First slide
Second slide
Third slide

Mevsim Değişirken Ruh Halime Neler Oluyor?

Sonbahar ve kış aylarının gelmesiyle duygu durumunuzdaki değişiklikler dikkatinizi çekmeye başladı mı? 

Siz de gün ışığının azalması ve günlerin kısalmasıyla negatif duyguların esiri oldunuz mu?

Cevabınız evet ise; ilk olarak araştırmaları gözden geçirelim. Araştırmalara göre; sonbahar ve kış aylarında gün ışığının azalması ve günlerin kısalmasının canlılar üzerindeki olumsuz etkilerinin yaz aylarına göre daha fazla olduğu görülmüştür. Bu etkileri biyolojik açıdan değerlendirdiğimizde karşımıza “melatonin hormonu” çıkar. Melatonin hormonu günlük ritmimiz için gerekli bir hormondur. Karanlık ortamlarda salgılanır. Organizmanın hareketlerini yavaşlatır, organizmayı uykulu ve yorgun hale getirir. Sonbahar ve kış aylarında gündüzlerin kısalması ve gecelerin uzamasıyla organizma uyanık uyku ritmine ihtiyaç duyar ve doğal bir sonuç olarak daha fazla melatonin üretir. Bu nedenle organizma depresyona yatkın hale gelir. Bu değişimlerin ortaya çıkardığı tipik psikolojik rahatsızlık literatürde “Mevsimsel Depresyon” olarak tanımlanır. Major depresyonun alt alanlarından biri olan mevsimsel depresyonun belirtileri sonbahar ve kış aylarında artarken, ilkbahar ve yaz aylarında azalmaktadır. 

Peki mevsimsel depresyonda olduğunuzu nasıl anlayacaksınız? 

Amerikan Psikiyatri Birliği Tanı Ölçütleri(DSM-V) kitabına göre mevsimsel depresyonun belirtileri şu şekilde sıralanmaktadır:

Enerji kaybı

İştahsızlık

Çökkün ruh hali

Etkinliklerde azalma

Uykusuzluk çekme ya da aşırı uyuma

Cinsel istekte azalma

Dikkat problemleri

Yorgunluk 

Mevsimsel depresyonda olduğunuzu anlamanız için yaşantınızın son iki yılında mevsimlere bağlı olarak yukarıdaki depresyon belirtilerini yaşamış olmanız gerekmektedir. Bu belirtilere sahip olduğunuzu düşünüyorsanız mevsimsel depresyonun tedavisi için psikolojik destek almanız etkili olacaktır. 

Yukarıdaki belirtilere sahip değilim ama mevsimsel değişikliklerden etkileniyorum.” diyorsanız ruhsal durumunuzu mevsimsel değişikliklerden korumanın yollarını birlikte inceleyelim. 

İnsan zihni, mevsimsel değişikliklere bağlı olarak önlenemeyen ve zincirleme oluşan düşünceler üretir:

 “Bugün yine güneş yok, kötü bir gün olacak.”

Kötü bir gün olacaksa dışarı çıkmamın anlamı yok.”

Zaten yorgunum ve isteksizim, arkadaşlarımla görüşmek beni mutlu etmeyecek.” gibi otomatikleşmiş düşünceler zihinde sıralanır.  Sonbahar kış aylarının gelmesi isteksiziği beraberinde getirir. “Canım istemiyor o zaman evde yatayım” düşüncesi zihni esir alır ve sizi depresif belirtilere doğru sürükler. Kendinizi bir döngünün içinde bulursunuz: İsteksizlik- Etkinlikte bulunmama- Depresif Belirtilerin Artması. Depresif belirtilerden kurtulmanın yolu bu döngüyü kırmaktan geçer. Bu döngüyü kırmak için isteğin gelmesini beklemek işe yaramayacağı gibi döngünüzü daha  da sağlamlaştıracaktır. Döngüyü kırmanın anahtarı ise harekete geçmektir. Hareket halinde olmak; isteği de beraberinde getirecektir. Çıkacağınız bir yol için atacağınız en küçük adım o yolda olma isteğinizi de perçinleyecektir. Düşüncelerin peşinden gitmek yerine etkin olmak depresif belirtileri azaltacaktır. 

