First slide
Second slide
Third slide

Raşitizm Nedir? Raşitizm Tanısında Hangi Tahliller Yapılır?

Raşitizm, genellikle 3 ay- 2 yaş arası çocuklarda  görülen bir hastalıktır. Kalsiyum ve fosfor gibi kemiklerin gelişiminde önem arzeden minerallerin kemiklerde normalden az  bulunmasına bağlı olarak ortaya çıkar.
Her yaşta görülmesine rağmen daha çok  çocuklarda D vitamini eksikliğine bağlı olarak  görülür. Raşitizmli hastalarda diş daha geç  çıkar. El ve ayak bilekleri ise  normalden daha geniştir.
Hastaların göğsünde  küçük şişlikler vardır.Raşitizm hastası çocuklarda  büyüme geriliği, yaşıtlarından kısa kalma gibi belirtiler dikkat çeker. Yürürken bacaklarda eğrilik gözlenir.
Bu belirtilerin hemen hepsi  kalsiyum yetersizliğine bağlı olarak ortaya çıkar.
Raşitizmli bebeklerin yürümesi ve emeklemesi geç olur. Kaslarında ise  zayıflık gözlenir.

Raşitizm Tanısı Nasıl Koyulur?

Kemikleri gösteren radyolojik filmler çekilir.Ayrıca  kanda kalsiyum, fosfor ve ALP (alkalen fosfataz) düzeyleri bakılır.Muayene bulguları da tanıda çok önemlidir.


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.

H
İLGİLİ İÇERİK

Apandisit Nedir?

Sıkça rastlanılan hastalıklardan biri olan körbağırsak üzerinde apandisin iltihaplanmasına apandisit denir.
Karın bölgesinin sağ alt bölümünde bulunan kalın bağırsağın ilk parçasının (buna tıpta çekum denir), iç kenarında 5-8 cm uzunluğunda, 0.5 cm çapında solucan gibi kıvrıntılı bir oluşum vardır, buna “apendiks” (apandix) denir.
Bu oluşum iltihaplandığında; ödem toplar yani şişer. Apendiksin bu durumuna “apandisit” (Lat. Appendix vermiformis) denir.
Bu durum, hastada şiddetli karın ağrısına neden olur. Apandisit akut bir durum olup, acil olarak ameliyat edilmelidir.
İlaçla tedavisi yoktur.İltihaplı apandisin ameliyatla kesilip çıkarılmasıyla tedavi edilir.


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


PROSTAT NEDİR? TEDAVİSİ NASILDIR?

Doğuştan itibaren her erkekte bulunan ve idrar torbasının çıkışını çepeçevre saran bir salgı bezidir. İdrar yollarının savunmasını yapan ve meniye katılan birtakım salgılar üretir. Prostat belirli bir yaştan sonra olan değil, doğuştan itibaren tüm erkeklerde bulunan bir organdır. Belirli bir yaştan sonra prostat hormonlardaki değişimin de etkisi ile yavaş yavaş büyümeye başlar; bu büyüme tamamen fizyolojiktir.

 Prostatın belirtileri arasında; idrar yaptıktan sonra boşalamama hissi, sık sık idrara gitme, idrar yaparken kesik kesik yapma, sıkışık bir şekilde ve sık sık koşarak aciliyet hissi ile tuvalete gitme, idrar yaparken akımın çok ince olması,idrar yaparken ıkınmak zorunda kalmak geceleri 2 ya da daha fazla tuvalete kalkma ihtiyacı,ince ve ayak dibine doğru ileri atım yapamadan idrar yapmak,idrar yapma sonrası damlamalar olması,idrar kaçırma,mesanenin dolarak şişmesi ve idrar yapamama sonrası şiş bir karınla hastaneye gitmek belirtiler arasında sayılabilir.

Ürolog prostatın hassasiyetini anlamak için parmağı ile muayene yapar. Müdahale ile penisten akıntı gelirse bu sıvıda incelenir.

