First slide
Second slide
Third slide

Şüpheli İlişki Sonrası HIV Testi Yeterli mi?

Şüpheli bir cinsel ilişki sonrası endişeye kapılan erkek ziyaretçilerimiz HIV testi yaptırıyorlar.Ancak sadece HIV ELİSA testi yaptırmak cinsel yolla bulaşan tüm enfeksiyonları için yeterli değil.
Şüpheli ilişki sonrası risklere göre farklı testlere de gerek bulunmaktadır.
Aynı HIV gibi cinsel ilişki ile bulaşabilen Hepatit B ( HBS AG) ve Hepatit C (Anti HCV)  testleri de yaptırılmalı.Bunlara ilave olarak tercihen bir üroloji uzmanına da danışarak eğer penis ucunda bir akıntı varsa başta bel soğukluğu olmak üzere üretrit nedenlerine yönelik bakteriyolojik testler ve frengi yönünden VDRL testleri de yaptırılmalı.
Doktorunuz gerek görürse Herpes virusu ve ve genital siğil etkeni HPV yönünden de testler isteyecektir.


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.

H
İLGİLİ İÇERİK

Hormon Tahlili Soran Bayan Okurlarımıza Öneriler

Tahlil.com’a özellikle bayanlar tarafından bir çok hormon tahlili soruluyor.Sorulan hormon tahlillerinin cevaplanması için aşağıda belirtilen uyarılara dikkat edilmesini öneriyoruz.
Hormon tahlil sonucu gönderen bayanların mutlak suretle  yaşlarını belirtmesi gerekiyor.Bazı hormonlar belirli yaş gruplarında farklı değerlerde çıkabiliyor.Örnek vermek gerekirse Folikül Stimülan Hormon, menapoz dönemindeki bayanlarda doğurganlık çağındaki kadınlara göre çok daha yüksek değerlerde çıkabiliyor.Aynı şekilde LH  hormonu da menopozla birlikte yüksek değerlere çıkabiliyor.Hormon testi  için alınan kanın adet döneminin hangi bölümünde olduğunun da belirtilmesi gerekiyor.
Sorulan tahlillerin sonuç raporundaki normal değerlerinin belirtilmesi de son derece önemli .
Bazı testlerin normal değerleri, çalışıldıkları laboratuvar ve yönteme göre farklılık gösterebilmektedir.


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


AİDS Tanısı Nasıl Koyulur?

AİDS tanısı için yapılan tahliller günümüzde hemen her laboratuvarda yapılmaktadır.AİDS her ne kadar HIV virusunun yol açtığı enfeksiyonun son evresi olarak bilinse de, tanıda asıl gaye HIV virusunun kanda varlığının tespit edilebilmesidir.  
Önce ELİSA yöntemi ile Anti HIV testine bakılır.Bu test hem mikro hem de makro ELİSA yöntemi ile çalışılmaktadır.
Makro ELİSA yöntemi ile 1 saat içinde sonuç çıkarken,mikro ELİSA yöntemi ile de çoğunlukla aynı gün sonuç çıkmaktadır. Bu metodlarla şüpheli veya pozitif çıkan testler,Sağlık Bakanlığı kontrolündeki veya Sağlık Bakanlığına bağlı özel referans laboratuvarlarına doğrulama için gönderilmektedir.

Bu referans laboratuvarlarına örnek olarak Ankara'da bulunan Refik Saydam Hıfzısıha Enstitüsü Viroloji Laboratuvarı verilebilir.
 Bu merkezlerde western blot yöntemi ile yapılan doğrulama testleri ile kesin HIV(AİDS) tanısı koyulmaktadır.
Ayrıca çeşitli laboratuvarlarda kaset test veya hızlı test olarak da isimlendirilen tanı testleri vardır.Ancak bu testlerin güvenilirlikleri sınırlıdır.Tanıda kullanılmazlar.

AİDS(HIV Enfeksiyonu) ve Tanı Yöntemleri ile ilgili çok daha detaylı bilgi almak isterseniz lütfen tıklayınız...


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


H
SPONSOR BAĞLANTILAR

Q
TAHLİL MERKEZLERİ
Öne çıkan tahil merkezleri için tıklayın.B
KONU İLE İLGİLİ YORUMDA BULUN
Hey! Bu konu hakkında yorumda bulunmak veya Tahlil.com'a soru sormak için hemen üye ol veya giriş yap
W
YORUMLAR
3 yıl önce
G
akkurt3131

hocam bunlar kan testı sonuclarım lutfen acıl yorumlarsanız sevınırım ,
HBsAg (ELISA) sonuc: 0.5128
ANTİ HCV (ELISA): sonuc 0,171 bırımı s/co
Anti HIV (ELISA) sonuc: 0,300
VDRL-RPR : negatıf

Tahlil.com

Tahlil.com'a sorduğunuz tahlil sonuçları normal olarak yorumluyoruz.
Test sonuç değerlerinizde bir anormallik görülmüyor.

3 yıl önce
G
baydarlar2

merhaba hocam 14 şubatta korunmasız bir ilişki yaşadım kız arkadaş sabahları aşı olduğunu söyledi aids'e karşı böyle birşey varmı birde aids testi yaptırsam ücretleri ne kadar tutar öğrenciyim ve aileme söylemekten korkuyorum böyle bir durumu

Tahlil.com

Yazdıklarınızdan HIV enfeksiyonu ve AİDS konusunda yeterince bilgi sahibi olmadığınız ve bazı yanlış bilgilere sahip olduğunuz anlaşılıyor.
HIV ile ilgili bir aşı yoktur. 
AİDS belirtileri, testin ne zaman yapılacağı gibi konular hakkında detaylı  bilgi almak ve benzer sorulmuş yüzlerce soru ve cevabı okumak için tıklayınız....4 yıl önce
G
erdmakca

Hocam Merhabalar

Ben dün akşam korunmasız bir şekilde ilişkiye girdim bir hastalık kapıp kapmadığımı öğrenmek için en erken olan test hangisidir ve ne zaman yaptırmam gereklidir bilgilendirseniz sevinirim.

