First slide
Second slide
Third slide

İdrar Kaçırma Nedir, Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

İdrar kaçırma daha çok kadınlarda görülen bir hastalıktır. İstemsiz bir şekilde idrarını tutamama ve kaçırma şeklinde olur. İdrarı depolayan mesane, kaslı bir yapıdan oluşur ve bu kaslar sayesinde idrarımızı kontrol ederiz. Kasın yapısında, idrar yollarında veya mesanede oluşacak bir bozukluk idrar kaçırmaya sebep olabilir.

Kimler idrar kaçırma hastalığı açısından risk altındadır?

Yaşlılar, hamileler, doğum yapan kadınlar, obez bireyler, menopoz dönemindeki kadınlar, çok kafein tüketen kişiler, genetik olarak bu hastalığı bulunduranlar, sigara içenler, devamlı kabız olanlar, idrar yolları enfeksiyonu geçiren kişiler, mesane kanseri olan hastalar, travma veya kaza geçiren bireyler vb. idrar kaçırma açısından risk altındadır.

İdrar kaçırma türleri nelerdir?

-Sıkışma tipi idrar kaçırma: Ani gelen işeme isteğiyle istemsiz olarak idrar kaçırmaktır. Mesane kasındaki bir bozukluktan dolayı mesane içindeki basınç aniden artar ve idrar dışarı çıkar.

Strese bağlı idrar kaçırma: Fiziksel aktiviteler sırasında harekete bağlı ani ve istemsiz idrar kaçırmadır. Örneğin bir anda şiddetli öksürmeyle, hapşırmayla veya gülmeyle beraber idrar kaçırılmasıdır. Aşırı fiziksel aktivite yapan veya ağır kaldırma gibi işlerde çalışan kişilerde de görülebilir. Mesane boynu zayıflayanlarda sık görülür.

Fonksiyonel idrar kaçırma: Kronik olarak fiziksel veya doğuştan bir fonksiyon bozukluğuna sahip olan kişilerde görülebilir. Bu bir sinir sistemi hastalığı (Parkinson, Alzheimer vb.) da olabilir ve diğer kaslarda olduğu gibi mesane kasını da etkiler.

İdrar kaçırma nasıl tedavi edilir?

-Yaşam tarzı değişiklikleri: İdrar kaçırmayı önlemek ve engellemek için obez bireyler kilo vermeli, aşırı kafein alanlar kafein alımını kısıtlamalı, aşırı sıvı alınıyorsa azaltılmalı, kabızlık tedavi edilmeli, sigara bırakılmalı, öksürük ve akciğer hastalıkları tedavi edilmeli, ağır egzersizlerden kaçınılmalı ve idrarı tutmadan düzenli olarak tuvalete gidilmelidir.

İdrar kaçırma sorunu olan hastalarda gün içinde alınan sıvıların saati ve miktarı kontrol edilmeli, gerekirse not tutulmalıdır.

Bunun dışında idrar kaçırmanın tipine, seviyesine, hastanın durumuna ve doktorun kararına göre farklı tedavi çeşitleri de uygulanır. Bunlardan birkaçı fizik tedavi, medikal ilaç tedavisi ve ameliyat olmaktır.

İdrar kaçırmayı önlemek için Kegel Egzersizleri de önerilir. Bu egzersizi yapmak için belli kaslarınızı sıkıp gevşetmek gerekiyor. İdrarınızı yaparken birden durdurmak için kaslarınızı sıkın. Bu şekilde hangi kaslarınızı sıkmanız gerektiğini anlayabilirsiniz. Düz bir zemine yatıp günde 3 kez 25’er kere o bölgedeki kaslarınızı aynı idrarınızı durduruyormuş gibi sıkın ve gevşetin. İdrarı kontrol etmede çok faydalı olduğunu göreceksiniz.


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.

H
İLGİLİ İÇERİK

Yumurtalıkların Uyarılması Nedir? Neden Yapılır?

Kadınlarda ksırlığın farklı nedenleri olabilir ve böylece her neden için farklı tedavi uygulanır.
Genelde yumurtlamadan ortaya çıkan sorunlarda IVF veya yapay döllenme uygulanır.

