First slide
Second slide
Third slide

Pankreas ve Pankreatit

Pankreas, vücudun yaşamsal fonksiyonlarını yürüten hayati bir organıdır. Pankreatit ise pankreasın iltihaplanması durumuna verilen isimdir. Bu hastalığın ilerlemesi safra ve bağırsak sağlığını da ciddi şekilde etkilemektedir. Tedavi edilmezse kişinin yaşamı tehlikeye girebilir.


Yükleniyor...
H
İLGİLİ İÇERİK

Benign Prostat Hipertrofisi (BPH) Nedir?

Benign prostat hipertrofisi olarak da bilinen iyi huylu prostat hiperplazisi  (BPH) prostatın kanser dışı nedenlerle bağlı olarak büyümesidir.
Prostat, erkeklerde dış idrar yolu olarak da bilinen üretrayı  saran küçük bir bez olup semenin bir bölümünü oluşturan bir sıvı salgılar.
Prostatın büyüklüğü arttıkça dış idrar yolunu baskılayarak idrar akışının yavaşlamasına, idrara yapmaya başlamada gecikmeye, sık ve acil idrar yapma hissi oluşmasına ve bazen de  işeme sonunda damlamaya neden olmaktadır.
Bu süreç aynı zamanda mesanede idrar kalmasına da neden olarak mesane kasını da zayıflatabilmektedir. Bu da  böbrek taşları oluşumu veya idrar yolu enfeksiyonu geliştirme riskini yükseltmektedir.
Ağır BPH olgularında,  idrar gerisin geri böbrekler içine giderek böbreklere zarar verebilmektedir. Kimi olgularda ise, çok sık olmamakla birlikte BPH hastaların idrar yapmasını engeller.
İdrar yapamama ciddi bir sorun olup bu durumlarda acil tıbbi müdahale gerekebilir.
BPH cinsel fonksiyonlar üzerinde de  olumsuz etkiler yapabilmektedir. Ağrılı orgazm ve iktidarsızlığa neden olabilmektedir.
Erkeklede yaş ilerledikçe  BPH daha sık görülebilmektedir.
Bilimsel araştırmalar  60 lı yaşlara gelen her 2 erkekten birinde BPH oluşabileceğini ortaya koymaktadır.
Merak edilen bir konu da BPH'nın prostat kanserine neden olup olmayacağıdır.
Bu tür bir ilişki bilimsel olarak kanıtlanmamış olup ancak her iki hastalık da aynı anda görülebilmektedir.
Hastalığın tanı, tedavi ve takibi üroloji doktorlarınca yapılmaktadır.6 Soruda Çocuklarda İnek Sütü Alerjisi Nedir?

Çocuklarda inek sütü alerjisi sıkça merak edilen bir konudur.Sitemize bu konuyla ilgili sıkça sorular gelmesi üzerine,Tahlil.com olarak, 6 soru ve cevapta anneler ve anne adayları için çocuklarda inek sütü allerjisi konusunu inceledik.

1.İnek Sütü Alerjisi Nedir? 
İnek sütü proteinlerine karşı çocuğun vücudunun anormal bir reaksiyon vermesidir. Günümüzde bebeklere 1 yaşa kadar inek sütü önerilmiyor.Ancak bazı bebekler , inek sütü bazlı mamalar veya emziren annenin kendisinin aldığı süt vasıtasıyla, inek sütüyle temas etmekte ve allerjik rahatsızlıklar geçirmektedirler. 

2.İnek Sütü Alerjisi Sık Görülür mü?
İnek Sütü Alerjisi çocukluk çağında en sık görülen gıda alerjisidir.

3.İnek Sütü Alerjisi En Sık Ne Zaman Görülür?
Bazen de belirtiler, 1 yaş sonrası süt içmeye başladığında ortaya çıkmaktadır. İnek sütü allerjisi genellikle ilk 1 yaş içerisinde özellikle de ilk 6 ayda başlamaktadır.Daha nadir olarak da daha büyük çocuklarda da başlayabilmektedir.
Süt allerjisiyle karşılaşan çocukların önemli bir bölümü 2-3 yaşında bundan kurtulurken,az bir bölümü de ömür boyu bu rahatsızlığı çekmektedir.

4.Hangi çocuklar daha çok risk altındadır?
Ailesinde  allerjik hastalıkların sık görüldüğü çocuklar daha çok risk altındadır.

5.İnek Sütü Alerjisinin Belirtileri Nelerdir?
Huysuzluk, aşırı ağlama ve gaz sancısı
Kusma,ishal- kanlı, mukuslu gaita
Nadiren inek sütü alerjisi kabızlığa da yol açabilmektedir.
Ciltte döküntü, kaşıntı, egzama
Gözlerde kaşıntı
Göz altlarında koyu renkli halkalar
Sık görülen öksürük, aksırık,burun akıntısı veya tıkanıklığı
Üst solunum yolu enfeksiyonlarına sık olarak yakalanma Bazı vakalarda büyüme geriliği

6.İnek Sütü Alerjisinde Beslenme Nasıl Olmalıdır?
Süt allerjisi olan bebekler için en ideal besin anne sütüdür. Ancak bu durumda anne doktor ve diyetisyen kontrolüne girerek beslenmesine özen gösterecek ve süt ve süt ürünlerini beslenme programından çıkaracaktır
Ayrıca mama ile beslenen bebeklerde, özellikle soya bazlı mamalar tercih edilecektir.Bunlara da alerji geliştiği durumlarda ise alerjik özelliği çok az olan özel mamalar kullanılacaktır.
Allerjisi devam eden çocuklarda, doktorun önerdiği süre boyunca süt ve süt ürünleri diyetten çıkarılır. Sonra uygun zamanlarda, allerjinin kaybolup kaybolmadığına bakılır.H
SPONSOR BAĞLANTILARQ
TAHLİL MERKEZLERİ
Öne çıkan tahil merkezleri için tıklayın.

