First slide
Second slide
Third slide

Hamile Nasıl Kalınır? Hangi Tür İlişkilerde Hamile Kalınmaz? Gebelik Testi Nedir?

Hamileliğin hangi ilişkilerde düşük ihtimal olduğu, gebelik testi ve hamilelik olasılıklarına dair en  sık merak edilen konuları, sitemize sorulmuş soru ve Tahlil.com doktorlarının verdiği cevapları aşağıda bulabilirsiniz.

Sürtünerek ilişki ile hamile kalınr mı?
Arkadan ilişki ( ters ilişki ) ile hamile kalınır mı?  
Üstüne görmek nedir ve nasıl anlaşılır?
Adet gören birisi hamile olabilir mi?  
Elbise veya çamaşır varken ilişkilerde hamile kalınır mı?
Zevk suyu ile hamile kalınır mı?
Gebelik testi ne zaman yapılmalıdır?
Beta HCG testi nedir?
Beta HCG değerlerine göre tahmini gebelik haftası nasıl hesaplanır?
Gebelik kesesi ultrason muayenesinde ne zaman görülür?
Kimyasal gebelik nedir?

 


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.

H
İLGİLİ İÇERİK

Çocuklarda Ateş Yükseldiğinde Neler Yapalım?

Çocuk ve bebeklerde sık görülen yüksek ateş anne ve babaları endişelendirir. Müdahale edilmeyen  ateş ciddi tablolara sebep olabilir.Bu sebeple ateşin düşürülmesi gerektiği ve vakit kaybetmeden doktora başvurumak gerekir. Ateşin kritik süresi 3 gündür. 3 aydan büyük çocuklarada ateşin derecesi süresi yanında hastanın genel durumu göz önünde bulundurulmalıdır.
Genel durumu iyi, beslenmesi bozulmamış ,ateşi 38.5 derecenin altındaki çocuklar evde septomatik ateş tedavisi ile 3 günü izlenebilir. Süre 3 günü geçiyorsa doktora başvurulmalıdır. Ateşli bir çocuğun  tedavisinde üzerinde durulması gereken diğer bir nokta altta yatan hastalığın etkenine yönelik tedavi başlanmalıdır.Çoğu kez antibiyotikler ateş düşürücü olarak kullanılmaktadır.Çocuklarda yüksek ateşe karşı alınması gereken önlemler; 38.5 derece civarındaki hafif ateşte çocuğun üzerindeki fazla kıyafetleri çıkartın,bol miktarda su ve sulu gıdalar alınması sağlanmalı, ortamın sıcaklığın muhafaza edilmeli,ılık duş aldırılmalı, ateşin 39 dereceye çıkması durumunda  doktorunuzun kontrolünde ateş düşürücü kullanılmalıdır.
Ateş vücudun enfeksiyonlara karşı geliştirdiği bağışıksal yanıtın bir parçasıdır.Yüksek ateş tedavisinde tedavi etmenin amacı çocuğun rahat etmesidir.Ateş çok yüksek olmadıkça hastaya zarar vermez.Günümüzde 6 aydan büyük bebeklerde ateş 39 derecenin üzerine çıkmadığı ve bebeğin durumu iyi olduğu sürece ateşi düşürmek gerekmeyebilir.Ateşli çocuğun tedavisi sırasında üzerinde durulacak bir noktada altta yatan hastalığa yönelik tedavinin zamanında başlanmasıdır.Doktor ailelerin antibiyotiklerin ateş düşürücü olarak kullanılmaması gerektiği konusunda uyarmalıdırlar.


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


Sakız Yuttuğumuzda Ne Olur?

Sakız yutma hakkında toplum arasında dolaşan pek çok şehir efsanesi bulunur. Bu inanışlardan en yaygın olanı yutulan sakızın mide veya bağırsağa yapışacağı yönündedir.
Uzmanlar bu durumun pek mümkün olmadığını ancak sakız yutmanın sağlığa başka zararları olabileceğinin altını çiziyor.
Kazara ya da kasıtlı yutulan sakız mide veya bağırsağa yapışmasa da yutma esnasında yemek borusunu tıkayabilir veya nefes borusuna kaçabilir. O nedenle siz siz olun sakızınızı yutmayın. 


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


L
ÇOK OKUNANLAR
H
SPONSOR BAĞLANTILARQ
TAHLİL MERKEZLERİ
Öne çıkan tahil merkezleri için tıklayın.B
KONU İLE İLGİLİ YORUMDA BULUN
Hey! Bu konu hakkında yorumda bulunmak veya Tahlil.com'a soru sormak için hemen üye ol veya giriş yap
W
YORUMLAR
2 yıl önce
G
emel39631

erkek arkadasımla ayın 20de sürtünerek ilişkiye girdik cıplaktık ve bian üstüme boşaldı bacak arama aktı hemen sildm eve geldim ve benden kan gelmişti meğer adet olmuşum sabah doktora gittim kızlık zarına birsey olmadıgını söyledi doktor gebelik riskı yok dedi yinede korkuyorum sizce hamilemıyım?

Tahlil.com

Herhangi bir  cinsel beraberlik sonrası adet gören bir kadının hamile olup olmayacağı ihtimali çok sık merak edilen bir konu.
İlişki sonrası adet kanaması görülmüş ise hamilelik olasılığı ortadan kalkmıştır.
Tahlil.com'da bu ve benzeri binlerce soru cevapladık yüzlerce yazı yayınladık.

