First slide
Second slide
Third slide

HIV Enfeksiyonu Tanısında Kullanılan Tahliller

HIV enfeksiyonu  tanısı için yapılan tahliller günümüzde hemen her laboratuvarda yapılmaktadır. HIV tanısında öncelikle  ELİSA yöntemi ile Anti HIV testine bakılır. Bu test hem mikro hem de makro ELİSA yöntemi ile çalışılmaktadır. Makro ELİSA yöntemi ile 1 saat içinde sonuç çıkarken,mikro ELİSA yöntemi ile de çoğunlukla aynı gün sonuç çıkmaktadır. 

ELİSA yöntemiyle  şüpheli veya pozitif çıkan testler,Sağlık Bakanlığı kontrolündeki veya Sağlık Bakanlığına bağlı özel referans laboratuvarlarına doğrulama için gönderilmektedir.

Bu referans laboratuvarlarına örnek olarak Ankara'da bulunan Halk Sağlığı Laboratuvarı verilebilir.Bu merkezlerde western blot yöntemi ile yapılan doğrulama testleri ile kesin HIV(AİDS) tanısı koyulmaktadır. Ayrıca çeşitli laboratuvarlarda kaset test veya hızlı test olarak da isimlendirilen tanı testleri vardır.Ancak bu testlerin güvenilirlikleri sınırlıdır.Tanıda kullanılmazlar.


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.

H
İLGİLİ İÇERİK

Tahlil.com Hakkında Görüşlerinizi Bize Yazar mısınız?

Tahliller ve tahlil yorumlanmasına dair ilk ve tek sağlık sitesi olan Tahlil.com, sizlere daha iyi hizmet verebilmek için görüşlerinizi bekliyor.
Tahlil.com'da ağırlıklı olarak yer almasını istediğiniz konular, sitemize dair olumlu ve olumsuz görüşlerinizi bekliyoruz.
Her geçen gün daha çok ziyaretçiye ulaşan ve sürekli güncellenen sağlık siteniz Tahlil.com'a görüşlerinizi ulaştırmak için dilerseniz bu bölüme yorumunuzu yazabilir ve Facebook sayfamızdaki anketimize katılabilirsiniz.
Tahlil.com'un Facebook sayfasındaki anketine katılmak için tıklayınız....


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


Kemik İliği Tahlili ve Kemik İliği Biyopsisi Nedir?

Kemik iliği , kan hücrelerinin (kırmızı hücre(eritrosit), beyaz küre (lökosit) ve kan pulcukları (trombosit)) üretildikleri organdır.
Kemik iliği kemiğin ortasında bulunan süngerimsi bir dokudur. Kemik iliğinde kan hücrelerini doğuran ana hücreler vardır.
Kemik iliği aspirasyonu ve biyopsisi adı verilen tahliller bu hücrelerin sayı, yapı ve işlevleri konusunda bilgi elde etmeye yararlar.
Böylelikle kan testleri, radyolojik incelemeler gibi tetkiklerle tanıları konulamayan kan hastalıkları ve kan kanserlerinin teşhis ve tedavileri mümkün olabilmektedir.                  
Kemik iliği tahlili için örnek, sağlık personelince kemer hizasındaki kalça kemiğinin ön ya da arkasından veya göğüsün ortasındaki dikey kemikten alınır.
İşlem, en sık olarak kalça kemiğinin arkasından yapılır.
Anestezi sağlandıktan sonra ilik iğnesi sokulur ve kemik iliği , ilik iğnesinin arkasına monte edilen bir enjektör yardımıyla çekilir.
Çekilen örnek enjektör içinde, lam denilen küçük camlar üstünde ya da küçük tüpler içinde laboratuvara gönderilir.
Bu işlem kemik iliği aspirasyonu olarak adlandırılır.
Kanser şüphesi olduğunda bazen aspirasyon ile birlikte biyopsi yapılması da istenebilir.
Biyopsi, aspirasyon işleminden hemen sonra ve genellikle aynı yerden alınır.
Bu işlem ilik iğnesi yardımı ile çok küçük bir kemik parçasının çıkarılmasıdır.
Tahlil sonuçları hücre türlerinin sayısının ve gelişmelerinin normal olup olmadığını gösterir. Çok sayıdaki ya da az sayıdaki belli hücre tipleri, spesifik hastalıkların belirtisi olabilir