Sabah kalktığınızda “Bugün yataktan kalkmak istemiyorum.” düşüncesinin tıpkı bir örümcek ağı gibi sizi sardığı ve ayağa kalkmanızı engellediği oldu mu? Cevabınız evet ise; bilişsel davranışçı yaklaşımın tekniklerinden biri olan “Kalk ve Yap” uygulamasıyla harekete geçtiğinizde isteğin yavaş yavaş geldiğini fark edeceksiniz. 

Unutmayın ki siz düşüncenizden ibaret değilsiniz. Sizi engelleyen düşünce zihin deryanızda sadece bir dalga. Dalgayla mücadele etmeyi bırakıp, onun gelip geçmesini izlemek ve yüzmeye, hareket halinde olmaya devam etmek, ruhsal durumunuzun mevsimsel değişikliklerden olumsuz etkilenmesini önleyecektir.

 

 


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.

H
İLGİLİ İÇERİK

Apandisit Nedir?

Sıkça rastlanılan hastalıklardan biri olan körbağırsak üzerinde apandisin iltihaplanmasına apandisit denir.
Karın bölgesinin sağ alt bölümünde bulunan kalın bağırsağın ilk parçasının (buna tıpta çekum denir), iç kenarında 5-8 cm uzunluğunda, 0.5 cm çapında solucan gibi kıvrıntılı bir oluşum vardır, buna “apendiks” (apandix) denir.
Bu oluşum iltihaplandığında; ödem toplar yani şişer. Apendiksin bu durumuna “apandisit” (Lat. Appendix vermiformis) denir.
Bu durum, hastada şiddetli karın ağrısına neden olur. Apandisit akut bir durum olup, acil olarak ameliyat edilmelidir.
İlaçla tedavisi yoktur.İltihaplı apandisin ameliyatla kesilip çıkarılmasıyla tedavi edilir.


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


PROSTAT NEDİR? TEDAVİSİ NASILDIR?

Doğuştan itibaren her erkekte bulunan ve idrar torbasının çıkışını çepeçevre saran bir salgı bezidir. İdrar yollarının savunmasını yapan ve meniye katılan birtakım salgılar üretir. Prostat belirli bir yaştan sonra olan değil, doğuştan itibaren tüm erkeklerde bulunan bir organdır. Belirli bir yaştan sonra prostat hormonlardaki değişimin de etkisi ile yavaş yavaş büyümeye başlar; bu büyüme tamamen fizyolojiktir.

 Prostatın belirtileri arasında; idrar yaptıktan sonra boşalamama hissi, sık sık idrara gitme, idrar yaparken kesik kesik yapma, sıkışık bir şekilde ve sık sık koşarak aciliyet hissi ile tuvalete gitme, idrar yaparken akımın çok ince olması,idrar yaparken ıkınmak zorunda kalmak geceleri 2 ya da daha fazla tuvalete kalkma ihtiyacı,ince ve ayak dibine doğru ileri atım yapamadan idrar yapmak,idrar yapma sonrası damlamalar olması,idrar kaçırma,mesanenin dolarak şişmesi ve idrar yapamama sonrası şiş bir karınla hastaneye gitmek belirtiler arasında sayılabilir.

Ürolog prostatın hassasiyetini anlamak için parmağı ile muayene yapar. Müdahale ile penisten akıntı gelirse bu sıvıda incelenir.

Prostat kanseri, kişide hem genetik hem de genetik olmayan faktörlere bağlı olarak gelişebilir. Genetik faktörler, kalıtsaldır ve değiştirilmesi pek mümkün değildir. Genetik olmayan faktörler; beslenme, egzersiz veya kişinin çevresine bağlı gelişen çevresel faktörlerdir. Genetik olmayan bazı faktörler, sağlıklı hücrelerin kansere dönüşmesine  sebep olabilirken, çevresel faktörlerle bağlantısı olmadığı bilinen diğer kanserler, genetik yatkınlık sonucu oluşabilir. Genetik yatkınlık, ailesinde aynı kanser türünün görüldüğü durumlarda, kişinin o kanser türüne karşı yüksek risk taşıma olasılığı anlamına gelir.

