First slide
Second slide
Third slide

Günde 2 Litre Su Tüketmek Doğru mu?

Su, doğadan gelip, tüm canlılar için hayati önem taşıyan bir bileşendir. İnsan da dahil pek çok canlının vücudunun büyük bir oranı su ile kaplıdır. Aç bir şekilde bir insan on gün kadar yaşayabilirken, hiç su tüketmeden sadece üç gün yaşayabilmektedir. Bu sebeple deprem, maden çöküntüleri gibi durumlarda mahsur kalan insanların bir çoğu susuzluk sebebiyle hayatını kaybetmektedir. Sadece insanlar değil hayvanlar ve bitkiler için de aynı durum söz konusudur.  

Su bu kadar önemli ve hayati bir içecekken, bazı insanlar sadece zayıflatıcı etkisi üzerine yoğunlaşır ve sırf bu yüzden gereğinden fazla su tüketir. Su vücut için elbette ki bir ihtiyaçtır ve organların çalışması için fazlaca ihtiyaç vardır ancak, suyun da fazlası insan için zararlı olabilir.

İnsanın günlük su tüketim ihtiyacı, genel olarak iki litre olarak belirlenir. Ancak bu oran ülkemiz şartlarında standart ölçülerde ve orta hızda yaşama sahip olan kişiler için belirlenmiş bir ölçüdür. Yani sadece belli bir kesim için doğrudur. Kişinin kendi için doğru olan su tüketim miktarını hesaplaması ve ona göre su tüketmesi gerekmektedir ki, vücut fonksiyonları doğru ve dengeli çalışsın.

Peki kişinin günlük su ihtiyacı hangi faktörlere göre değerlendirilir?

Daha kilolu ve daha uzun boylular, kısa ve zayıflara göre daha fazla su tüketmeliler. Çünkü bu kişilerin yüzey alanları daha büyüktür ve terleme yolu ile daha fazla su kaybederler.

Çok hareketli yaşayanlar daha fazla su içmelidirler. Efor ve terleme ile kaybedilen su tekrar kazanılması için.

Hamile ve emziren bayanlar daha fazla su içmelidirler. Bebek anne karnında ise daha rahat hareket etmesini, emiyorsa da sindirimi daha kolay ve daha besleyici bir süt olmasını sağlar. Ayrıca bol su tüketmek, annenin de halsizleşmesini engeller.


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.

H
İLGİLİ İÇERİK

Bel Ölçüsü Kalp Hastalığı Riskini Gösteriyor

Aşırı kilolu olmak birçok sağlık problerini de beraberinde getiriyor. Bunlardan biri de; kalp krizi riskidir.

Kişinin kalp krizi riskini ölçmek için bel ve kalça oranına bakmak yeterlidir. Bel kalçadan hızlı büyüyorsa kişi; risk grubundadır.

Erkekte bel kalınlığının eşiği 94 cm'dir. Bunun üzerindekiler risk, 102 cm'nin üzeri ise yüksek risk grubunu ifade eder.

Kadınlarda ise bu oran; 80 cm'dir. Bunun üstü risk, 88cm'nin üstü büyük risk grubunu ifade eder.


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


Çocuğu Şekillendirmek

Ailelerin pek çoğu; çocuğunun istediği gibi olmamasından şikayetçidir. Gerek davranış, gerek okul ve iş başarısı, gerek sosyal ortamlardaki duruşu ve tavrı ailelerin hoşuna gitmez ve istedikleri evlat şeklinin bu olmadığı ifadesinde bulunurlar. Ancak unutulmamalıdır ki; çocuk doğduğu andan itibaren anne ve babasının alışkanlıklarını hayata geçirerek pek çok beceriyi edinir. Çocuğun yaptıklarını taklit yeteneğiyle ilişkilendirmek son derece doğru ve yerinde bir düşüncedir.

Aileler çoğu zaman çocuğa olması gerekeni anlatır ve bu şekilde yönlenmesini bekler. Ancak çocuk duyduklarına değil, yaşadıklarına uyum sağlar. Çünkü henüz kavrama yeteneğini öğrenmeden, taklit yeteneğiyle hayatta kalır. Bu durumu, sigara içen bir babanın çocuğuna ‘sen sakın sigara içme’ demesi örneğiyle açıklayabiliriz. Baba sigara içerek bunun kabul edilebilir bir davranış olduğunu düşündürür ve çocuk ‘zararlı olsaydı babam içmezdi’ düşüncesine kapılır.

Özellikle bebeklik çağında, yapılan her hareket bebeğin beyninde yer eder. Gerek çocukken, gerek yetişkin bir bireyken, kişi bu bilgileri kullanır ve hayatını bu şekilde yönlendirir.

