First slide
Second slide
Third slide

Raşitizm Nedir? Raşitizm Tanısında Hangi Tahliller Yapılır?

Raşitizm, genellikle 3 ay- 2 yaş arası çocuklarda  görülen bir hastalıktır. Kalsiyum ve fosfor gibi kemiklerin gelişiminde önem arzeden minerallerin kemiklerde normalden az  bulunmasına bağlı olarak ortaya çıkar.
Her yaşta görülmesine rağmen daha çok  çocuklarda D vitamini eksikliğine bağlı olarak  görülür. Raşitizmli hastalarda diş daha geç  çıkar. El ve ayak bilekleri ise  normalden daha geniştir.
Hastaların göğsünde  küçük şişlikler vardır.Raşitizm hastası çocuklarda  büyüme geriliği, yaşıtlarından kısa kalma gibi belirtiler dikkat çeker. Yürürken bacaklarda eğrilik gözlenir.
Bu belirtilerin hemen hepsi  kalsiyum yetersizliğine bağlı olarak ortaya çıkar.
Raşitizmli bebeklerin yürümesi ve emeklemesi geç olur. Kaslarında ise  zayıflık gözlenir.

Raşitizm Tanısı Nasıl Koyulur?

Kemikleri gösteren radyolojik filmler çekilir.Ayrıca  kanda kalsiyum, fosfor ve ALP (alkalen fosfataz) düzeyleri bakılır.Muayene bulguları da tanıda çok önemlidir.


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.

H
İLGİLİ İÇERİK

Peniste Mantar Hastalığı Nedir?

Mantar; hijyen eksikliğinden meydana gelen, kaşıntı yapan bir hastalıktır.

Erkeklerde mantar hastalığının en sık görüldüğü yerlerin başında genital bölge, penis çevresi ve penis gelmektedir.Özellikle sünnetsiz erkeklerin sünnet derisi altında %10-20 arası mantar etkeninin bulunduğu bir gerçektir. Bu durum sünnetli erkeklerde daha az olmakla birlikte özellikle cinsel ilişki sırasında kadından da alınabilir.

Mantarın kısa sürede enfeksiyona sebep olabildiği bir bölgedir.Buna karşı alınabilecek en basit ve en önemli tedbir rutin günlük temizlik yaparak bölgeyi nemden ve terden uzak tutmak, mümkün olduğunca kuru tutmaktır.

Bunlara rağmen yinede böyle bir hastalıkla karşılaşılırsa tedavisi cildiye veya üroloji uzmanı tarafından yapılabilmektedir.


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


Kulak Hastalıkları Baş Dönmesine Yol Açabilir

Baş dönmesi pek çoğumuzun ortak sıkıntısıdır. Bunun birçok sebebi olduğu bilinmekle birlikte; ani hareketler sonucu oluşan baş dönmeleri kulak kristalleri kaynaklıdır.

İç kulakta yarım daire kanalları denen yapılar vardır. Ani hareketlerde beynin verdiği tepkiler; manevralara hızla ayak uydurmaya çalışır ve baş dönmesi meydana gelir. Buda iç kulaktaki sıvının dengesizliğinden kaynaklanır.

Tedavisinde; yarım daire kanallarındaki yeri değişmiş kristaller tekrar yerine oturtulur.

Bazen baş dönmeleri sadece kristallerle değil; aynı zamanda iç kulak zarının yırtılması, daha az kan gitmesi durumundan da kaynaklı olabilir.

Kulak kaynaklı baş dönmeleri teşhisinde, doktorun, hastaya belli pozisyonlar verdirmesi ve göz hareketlerini takip etmesi yeterlidir. İlaç tedavisine ihtiyaç yoktur. 3 gün içinde belli hareketler kısıtlanarak olumlu sonuçlar alınır.


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


L
ÇOK OKUNANLAR
H
SPONSOR BAĞLANTILARQ
TAHLİL MERKEZLERİ
Öne çıkan tahil merkezleri için tıklayın.B
KONU İLE İLGİLİ YORUMDA BULUN
Hey! Bu konu hakkında yorumda bulunmak veya Tahlil.com'a soru sormak için hemen üye ol veya giriş yap
W
YORUMLAR
6 yıl önce
G
fatma k
KALSİYUM 10.3
FOSFOR 4.49
AMİLAZ 23
BABAM 61 YAŞINDA
BU DEĞERLER KÖTÜMÜ..TEŞEKKÜRLER
Dr.Batuhan
Test sonuçlarının rapordaki referans değerlerini de yazmalısınız.Lütfen sorularınızda büyük harf kullanmayınız. Büyük harf kullanılarak sorulan sorular cevaplanmamaktadır
Detaylı bilgi için aşağıdaki linki tıklayınız
http://tahlil.com/tahlilim-neden-yorumlanmadi/

H
SPONSOR BAĞLANTILARH
SPONSOR BAĞLANTILARH
İLGİLİ MAKALELER