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


H
SPONSOR BAĞLANTILARQ
TAHLİL MERKEZLERİ
Öne çıkan tahil merkezleri için tıklayın.B
KONU İLE İLGİLİ YORUMDA BULUN
Hey! Bu konu hakkında yorumda bulunmak veya Tahlil.com'a soru sormak için hemen üye ol veya giriş yap
W
YORUMLAR
3 yıl önce
G
artisttt84

6 - 7 yıl önce şüpheli bir ilişikim olmuştu. şimdi yeni test yaptırdım
bende hiv virusu varmııdır. bu sonuctan sonra 3 ay - 6 ay veya 1 yıl sonra yenıden test yaptırmama gerek varmıdır
Anti HIV (ELİSA) sonuç = 0.42 normal değerler 0- 0.90 birim S/CO

Tahlil.com

Yaşadığınız şüpheli temas sonrası yaptırdığınız ve TAHLİL.COM'a sormış bulunduğunuz HIV testi sonuçlarınız negatif.Negatif olmaları da sonuçların normal olduğunu gösteriyor.
Şüpheli ilişki sonrası HIV enfeksiyonuna yakalanma endişesiyle kendi başına ve  çoğu zaman doktora da danışmadan test yaptıran bir çok ziyaretçimiz bulunuyor.

Hangi HIV testinin,ilişki sonrası  ne zaman yapılacağı ve nasıl yorumlanacağına dair 
Tahlil.com doktorlarının sizler için hazırladığı yazımızı okumanızı öneriyoruz.
Aşağıdaki bağlantıda detaylı bilgi bulabilirsiniz.

3 yıl önce
G
muratcanbarbaros1993

Hocam merhabalar ben bundan 30gün önce bir hayat kadınıyla korunmasız oral(verici),korunmalı vajinal ilişkide bulundum.19.günde özel bir lab da p24antijen ve hiv1/2antikor testi yaptırdım sonuç negatif geldi. Birkaç belirti yaşadığımı düşünüyorum sizce test sonuçlarıma güvenmeli miyim?

Tahlil.com

Şüpheli ilişki sonrası HIV testini  erken yaptırmışsın.
Bazı laboratuvarlar, HIV enfeksiyonu ile ilgili testleri kimi zaman  ilgili bir doktorun talebi olmadan para kazanmak uğruna erkenden yapabiliyor
Tahlil.com doktorları olarak önerimiz ise bir enfeksiyon hastalıkları uzmanına danışmadan kendi başınıza test yaptırmamanız.
Doktorunuz ilişkinizin durumu, riskiniz  ve ilişki sonrası uygun zamanı analiz ederek testlerinizi isteyecektir.

 Konuya dair aşağıda yer alan yazımızı dikkatle okumanızı öneriyoruz.


5 yıl önce
G
cevap
hocam ben 1.5 yıl önce labaravuara gittim kart test çalışıldı ve sonucun şüpheli olduğu sölendi bana(herhalde çift çizgiymiş).. bunun üzerine hemen bir devlet hastanesine gittim elisa testi yaptirdim sonuç negatif çikti.2 şer aylık araliklarla 4 ayri hastanede tam 6 defa elisa testi yaptirdim sonuçlar hep negatifti.13üncü aydan sonra yaptırmadım.kart test kafamı kurcaliyor bana ne önerirsiniz?
tahlil.com
Kart testi güvenilir bir yöntem değildir.ELİSA yöntemi çok daha güvenilirdir.Bu sonuçlarınızda negatif çıkmış.Sorun yok

H
SPONSOR BAĞLANTILARH
SPONSOR BAĞLANTILARH
İLGİLİ MAKALELER