First slide
Second slide
Third slide

İlk Cinsel İlişki Sonrası Kadında Kanama Nasıldır?

İlk cinsel ilişki sonrası, bakireliğin bozulmasıyla birlikte, kızlık zarının yırtılması sonrası oluşan  yırtık alan,  bazen kızlık zarından vajinaya doğru genişleyebilir.
Deflorasyon (kızlık zarının yırtılması) kanaması olarak adlandırılan bu durum genellikle ön sevişmenin yetersiz olmasına karşın  yapılan cinsel girişimden kaynaklanmaktadır.
Genellikle erkek, kadının ağrı duymasına duyarsız bir şekilde cinsel girişimi sürdürmüş ve yırtık olması gerekenden daha büyük olmuştur.
Normalde kızlık zarı bozulduğunda, oluşan  kanama en geç yarım saatte kendiliğinden durmaktadır. Ancak  özellikle kalın olan kızlık zarı varlığında, kanama fazla ve kontrolsüz olabilmektedir.
İlk ilişki sonrası geniş bir yırtık oluştuğunda ise, hemen başlayan şiddetli bir kanama veya ilişki bitmesine rağmen uzun bir süre devam eden kanamalar da söz konusu olabilmektedir.
Devam eden kanamalarda, bir kadın doğum uzmanına başvurulmalıdır.
Muayene sonrası ilk ilişkiye bağlı bir kanama var ise kızlık zarındaki yeri tespit edildikten sonra lokal anestezi yada geniş yırtıklarda genel anesteziyle yırtık onarılarak kanama durdurulur.


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.

H
İLGİLİ İÇERİK

Mutlu Bir Cinsellik İçin Kadınlara 7 Önemli Uyarı

Mutlu bir cinsel beraberlik için, kadınların da cinsellikte  dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır.Erkekler de sekste, kadınların bazı hatalar yaptığını düşünür.Bunu ifade etmeleri de her zaman kolay değildir.
Erkeklerin cinselliğe bakışını inceleyen çeşitli araştırmacılar,erkeklerin gözüyle kadınların yaptığı hataları ortaya koyuyor.
Uzmanlar mutlu  bir cinsel beraberlik için, kadınlara 7 önemli uyarıda bulunuyor.

1. Cinselliği hep zaman erkeğin  başlatmasını beklememelisiniz.Kadınlar da, erkeklere karşı içinden gelen cinsel  isteklerini belirtmekten kaçınmamalı
2.Eşinize  sürprizler hazırlayın.Cinselliğin  her zaman  mekan ve koşulların uygun olduğu eşinize  bırakmayın. Yorgun olsanız da, kendinizi bakımsız hissetseniz de, yapacağınız  sürprizlerle eşinizi şaşırtabilir ve cinsel hayatınızı renklendirebilirsiniz.
3.Cinsel fantezilerinizi saklamaktan kaçının.Eşinize, sevgilinize  duygu ve düşüncelerinizi açıklıkla ifade edin. Cinsellik sırasında  istediğiniz  davranışları  doğru bir şekilde aktarın.
4.Dış görünüşüne gereğinden çok önem vermeyin. Öz güven eksikliğinizin karşı tarafca anlaşılması,  cinsel hayatınızı sekteye uğratabilir.Mutlu bir cinsellik için estetik kadar, ruhsal ve duygusal iletişim de önemlidir.
5.Erkekler, bilindiğinin aksine  her zaman cinselliğe hazır olmayabilir. Erkeklerin cinsel performansı bir çok bileşene bağlıdır. Fiziksel problemler, uykusuzluk, stres, duygusal durum gibi bir çok etmen erkeklerin cinsel performansınız etkileyebilir.Eğer, eşiniz cinselliği istemiyor ise,hemen bunu olumsuzluk göstergesi olarak algılamayın.Bir süre,bu duruma anlayış gösterin.Eğer sorun devam ediyorsa, eşinize tıbbi yönden destek alması için düşüncelerinizi aktarabilirsiniz.
6.Eşinizle iletişiminizi asla kesmeyin. Cinsel bir sorununuz olduğunda bunu eşinizle  paylaşmaktan kesinlikle kaçınmayın. Cinsel sorununuzun nedeni, ne olursa olsun eşinizle  konuşun ve birlikte çözüm yolunu araştırın. 
7.Stres ve psikolojik problemlerin cinsel hayata olumsuz etki yarattığını aklınızdan çıkarmayız.Stres, gerginlik, endişe hali ve öfke,  erkek ve  kadınlarda bir  çok cinsel soruna zemin hazırlıyor.
Erkeklerde sertleşme sorunu, erken boşalma, kadınlarda ise  cinsel isteksizlik gibi bir çok cinsel sorunun, bu tür faktörlerden kaynaklandığı bilimsel gerçeklerdir.Gerektiğinde psikolojik destek almaktan asla kaçınmayın.


