First slide
Second slide
Third slide

Kabakulak Nedir ve Nasıl Bulaşır? Hastalar Nelere Dikkat Etmelidir?

Kabakulak hastalığı, genellikle 5-10 yaş arası çocuklarda görülür.Parotis denilen tükürük bezlerinin Paramyxovirus virüsü yoluyla enfeksiyon kaparak şişmesiyle oluşur. Çok nadir de olsa yetişkinlerde görülebilir.
Bu virüsü taşıyan ve hasta olan birinden öksürme veya hapşırma yoluyla tükürük damlacıkları halinde havaya geçer ve virüs, temas eden başka bir sağlıklı bireye bulaşır. Bu parotis denilen bezler iki kulağın da önünde ve altında yer alır.

Bezlerin şişmesi hastalığın tanısının konulmasında çok önemlidir. Nadir olarak bazı hastalar, hastalığı belirti vermeden geçirebilir.

Kabakulak Belirtileri Nelerdir:

-Tükürük bezleri tek bir tarafta veya iki tarafta birden gözle görülür şekilde şişer.

-Kulak ve çevresinde şiddetli ağrı olur.

-Ağzı açıp kapatırken (yemek yemek, konuşmak) ağrı olur.

-Ateş (37.5-39.5 derece)

-Yutkunurken zorlanma ve ağrı görülür.

-Karın ağrısı, kusma ve iştahsızlık görülür.

-Baş ağrısı ve boğaz ağrısı şikayetlerine ek olarak halsizlik ve yorgunluk görülür.

-Kızlarda yumurtalık, erkeklerde de testis şişmesi görülebilir.

-Çok nadiren de olsa kulakta sağırlık, beyin zarlarının enfeksiyonu (Menenjit) oluşabilir.

Hastalığı tamamen geçirmeye yönelik bir tedavi yoktur. Önlemek için 2 doz aşısı vardır. Bu dozlardan biri bir, diğeri ise dört yaş civarında mutlaka yaptırılmalıdır. Hastalığı bir kez geçiren kişi bağışıklık sağlar ve bir daha geçirmesi çok nadirdir.

Kabakulak virüsü hapşırık ve öksürük yoluyla bulaştığı için oldukça kolay kapılabilir. Virüs vücuda girdikten sonra 15-20 gün içinde hastalık belirtileri ortaya çıkar. Tükürük bezlerinin şişmesinden sonra 1 hafta boyunca hasta birey kimseyle temas ettirilmemeli, ev istirahatine alınmalıdır. Hastalığın semptomlarını (ağrı, ateş, halsizlik) geçirmeye yönelik bir ilaç tedavisi uygulanır. Bunun yanı sıra bol bol istirahat gereklidir. Tükürük üretimini arttıran yiyecek ve içeceklerden (sakız, şeker, meyve suyu, asitli içecekler) uzak durulmalıdır. Ekşi besinlerden (turşu, limon, portakal, sirke) uzak durulmalıdır. Yutma güçlüğü olacağından boğazı zorlamayan, çok katı ve kabuklu olmayan yiyecekler yenmelidir.


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.

H
İLGİLİ İÇERİK

Sedef Hastalığı Neden Olur?

Cildimiz 3-4 haftada bir kendini yenileyen bir yapıya sahiptir. Sedef hastalarında ise bu yenilenme daha hızlı bir şekilde olur. Fakat bu hızlı yenilenme sonucu oluşan deri sağlıklı deri değildir. Cilt yüzeyinde kepeklenme, kaşıntı, kızarıklık görülür.

Sedef hastalığa bağışıklık sistemiyle hastalığıdır. Atak şeklinde ortaya çıkan, ömür boyu süren bir cilt hastalığıdır. En çok kafa derisini, dirsekleri, dizleri, elleri ve ayakları etkiler. Stres, depresyon, alkol ve sigara kullanımı, genetik yatkınlık, kullanılan ilaçlar sedef hastalığına sebep olabilir.

