First slide
Second slide
Third slide

Mineralli İçme Suyu Neden Önemlidir ?

Günümüzde sağlık için mineralli su içmenin önemi tartışılmaz bir hale geldi. Bununla beraber içme sularındaki mineral seviyeleri oldukça farklılık gösterebiliyor. Bu durumda içilen suyun mineral miktarlarına dikkat etmek, pH seviyesi yüksek doğal mineralli suları tercih etmek gerekiyor...
Birçok insan su içmeyi çok basit görebiliyor ya da suyun içeriğine dikkat etmeden su tüketiyor.

Oysaki yediklerimizin içeriğine dikkat ettiğimiz gibi içtiğimiz suyun da içeriğini incelemek ve yüksek doğal mineralli suları tercih etmek gerekiyor. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zeki Karagülle, bazı minerallerin insan sağlığında temel rol oynadığını belirterek, bunların vücuda doğal mineralli sularla kolaylıkla alınabileceğini belirtti.

Vücudun eksiklerini yüksek mineralli sularla sağlayın Dünyada günlük besinsel kalsiyum ve magnezyumun alımında yetersizliğin yaygın bir durum olduğunu da vurgulayan Prof.Dr.Zeki Karagülle, “Bu yüzden içilen sert sudan gelen ekstra mineral (Ca ve Mg) alımı, bu minerallerin ideal günlük gereksinim düzeylerine ulaşmada ekstra bir katkı sağlayacaktır.
Yine sert sudaki bikarbonat güncel ve yaygın bir besinsel sorun olan asidik beslenmenin olumsuz etkilerine karşı doğal bir önlem oluşturacaktır” dedi. İçilen sularda bulunması gereken mineraller ve temel alınması gereken seviyelerle ilgili bir açıklama yapan Karagülle, sözlerini şöyle sürdürdü: “İnsan sağlığında temel rol oynayan 21 adet mineral söz konusudur.

Bunlar arasında basit katyon formunda işlev görenlerden Kalsiyum (Ca²⁺), Magnezyum (Mg²⁺) ve Sodyum (Na⁺) mineralli sularda mutlaka bulunurlar ve belirli değerlerin üzerinde bulunduklarında o suya karakteristiğini verirler. Sertliğin de bir ölçüsü var Mineral seviyesi yüksek doğal suların yani sert suların, insan sağlığına birçok yarar sağladığı uzmanlarca sıkça hatırlatılıyor ama suyun sertliğinin de elbette bir ölçüsü var. Bu sertlik derecelerini içtiğiniz suların üzerindeki etiketlerden kolayca takip edebileceğinizin bilgisini veren Prof. Dr. Zeki Karagülle suyun sertlik derecesi ile ilgili bilinmesi gerekenleri ise şöyle sıraladı:

• Suyun sertliği doğrudan içinde çözünmüş olarak bulunan mineral bileşiklerine ve esas olarak ta kalsiyum ve magnezyum tuzlarına bağlıdır. Dolayısıyla sert su, yumuşak suyun tersine yüksek mineral içeriği olan su demektir.
• Sert suya sertliğini veren mineraller kalsiyum (Ca2+) ve magnezyum (Mg2+) metal katyonlarıdır, daha sonra da diğer çözünmüş bileşiklerden bikarbonat ve sülfat gelir.
• İki tip sertlik vardır; geçici sertlik (kaynatma veya ısıtma ile yüzeylerde çöktürülerek sudan ayrıştırabilir) veya kalıcı olabilir (kaynatma ve ısıtmadan etkilenmez).
• Bütün bikarbonat iyonunun sodyum, magnezyum ve kalsiyum ile oluşturduğu tüm tuzlar/bileşikler geçici sertliğe neden olurlar. Sulardaki tüm diğer tuzlar/bileşikler ise kalıcı sertliğe katkıda bulunurlar. Total (toplam) sertlik ise bu iki tip sertliğin (geçici ve kalıcı) toplamıdır.