Prostat hastaları gündüzleri bol su tüketmeli ancak akşam yatmadan önce sulu gıdalar almamalıdır. Ayrıca prostat erkekleri hem psikolojik hem de sosyal yönden olumsuz etkilemektedir. Prostat kanserinin görüldüğü, genellikle 50 yaşını geçen erkeklerin yüzde 50'sinden fazlasında prostat büyümesi de görülüyor. Tipik bir belirtisinin olmaması sebebiyle sinsi bir hastalık olarak değerlendirilir. Bütün kanserler arasında yaşla birlikte en hızlı artış gösteren kanser tipi prostat kanseridir.

Prostat kanserini önlemek için sebzeler, likopen içeren besinler, deniz ürünleri, tahıllar, E vitamini kabuklu kuruyemişler, soya fasulyesi, tatlı patates ve avokado, yeşil çay, soya ve nar suyu tüketilmelidir. Prostat hastaları gündüzleri bol su tüketmeli ancak akşam yatmadan önce sulu gıdalar almamalıdır.

Kanser olmadığı kanısına vardıktan ilaçla tedavi ve cerrahi yöntem konusunda bilgi doktorunuz bilgi verecektir. Tıbbi tedavi bugün birçok hastada uygulanıyor. Prostatı küçültebilen veya idrar yollarını açarak hastaların daha rahat idrar yapmasını sağlayan bir takım ilaçlar bulunmaktadır. Artık pek idrar yapamaz hale gelmiş, yani prostat idrar yolunu tamamen tıkamış veya ilaçlara rağmen şikayetleri çok fazla olan ve bunun ötesinde prostat, idrar yolunu tıkamış, idrar kesesinin hacmi artmış, böbreklerde genişleme başlamış ise sağlığı ciddi tehdit eden bir boyuta ulaşmışsa, o zaman cerrahi tedavi yani ameliyat uygulanmaktadır.

 Birçok hasta, ameliyatın yan etkileri nedeniyle cinsel yaşamlarının zarar göreceğini düşünüyor. Kapalı ameliyat ve açık ameliyat diye iki ayrı yöntem uygulanıyor. Açık ameliyat klasik cerrahi, kapalı yöntem de zaten tıpta son yıllarda hakim olan bir eğilim. Daha az travma ile  hastalara müdahale ediliyor. Sonuçta iyi huylu prostat iyileşmesinde idrar yolunu tıkayan prostat dokusu bir ameliyatta çıkartılıyor

Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


H
SPONSOR BAĞLANTILARQ
TAHLİL MERKEZLERİ
Öne çıkan tahil merkezleri için tıklayın.

B
KONU İLE İLGİLİ YORUMDA BULUN
Hey! Bu konu hakkında yorumda bulunmak veya Tahlil.com'a soru sormak için hemen üye ol veya giriş yap
W
YORUMLAR
1 saat önce
G
china34

Ben 23 yasindayim aktif bir cinsel hayatim var, cinsen iliski sonrasi,, idrar test sonuclari ;
BIL (-)
URO (+)
KET (-)
ASC (-)
GLU (-)
PRO (-)
BLD (++)
PH (7) 5.0-8.0
NIT (-)
LEU (+)
SG 1.010 1.003-1.030

Tahlil.com

İdrarda rbc yani bld  olması eritrosit yani kanama olduğunu gösterir. Doktorunuz bu tahlil bulgusunu, muayene bilgileri ve ilave tahliller ile birlikte değerlendirerek gerekli kararı vermelidir.
Tercihen ultrason, radyolojik bazı tahliller, idrar kültürü gibi ilave tanı yöntemlerine ihtiyaç olabilir.

2 gün önce
G
ordutv43

Kız arkadaşım hepatit b taşıyıcısı 3 soru sormak istiyorum.

1) tasıyıcılık donemı hastalıga dönüşür mü? 

 2) aşı olunması takdırde bulaşma ıhtımalı nedir? 

 3)tükürük yoluyla bulaşma oranı nedir?

Tahlil.com

Herhangi bir tahlil sonucu sormamışsınız.Ancak merak ettiğiniz konularla ilgili olarak sitemizde bir çok yazı yayınladık ve soru cevapladık.
Dilerseniz merak ettiğiniz konulara dair sitemizdeki yazılarımızdan yararlanabilirsiniz.