Hangi durumlarda yumurtalık uyarılması yapılır:

•  Yumurtlamada sorun çıkması
•  Yumurtalık uyarılması ile yumurtlamanın yapılması ve folikül miktarının artması
•  Kısırlığın ana nedeni yumurtlama ile ilgili olması
•  Bazen IVF’ten önce tedavinin daha iyi sonuç elde etmesi için yapılır.

Yumurtalıkların uyarılması klomifen sitrat veya gonadotropin hormonları ile   yapılır. Her iki yöntemde de enjekte edilen hormonun dozaji çok önemlidir.
Klomifen sitrat tedavisinde sadece ikili görme gibi yan etkiler oluşabilir ancak gonadotropin tedavisinde sindirim sistemi sorunları, hafif kilo almak, ayaklarda ağırlık hissi ve solunum sorunları ortaya çıkabilir.
Bazen yumurtalıkların uyarılmasında yumurtalıkların aşırı şismesi ve damarlarının iltihabı tedavinin devamını engeller.


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


Fil Hastalığı (Elephantiasis) Nedir?

Fil Hastalığı veya bilimsel adıyla Elephantiasis, lenf sistemindeki bir anormallik sebebiyle vücudun bazı bölgelerinde aşırı ödem birikimi sebebiyle oluşan bir rahatsızlıktır. Lenf sistemi, kan dolaşım sistemi gibi, ak kan olarak bilinen sıvının vücut içerisinde düzenli dolaşımını sağlayan ağ sistemidir.
Lenf sisteminde bozukluğa sebep olan birçok durum olabilir. Enfeksiyon, damar zedelenmesi gibi sebepler sebebiyle lenf sistemi bozularak fil hastalığı oluşabileceği gibi genetik olarak da kişiler bu hastalığa sahip olabilirler. Yaşamlarının bir evresinde hafif bir burkulma veya sebepsiz yere uzuvda ödem oluşur ve organ boyutunun 2-3 katına kadar çıkar. Fil hastalığına sebep olan diğer durumlar ise çeşitli ameliyatlar ve Wuchereria bancrofti isimli bir parazitin lenf kanallarını zedelemesi sonucu oluşabilir.
Fil hastalığında oluşan ödemin geri dönüşü için bazı tedaviler uygulanmaktadır. Ama ömür boyu bu tedavi devam etmelidir. Geçirilen ödem tekrarlayabilir. 


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


H
SPONSOR BAĞLANTILARQ
TAHLİL MERKEZLERİ
Öne çıkan tahil merkezleri için tıklayın.B
KONU İLE İLGİLİ YORUMDA BULUN
Hey! Bu konu hakkında yorumda bulunmak veya Tahlil.com'a soru sormak için hemen üye ol veya giriş yap
W
YORUMLAR
4 ay önce
G
arzu07

ağrıdan acile gittim 15 gün önce, idrar kan tahlili yapıldı,kan tahlilin MCHC [L] 31,43 ..RDW [H] 18,6 ,çıktı, idrar tahlilin de Eritrosit [E] 1+ çıktı,ilaç kullandım geçmedi,ürolojiye gittim,tekrar idrar tahlili istendi Eritrosit [E] 2+ ve Lökosit [E] +-, sonuçlar nedir acaba?

TahlilCom
Tedaviye rağman şikayetleriniz geçmedi ise idrar kültürü yaptırmanızı öneririz..
4 ay önce
G
fenerbahce_tugce1907

Eşimle sürtünme yoluyla iliski yaşadık vajinamdan içeri biraz boşaldı hamile kalma olasiligim var mı?

Tahlil-com
Evet bu şekilde hamile kalabilirsiniz.
4 ay önce
G
kevsergonulds

Hocam merhaba ben bir ilişki yaşadım fakat vajinanın içine boşalma olmadı sadece kalça kısmına boşaldı yani vajinaya geldi mı bilemem ve ilişki yaşanırken adettim .Daha sonra 25 gün geçti ve idrar testi yaptım negatif cıktı. Sonrasında da adet oldum ama normale göre azdı şimdide adetim bitmesine rağmen karnında ciddi bir şişlik var bu kanamanın adet değilde üstüne adet görme olmasından korkuyorum.

