunduğumuz dönemde tüketmiş olduğunuz bir gıdanın sağlık sorunlarına yol açmasını engellemiş olabilirsiniz. Hepsi birbirinden lezzetli yaz meyve ve sebzelerine duyarlılığınız olmaması ve sağlıklı bir yaz geçirmeniz dileklerimizle...

Meyve ve sebzelere karşı gıda intoleransınız olup olmadığını anlamak için York Test yaptırabilirsiniz.Detaylı bilgi  için tıklayınız...


H
İLGİLİ İÇERİK

Yazın Neler İçilmemeli?

Yine kapıyı çalan kavurucu yaz sıcakları, alternatif serinleme yollarını aratıyor. İnsanlar sıcaktan daha az etkilenmek için her yolu deniyorlar. Yiyecekler, içecekler, soğuk duşlar bu yöntemlerin başında geliyorlar.

Su başta olmak üzere, sıvı besinler her zaman tercih edilenlerdir. Daha çok  içilmesi gerekenler bilinirken, biz içilmemesi gerekenlerden bahsedeceğiz.

Özellikle alkol ve alkollü içecekler terk edilmelidir. Normalde de zararlı olan bu içecekler, sıcağın etkisiyle birlikte, ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir.

Asitli ve şekerli gıdalardan uzak durun. Bunlar ilk etapta susuzluğu giderse de, biraz süre geçince daha çok susama hissine sebep olacaktır.

Buzlu içecekleri, enerji içecekleri tüketmeyin. Kahve, çay, çorbada da aşırıya kaçmamaya özen gösterin.Protein Ağırlıklı Beslenmek Kaliteli Uyku Sağlıyor

Uykusuzluk çok geniş kitlelere yayılan bir toplum problemidir. Uykusuzluk uyuyamamak değil, kaliteli uyuyamamaktır. Kişi aslında uyur, ancak sık uyanma, tam dalamama gibi problemlerle karşılaştığı için kalitesiz bir gece geçirir. Bu durumda da çalışma vaktinde kaliteli bir çalışma sergileyemez.

Bu sebeplerle kaliteli uyku uyumak son derece önemlidir.

Kaliteli uyku için bilinen pek çok yöntem vardır. Ancak tek bir yöntemle kaliteli uyku sağlanmaz. Günlük aktivitelerden beslenmeye kadar pek çok unsur, kaliteli uykuda etkilidir.

Öğleden sonraları kafeinli içecekleri tüketmemek en önemli kuraldır. Bunun dışında, protein içeriği yüksek bir akşam yemeği üstüne, yatmadan önce yediğiniz birkaç badem de, sağlıklı uyku uyumanıza yardımcı olacaktır. Bademin tercih edilme sebebi, protein içeriğinin yüksek olmasıdır. Şayet badem tüketmekten hoşlanmıyorsanız yerine kaju veya yer fıstığı da tercih edebilirsiniz.H
SPONSOR BAĞLANTILARQ
TAHLİL MERKEZLERİ
Öne çıkan tahil merkezleri için tıklayın.

B
KONU İLE İLGİLİ YORUMDA BULUN
Hey! Bu konu hakkında yorumda bulunmak veya Tahlil.com'a soru sormak için hemen üye ol veya giriş yap
W
YORUMLAR
1 hafta önce
G
necoixfb

Merhaba 1 hafta önce hemoglobin elektroforezi tahilil yaptırdım sonuçlar şöyle,
HbA1 = 94,83
HbF = 1,72
HbS = 0
HbA2 = 3,45
Sonuçlara göre bir hastalık durumu var mıdır?

TahlilCom
Değerlendirilmesi için Hemogram sonucunuzuda yazmanız gereklidir..
1 hafta önce
G
tamer1308

oğlum 1 yaşında,ilk kan tahlilini yaptırdık.demir 32 çıktı,demir bağlama kapasitesi 292 çıktı,ferriti 39,59 çıktı (7-142 olmalıymış) tdbk(tot. demir bağl. kap. 324 çıktı. wbc 10,38 , neut% 21,6 ,lym# 6,43,lym%61,9,mono#1,06,mcv 73,2,mchc 36,4 ,pdw 8,6 çıktı

TahlilCom
MCV değeri normalden biraz düşüktür, demir eksikliği testlerinde görülmüyor. hemoglobin(Hgb) değeri normal ise sorun yoktur..
1 hafta önce
G
mydurmaz_

babam 58 yaşında ve

CRP 29.4 0 - 5
NE% 26 36 - 66
LYM 6.99 1 - 4.8
LYM% 72.5 22 - 40
MONO% 0.5 4 - 9
PCT 0.143 0.19 - 0.36

diğer kan sonuçları normal değerler içinde.

Tahlil.com

CRP sıklıkla istenen bir tahlil türü olup  akut faz reaktanıdır.
Tahlil sonucunuzda CRP değeri yüksek olarak görülüyor.
CRP yüksekliğinde ilk olarak akla enfeksiyon ve/veya  romatizmal durumlar akla gelir.

CRP yüksekliğine dair aşağıdaki bağlantıda detaylı bilgi bulabilir ve bu konuda sorulmuş benzer soru ve verilmiş cevapları okuyabilirsiniz.


1 hafta önce
G
Elçin

5 6 gundur adet sancim vardi karin agrim falan.agrilarin 1 hafta onceden basladigini biliyorum gecikmeli gelmezse bugun olmam gerekiyordu ama hicbir sekilde adet sancisi belirtisi yok bende agri kesici kullanmadim bugun bir anda adet sancilarim.kesildi.sebebi ne olabilir?

Tahlil.com
Adet olmadıysanız ve beklenen adet tarihinde de gecikme var ise, korunmasız ilişkiniz de mevcutsa gebelik testi yaptrımanızı öneririz.
1 hafta önce
G
hatice

benim kan grubum brh(- )eşiminki abrh(+) bu durumda ne yapmam gerekli acaba sağolun şimdiden

admin
çocuk düşünmeniz halinde bu konuda bir kadın doğum uzmanı alınacak önlemler konusunda bilgi verecektir

H
SPONSOR BAĞLANTILARH
SPONSOR BAĞLANTILARH
İLGİLİ MAKALELER