Tahlil.com'un arama motorunu kullanarak site içinde dilediğiniz konuyu araştırmak için tıklayınız....

3 gün önce
G
FFserpil

Birkaç gündür şiddetli baş agrısıyla gittigim hastanede , kan testimde bazı degerlerin normalin çok çok üzerinde oldugunu söyledi. 
CRP_1 Hıgh 7,3 mg/dl 0 -0,5
PLT Low 109 K/mm3 130-400
PCT low 0,096 % 0,2-0,5
Sedimentasyon hıgh. 43 mm/h 0-2

TahlilCom
CRP değeriniz yükselmiş, başağrısı da varsamuayene sonucuna göre karar verilmelidir, sinüzit, vb.. olabilir..
4 gün önce
G
eda81

29 yaşındayım. regl düzensizliği için yapıldı testler.Konuyla ilgli yardımcı olursanız sevinirim.
luteinizan hormon (lh) - 9,59
progesteron - 0,819
testesteron,serbest-3,40
dhea-s - 376,4
kortizol-16,48
estradiol(e2) - 28,50
folikül stimülan hormon-5,51
prolaktin-16,22

Dr.Mustafa Cesur
Adetin hangi döneminde yaptığınızı bildirmemişsiniz ama sonuçlar normal gibi görülüyor, endokrinoloji ve kadın doğumun birlikte değerlendirmesini öneririm.
4 gün önce
G
Akın Kızgın

31 yaşındayım tahlil sonuçlarım:

WBC: 11.4
NE#: 7.1
RBC: 5.09
HGB: 15.7
HCT: 46.5
 
 doktorum 4-5 ayda bir kan ver diye söyledi

Doktor
Sonuçlarınız normal...
2 hafta önce
G
mediney065

Merhaba ben iki aydır regl olamıyorum tahlil yaptırdım ama bi tedavi uygulamadılar abc 7.50 lym 25 50 gra 68 80 hct 37 .mcv. 79 rdva 30 plta 239.bunun gibi bir-çok test var ama ne anlama geldi anlamadım bir tedavi vermediler ve hala regl ola.iyotum buda bana sitser yaptı ne yapabilirim bana yardım ede bilirmisiniz

Tahlil.com
Bu test sonuçları regl gecikmesi hakkında fazla bir fikir vermez.
Bunun araştırılması için bazı hormon tahlillerine de gerek olacaktır.
Bir kadın doğum doktoruna başvurmanızı öneriyoruz.
3 hafta önce
G
hira_kku

8ay önce şiddetli sağ gögüs kafesimin altında şidetli ağrı nedeniyle acile gittim BT istendi sonucunda da karaciğerde hemanjiyom oldugu söylendi bu süreç içerisinde CRP:90 Ve Sedmantasyon:50 idi taş düşürdüğüm vs söylendi ..şimdi aynı ağrılar nedeniyle doktora gittim crp 25 sedim normal nedeni nedir?

Tahlil.com

Sedimantasyon testi ile birlikte CRP testinin yüksek çıktığı durumlarda ilk olarak akla enfeksiyon ihtimali gelir.

Her 2 testin de yüksekliği hangi durumlarda olabilir konusunda aşağıdaki bağlantılarımızda detaylı bilgi bulabilirsiniz...


3 hafta önce
G
ruyaruyaaam

anoreksiya nevroza hastasıyım suan 45 kilodayım boyum 1.65 ve yaşım 20. Bazı tahliller yapıldı 4 aydır tedavi görüyorum ama tahlillerimde bi sorun var mı bilmiyorum.
RBC: 3.66, RGB: 11.8, HCT: 35.2, MCV:96.1, MCH:32.2, folat:2.8 total kolestrol: 207 potasyum: 4.9 demir:50 

Tahlil-com
3 hafta önce
G
remziye

6 haftalık hamilryim toxoplazma ıgm 53 çıktı sizce nasıl?

admin
Toxoplasma testinin ,raporunuzda yer alan referans değerlerini gönderirseniz,yardımcı olabiliriz.

H
SPONSOR BAĞLANTILARH
SPONSOR BAĞLANTILARH
İLGİLİ MAKALELER