Migreni Tetikleyen Etkenler Nelerdir?


H
SPONSOR BAĞLANTILARH
SPONSOR BAĞLANTILARH
İLGİLİ İÇERİK

Sağlıklı Sperm İçin Uygun Uyku Süresi Kaç Saat?

Organik gıdaların azalıp, daha az efor harcanarak hayatın devam ettiği, daha mutsuzlaşan bir toplumun doğuşu ortaya konduğunda, artık vücudun pek çok aktivitesini yerine getiremediği gerçeğiyle karşı karşıya kalınıyor. Kalitesiz uyku, verimsiz geçirilen bir gün ve devamında kalitesiz geçen bir hayat demektir. Uykusuzluk vücudun her fonksiyonunu engellediği gibi, sperm kalitesini de engelleyebilir. Peki kaliteli sperm ne demektir?

Kaliteli sperm, partneri gebe bırakma yetisine sahip olan sperm demektir. Bu kalite standardını belirleyen; spermin hareketliliği, sayısı ve niteliğidir. Bu bakımlardan yeterli olan spermler ancak bir bayanı gebe bırakacak yetiye sahiptir. Spermin bu kriterlere uyabilmesi için sağlıklı bir yaşam, ön koşuldur. Ancak sağlıklı insanlar, kaliteli sperm üretebilirler. Sperm kalitesi için; kaliteli bir beslenme, kaliteli bir uyku, kaliteli bir hareketlilik olmazsa olmazlardandır.

Uykunun sperm oluşturma üzerine etkisi araştırıldığında ilginç sonuçlar ortaya çıkmıştır.

Buna göre, 7/8 saat uyuyanlar baz alındığında, 6 saat ve daha az uyuyanlarda bu olan %31 azalırken, 9 saat ve daha fazla uyuyanlarda bu oran % 49 oranında düşmektedir. Yani, sadece az uyumak değil, çok uyumak da spermlerin kalitesini etkileyebiliyor.

Tabii ki sadece doğru saat uyumak yetmiyor. Kaliteli spermler için kaliteli uyku da şart. Uykuda geçen vaktin kişiyi dinlendirmiş olması çok önemlidir. Şayet uyku huzursuzluğu yaşayan kişilerde, sperm kalitesi %28 oranında daha düşüktür. Bazı basit yöntemlerle hem kaliteli bir uyku uyumuş olabilirsiniz. Kaliteli uyku için yapılması gerekenler;

Uyku hormonlarının en çok salgılandığı 12-3 saatleri arasında uykuda olunmalı,

Yatmadan önce bilgisayar ve telefonla uğraşmak yerine, kitap okuyarak uyumalı,

Uyku odasının karanlık olması sağlanmalı ve sağ tarafa dönük şekilde yatılmalı,

Uykuya dalma problemi varsa yatmadan bir saat önce sakinleştirici ve rahatlatıcı etkiye sahip bitki çayları tüketilmeli (melisa, papatya…),

Yine uykuya dalma problemi yaşıyorsanız yatmadan yarım saat önce tempolu spor yapmak da konforlu bir uyku sağlayacaktır. 


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


Homosistein Nedir? Homosistein Yüksekliği ve Normal Değerleri

Homosistein bir aminoasittir.Vücudumuzda sentezlenmekte yani üretilmektedir. Homosistein insan vücudunda yer alan bir çok maddenin yapımında görevlidir.
Homosistein tahlili günümüzde giderek önemini arttırmıştır.Büyük ölçekli laboratuvarlarda yapılan ve yüksek maliyetli bir testtir.

Homosistein Yüksekliği Nedir? 


Kanda homosistein seviyesi yükseldiğinde damar yapısını hasara uğratmakta ve damarı tıkayıcı mekanizmaları faaliyete geçirmektedir. Homosistein yüksekliği damarlarda endotel hasarı,bunu takip eden trombosit aktivasyonu ve trombus oluşumuna yol açmakta olup bu da beraberinde damarlarda tıkanıklık oluşturmaktadır.
Homosistein değerlerinin yüksek olması, kanın normalden daha fazla pıhtılaşmasına neden olmaktadır.Kuşkusuz bu durum da damar tıkanıklığını davet eden bir gelişmedir. İnme, iskemik kalp hastalığı gibi damar tıkanıklığına bağlı gelişen sağlık problemleri görülebilir.
Homosistein yüksekliği aynı zamanda kan kolesterolünü de etkiler.
Kötü kolesterol olarak da bilinen LDL yi arttırır.
Damar tıkanıklığı olan her dört kişiden birinde homosistein yüksekliği de çeşitli çalışmalar sonrası ortaya çıkarılan bilimsel bir veridir.Çeşitli damar hastalığı olanlarda, homosistein değerlerinde yükseklik de sıkça rastlanmaktadır.


Homosistein Yüksekliği Nedenleri Nelerdir? 

Homosistein yüksekliğinde B grubu vitamin eksikliği akla gelir. Homosistein yüksekliği olanlarda, ekseriyetle diyetle alınan folik asit,  B6 vitamini veya B12 vitaminlerinden bir veya bir kaçında da eksiklik görülebilmektedir.
Eksik olan vitaminlerin, ilaç tedavisiyle normale dönmesiyle birlikte homosistein değerleri normale inebilir. Ayrıca homosisteinin vücutta kullanılması sırasında fonksiyon gösteren enzimlerde bir eksiklik olduğunda da homosistein yüksekliği olabilir.
Bu durum da çoğunlukla genetik nedenlerle görülebilmektedir.

Homosistein yüksekliğine yol açabilen diğer nedenler ise aşağıda belirtilmiştir.

Tiroid hormonlarında düşüklük,
Böbrek hastalıkları,
Sedef hastalığı,
Bazı ilaçların kullanımı
Sigara kullanımı

Homosistein Tahlili Nasıl Yapılır, Nasıl Yorumlanır? Homosistein Normal Değerleri Nedir?

Homosisitein tahlili HPLC (High Performance Liquid Chromatography) yöntemi ile yapılmaktadır. Homosistein normal değeri 5-15 Mmol/L`dir. Homosistein değerleri yaşla birlikte artış göstermektedir.
Erkeklerde homosistein değeri kadınlara göre daha yüksektir. Kadınlarda menapoz sonrasında homosistein yüksekliği görülebilmektedir. Menapozda uygulanan östrojen tedavisi ise homosistein düzeylerini düşürmektedir.
Homosistein yüksekliği 15 M mol ve üstü değerlerde söz konusudur. Homosistein yüksekliği hafif, orta ve ağır olmak üzere 3 bölümde incelenir.

 Hafif homosistein yüksekliği: 15-30 Mmol/L çıkan değerler
 Orta homosistein yüksekliği: 30-100 Mmol/L çıkan değerler
 Ağır homosistein yüksekliği: 100 Mmol ve üstü değerler

Homosistein Yüksekliği Nasıl Düşürülebilir?

Beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi homosistein değerlerini düşürmede etkilidir.
Bol taze meyve ve özelikle de yeşil yapraklı sebzelerle beslenmek yüksek homosistein değerlerini düşürmede yararlıdır.
Folik asit içeren gıdalar, tahıldan yapılmış kahvaltılıklar, mercimek, nohut,kuşkonmaz, ıspanak ve fasulye de önerilen gıdalar arasındadır.
Tıbbi tedavide ise, folik asit, B vitamini, demir içeren ilaçlar da doktorlarca kullanılmaktadır.


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


Z
BİLMENİZ GEREKENLER