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.

H
İLGİLİ İÇERİK

Yağ Aldırma Nedir?

Yağ aldırma operasyonu vücudun belirli bölgelerinden ince borular yardımı ile yağ çekme operasyonudur. Özellikle karın ve kalça bölgesindeki bölgesel yağların alımında kullanılan yağ aldırma yöntemi uzmanlarca yapılmalıdır. Ayrıca unutulmamalıdır ki yağ aldırma bir zayıflama metodu değildir. 


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


Tibet Yogası Ne İşe Yarar?

Tibet yogası son zamanlarda tekrar popüler hale gelmiştir. Düzenli yapıldığında hormonları dengeler, vücudun fit ve sağlıklı kalmasını sağlar. Bel ve sırt ağrılarına da iyi gelen Tibet yogası metabolizmayı hızlandırıyor.

Depresyonu azaltan, gün içinde odaklanmayı kolaylaştıran Tibet yogası negatif düşüncelerden uzaklaşmayı sağlıyor. Böylece deneyen kişiler daha pozitif ve stressiz olabiliyor. Tibet yogası uzun vadede incelmek ve ruhu zenginleştirmek için çok etkili. Beslenme ve diyet programıyla birlikte yapıldığında kilo vermek de mümkün.


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


H
SPONSOR BAĞLANTILARQ
TAHLİL MERKEZLERİ
Öne çıkan tahil merkezleri için tıklayın.B
KONU İLE İLGİLİ YORUMDA BULUN
Hey! Bu konu hakkında yorumda bulunmak veya Tahlil.com'a soru sormak için hemen üye ol veya giriş yap
W
YORUMLAR
2 ay önce
G
arzu07

ağrıdan acile gittim 15 gün önce, idrar kan tahlili yapıldı,kan tahlilin MCHC [L] 31,43 ..RDW [H] 18,6 ,çıktı, idrar tahlilin de Eritrosit [E] 1+ çıktı,ilaç kullandım geçmedi,ürolojiye gittim,tekrar idrar tahlili istendi Eritrosit [E] 2+ ve Lökosit [E] +-, sonuçlar nedir acaba?

TahlilCom
Tedaviye rağman şikayetleriniz geçmedi ise idrar kültürü yaptırmanızı öneririz..
2 ay önce
G
fenerbahce_tugce1907

Eşimle sürtünme yoluyla iliski yaşadık vajinamdan içeri biraz boşaldı hamile kalma olasiligim var mı?

Tahlil-com
Evet bu şekilde hamile kalabilirsiniz.
2 ay önce
G
kevsergonulds

Hocam merhaba ben bir ilişki yaşadım fakat vajinanın içine boşalma olmadı sadece kalça kısmına boşaldı yani vajinaya geldi mı bilemem ve ilişki yaşanırken adettim .Daha sonra 25 gün geçti ve idrar testi yaptım negatif cıktı. Sonrasında da adet oldum ama normale göre azdı şimdide adetim bitmesine rağmen karnında ciddi bir şişlik var bu kanamanın adet değilde üstüne adet görme olmasından korkuyorum.

Tahlil.com
Regl iken ilişkiye girmek gebelik oluşumunu engeller diye kesin bir durum yok.Üstüne görme kanaması normal adet kanamasından çok daha farklı ve kısa süreli bir kanama olur. Üstüne görme kanaması olduğunu düşündürüyorsa gebelik testini tekrarlayarak daha net bir bilgi edebilir veya bir kadın doğum doktoruna muayene olabilirsiniz.
3 ay önce
G
karamurat_416