Çocuğun taklit yeteneğiyle öğrenmesinden bahsederken bu konuyu daha geniş çerçevede düşünmek gerekir. Yani; sadece fiziksel olarak gösterilerek yapılan hareketler değil, çocuğun bilinç altına verilen mesajlar da büyük önem taşır. Bu konunun en anlaşılır örneği de yeni yürümeye başlayan bebeklere yapılan ufak oyunlardır. Çocuğa bir hedef koyarak yürümesini ve ona ulaşmasını gösterirsiniz, çocuk yaklaştıkça siz nesneyi uzaklaştırırsınız. Bu yetişkinler için ufak masum bir oyundur. Ancak çocuk bunu bilinçaltında ‘yalancılık masum bir oyundur’ şeklinde değerlendirir. Siz bebeğinize daha çok adım attırmak için uğraşırken onu kandırmış oluyorsunuz ve aslında farkına varamaz diye düşündüğünüz davranış, onun kişiliğinde büyük bir yaraya sebep oluyor.


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


L
ÇOK OKUNANLAR
H
SPONSOR BAĞLANTILARQ
TAHLİL MERKEZLERİ
Öne çıkan tahil merkezleri için tıklayın.B
KONU İLE İLGİLİ YORUMDA BULUN
Hey! Bu konu hakkında yorumda bulunmak veya Tahlil.com'a soru sormak için hemen üye ol veya giriş yap
W
YORUMLAR
5 gün önce
G
ilkergundogduu37

süre:4 gün
miktar:4.2 ml
ph:8.5
viskozite:Artmış
likefaksiyon süresi:60 dk
spermatozoon sayısı(x10^6/ml):110
spermatozoon sayısı(x10^6/ejakulat):462
Peroksidaz+Lökosit:(x10^6/ml):1
ileri doğru hareket:30
Total motilite:58
Hareketli sperm(x10^6/ml) 138,6
Vitalite 77
Referans WHO 201

Tahlil.com

Spermiyogram analizi  bir çok parametrenin incelenmesi sonrası değerlendirilmelidir.
Tahlil.com'a sorduğunuz sperm testini inceledik.
Bizlere gönderdiğiniz sperm test parametrelerinde kayda değer bir sorun görülmüyor.

Sperm testi ve tahliline dair  çok daha detaylı bilgi almak ve sorulmuş benzer soru ve cevapları okumak için aşağıdaki bağlantıyı tıklayınız...

Sperm testi nedir?
                      

2 hafta önce
G
kelebeginbali

TSH 2,1619 ( normal değer ,35-4,94uıu/ml ) 

 total testosteron 1,33 (normal değer ,38-1,97nmol/L ) 

 Ferritin 3,91 (normal değer 10-322ng/ml ) 

 B12 279 (normal değer 187-883pg/ml ) 

Tahlil.com
Ferritin değeri düşük.Demir eksikliği yönünden tedavi olmanız gerekebilir.
2 hafta önce
G
dilmansh

2 yıl önce hbv testi sonucu
Hbs ag ve anti hbs negativ cikti, aşı yaptırmadım 10 hafta önce şüpheli ilişki girdim ve test yaptirdim
Hbs ag negativ, anti hbs değeri 10 mui/ml aşı olmadan bu sonuç normal mi?Son 2 yılda virusa maruz kalmadım.

Tahlil.com
Raporda belirtilen Anti HBV değerinin referans değerlerini de gönderebilir misiniz.Bu değerin negatiften pozitife dönmesinin aşı olmadan tek bir nedeni vardır.Hastalığı geçirmişsinizdir ve vücudunuzda buna doğal bağışıklık ve antikor oluşturmuştur.
3 hafta önce
G
merve.gok

Beta Hcg degerim
<2. Gebe olmayan    <4. Bu sekilde yorumlanmisdir. 

 Negatif yazmadigi icin tedirgin oldum mail yolu ile aldim cunku. Size sorum 7 gunluk gecikme sonrasi yapilan beta hcg negatif cikinca 2. Kez yaptirmama gerek varmidir? Sonucda gecikmem uzun

Tahlil.com

Tahlil sonucunuza göre hamile değilsiniz,Beta HCG değeriniz düşük.
10 ve altı çıkan Beta HCG değerleri gebelik olmadığnı düşündürmektedir.

Beta HCG testi ile ilgili detaylı bilgi almak ve Beta HCG ile gebelik tanısına  dair sorulmuş yüzlerce soru ve verilmiş cevabı okumak için tıklayınız...

Gebelik testini uygun zamanda yaptırmayıp erken test yaptıranlarda da bu tür negatif sonuçlar görülebilmektedir.Gebelik testinin ideal olarak ne zaman yapılması gerektiğine dair bilgi almak için tıklayınız....


