First slide
Second slide
Third slide

HIV Virüsü Cinsel Yolla Nasıl Bulaşır?

HIV/AIDS her türlü cinsel temasla ( homoseksüel, heteroseksüel, oral, vajinal veya anal ) bulaşır. Bulaş için virüsü taşıyan kişiyle yapılacak tek bir cinsel temas bile yeterlidir. HIV ile enfekde kişilerle yapılan cinsel temas sayısı arttıkça, HIV virüsünün bulaşma ihtimali de artmaktadır.
Birden fazla cinsel eşi olanlar, sık eş değiştirenler, damar içi madde kullanma alışkanlığı olanlar, hemofili, diğer kanama bozukluğu, kronik böbrek hastalığı gibi sorunlar  nedeniyle sık kan verilmek zorunda olan kişilerle yapılan cinsel temasta bulaş riski daha yüksektir.
Oral, vajinal ve anal yolla yapılan cinsel temaslar bulaş riski açısından farklılık gösterir, anal  yolla cinsel temasta risk daha fazladır.


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.

H
İLGİLİ İÇERİK

50 Yaş Ve Sonrası Cinsel Hayat Nasıldır?

50 yaş ve sonrası cinsel hayat her iki cins için de yaşamın akışına farklılık gösterebilir.Şimdi sırasıyla önce kadınlar olmak üzere her iki cins için de 50 yaş ve sonrasına dair cinsel hayattaki değişimleri inceleyelim.
50 yaş ve sonrası kadınlar için menopoz dönemidir.Bu dönemde doğal olarak kadınlarda östrojen hormon düzeylerinde gerileme olur.Buna bağlı olarak da cinsel organlarında da bazı değişiklikler görülür.
Vajina bölgesindeki nemlilik ve ıslaklık da azalma görülür beraberinde vajinal mukozalarında da incelme ortaya çıkabilir.Meme uçlarında dikleşme azalır ve buna paralel olarak memelerde hassasiyet ve uyarılma da düşer. Orgazm olmaları biraz daha güçleşebilir ve orgazm süresinde de kısalma görülebilir. Bütün bu fizyolojik gelişmeler cinsel istekte bir azalmaya ise direkt olarak sebep olmaz.Bu süreç kişiye göre farklılık da gösterebilir.50 li yaşlarda olup da cinsellikte dorukları yaşamayı becerebilen bir çok kadın da bulunmaktadır.
Özellikle eşi tarafından cinsel olarak uyarılan ve mutlu edilen kadınlar da bu süreç çok da olumlu geçebilir.
Gelelim erkeklere, 50 yaş sonrası kadınlarda nasıl östrojen seviyelerinde düşme oluyorsa erkeklerde de testesteron hormonu seviyelerinde düşme gözlenir. Ereksiyon kalitesinde ise azalma süreci başlar.Erkeklerde de düzenli cinsel hayat ve spor yapma alışkanlıkları kuşkusuz testesteron hormonu düşüşünü yavaşlatacak ve uzun süreli bir cinsel hayata imkan sağlayacaktır.

Her iki cinsi karşılaştırdığımızda kuşkusuz erkeklerin cinsel hayatı daha uzun solukludur.Bilimsel araştırmalara göre 70 yaş ve sonrası her iki erkekten biri cinsel yaşamını sürdürebilir iken  bu yaş grubunda olan her beş kadından biri cinsel ilişki yaşamaktadır.


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


Kadında Görülen Cinsel İşlev Bozuklukları Nelerdir?

Cinsel işlev bozukluğu; cinsel işlevin istek, uyarılma ve orgazm aşamalarından biri yada daha fazlasında bozulmayla ortaya çıkan durumlardır. Kadında görülen cinsel işlev bozukluklarını 5 grupta toplayabiliriz:

1-Azalmış cinsel istek bozukluğu,
2.Cinsel uyarılma bozukluğu,
3.Orgazm  bozukluğu,
4.Cinsel Ağrı Bozuklukları,
5-Disparoni (ağrılı ilişki).


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


H
SPONSOR BAĞLANTILAR

Q
TAHLİL MERKEZLERİ
Öne çıkan tahil merkezleri için tıklayın.B
KONU İLE İLGİLİ YORUMDA BULUN
Hey! Bu konu hakkında yorumda bulunmak veya Tahlil.com'a soru sormak için hemen üye ol veya giriş yap
W
YORUMLAR
4 yıl önce
G
alibkc106

Hocam 4 ay once supheli iliski yasadim 34 gun sonra p24 testi oldum negatif 100 gun sonra hiv 1-2 antibody p24 antigen testi oldum sonuc negatif konuyu baska teste gerek varmi konuyu kapatiyimi

TahlilCom

Konuyu kapatıp kapatmamak size bağlıdır, biz size bilimsel veriler hakkında bilgi verebiliriz..HIV erken tanısı için şüpheli temastan en erken 10 gün sonra p24 testi(HIV combo içinde var, sadece p24) yaptırılması, negatif ise sorun yoktur, HIV RNA testi de 10. günde pozitifleşebilir ama 1. ayda bakıldığında %100'e yakın doğru sonuç verir. 3. aydan önce Anti-HIV baktırıldığında yalancı negatiflik olabilir, tavsiye edilmez, Dünya Sağlık Örgütü şüpheli ilişki varsa ve testler negatif olsa dahi 6. ayd test tekrarı önermektedir, bu nedenle p24 veya HIV RNA testiniz negatif olsa dahi 6. ayda tekrar Anti-HIV çalışılmasını öneririz..

4 yıl önce
G
oguzhansc

HBsAg 0,584 S/CO

Anti-HBs 1000 IU/L

Anti-HCV 0,157 S/CO

ANTİ-HIV 0,001 S/CO

cinsel yolla bulaşan hastalıklarla ilgili yaptırdıgım testte sonuçlarım böyle kafama takılan herkeste anti - hiv testi negatiflerde o.24 vs daha yüksekken benim 0.001 bu değer na anlama geliyor korkulacak bi durum varmı?

Tahlil.com

Tahlil.com'a sorduğunuz tahlil sonuçları normal. Bir anormallik görülmüyor.H
SPONSOR BAĞLANTILAR

H
SPONSOR BAĞLANTILAR

H
İLGİLİ MAKALELER