First slide
Second slide
Third slide

Orta Kulak İltihabı Nedir?

İşitme organı kulağın zarıyla iç kulak arasındaki bölümünde görülen en­feksiyonlara orta kulak iltihabı denir. Orta kulak iltihabının akut ve kronik, yani tam olarak iyileşemeyip be­lirli aralıklarla yineleyen biçimleri var­dır.
Akut orta kulak iltihabı genç yaşlarda sık görülen bir hastalıktır. Bebek ve çocuklar arasında da  çok yaygın görülür.
Orta kulak iltihabı temelde östaki borusu yoluyla gelişir.Burun boşluğunu orta kulağa bağlayan östaki borusu bebeklerde, erişkinlerden daha kısa ve geniştir.
Bu nedenle de yu­tak arka duvarındaki geniz bademciği iltihabı gibi iltihaplanır, kolayca kulağa geçmesine yol açar. Erişkinlerde ise şiddetli soğuk alğında östaki borusu yoluyla orta kulak iltihabı gelişir.
Ender olarak da kulak zarını yır­tan yaralanmalardan sonra da orta kulak iltihabı gelişebilmektedir.
Hastalığın tedavisi tercihen kulak burun boğaz uzmanlarının yapacağı otolojik muayene sonrası konulan teşhise göre şekillendirilmelidir.
Doktorlar kimi zaman kulak kültürü de isteyip mikrobiyolojik analizlere göre tedavi alternatiflerini kullanabilir.
Çoğunlukla antibiyotikler tedavide yer almaktadır. 


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.

H
İLGİLİ İÇERİK

Doğum Kilolarından Önce Psikolojik Olarak Kurtulun

Hamileliğin ilk aylarından itibaren anne adayları doğum sonrası kilolarını düşünmeye başlar. Tabii ki bu kadar erken düşünmek sayesinde daha dikkatli beslenen anne adayları her zaman kiloları verirken de daha avantajlıdır.

Doğumdan sonra kilo verirken en önemli unsur, dengeli beslenmektedir. Çünkü; anne aynı zamanda bebeğini beslemek ve kendi sağlığını da riske atmamalıdır. Çocuğuyla verimli vakit geçirebilmek için gücünü de kaybetmemelidir anne. Ayrıca lohusalık dönemi de çok önemlidir bu aşamada. Bu yüzden anne adayı başta mutlu ve sağlıklı, sonrasında çocuğu ve kendisi için yeterli olmalı, daha sonrasında güzelliğine dikkat etmelidir.

Kilo vermeye başlamadan önce anne adayları psikolojik olarak rahat ve mutlu olmalıdır. Öncelikle şükretmesi gereken durumların farkına varmalı ve bunları sık sık kendine hatırlatmalıdır. Bundan sonra ancak vücudunun hangi bölgelerinden rahatsız olduğunu ortaya koymalı ve bununla ilgili nasıl tedbirler alacağını belirlemelidir.

Diyetten hemen sonuç beklemek yanlıştır. Çünkü doğumdan sonra bebeğin ve annenin sağlıklı beslenmesi çok önemlidir. Bu sebeple karar verilen yolda emin adımlarla, sabırla ilerlemelidir.

Diyette bir süre geçirdikten sonra kıyafetler yenilenmeli ve artık hamilelikte giyilemeyen kıyafetlere geçilmelidir. Bu sayede vücuttaki değişim fark edilmekle beraber, daha dar kıyafetlere girmek için zayıflama çabaları da devam edecek ve ihtiyaç olan dürtü elde edilmiş olacaktır.

Doğumla birlikte zaten belli bir kilodan kurtulmuş olacaksınız. Yani fazla kilolarınızla canınızı sıkmak yerine, hem ne kadar güzel bir bebeğe sahip olduğunuzu düşünüp, hem verdiğiniz kilolarla motive olabilirsiniz. Kısacası olumsuz düşüncelerden kurtulup gelecek güzel günlerinizi düşünün.

Günün belli saatlerinde özellikle güneşin sağlık verdiği, arabaların az, sokakların tenha olduğu vakitlerde uzun yürüyüşler yapın bu sayede hem kendinizi dinlemiş hem de vücudunuzu havalandırmış olursunuz. Aynı zamanda kilo vermek için de işin en önemli kısmını atlatırsınız.

