First slide
Second slide
Third slide

Mevsim Geçişlerinde Cilt Bakımı

Cilt, vücudun en dışında bulunan koruma mekanizmasıdır. Dışarıdan gelecek olan her türlü etkiyi ilk karşılayan ve tepki veren böylelikle bu etkinin iç organları olumsuz etkilemesini engelleyen koruyucu bir kalkan niteliğindedir. Ancak kullanım şekli çok önemlidir. Cildin vücudu korumaktaki özenini siz de cildinize gösterirseniz her zaman daha genç ve sağlıklı bir cilde sahip olursunuz. Aşırı soğuk, aşırı sıcak, kimyasal kullanımı, kalitesiz kozmetik ürünleri, havuzlardaki klor, denizlerin tuzu gibi etkiler cildi yoran ve çabuk yıpratan etkenlerdir. Özellikle mevsim geçişlerinde cilt bakımı çok önemlidir. Yazın özellikle güneş ışığına fazla kalmış ciltte güneş lekeleri, çiller, soyulmalar artar. Dış etkenlere fazlaca maruz kalan cilt, kendi koruma mekanizmasını ortaya çıkarır ve yağlanmaya başlar. Yağlanan cilde doğru malzemelerle doğru şekilde bakım yapılmazsa, cilt derisi kalınlaşır ve gözenekler kapanır. Doğru yapılan bakım ve onarım cildin yağ ve nem dengesini olması gerektiği gibi tutar. Bu sebeple özellikle mevsim değişikliklerinde yorgun düşen cildi profesyonel bakımla beslemek, sağlıklı bir görünüme sahip olmanızı sağlayacaktır.

Sadece mevsim geçişlerinde değil, günlük hayatta da cilt bakımı çok önemlidir. Günlük hayatta haftada iki kez uygulayacağınız maskeler ve peelingler, cildinizin nem dengesini korumaya yeterlidir. Tabii bunun yanında uzman ellerde yapılan peelingler de çok önemlidir. Ancak, günlük hayatta yapacağınız kürler, mevsim sonlarında aşırı yıpranmış ciltlerde çok etkili olmayabilir. İşte bu noktada profesyonel yardım devreye girmelidir. Özellikle hassas cilde sahip olan kişiler çok daha temkinli olmalıdır. Şayet güzelliğin en değerli parçası sağlıklı ve canlı görünen cilttir.


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.

H
İLGİLİ İÇERİK

Anne Sütü Oldukça Önemlidir

Çocuk gelişimi ve büyümesi için en büyük besin kaynağı anne sütüdür. 
Anne sütü son derece pratik olması ve pek çok psikolojik avantajları olması sebebiyle binlerce yıldır süt çocuğu beslenmesinde tek kaynak olmuştur Diğer sütler insan bebeği için bu derece uyun değildir.Bu sebeple  anne sütü eşsizdir.
Anne sütünün besin içeriği mükemmeldir. Kolay hazmedilir. Bebeğin bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
Anne ile bebek arasında kuvvetli bir bağ oluşmasını sağlar emzirme yeni gebeliği önler anne sağlığını korur.  Annenin çabuk formuna dönmesini sağlar.
Her kadının sütü bebeğine yetecek kadardır. Hayvan sütleri insan sütlerinden daha çok protein içerirler.
Protein önemli bir besin maddesidir.
Daha fazla proteinin daha iyi olduğunu düşünebilirsiniz ancak hayvanlar insanlardan hızlı büyürler ve daha yüksek protein konsantrasyonu içeren sütlere ihtiyaçları vardır.
Bir bebeğin tam olgunlaşmamış böbrekleri için hayvan sütündeki proteinlerin fazlasını atmak zordur.
Bu yüzden anne bebeğini  ilk  altı ay mutlaka emzirmelidir.

 


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


Vücut Geliştirme (Body) Nedir? Yarar ve Zararları Nelerdir?

Vücut geliştirme (body), erkekler ağırlıkta olmasına karşın kadınlar arasında da yaygınlaşan bir spordur.
Belirli bir beslenme diyeti ve aktivite içerir.
Genellikle vücut, çeşitli aletler kullanılarak çalıştırılır. İstenmeyen yağlar yakılarak vücudun kas kitlesi arttırılır.
Vücudu çok zorlamamak şartıyla normal düzeyde yapılması, kişi için zararlı değildir.
Aksine duruşu düzeltmek, ideal forma sahip olmak ve vücut kaslarının sağlığını korumak için yapılabilmektedir. Ancak vücut kas kitlesinin gereğinden fazla geliştirilmesi, takviye besin tozları ve kimyasalların vücuda enjekte edilmesi sağlığı olumsuz yönde etkilemektedir.
Ayrıca aşırı ağır kaldırma eklemleri zedeleyebileceği gibi lif ve tendon kopmalarına sebep olabilir.
Bu durum geçici veya kalıcı sakatlanmalara yol açabilir.
Vücut geliştirme sporu ile ilgilenen kişilerin bu konuda bilinçli ve dikkatli olmaları gerekir. 


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


H
SPONSOR BAĞLANTILARQ
TAHLİL MERKEZLERİ
Öne çıkan tahil merkezleri için tıklayın.B
KONU İLE İLGİLİ YORUMDA BULUN
Hey! Bu konu hakkında yorumda bulunmak veya Tahlil.com'a soru sormak için hemen üye ol veya giriş yap
W
YORUMLAR
4 ay önce
G
arzu07

ağrıdan acile gittim 15 gün önce, idrar kan tahlili yapıldı,kan tahlilin MCHC [L] 31,43 ..RDW [H] 18,6 ,çıktı, idrar tahlilin de Eritrosit [E] 1+ çıktı,ilaç kullandım geçmedi,ürolojiye gittim,tekrar idrar tahlili istendi Eritrosit [E] 2+ ve Lökosit [E] +-, sonuçlar nedir acaba?

