First slide
Second slide
Third slide

İkiz Gebelikler Artıyor

Anne olma hayali ile yaşayan pek çok kadın vardır. Bazı çiftler kolaylıkla bebek sahibi olabilirken, bazı çiftler tedavilere rağmen yıllarca, belki de hayatları boyunca bebek sahibi olamıyorlar. Zorlu yaşam koşulları, organik olmayan beslenme tarzı, çeşitlenen ve inatla atlatılamayan ve pek çok şarttan dolayı gebelikler eskisi kadar kolay olmamaktadır.

Ancak ilk etapta bakıldığında şaşırtıcı sonuçlar ortaya çıkmaktadır. İkiz gebeliklerde son yıllarda müthiş bir artış gözlenmektedir. Sebebi araştırıldığında ise, yine zor oluşan gebelikler karşımıza çıkmaktadır.

Bir sene boyunca çiftler korunmasız ilişkiye girdikleri halde bebek sahibi olamadıklarında risk grubu olarak nitelendirilir ve tedaviye başlanır. Tahliller yapılır ve sorunun kaynağına inilerek anne adayının gebe kalması sağlanmaya çalışılır.

Gebelik oluşamama sebepleri; babanın spermlerinin sayı veya fonksiyon bakımından yetersiz olması, anne tüplerinin herhangi bir sebeple tıkanmış olması, rahimsel problemler gibi pek çok sebepten dolayı olabilir. Bu durumlar değerlendirilerek, aşılama, ovülasyon indüksiyonu veya tüp bebek deneyerek anne adayının gebe kalma olasılığı artırılmaya çalışılır. Bu kişilere en az iki olmak üzere, ortalama üç adet, oluşma yetisinde yumurta hücresi konur. Buradaki amaç gebelik şansını artırmak ve her halükarda annenin gebe kalmasını sağlamaktır. Bu üç döllenme yeteneğindeki yumurtalardan biri çoğu zaman tutunamasa da, genel olarak kalan ikisi tutunur ve ikiz gebelik meydana gelmiş olur. Tabii bunun yanında gebeliğin hiç tutmama veya üçünün de tutabilmesi söz konusu olabilir. Yumurta sayısı belirlemede, annenin fiziksel konum itibariyle taşıyabileceği önerisini doktor verse de, anne adayının kararıyla, onun istediği sayıda gelişmeye hazır yumurta hücresi verilir. Buradan da anlaşılacağı gibi ikiz gebeliklerin artmasındaki en büyük katkı, aslında doğal yollarla gebe kalamayan kişilerin, tedavi neticesinde çoğul gebeliklerle karşımıza çıktıklarını görüyoruz.

Bunun yanında kendiliğinden meydana gelen ikiz gebeliklerde düşünüldüğünde, çoğul gebeliklerin gerçekten artmış olabileceği ihtimali artmaktadır.

Peki rakamlara döküldüğünde bu oranlar nasıldır?

Çoğul gebeliklerin %25 i kendiliğinden (genetik veya tesadüfi etkiler),

% 25 i aşılama ve ovülasyon indüksiyonu yöntemi ile oluşturulan gebelikler,

% 50 si ise, tüp bebek tedavi yöntemine dayalı oluşan gebeliklerdir.


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.

H
İLGİLİ İÇERİK

Refleksoloji Nedir? Alt Islatmaya Çözüm Olabilir Mi?

Refleksoloji; bütün sinirlerin toplandığı, el ve ayaklara basınç yaparak uygulanan tedavi yöntemidir. Belli bölgelere bası uygulanarak, organın uyarılmasını ve düzenli çalışmasını sağlayan bir çalışmadır.

Çocuklarda alt ıslatma sık görülen bir durumdur. Bu durumlarda; mesane genişliği, uyku problemleri veya psikolojik sebepler değerlendirilir.

Refleksolojide ise; bunlara gerek kalmadan, belli seanslarla tedavi uygulanabilir.


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


Gebelikte Balık Tüketimine Dikkat Edin!

Balık; omega içeriği bakımından sıklıkla tavsiye edilen ve tüketilen su ürünleridir. Bir çok faydası olan balık, hamilelikte risk faktörü olabiliyor.

Yetiştiği su bakımından balığın değerlendirilmesi çok önemlidir. Suyun kirli olması, bol kimyasalla münasebette olması, balıkların bu kirliliği vücuduna almasına sebep olur. Bu balığın tüketilmesi bebekte ciddi sağlık problemlerine yol açar.

Kimyasallar, yağ dokusunda birikme yapar. Bu doku, hormonlar başta olmak üzere; bağışıklıkta, üremede dengesizliklere sebep olur. Bu bebekler, kansere de yatkınlık gösterir.


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


H
SPONSOR BAĞLANTILARQ
TAHLİL MERKEZLERİ
Öne çıkan tahil merkezleri için tıklayın.B
KONU İLE İLGİLİ YORUMDA BULUN
Hey! Bu konu hakkında yorumda bulunmak veya Tahlil.com'a soru sormak için hemen üye ol veya giriş yap
W
YORUMLAR
3 ay önce
G
arzu07

ağrıdan acile gittim 15 gün önce, idrar kan tahlili yapıldı,kan tahlilin MCHC [L] 31,43 ..RDW [H] 18,6 ,çıktı, idrar tahlilin de Eritrosit [E] 1+ çıktı,ilaç kullandım geçmedi,ürolojiye gittim,tekrar idrar tahlili istendi Eritrosit [E] 2+ ve Lökosit [E] +-, sonuçlar nedir acaba?