Tahlil.com
Regl iken ilişkiye girmek gebelik oluşumunu engeller diye kesin bir durum yok.Üstüne görme kanaması normal adet kanamasından çok daha farklı ve kısa süreli bir kanama olur. Üstüne görme kanaması olduğunu düşündürüyorsa gebelik testini tekrarlayarak daha net bir bilgi edebilir veya bir kadın doğum doktoruna muayene olabilirsiniz.
5 ay önce
G
karamurat_416

10 aylık bebeğimin test sonuçları

TSH: 1,60
SERBEST T4:14,69
SERBEST T3: 6,35

Tahlil.com

Tahlil.com da tahlil sonuçlarınızın uzmanlarımızca sağlıklı bir şekilde yorumlanması için tahlillerinizin sonuç raporunda belirtilen normal değerlerini de yazmalısınız.
Bu konuda sitemizde bir çok uyarıda bulunup okurlarımızı bilgilendik.
Aşağıda konuya dair uyarılarımızı gözden geçirmenizde yarar var.5 ay önce
G
ades

prolaktin yüksekliği tedavisi görüyordum ilacı bırakınca tekrar yükselme olduğu için doktorum mr istedi. mr sonucunda hipofiz bez parankiminde sınırları net olarak belirlenemeyen 7 mm çapında İV GD sonrası serilerde belirgin kontrast tutulum göstermeyen görünüm mevcuttur denmekte.

Tahlil.com
Hipofiz bezinizde normal olmayan bir oluşum gözlenmiş.Doktorunuz konuya dair detaylı bilgi verecektir.
5 ay önce
G
meltem06_894

adet gunum15 gün gecikti kan testi yaptirdim beta 23 cikti ve adet oldum doktorun bi hafta sonra tekrar test yapacak acaba hamile olabilir miyim?

Tahlil.com

Halk arasında Kimyasal gebelik olarak bilinen durumu  geçiriyor olabilirsiniz.Aşağıda kimyasal gebelik ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Kimyasal gebelik ( biyokimyasal gebelik) nedir?

5 ay önce
G
doganage

ALT 119
AST 99
CRP 79
bu değerler yüksek
EOS% 4,5
HGB 13,7
HCT 40,5
bu değerler düşük çıktı, sorun nedir?

Tahlil.com

CRP sıklıkla istenen bir tahlil türü olup  akut faz reaktanıdır.
Tahlil sonucunuzda CRP değeri yüksek olarak görülüyor.
CRP yüksekliğinde ilk olarak akla enfeksiyon ve/veya  romatizmal durumlar akla gelir.

CRP yüksekliğine dair aşağıdaki bağlantıda detaylı bilgi bulabilir ve bu konuda sorulmuş benzer soru ve verilmiş cevapları okuyabilirsiniz.

CRP YÜKSEKLİĞİ NEDİR?

Aynı zamanda ALT ve AST yüksekiğiniz de var.Belirtiğiniz değerler ve testler karaciğer fonksiyonları yönünden bilgi veriyor. Karaciğer yağlanması, kullandığınız ilaçlar ilk akla gelen yükselme nedenleri.Ultrason muayenesi ilk aşamada fikir verecektir bu testlerin yüksekliğine dair.Aşağıda konu ve karaciğer testlerine dair detaylı bilgi ve sorulmuş benzer sorular ile cevapları görebilirsiniz.


http://tahlil.com/alanin-aminotransferaz-alt

http://tahlil.com/aspartat-amino-transferaz-ast-sgot-yuksekligi-ve-dusuklugu-hangi-durumlarda-gorulur-ast-normal-degerleri-nedir5 ay önce
G
moosefirst

TSH -- 1.19 (N.D. 0.35 - 4.94)
Vitamin b12 -- 208 (187 - 883)
Ferritin -- 71.59 (21.81 - 274.66)
Folat -- 5.3 (3.1 - 20.5)

Demir (serum) -- 62 (65-175)
UIBC -- 289 (69-240)
TIBC -- 351

2.5 yıldır saç dökülmesi yaşamaktayım

Tahlil.com
Demir eksikliği bulgularınız var.Saç dökülmesinde etken olabilir.
5 ay önce
G
o.bastan

ben yeni evli bi bayanım.. eşimle ilişki anında canım çok acıyor ve ilişki gerçekleştirmiyor kendimi istem dışı çok kasıyorum ne yapmam gerekiyor bunu nasıl yenebilirim?

TahlilCom
Kadın doğum uzmanına gitmeniz ve muayene olması gereklidir..

H
SPONSOR BAĞLANTILARH
SPONSOR BAĞLANTILARH
İLGİLİ MAKALELER