1 ay önce
G
skalaytr

28 yaşında bir bayanım kan testinde
RBC: 5.1 (4.1-5.1)
HGB: 13.6 (12.3-15.3)
HCT: 42.2 (35-47)
MCV:82.6(80-93)
MCH:26.6(28-33)
MCHC:32.2 (33-36)
RDV-CW: 15.2 (11.5-14.5)
WBC: 5.2( 4.4-11.3)
PLT: 270 (150-400)
Ayrıca
Hbs-Ag: 6120.000 (0-0.9)
Anti-Hbs: <2.00
Anti-Hcv: 0.035 (0-0.9

Tahlil.com

Sonucunuzu değerlendirdik. Hepatit B enfeksiyonu yönünden HBS Ag testiniz pozitif çıkmış.Enfeksiyonu yeni geçiriyor olabilirsiniz veya taşıyıcı da olabilirsiniz.
Bu durumda ilave testlere de gerek olacaktır.
Bir enfeksiyon hastalıkları uzmanı veya gastroenteroloji uzmanına başvurmanızda yarar var.

Hepatit testlerinin değerlendirilmesi ve yorumu hakkında aşağıdaki yazımızın ilginizi çekeceğini umuyoruz. Bu konuda sorulmuş benzer sorular ve cevapları da görebilirsiniz...

Hepatit testleri nedir ve nasıl yorumlanır?


1 ay önce
G
Srkn.krtl29

Annemin bütün değerleri normal fakat ca 125 seviyesi 138 çıktı bi test daha istedi doktor başka bi hastahanede orda 190 çıktı miyomu var sigara kullanıyo iltihapda var nedeni bu mudur?çok sancısı vardı oda bitti sayılır yumurtalık kanserinden korkuyoruz yardımcı olurmusunuz ?

Tahlil.com

Annenizde CA  125 yüksekliğinin bir çok nedeni olabilir.Ancak tek başına bu yükseklik de çok fikir vermez.Aşağıda CA 125 yüksekliğine dair detaylı bilgi bulabilirsiniz.

CA 125 YÜKSEKLİĞİ

http://tahlil.com/ca-125-testi-nedirca-125-yuksekligi-ve-ca-125-hangi-durumlarda-yapilmalidir

1 ay önce
G
salih9192

Hgb, mch ve mcv değerleri normal fakat 

 test sonuçlarında a2 düşük. Talasemi riski var mıdır?

Tahlil.com

Tahlil.com'a gelen yüzlerce soru arasından belirtiğimiz kurallara göre sorulan sorular editörlerimizce onaylandıktan sonra doktorlarımızca  cevaplanmaktadır.

Sorunuzu belirtilen kurallara göre sormamışsınız.
Soruyu sorma aşamasında bu konuda gereken uyarılarda bulunmamıza rağmen bu tür uyarılara dikkat etmeyen sizin gibi bir çok okurumuz var.

Aşağıdaki uyarıları dikkatle okuyup sorunuzu tekrar sorunuz.

http://tahlil.com/tahlilcoma-soru-sorarken-dikkat-etmeniz-gereken-uyarilar

1 ay önce
G
ozlem_cinar_26

benim mideyle ilgili şikayetim var şişkinlik yanma agrı en cok bulantı var doktoro gittim ilac verdi ama faydası olmadı. bulantım gecmeyince tekrar gittim ve doktor karacigerden şüphelendi agrılarımın karacigerle ilgisi olabilirmi bana bilgi verebilir misiniz?

TahlilCom
Midenizin endoskopik olarak incelenmesini, karaciğer ve safra kesesi ile ilgili incelemelerin yapılması gereklidir..
1 ay önce
G
china34

Ben 23 yasindayim aktif bir cinsel hayatim var, cinsen iliski sonrasi,, idrar test sonuclari ;
BIL (-)
URO (+)
KET (-)
ASC (-)
GLU (-)
PRO (-)
BLD (++)
PH (7) 5.0-8.0
NIT (-)
LEU (+)
SG 1.010 1.003-1.030

Tahlil.com

İdrarda rbc yani bld  olması eritrosit yani kanama olduğunu gösterir. Doktorunuz bu tahlil bulgusunu, muayene bilgileri ve ilave tahliller ile birlikte değerlendirerek gerekli kararı vermelidir.
Tercihen ultrason, radyolojik bazı tahliller, idrar kültürü gibi ilave tanı yöntemlerine ihtiyaç olabilir.


H
SPONSOR BAĞLANTILARH
SPONSOR BAĞLANTILARH
İLGİLİ MAKALELER