TahlilCom
Tedaviye rağman şikayetleriniz geçmedi ise idrar kültürü yaptırmanızı öneririz..
3 ay önce
G
fenerbahce_tugce1907

Eşimle sürtünme yoluyla iliski yaşadık vajinamdan içeri biraz boşaldı hamile kalma olasiligim var mı?

Tahlil-com
Evet bu şekilde hamile kalabilirsiniz.
3 ay önce
G
kevsergonulds

Hocam merhaba ben bir ilişki yaşadım fakat vajinanın içine boşalma olmadı sadece kalça kısmına boşaldı yani vajinaya geldi mı bilemem ve ilişki yaşanırken adettim .Daha sonra 25 gün geçti ve idrar testi yaptım negatif cıktı. Sonrasında da adet oldum ama normale göre azdı şimdide adetim bitmesine rağmen karnında ciddi bir şişlik var bu kanamanın adet değilde üstüne adet görme olmasından korkuyorum.

Tahlil.com
Regl iken ilişkiye girmek gebelik oluşumunu engeller diye kesin bir durum yok.Üstüne görme kanaması normal adet kanamasından çok daha farklı ve kısa süreli bir kanama olur. Üstüne görme kanaması olduğunu düşündürüyorsa gebelik testini tekrarlayarak daha net bir bilgi edebilir veya bir kadın doğum doktoruna muayene olabilirsiniz.
4 ay önce
G
karamurat_416

10 aylık bebeğimin test sonuçları

TSH: 1,60
SERBEST T4:14,69
SERBEST T3: 6,35

Tahlil.com

Tahlil.com da tahlil sonuçlarınızın uzmanlarımızca sağlıklı bir şekilde yorumlanması için tahlillerinizin sonuç raporunda belirtilen normal değerlerini de yazmalısınız.
Bu konuda sitemizde bir çok uyarıda bulunup okurlarımızı bilgilendik.
Aşağıda konuya dair uyarılarımızı gözden geçirmenizde yarar var.4 ay önce
G
ades

prolaktin yüksekliği tedavisi görüyordum ilacı bırakınca tekrar yükselme olduğu için doktorum mr istedi. mr sonucunda hipofiz bez parankiminde sınırları net olarak belirlenemeyen 7 mm çapında İV GD sonrası serilerde belirgin kontrast tutulum göstermeyen görünüm mevcuttur denmekte.

Tahlil.com
Hipofiz bezinizde normal olmayan bir oluşum gözlenmiş.Doktorunuz konuya dair detaylı bilgi verecektir.
4 ay önce
G
meltem06_894

adet gunum15 gün gecikti kan testi yaptirdim beta 23 cikti ve adet oldum doktorun bi hafta sonra tekrar test yapacak acaba hamile olabilir miyim?

Tahlil.com

Halk arasında Kimyasal gebelik olarak bilinen durumu  geçiriyor olabilirsiniz.Aşağıda kimyasal gebelik ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Kimyasal gebelik ( biyokimyasal gebelik) nedir?

4 ay önce
G
doganage

ALT 119
AST 99
CRP 79
bu değerler yüksek
EOS% 4,5
HGB 13,7
HCT 40,5
bu değerler düşük çıktı, sorun nedir?

Tahlil.com

CRP sıklıkla istenen bir tahlil türü olup  akut faz reaktanıdır.
Tahlil sonucunuzda CRP değeri yüksek olarak görülüyor.
CRP yüksekliğinde ilk olarak akla enfeksiyon ve/veya  romatizmal durumlar akla gelir.

CRP yüksekliğine dair aşağıdaki bağlantıda detaylı bilgi bulabilir ve bu konuda sorulmuş benzer soru ve verilmiş cevapları okuyabilirsiniz.

CRP YÜKSEKLİĞİ NEDİR?

Aynı zamanda ALT ve AST yüksekiğiniz de var.Belirtiğiniz değerler ve testler karaciğer fonksiyonları yönünden bilgi veriyor. Karaciğer yağlanması, kullandığınız ilaçlar ilk akla gelen yükselme nedenleri.Ultrason muayenesi ilk aşamada fikir verecektir bu testlerin yüksekliğine dair.Aşağıda konu ve karaciğer testlerine dair detaylı bilgi ve sorulmuş benzer sorular ile cevapları görebilirsiniz.


http://tahlil.com/alanin-aminotransferaz-alt

http://tahlil.com/aspartat-amino-transferaz-ast-sgot-yuksekligi-ve-dusuklugu-hangi-durumlarda-gorulur-ast-normal-degerleri-nedir4 ay önce
G
moosefirst

TSH -- 1.19 (N.D. 0.35 - 4.94)
Vitamin b12 -- 208 (187 - 883)
Ferritin -- 71.59 (21.81 - 274.66)
Folat -- 5.3 (3.1 - 20.5)

Demir (serum) -- 62 (65-175)
UIBC -- 289 (69-240)
TIBC -- 351

2.5 yıldır saç dökülmesi yaşamaktayım

Tahlil.com
Demir eksikliği bulgularınız var.Saç dökülmesinde etken olabilir.
4 ay önce
G
o.bastan

ben yeni evli bi bayanım.. eşimle ilişki anında canım çok acıyor ve ilişki gerçekleştirmiyor kendimi istem dışı çok kasıyorum ne yapmam gerekiyor bunu nasıl yenebilirim?

TahlilCom
Kadın doğum uzmanına gitmeniz ve muayene olması gereklidir..

H
SPONSOR BAĞLANTILARH
SPONSOR BAĞLANTILARH
İLGİLİ MAKALELER