Doktorların kullandığı farklı yöntemler vardır. Nemlendiriciler, yağlar, kremler, şampuanlar, sentetik D vitamini tedavisi veya diğer ilaçlar hastaya göre değişebilir. 


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


Yağlı karaciğer Hastalığı Nedir?

Yağlı karaciğer hastalığı başlangıç seviyelerinde vücuda zarar vermez. Ama yağ dokusunun fazla miktarlarda karaciğerde toplanması bir süre sonra karaciğerde yara, iltihap ve ciddi hasarlara neden olabilir. Yağlı karaciğerin en yaygın nedeni obezitedir. Ama diyabet ve kandaki yüksek yağ seviyesi de söz konusu hastalığı tetikler. Yağlı karaciğer hastalığının en yaygın belirtileri:
•Aşırı yorgunluk
•Aşırı kilo almak
•Sarılık
•Koyu sarı renkli idrar
•Mide ağrısı
•Ciltte değişiklikler
•Gastrit  
•Kas yorgunluğu

Aklınızda olsun yağlı karaciğer her zaman yukarıdaki belirtileri göstermez.Bazen hiç belirtisi olmadan yıllar boyunca söz konusu hastalığı taşıyabilirsiniz.


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


L
ÇOK OKUNANLAR
H
SPONSOR BAĞLANTILARQ
TAHLİL MERKEZLERİ
Öne çıkan tahil merkezleri için tıklayın.B
KONU İLE İLGİLİ YORUMDA BULUN
Hey! Bu konu hakkında yorumda bulunmak veya Tahlil.com'a soru sormak için hemen üye ol veya giriş yap
W
YORUMLAR
1 hafta önce
G
arzu07

ağrıdan acile gittim 15 gün önce, idrar kan tahlili yapıldı,kan tahlilin MCHC [L] 31,43 ..RDW [H] 18,6 ,çıktı, idrar tahlilin de Eritrosit [E] 1+ çıktı,ilaç kullandım geçmedi,ürolojiye gittim,tekrar idrar tahlili istendi Eritrosit [E] 2+ ve Lökosit [E] +-, sonuçlar nedir acaba?

TahlilCom
Tedaviye rağman şikayetleriniz geçmedi ise idrar kültürü yaptırmanızı öneririz..
1 hafta önce
G
fenerbahce_tugce1907

Eşimle sürtünme yoluyla iliski yaşadık vajinamdan içeri biraz boşaldı hamile kalma olasiligim var mı?

Tahlil-com
Evet bu şekilde hamile kalabilirsiniz.
2 hafta önce
G
kevsergonulds

Hocam merhaba ben bir ilişki yaşadım fakat vajinanın içine boşalma olmadı sadece kalça kısmına boşaldı yani vajinaya geldi mı bilemem ve ilişki yaşanırken adettim .Daha sonra 25 gün geçti ve idrar testi yaptım negatif cıktı. Sonrasında da adet oldum ama normale göre azdı şimdide adetim bitmesine rağmen karnında ciddi bir şişlik var bu kanamanın adet değilde üstüne adet görme olmasından korkuyorum.

Tahlil.com
Regl iken ilişkiye girmek gebelik oluşumunu engeller diye kesin bir durum yok.Üstüne görme kanaması normal adet kanamasından çok daha farklı ve kısa süreli bir kanama olur. Üstüne görme kanaması olduğunu düşündürüyorsa gebelik testini tekrarlayarak daha net bir bilgi edebilir veya bir kadın doğum doktoruna muayene olabilirsiniz.
1 ay önce
G
karamurat_416