TahlilCom
Tedaviye rağman şikayetleriniz geçmedi ise idrar kültürü yaptırmanızı öneririz..
4 ay önce
G
fenerbahce_tugce1907

Eşimle sürtünme yoluyla iliski yaşadık vajinamdan içeri biraz boşaldı hamile kalma olasiligim var mı?

Tahlil-com
Evet bu şekilde hamile kalabilirsiniz.
4 ay önce
G
kevsergonulds

Hocam merhaba ben bir ilişki yaşadım fakat vajinanın içine boşalma olmadı sadece kalça kısmına boşaldı yani vajinaya geldi mı bilemem ve ilişki yaşanırken adettim .Daha sonra 25 gün geçti ve idrar testi yaptım negatif cıktı. Sonrasında da adet oldum ama normale göre azdı şimdide adetim bitmesine rağmen karnında ciddi bir şişlik var bu kanamanın adet değilde üstüne adet görme olmasından korkuyorum.

Tahlil.com
Regl iken ilişkiye girmek gebelik oluşumunu engeller diye kesin bir durum yok.Üstüne görme kanaması normal adet kanamasından çok daha farklı ve kısa süreli bir kanama olur. Üstüne görme kanaması olduğunu düşündürüyorsa gebelik testini tekrarlayarak daha net bir bilgi edebilir veya bir kadın doğum doktoruna muayene olabilirsiniz.
5 ay önce
G
karamurat_416

10 aylık bebeğimin test sonuçları

TSH: 1,60
SERBEST T4:14,69
SERBEST T3: 6,35

Tahlil.com

Tahlil.com da tahlil sonuçlarınızın uzmanlarımızca sağlıklı bir şekilde yorumlanması için tahlillerinizin sonuç raporunda belirtilen normal değerlerini de yazmalısınız.
Bu konuda sitemizde bir çok uyarıda bulunup okurlarımızı bilgilendik.
Aşağıda konuya dair uyarılarımızı gözden geçirmenizde yarar var.5 ay önce
G
ades

prolaktin yüksekliği tedavisi görüyordum ilacı bırakınca tekrar yükselme olduğu için doktorum mr istedi. mr sonucunda hipofiz bez parankiminde sınırları net olarak belirlenemeyen 7 mm çapında İV GD sonrası serilerde belirgin kontrast tutulum göstermeyen görünüm mevcuttur denmekte.

Tahlil.com
Hipofiz bezinizde normal olmayan bir oluşum gözlenmiş.Doktorunuz konuya dair detaylı bilgi verecektir.
5 ay önce
G
meltem06_894

adet gunum15 gün gecikti kan testi yaptirdim beta 23 cikti ve adet oldum doktorun bi hafta sonra tekrar test yapacak acaba hamile olabilir miyim?

Tahlil.com

Halk arasında Kimyasal gebelik olarak bilinen durumu  geçiriyor olabilirsiniz.Aşağıda kimyasal gebelik ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Kimyasal gebelik ( biyokimyasal gebelik) nedir?

5 ay önce
G
doganage

ALT 119
AST 99
CRP 79
bu değerler yüksek
EOS% 4,5
HGB 13,7
HCT 40,5
bu değerler düşük çıktı, sorun nedir?

Tahlil.com

CRP sıklıkla istenen bir tahlil türü olup  akut faz reaktanıdır.
Tahlil sonucunuzda CRP değeri yüksek olarak görülüyor.
CRP yüksekliğinde ilk olarak akla enfeksiyon ve/veya  romatizmal durumlar akla gelir.

CRP yüksekliğine dair aşağıdaki bağlantıda detaylı bilgi bulabilir ve bu konuda sorulmuş benzer soru ve verilmiş cevapları okuyabilirsiniz.

CRP YÜKSEKLİĞİ NEDİR?

Aynı zamanda ALT ve AST yüksekiğiniz de var.Belirtiğiniz değerler ve testler karaciğer fonksiyonları yönünden bilgi veriyor. Karaciğer yağlanması, kullandığınız ilaçlar ilk akla gelen yükselme nedenleri.Ultrason muayenesi ilk aşamada fikir verecektir bu testlerin yüksekliğine dair.Aşağıda konu ve karaciğer testlerine dair detaylı bilgi ve sorulmuş benzer sorular ile cevapları görebilirsiniz.


http://tahlil.com/alanin-aminotransferaz-alt

http://tahlil.com/aspartat-amino-transferaz-ast-sgot-yuksekligi-ve-dusuklugu-hangi-durumlarda-gorulur-ast-normal-degerleri-nedir5 ay önce
G
moosefirst

TSH -- 1.19 (N.D. 0.35 - 4.94)
Vitamin b12 -- 208 (187 - 883)
Ferritin -- 71.59 (21.81 - 274.66)
Folat -- 5.3 (3.1 - 20.5)

Demir (serum) -- 62 (65-175)
UIBC -- 289 (69-240)
TIBC -- 351

2.5 yıldır saç dökülmesi yaşamaktayım

Tahlil.com
Demir eksikliği bulgularınız var.Saç dökülmesinde etken olabilir.
5 ay önce
G
o.bastan

ben yeni evli bi bayanım.. eşimle ilişki anında canım çok acıyor ve ilişki gerçekleştirmiyor kendimi istem dışı çok kasıyorum ne yapmam gerekiyor bunu nasıl yenebilirim?

TahlilCom
Kadın doğum uzmanına gitmeniz ve muayene olması gereklidir..

H
SPONSOR BAĞLANTILARH
SPONSOR BAĞLANTILARH
İLGİLİ MAKALELER