First slide
Second slide
Third slide

İlk İlişki Kasılmaları Nasıl Giderilir?

İlk defa cinsel ilişkiye girecek kişilerde, tedirginliğe bağlı olarak kasılmalar meydana gelebilir. Toplumda ilişkinin kötü, ayıp gösterilmesi, kızlık zarının yırtılmayacağı korkusu kadında tedirginlik meydana getirir.

Bu tedirginliğe bağlı olarak, vajina çevresindeki kaslar, spazma uğrar. İlişki yaşanamaz.

İlişki olmadığı durumlarda zorlamak doğru değildir. İlişki birkaç gün ertelene bilir. Bu aşamada erkeğe düşen görev, partnerini rahatlatmak ve onu ilişkinin güzel yönlerine ikna etmektir.

Erkek, ne kadar narin, yumuşak, ikna edici olursa, bayan o kolaylıkta ilk ilişki korkusunun üstesinden gelir.

Bekleme süresinden sonra hala aynı sıkıntılar yaşanıyorsa, uzman yardımı almak doğru olacaktır.


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.

H
İLGİLİ İÇERİK

Sağlıklı Sperm İçin Uygun Uyku Süresi Kaç Saat?

Organik gıdaların azalıp, daha az efor harcanarak hayatın devam ettiği, daha mutsuzlaşan bir toplumun doğuşu ortaya konduğunda, artık vücudun pek çok aktivitesini yerine getiremediği gerçeğiyle karşı karşıya kalınıyor. Kalitesiz uyku, verimsiz geçirilen bir gün ve devamında kalitesiz geçen bir hayat demektir. Uykusuzluk vücudun her fonksiyonunu engellediği gibi, sperm kalitesini de engelleyebilir. Peki kaliteli sperm ne demektir?

Kaliteli sperm, partneri gebe bırakma yetisine sahip olan sperm demektir. Bu kalite standardını belirleyen; spermin hareketliliği, sayısı ve niteliğidir. Bu bakımlardan yeterli olan spermler ancak bir bayanı gebe bırakacak yetiye sahiptir. Spermin bu kriterlere uyabilmesi için sağlıklı bir yaşam, ön koşuldur. Ancak sağlıklı insanlar, kaliteli sperm üretebilirler. Sperm kalitesi için; kaliteli bir beslenme, kaliteli bir uyku, kaliteli bir hareketlilik olmazsa olmazlardandır.

Uykunun sperm oluşturma üzerine etkisi araştırıldığında ilginç sonuçlar ortaya çıkmıştır.

Buna göre, 7/8 saat uyuyanlar baz alındığında, 6 saat ve daha az uyuyanlarda bu olan %31 azalırken, 9 saat ve daha fazla uyuyanlarda bu oran % 49 oranında düşmektedir. Yani, sadece az uyumak değil, çok uyumak da spermlerin kalitesini etkileyebiliyor.

Tabii ki sadece doğru saat uyumak yetmiyor. Kaliteli spermler için kaliteli uyku da şart. Uykuda geçen vaktin kişiyi dinlendirmiş olması çok önemlidir. Şayet uyku huzursuzluğu yaşayan kişilerde, sperm kalitesi %28 oranında daha düşüktür. Bazı basit yöntemlerle hem kaliteli bir uyku uyumuş olabilirsiniz. Kaliteli uyku için yapılması gerekenler;

Uyku hormonlarının en çok salgılandığı 12-3 saatleri arasında uykuda olunmalı,

Yatmadan önce bilgisayar ve telefonla uğraşmak yerine, kitap okuyarak uyumalı,

Uyku odasının karanlık olması sağlanmalı ve sağ tarafa dönük şekilde yatılmalı,

Uykuya dalma problemi varsa yatmadan bir saat önce sakinleştirici ve rahatlatıcı etkiye sahip bitki çayları tüketilmeli (melisa, papatya…),

Yine uykuya dalma problemi yaşıyorsanız yatmadan yarım saat önce tempolu spor yapmak da konforlu bir uyku sağlayacaktır. 


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


Penis Eğriliğinin Sebepleri Nelerdir?

Penis eğriliği; Penisin, belli bir yerde, belli bir tarafa doğru eğik olması durumudur.Bazen kişiye zararı olmazken; bazen, cinsel ilişki esnasında, ağrı,yanma veya psikolojik sıkıntılara yol açabilir.Bu eğrilik, doğuştan veya sonradan kazanılmış olabilir.
Konjenital kordi; doğuştan olan eğriliktir. penis aşağı doğru doğru çekilir.
Penisin altında bulunan skar dokusunun çekilmesinden kaynaklanır.
Doğuştan olan bir diğer eğrilik ise; ereksiyonu gerçekleştiren dokunun dengesiz olması ve penisin kısa tarafa eğilmesinden kaynaklanır.
Peyronie hastalığı; penisin doğuştan değil de, sonradan eğilmesi durumudur.
Ereksiyon sırasında; skarlı alan ereksiyonu kısıtlar ve eğrilik oluşturur.
Skarlı kısım üst kısımda olduğundan, eğrilikte genelde yukarı kısma doğru olur.
Sebebi net olarak bilinmez ancak; cinsel ilişki esnasında penisin ani travmalarının sebep olduğu düşünülür. Genelde 40-60 yaş arası erkeklerde görülen bir hastalıktır.


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


H
SPONSOR BAĞLANTILAR

Q
TAHLİL MERKEZLERİ
Öne çıkan tahil merkezleri için tıklayın.B
KONU İLE İLGİLİ YORUMDA BULUN
Hey! Bu konu hakkında yorumda bulunmak veya Tahlil.com'a soru sormak için hemen üye ol veya giriş yap
W
YORUMLAR
3 yıl önce
G
hasanby

İliski sirasinda bayandan gelen koyu beyaz yapiskan meniye benzeyen akıntı nedir hocam böyle bir sorunumuz var. Normalde gelmiyor kaşıntı ve yanmada olmuyor.

Tahlil.com
Bu durumda akıntının nedeni ve gerekirse tedavisine yönelik olarak Kadın Doğum doktoruna başvurmakta yarar var.

H
SPONSOR BAĞLANTILAR

H
SPONSOR BAĞLANTILAR

H
İLGİLİ MAKALELER