First slide
Second slide
Third slide

Spermler ne kadar canlı kalırlar?

Spermlerin yaşam döngüsü farklı faktörlere bağlıdır ama en önemlisi bulunduğu ortamdır.Meni kuruduktan sonra spermler kuru bir yüzeyde (yatak veya çamaşırlar) çok fazla canlı kalmaz ve ölürler. Ama küvet gibi sulu ortamlarda daha uzun bir süre yaşayabilirler.
Spermler sıcak ve nemli ortamlarda daha uzun süre canlı kalırlar. Ama küvetin içindeki sudan kadın vajinasına geçip ve kadını hamile bırakma olasılığı çok düşüktür.
Spermler kadın vajinasında ise en fazla beş gün canlı kalabilirler. Yani kadıınlar yumurtlamadan bir kaç gün önce korunmasız bir ilişkiye girdiklerinde gebe kalma olasılığı vardır.

 

 


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.

H
İLGİLİ İÇERİK

Mutlu Cinsellikte Altın Kurallar

Cinsellik; eşleri birbirine bağlayan en önemli unsurdur. Mutlu cinsel ilişki demek; mutlu bir aile, sağlıklı bir yaşam ve sosyal bir hayat demektir. Kısacası; cinsel hayatın sağlıklı olması, kişinin bütün hayatında başarılı olması anlamına gelir.

Her işin bir püf noktası olduğu gibi; mutlu cinsel hayatın da püf noktaları vardır.

Mutlu ilişki için çiftler; mutlaka birbirlerine dokunmalıdırlar. Dokunma sadece cinsel manada değildir. Karşılıklı konuşurken dokunmak, karşıdakini anladığınız, destek olduğunuz manasına gelir. Böylece çiftler arası samimiyet ve hassasiyet oluşur.

Cinsel hayatı düzenli yaşamak gerekir. Cinselliği günlere sıkıştırmak doğru olmasa da, en azından belli düzende cinsellik yaşanmalıdır. Böylece; hem cinselliğin sağlığa olan faydalarından, hem de ilişkinin sağlığından da faydalanmanızı sağlar.

Cinsellikle cezalandırmayın. Eşinize her kızdığınızda onu cinsellikle tehdit etmeyin ve yatakta kendinizi geri çekmeyin. Eşlerin cinsel hayatlarını zor duruma sokan en hatalı davranış budur.


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


Cinsel İlişkinin Sıklığı Ne Olmalı?

Bilimsel olarak günlük veya haftalık cinsel ilişkinin vücut için zararlı olduğuna dair hiç bir kanıt yoktur.Tam aksine sağlık için yararlı olduğu konusunda görüş birliği bulunmaktadır.
Cinsel  ilişki günlük ve haftalık bir kaç defa yapılabilir. Ama her şeyin bir sınırı olduğu gibi cinsel ilişkide sınır tanımalıyız.
Bu sınırı aşmak ise bir  hastalık belirtisidir.
Altı ayda bir cinsel ilişki yaşayan çiftler veya tam tersine günlük 5-10 defa cinsel ilişkiden sonra hala orgazm olmayan çiftlerin de durumlarını normal kabul etmek mümkün değildir. 


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


H
SPONSOR BAĞLANTILARQ
TAHLİL MERKEZLERİ
Öne çıkan tahil merkezleri için tıklayın.B
KONU İLE İLGİLİ YORUMDA BULUN
Hey! Bu konu hakkında yorumda bulunmak veya Tahlil.com'a soru sormak için hemen üye ol veya giriş yap
W
YORUMLAR
3 yıl önce
G
pelin

iyi günler. her ay adetim 7 gün sürerken bu ay 3 gün sürdü. adet bitiminin üstünden 10 gün geçti fakat belim ,kasıklarım ağrıyor. daha önce polikisit over problemi yaşamıştım. acaba tekrar olma ihtimali var mı?

Tahlil.com
Bunun için doktora gidip muayene olmalı ve tahlil yaptırmalısınız.İdrar yolu enfeksiyonu, bazı hormonal veya kadın doğum hastalıkları da etken olabilir.
3 yıl önce
G
Dilaraa

Yani; erkek arkadaşım boşaldıktan 5-10 dk sonra elimle dokunduğumda penisine,orda kurumuş olan spermlerin elime geçip ordanda vajina içine değdirdiğimde bir risk olur mu? bunu tam anlayamadım.

Tahlil.com

Küçük yaşlarda  olup  cinsel konularda bilgi sahibi olmadan  cinsel  deneyim yaşayan sizler gibi pek çok okurumuz var.
Bu tür  ilişki sonrası hamilelik korkusu ile bizlere bir çok soru geliyor.
Bize yazdığınız ilişki türünde  hamilelik ihtimali pek mümkün görülmüyor.

Tahlil.com doktorları olarak size önerimiz mutlak suretle aşağıdaki bağlantıyı dikkatle okuyup hamilelik oluşumuna dair bilgi sahibi olmanız.

Aşağıdaki bağlantıda belirtilen yazıları ve sorulmuş benzer soru ve uzmanlarımızca verilen cevapları dikkatle okursanız bu konuda bilgi sahibi olacağınızı umuyoruz.

3 yıl önce
G
glncnfb

Arkadasimla surtunme yoluyla iliskiye girdik benim uzerimde kilotum vardi onun uzerinde bisi yoktu galiba emin degilim hamile kalma olasiligim var mi ? Zevk suyu kilotuma bulasmisti cunki. litfen icimi rahatlatin.

Tahlil.com

Çiftlerde cinsel beraberlik sırasında çamaşır ve çeşitli giysi varken kurulan ilişkilerde, vajinaya meni bulaşı  mümkün değildir.Bu nedenle hamilelik ihtimali neredeyse imkansızdır.

Ancak vajinaya sperm bulaşı söz konusu ile hamilelik olasılığı akla gelebilir.
Bu da zaten çok düşük bir ihtimaldir.Bu durumda adette gecikme olursa idrarda gebelik testi tedbiren de olsa yapılabilir.

Konuya dair aşağıdaki yazılarımızdan da bilgi alabilirsiniz.

Giysiler varken ilişkide hamile kalınır mı?

Hamilelik nasıl anlaşılır? Hangi tür ilişkilerde hamilelik ihtimali bulunmaktadır?

3 yıl önce
G
beyazmelek

Sevgilimle yüzeysel ilişki yaşadım ve sonra tam zamanında adetimi oldum. Her zamanki gibiydi. Bu durumda hamilelik söz konusu olabilir mi? Hiçbir belirti de yok ayrıca.

TahlilCom
Adet düzenli olarak devam ediyorsa hamilelik ihtimali düşünülmez.

H
SPONSOR BAĞLANTILARH
SPONSOR BAĞLANTILARH
İLGİLİ MAKALELER