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


Doğum Sonrası Cinsel İsteksizlik Normal mi?

Sağlıklı bir cinsel yaşam, her çiftin mutlu bir evlilik geçirmesi için zorunludur. Doğumlardan sonra ise; kadınlarda oluşan cinsel isteksizlik, ilişkilerde yıpranmalara sebep olmaktadır. Bu durum gayet bilimsel ve hormonlar etkisinde, geçici bir durumdur.

Bebek emzirmede etkin olan prolaktin hormonu; lohusa kadında oldukça yoğun salgılanır. Bu hormon; yumurtalıklardan salgılanan östrojen ve androjen hormonlarını baskılar. Östrojen ve androjen, cinsel istek uyaran hormonlardır. Kısaca; lohusa kişide cinsel isteksizlik çok normaldir.

Bu durumda eşin, yeni anneye anlayışlı olması gerekmektedir. Bu zamanlarda eş ve aile desteği vazgeçilmez unsurlardır.


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


L
ÇOK OKUNANLAR
H
SPONSOR BAĞLANTILAR

Q
TAHLİL MERKEZLERİ
Öne çıkan tahil merkezleri için tıklayın.B
KONU İLE İLGİLİ YORUMDA BULUN
Hey! Bu konu hakkında yorumda bulunmak veya Tahlil.com'a soru sormak için hemen üye ol veya giriş yap
W
YORUMLAR
3 yıl önce
G
elifgoktug17

erkek arkadaşımla ilişkiye girdim bakireyim fakat kanama olmadı bunun nedeni nedir ? cevap bekliyorum

TahlilCom
Kızlık zarınız ilişki için uygun genişlikte olabilir..
3 yıl önce
G
sterbefall

Erkek arkadaşımla 1 buçuk hafta önce ilk kez birlikte olduk, korumasızdık ve birlikte olduktan 2 saat sonra adet olduğumu fark ettim. Adetim bitti ama kahverengi bir kanamam var ya da akıntı. Bunun sebebi nedir?

Tahlil.com

Kahverengi akıntı kadınlarda sıklıkla merak edilen bir konudur. Vajinal akıntılardan biri olan kahverengi akıntı bir çok nedene bağlı olabilir.Aşağıdaki bağlantıda kahverengi akıntının nedenlerine dair yazımızda konuya dair detaylı bilgi bulabilirsiniz.


4 yıl önce
G
melek

arkadan iliskiye girdikde qizlik zari yirtilirmi?

TahlilCom
Arkadan ilişkide kızlık zarı yırtılması riski yok denecek kadar azdır, ancak vajinal ilişki olmuşsa yırtılr..
4 yıl önce
G
oceania
ilk cinsel ilişkimden sonra(aralık ayı) regl olmadım hiç doktor adet söktürücüler verdi hep en son yine tarlusal kullanarak 20 şubatta kanamam oldu. şimdi ise karın bölgemde ve kasıklarımda şişkinlik ve hafif sancılar var. bundan önce ultrasonda bir kist oluşumu çıkmadı. en son bir ay gitmiştim neredeyse. bu şişkinliğin sebebi ne olabilir? belimde, kasıklarımda ve karnımda
Tahlil.Com
ޞikayetleriniz için bir kadın doğum uzmanına görünmenizde fayda var.

H
SPONSOR BAĞLANTILAR

H
SPONSOR BAĞLANTILAR

H
İLGİLİ MAKALELER