10 aylık bebeğimin test sonuçları

TSH: 1,60
SERBEST T4:14,69
SERBEST T3: 6,35

Tahlil.com

Tahlil.com da tahlil sonuçlarınızın uzmanlarımızca sağlıklı bir şekilde yorumlanması için tahlillerinizin sonuç raporunda belirtilen normal değerlerini de yazmalısınız.
Bu konuda sitemizde bir çok uyarıda bulunup okurlarımızı bilgilendik.
Aşağıda konuya dair uyarılarımızı gözden geçirmenizde yarar var.3 ay önce
G
ades

prolaktin yüksekliği tedavisi görüyordum ilacı bırakınca tekrar yükselme olduğu için doktorum mr istedi. mr sonucunda hipofiz bez parankiminde sınırları net olarak belirlenemeyen 7 mm çapında İV GD sonrası serilerde belirgin kontrast tutulum göstermeyen görünüm mevcuttur denmekte.

Tahlil.com
Hipofiz bezinizde normal olmayan bir oluşum gözlenmiş.Doktorunuz konuya dair detaylı bilgi verecektir.
3 ay önce
G
meltem06_894

adet gunum15 gün gecikti kan testi yaptirdim beta 23 cikti ve adet oldum doktorun bi hafta sonra tekrar test yapacak acaba hamile olabilir miyim?

Tahlil.com

Halk arasında Kimyasal gebelik olarak bilinen durumu  geçiriyor olabilirsiniz.Aşağıda kimyasal gebelik ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Kimyasal gebelik ( biyokimyasal gebelik) nedir?

3 ay önce
G
doganage

ALT 119
AST 99
CRP 79
bu değerler yüksek
EOS% 4,5
HGB 13,7
HCT 40,5
bu değerler düşük çıktı, sorun nedir?

Tahlil.com

CRP sıklıkla istenen bir tahlil türü olup  akut faz reaktanıdır.
Tahlil sonucunuzda CRP değeri yüksek olarak görülüyor.
CRP yüksekliğinde ilk olarak akla enfeksiyon ve/veya  romatizmal durumlar akla gelir.

CRP yüksekliğine dair aşağıdaki bağlantıda detaylı bilgi bulabilir ve bu konuda sorulmuş benzer soru ve verilmiş cevapları okuyabilirsiniz.

CRP YÜKSEKLİĞİ NEDİR?

Aynı zamanda ALT ve AST yüksekiğiniz de var.Belirtiğiniz değerler ve testler karaciğer fonksiyonları yönünden bilgi veriyor. Karaciğer yağlanması, kullandığınız ilaçlar ilk akla gelen yükselme nedenleri.Ultrason muayenesi ilk aşamada fikir verecektir bu testlerin yüksekliğine dair.Aşağıda konu ve karaciğer testlerine dair detaylı bilgi ve sorulmuş benzer sorular ile cevapları görebilirsiniz.


http://tahlil.com/alanin-aminotransferaz-alt

http://tahlil.com/aspartat-amino-transferaz-ast-sgot-yuksekligi-ve-dusuklugu-hangi-durumlarda-gorulur-ast-normal-degerleri-nedir3 ay önce
G
moosefirst

TSH -- 1.19 (N.D. 0.35 - 4.94)
Vitamin b12 -- 208 (187 - 883)
Ferritin -- 71.59 (21.81 - 274.66)
Folat -- 5.3 (3.1 - 20.5)

Demir (serum) -- 62 (65-175)
UIBC -- 289 (69-240)
TIBC -- 351

2.5 yıldır saç dökülmesi yaşamaktayım

Tahlil.com
Demir eksikliği bulgularınız var.Saç dökülmesinde etken olabilir.
3 ay önce
G
o.bastan

ben yeni evli bi bayanım.. eşimle ilişki anında canım çok acıyor ve ilişki gerçekleştirmiyor kendimi istem dışı çok kasıyorum ne yapmam gerekiyor bunu nasıl yenebilirim?

TahlilCom
Kadın doğum uzmanına gitmeniz ve muayene olması gereklidir..

H
SPONSOR BAĞLANTILARH
SPONSOR BAĞLANTILARH
İLGİLİ MAKALELER