Konu hakkında detaylı bilgi sahibi olmak ve sorulmuş benzeri sorular ile verdiğimiz cevapları okumak içintıklayınız....

3 yıl önce
G
mrvasln18

normalde adetlerim düzenli.bir hafta erken adet oldu.sol alt kasığım bastırınca acıyor.hamilelik olabilir mi?

Tahlil.com

Hamilelik belirtiler veya sizin hissiyatınız ile teşhis edilmez.Hamileliğin tanısı için tüm dünyanın kabul ettiği gebelik testi yöntemleri var.
Gereksiz ayrıntılarla kafa yormanıza gerek yok.

Hamilelik şüpheniz var ise, adetinizde de gecikme var sa, gebelik testi yaptırın.
Bu kadar basit durumunuzun çözümü.

3 yıl önce
G
sanat_44_44

Erkek arkadasmla ilikiye girdik ve ilişkiden oatalama bir hafta sonra adet oldm hamile kalma ihtimali var mı sizce

Tahlil.com

Yaşadığı ilişki sonrası adet gören birinin hamile olmasının mümkün olmadığını söyleyebiliriz.

Halk arasında üstüne görme denen tıp dilinde de yerleşme kanaması olarak bilinen ve adet kanamasından tamamen farklı bir kanama vardır.
Ne yazık ki bu konuda internette yalan yanlış bilgiler dolaşıyor.Üstüne görme kanaması asla adet kanaması gibi yoğun olmaz.Zaten gebeliklerde nadiren görülen bir durumdur.
Üstüne görme ile adet kanaması nasıl ayırt edilir konusunda detaylı bilgi almak isterseniz tıklayınız....

3 yıl önce
G
pinarolmez

merhaba ben 29 yaşındayım renglimin 1. günü hormon değerim TSH 1,54 FSH 9,34 PROLAKTİN 15,8 ESTRADİOL 165,94 LH 28,83 çıktı. renglimin 3. günü FSH 8,54 ESTRADİOL 162,48 LH 24,34 çıktı. 11 yıllık evliyim düzensiz olduğum için doktora gittim. sonuçlar yüksek dediler.ve bana Progestan 100 mg ilaç verdi

Tahlil.com

Kadın okurlarımızdan sıklıkla hormon tahlillerinin değerlendirilmesine dair Tahlil.com'a sorular geliyor.
Hormon tetkiklerinin yorumu ve değerlendirilmesinde, testlerin referans değerleri, kanın adetin hangi döneminde alındığı ve  yaş gibi bilgilere gerek vardır.
Sorunuzu belirtilen kurallarımıza göre  sormanız durumunda cevaplayabiliriz.

Aşağıda detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Hormon tahlili soran bayanların okuması gereken uyarılar


3 yıl önce
G
sekreterlik

1,5 aylık evliyim rahmınde ağrı vardı doktora gıttm intihap var dedi ilaç yazdı intihap iacı ve kullandım adet gunum 8 gün geçti 5 gün geçtiğinde test yaptım çıkmadı nedenı nedır acaba doktor hiçbişeyin yok demısti

Tahlil.com

Adet gecikmesi sadece gebelik nedeniyle olan bir durum değildir.
Kadınlarda adet gecikmesinin bir çok nedeni vardır.
Aşağıda gebelik dışı nedenlerle adet gecikmesinin görülebildiği durumları inceleyebilirsiniz.3 yıl önce
G
N.N

merhabalar 24.10.2014 tarihinde tarlusal ile adet gördüm.adetten 2-3 hafta sonra cinsel birlikteliğim oldu bu ay adetim yine gecikti ve yine tarlusal ile adet gördüm hamilelik varmıdır? cvp verirseniz sevinirim cünkü çok tedirginim

Tahlil.com
Adet söktürücü ilaçlar sizin kullandığınız gibi doktora danışılmadan ve bilinçsizce kullanılan ilaçlar değildir.Sağlığınıza ciddi zararlar verebilirsiniz.
Bu ilaçları kesinlikle doktor reçetesiyle yazılmadan kullanmayınız.
Bu ilaçların gebeliği önleyici bir etkisi de bulunmamaktadır.
3 yıl önce
G
ersan123456789

Lutfen artik bir cevap kiz arkdasimla surtunme yolu ile beraberlik yasadik bosalmam vajina bolgesine temas etmedi kiyafetkne geldi suryunme 3 dk surdu kiz arkadadim ayni gece sagliklikli bir sekilde adet yasamis ve yedi gun surmus bu durumda hamile kalma ihtimali var mıdır?

TahlilCom
İlişki sonrasında adet görülmesi hamileliğin oluşmadığı anlamını taşır. 
3 yıl önce
G
mlkaydn

Merhaba. 7 ekimde regl oldum .20 ekimde baslayıp bir hafta süren lekelenmeler oldu.Bu ay adet olmayı beklerken 10 kasımda lekeler geldi, hafif kasık ağrım vardı. Dün doktora gittm beta hcg yapıldı 70 çıktı.Doktor kimyasal gebelik büyük ihtimallede düşük olacak dedi.İlaç verdi.Değerim çok mu düşük.

Tahlil.com
Doktorunuz gereken bilgiyi vermiş.Şu aşamada bir sonraki kontrolde çıkacak Beta HCG test sonucunu bekleyin.Beta HCG değerinde yükselme gebelik yönünden olumlu düşme ise olumsuz olarak değerlendirilecektir.

H
SPONSOR BAĞLANTILARH
SPONSOR BAĞLANTILARH
İLGİLİ MAKALELER