Prostat kanseri, kişide hem genetik hem de genetik olmayan faktörlere bağlı olarak gelişebilir. Genetik faktörler, kalıtsaldır ve değiştirilmesi pek mümkün değildir. Genetik olmayan faktörler; beslenme, egzersiz veya kişinin çevresine bağlı gelişen çevresel faktörlerdir. Genetik olmayan bazı faktörler, sağlıklı hücrelerin kansere dönüşmesine  sebep olabilirken, çevresel faktörlerle bağlantısı olmadığı bilinen diğer kanserler, genetik yatkınlık sonucu oluşabilir. Genetik yatkınlık, ailesinde aynı kanser türünün görüldüğü durumlarda, kişinin o kanser türüne karşı yüksek risk taşıma olasılığı anlamına gelir.

Prostat hastaları gündüzleri bol su tüketmeli ancak akşam yatmadan önce sulu gıdalar almamalıdır. Ayrıca prostat erkekleri hem psikolojik hem de sosyal yönden olumsuz etkilemektedir. Prostat kanserinin görüldüğü, genellikle 50 yaşını geçen erkeklerin yüzde 50'sinden fazlasında prostat büyümesi de görülüyor. Tipik bir belirtisinin olmaması sebebiyle sinsi bir hastalık olarak değerlendirilir. Bütün kanserler arasında yaşla birlikte en hızlı artış gösteren kanser tipi prostat kanseridir.

Prostat kanserini önlemek için sebzeler, likopen içeren besinler, deniz ürünleri, tahıllar, E vitamini kabuklu kuruyemişler, soya fasulyesi, tatlı patates ve avokado, yeşil çay, soya ve nar suyu tüketilmelidir. Prostat hastaları gündüzleri bol su tüketmeli ancak akşam yatmadan önce sulu gıdalar almamalıdır.

Kanser olmadığı kanısına vardıktan ilaçla tedavi ve cerrahi yöntem konusunda bilgi doktorunuz bilgi verecektir. Tıbbi tedavi bugün birçok hastada uygulanıyor. Prostatı küçültebilen veya idrar yollarını açarak hastaların daha rahat idrar yapmasını sağlayan bir takım ilaçlar bulunmaktadır. Artık pek idrar yapamaz hale gelmiş, yani prostat idrar yolunu tamamen tıkamış veya ilaçlara rağmen şikayetleri çok fazla olan ve bunun ötesinde prostat, idrar yolunu tıkamış, idrar kesesinin hacmi artmış, böbreklerde genişleme başlamış ise sağlığı ciddi tehdit eden bir boyuta ulaşmışsa, o zaman cerrahi tedavi yani ameliyat uygulanmaktadır.

 Birçok hasta, ameliyatın yan etkileri nedeniyle cinsel yaşamlarının zarar göreceğini düşünüyor. Kapalı ameliyat ve açık ameliyat diye iki ayrı yöntem uygulanıyor. Açık ameliyat klasik cerrahi, kapalı yöntem de zaten tıpta son yıllarda hakim olan bir eğilim. Daha az travma ile  hastalara müdahale ediliyor. Sonuçta iyi huylu prostat iyileşmesinde idrar yolunu tıkayan prostat dokusu bir ameliyatta çıkartılıyor

Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


H
SPONSOR BAĞLANTILARQ
TAHLİL MERKEZLERİ
Öne çıkan tahil merkezleri için tıklayın.

B
KONU İLE İLGİLİ YORUMDA BULUN
Hey! Bu konu hakkında yorumda bulunmak veya Tahlil.com'a soru sormak için hemen üye ol veya giriş yap
W
YORUMLAR
6 yıl önce
G
fatma k
KALSİYUM 10.3
FOSFOR 4.49
AMİLAZ 23
BABAM 61 YAŞINDA
BU DEĞERLER KÖTÜMÜ..TEŞEKKÜRLER
Dr.Batuhan
Test sonuçlarının rapordaki referans değerlerini de yazmalısınız.Lütfen sorularınızda büyük harf kullanmayınız. Büyük harf kullanılarak sorulan sorular cevaplanmamaktadır
Detaylı bilgi için aşağıdaki linki tıklayınız
http://tahlil.com/tahlilim-neden-yorumlanmadi/

H
SPONSOR BAĞLANTILARH
SPONSOR BAĞLANTILARH
İLGİLİ MAKALELER