B
KONU İLE İLGİLİ YORUMDA BULUN
Hey! Bu konu hakkında yorumda bulunmak veya Tahlil.com'a soru sormak için hemen üye ol veya giriş yap
W
YORUMLAR
6 saat önce
G
ulkuyedek

37 yaşındayım.Rgl günümün 4 günü hormon testi yaptırdım.açlık tokluk durumu bu tahlilerin sonuçlarında önemlimi.Tahlil öncesinde aç değildim.Test 4.gün yapıldı.okuduğum kadarıyla bu testler 2-3 gün veriliyormuş.sorun olur mu.Lh degerim yüksek
FSH 7,33
LH:11,25
e2: 74
testesteron 0,39

Tahlil.com

Bilhassa kadınlar olmak üzere tüm hormon tetkik ve tahlillerinin değerlendirilip yorumlanma aşamasında yapılan testlerin referans değerleri, tahlil için kanın adetin hangi döneminde alındığı ve  yaş gibi bilgilere gerek vardır.
Hormon testi sonuçlarınıza dair Tahlil.com'a sorunuzu,  belirtilen kurallara göre  sormanız durumunda cevaplayabiliriz.

Konuya dair aşağıdaki bağlantıda  detaylı bilgi ve açaıklamaları  bulabilirsiniz.

Hormon tahlili soran bayanların okuması gereken uyarılar

23 saat önce
G
rukiye.pskn

oglum 9 aylik ve hemeogram testi istediler.
WBC 4,54
NEUT% 16,3
NEUT# 0.738
LYM% 81,1
LYM# 3,68
MONO% 0,574
MONO# 0,026
EOS% 1,8
EOS# 0,081
BASO% 0,299
BADO# 0,014
PCT 0,15
PDW 18,7
Digerleri normal LYM ne demek ? %13-42 olmasi gerekmis oglumda %81.1 neden bukadar yüksek ? 

Tahlil.com

Oğlunuza ait Tahlil.com'a sorduğunuz test sonuçları  tam kan sayımı olarak de bilinen hemogram testi parametrelerden sadece bir kaçı.Ancak sadece bu değerler tek başına fazla bir fikir vermez.
Hemogram yani kan sayımı testinin sağlıklı olarak değerlendirilebilmesi için kan sayımı sonucundaki tüm parametrelerin birlikte değerlendirilmesi gerekir,
Kan sayımı sonrası diğer kan sayım parametrelerinde belirgin bir sorun yoksa, tahlilinizde kayda değer bir problem olmadığını söyleyebiliriz.

Hemogram ( Kan sayımı) tahlilindeki tüm parametreler hakkında detaylı bilgi sahibi olmak, bu konuda sorulmuş benzer soruları ve Tahlil.com uzmanları tarafından verilen cevapları okumak için aşağıdaki bağlantıları ziyaret edebilirsiniz.

Kan sayımı( hemogram) tahlilinde yer alan parametrelerdeki kısaltma ve değerler ne anlama geliyor?1 gün önce
G
ece.ecrin.nehir

Demirim 60-180 ug/dl de 36
Ferritin ise 5.8-274 ug/Ml de 7.10
2 senedir demir için ilaç kullanıyorum ama pek bir faydasını göremedim ne yapmalıyım kendimi çok yorgun ve halsiz hissediyorum

Tahlil.com
Öncelikle geçmiş olsun.
Değerlerinizin düşük olmasının başka nedenleri de olabilir.Gastroenteroloji bölümüne da başvurun.Kolonoskopi, gastroendoskopi gibi tahlillere de gerek olabilir.
2 gün önce
G
Sibel Köse

Merhaba, 13 haftalık hamileyim. test sonuçlarım
MCHC 38,9
RDW 16,8
PCT 0,192
LYM 20,9

Diğer veriler ise normal çıktı. 

Doktor
Sonuclarinizda onemli bir sorun gozlenmiyor.
2 gün önce
G
Kamil Çetiner

Boğazda enfeksiyon var.Bademciklerin üzeri beyaz. 625 mğ lık agumentin antibiyotik kullanırken aşağıdaki kan tahlili yaptırıldı.  Yaş 13

ASO 200
CRP 6
RF 5 Romatoid Faktör

dr.cem argun
Sonuçlarınızda ciddi bir sorun yok.Tedavinizi olmaya devam edin
2 gün önce
G
cesar123

Hocam merhaba ilişkimin üstünden 3 hafta geçti sol koltuk altımın biraz aşağısında kaşıntılar oluştu nokta nokta kahverengi gibi aidsle alakalı bie durum mudur bu kadar kısa sürede böyle bir belirti oluşur mu prezervatif kullandım ayrıca hayalarımda bir sızlama var bu bir belirti midir ?

Tahlil.com

Yazdıklarınızdan HIV enfeksiyonu ve AİDS konusunda yeterince bilgi sahibi olmadığınız ve bazı yanlış bilgilere sahip olduğunuz anlaşılıyor.
HIV virusu, bulaşsa bile  bu kadar kısa zamanda enfeksiyona yol açıp belirti vermez. 
AİDS belirtileri, testin ne zaman yapılacağı gibi konular hakkında detaylı  bilgi almak ve benzer sorulmuş yüzlerce soru ve cevabı okumak için tıklayınız....
H
SPONSOR BAĞLANTILARH
SPONSOR BAĞLANTILARH
İLGİLİ MAKALELER