Su içmek, maddi olduğu kadar manevi hastalıklara da şifadır. Su tükettiğinizde; sütünüz artar, vücudunuz daha dinç ve sağlıklı olmakla birlikte, daha kolay kilo vermenizi de sağlar. Ağrıları da azalttığını düşündüğümüzde su, psikolojinin iyiliği için her şartı sağlamış olur.


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


Karaciğer Yağlanması Nedir? Tanıda Kullanılan Tahliller

Karaciğer yağlanması  sık rastlanan bir sağlık sorunudur. .Ortalama her 4-5 kişiden birinde görülmektedir.Her iki cinste de görülebilmektedir. Karaciğer yağlanması; karaciğer hücrelerinde normalden fazla  yağ toplanması nedeniyle meydana gelen bir hastalıktır.
Karaciğer yağlanmasına ile birlikte hepatit gibi  karaciğer enfeksiyonları da bulunursa karaciğer sirozu ile sonlanabilen vak'alar da görülebilmektedir.
Karaciğer yağlanması, sağlıksız beslenen ve  nispeten kilolu kişilerde daha sık görülür.Tanı ise, genellikle  ultrason muayenesi ve kan tahlilleri kullanılır.
Kan tahlillerinde karaciğer enzimleri olarak da bilinen GGT, ALT ve AST testlerinin  yüksek çıktığı durumlarda,ultrasonla da karaciğer büyümesi saptandığında ve yağlanma belirtileri görüldüğünde karaciğer yağlanması tanısı koyulur.
Karaciğer yağlanması olan kişiler tercihen bir gastroenteroloji uzmanına veya dahiliye uzmanına başvurmalıdır.
Bu kişiler mutlaka diyetisyene danışarak diyet yapmalıdır.Düzenli egzersiz yapmaları da önerilmektedir.Karaciğer yağlanması olan kişiler özellikle yağlı  ve kalorili gıdalardan uzak durmalı,  bol meyve ve sebze tüketmelidirler.

Karaciğer yağlanmasının başlıca iki nedeni vardır:

1.Alkole bağlı karaciğer yağlanması (alkolik karaciğer yağlanması)
2.Alkol dışı diğer nedenlere bağlı karaciğer yağlanması.
Ülkemizde en sık görülen karaciğer yağlanması nedeni alkol dışı nedenlere bağlı olan yağlanmadır.

Alkol dışı karaciğer yağlanması birçok nedene bağlı olup en önemlileri aşağıda belirtilmiştir:

1. Obezite (aşırı kilo):Özellikle son artan fast food alışkanlığı ve düzensiz beslenme nedeni ile ülkemizde de şişmanlık oranı yükselmiştir.
2. Şeker hastalığı
3. Açlık veya hızlı kilo kaybı
4. Aşırı A vitamini kullanma
5. Kortizon içeren ilaçların kullanılması

Karaciğer Yağlanmasının Belirtileri Nelerdir?

Karaciğer yağlanması özel  bir belirti vermez.Çoğu zaman ultrason çekilirken doktor tarafından tanısı koyulur.
Karaciğerinde yağlanması olan insanlarda kimi zaman karnın sağ üst tarafında dolgunluk hissi, halsizlik, çabuk yorulma gibi belirtiler görülebilir.
Nadiren kaşıntı, iştahsızlık, sarılık ve bulantı gibi rahatsızlıklar görülebilir.


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


L
ÇOK OKUNANLAR
H
SPONSOR BAĞLANTILARQ
TAHLİL MERKEZLERİ
Öne çıkan tahil merkezleri için tıklayın.B
KONU İLE İLGİLİ YORUMDA BULUN
Hey! Bu konu hakkında yorumda bulunmak veya Tahlil.com'a soru sormak için hemen üye ol veya giriş yap
W
YORUMLAR
4 yıl önce
G
ayşecikk

merhabalar. kulak zarım yırtık olduğu için ameliat oldum 10 sene oldu. ameliyattan sonra kulak çınlanması başlaması normal midir ? bu kulak çınlaması kulak kireçlemesinden kaynaklı olabilir mi?

Tahlil.com
Kulak burun boğaz doktoruna başvurun buradan bu konuda bir şey söyleyemeyiz


H
SPONSOR BAĞLANTILARH
SPONSOR BAĞLANTILARH
İLGİLİ MAKALELER