10 aylık bebeğimin test sonuçları

TSH: 1,60
SERBEST T4:14,69
SERBEST T3: 6,35

Tahlil.com

Tahlil.com da tahlil sonuçlarınızın uzmanlarımızca sağlıklı bir şekilde yorumlanması için tahlillerinizin sonuç raporunda belirtilen normal değerlerini de yazmalısınız.
Bu konuda sitemizde bir çok uyarıda bulunup okurlarımızı bilgilendik.
Aşağıda konuya dair uyarılarımızı gözden geçirmenizde yarar var.1 ay önce
G
ades

prolaktin yüksekliği tedavisi görüyordum ilacı bırakınca tekrar yükselme olduğu için doktorum mr istedi. mr sonucunda hipofiz bez parankiminde sınırları net olarak belirlenemeyen 7 mm çapında İV GD sonrası serilerde belirgin kontrast tutulum göstermeyen görünüm mevcuttur denmekte.

Tahlil.com
Hipofiz bezinizde normal olmayan bir oluşum gözlenmiş.Doktorunuz konuya dair detaylı bilgi verecektir.
1 ay önce
G
meltem06_894

adet gunum15 gün gecikti kan testi yaptirdim beta 23 cikti ve adet oldum doktorun bi hafta sonra tekrar test yapacak acaba hamile olabilir miyim?

Tahlil.com

Halk arasında Kimyasal gebelik olarak bilinen durumu  geçiriyor olabilirsiniz.Aşağıda kimyasal gebelik ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Kimyasal gebelik ( biyokimyasal gebelik) nedir?

1 ay önce
G
doganage

ALT 119
AST 99
CRP 79
bu değerler yüksek
EOS% 4,5
HGB 13,7
HCT 40,5
bu değerler düşük çıktı, sorun nedir?

Tahlil.com

CRP sıklıkla istenen bir tahlil türü olup  akut faz reaktanıdır.
Tahlil sonucunuzda CRP değeri yüksek olarak görülüyor.
CRP yüksekliğinde ilk olarak akla enfeksiyon ve/veya  romatizmal durumlar akla gelir.

CRP yüksekliğine dair aşağıdaki bağlantıda detaylı bilgi bulabilir ve bu konuda sorulmuş benzer soru ve verilmiş cevapları okuyabilirsiniz.

CRP YÜKSEKLİĞİ NEDİR?

Aynı zamanda ALT ve AST yüksekiğiniz de var.Belirtiğiniz değerler ve testler karaciğer fonksiyonları yönünden bilgi veriyor. Karaciğer yağlanması, kullandığınız ilaçlar ilk akla gelen yükselme nedenleri.Ultrason muayenesi ilk aşamada fikir verecektir bu testlerin yüksekliğine dair.Aşağıda konu ve karaciğer testlerine dair detaylı bilgi ve sorulmuş benzer sorular ile cevapları görebilirsiniz.


http://tahlil.com/alanin-aminotransferaz-alt

http://tahlil.com/aspartat-amino-transferaz-ast-sgot-yuksekligi-ve-dusuklugu-hangi-durumlarda-gorulur-ast-normal-degerleri-nedir1 ay önce
G
moosefirst

TSH -- 1.19 (N.D. 0.35 - 4.94)
Vitamin b12 -- 208 (187 - 883)
Ferritin -- 71.59 (21.81 - 274.66)
Folat -- 5.3 (3.1 - 20.5)

Demir (serum) -- 62 (65-175)
UIBC -- 289 (69-240)
TIBC -- 351

2.5 yıldır saç dökülmesi yaşamaktayım

Tahlil.com
Demir eksikliği bulgularınız var.Saç dökülmesinde etken olabilir.
1 ay önce
G
o.bastan

ben yeni evli bi bayanım.. eşimle ilişki anında canım çok acıyor ve ilişki gerçekleştirmiyor kendimi istem dışı çok kasıyorum ne yapmam gerekiyor bunu nasıl yenebilirim?

TahlilCom
Kadın doğum uzmanına gitmeniz ve muayene olması gereklidir..

H
SPONSOR BAĞLANTILARH
SPONSOR BAĞLANTILARH
İLGİLİ MAKALELER