Tahlil.com

ޞüpheli ve korunmasız cinsel ilişki sonrası HIV enfeksiyonuna yakalanacağı şüphesi ve endişesiyle HIV testi yaptıran veya yaptırmak isteyen bir çok Tahlil.com okurundan benzer sorular geliyor.

Tahlil.com olarak, sitemizde sürekli yaptığımız bir uyarıyı tektar hatırlatmakta fayda görüyoruz .HIV şüphesi nedeniyle kendi başınıza asla test yaptırmayın.Gereksiz yere özel laboratuvarlara para harcayarak masrafa girmeyin ve vakit kaybına uğramayın. ޞüpheli bir durumunuz varsa bir enfeksiyon hastalıkları uzmanına başvurun  ve muayene sonrası gereken tahlilleri onun kontrolünde yaptırın.
 Aşağıdaki yazımızda şüpheli ilişki sonrası hangi HIV testinin ne zaman yapılacağına dair gerekli bilgileri bulabilirsiniz.


4 yıl önce
G
skc_dlc_90

Hocam lütfen bana yardım edin.. 21.gunde devlet hastenesinde doktorum aracılıgıyla pcr rna ve eliza testi oldum. sonuçları negatif cıktı tekrar test olmama gerek vardır lutfen yardımedin iyi calışmalar.

TahlilCom
90.günde tekrarlatmanızı öneririz...
4 yıl önce
G
kdr_gld_90

Hocam ben 1,5 ay once supheli iliski yasadim. 22.gunde devlet hastenesine gittim ve doktor bana iki tahlil yaptirdi.bunlar eliza ve pcr rna testi ikiside negatif cikti ben bu sonuclara ne kadar guvenebilirim lutfen yardimci olun hocam kolay gelsin..

Tahlil.com

HIV testi sonuçlarınızı  normal olarak değerlendirdik. Ancak yazdıklarınızdan HIV Testi, HIV Enfeksiyonu  ve AİDS konusunda yeterince bilgi sahibi olmadığınız anlaşılıyor.
 AİDS belirtileri, testin ne zaman yapılacağı gibi konular hakkında detaylı bilgi almak ve benzer sorulmuş yüzlerce soru ve cevabı okumak için tıklayınız....
4 yıl önce
G
hayataisyan.ali

Hocam lutfen yard edin cok kisa bi zaman once bi iliskiye girdim prezervatif kullanmadim ve pisman oldum aids olabilir miyim die Suan icim icimi yiyo en erken hangi testi yaptırabilirim ve devlet hastanesinde ozel hastanedemi labaratuwardami yapiliyo bu testler lutfen yardim edin

TahlilCom
HIV Tanısında Kullanılan ELİSA Testleri Nelerdir ve Ne  Zaman Yapılmalıdır?
  
    1. HIV P 24 Antijeni içeren ELİSA Testleri 

      ޞüpheli cinsel ilişkiden sonra en erken sonuç almak için kullanılmaktadır. Cinsel ilişki sonrası eğer HIV virusu bulaşmış ise hastanın kanında  HIV p24 antijeni 2 ile 6 hafta içinde saptanabilmektedir. Bu süre zarfında henüz vücutta HIV virusuna karşı antikor oluşmadığından erken tanıda P 24 antijeni saptanması tanıda önemlidir. 
   Cinsel ilişki sonrası bulaşma durumlarında HIV virüsu önce vücutta bir çoğalma dönemi geçirmekte ve bulaşmadan 2 hafta kadar sonra kanda  HIV p24 antijeni saptanabilmektedir Bu dönemde HIV antikorları henüz ölçülebilir düzeye ulaşmadığı için,  HIV p24 antijeni bakılması, erken tanı olanağı sağlamaktadır. 

      2. HIV Antikoru Araştıran ELİSA Testleri
 
    HIV antikorları enfeksiyona yakalanıldığı takdirde 3. haftadan sonra ortaya çıkmakla birlikte, kullanılan  ELISA testleriyle ölçülebilir sonuç vermeleri, kullanılan test yöntemi ve kitlerle bu süre 45 gün ile 90 güne kadar da uzayabilmektedir.
   Kullanılan testin yöntemine göre doktorunuz sizleri bu konuda bilgilendirilmelidir. 
  Anti HIV ELİSA testinin pozitif çıkması da tek başına HIV enfeksiyonı  tanısı için yeterli bir bulgu değildir.Pozitif çıkan ELİSA testleri de  western blot adı verilen bir yöntemle doğrulanmalıdır. 

         3. HIV PCR Testleri

       Başka bir tanı yöntemi olan  HIV PCR testi ile  daha kısa bir zamanda HIV tanısı koyulabilmektedir.En kısa sürede HIV enfeksiyonu tanısı koyan ve son derece güvenilir bir testtir.
       HIV  PCR Testi ile, virüsün genetik materyalinin çoğaltılarak ölçülecek ve tanımlanabilecek duruma gelmesi sağlanır. Bu özelliği ve avantajı nedeniyle  HIV PCR testi erken evrede HIV virüsünün saptanmasında  kullanılmaktadır.Bu testin prensibi kanda  henüz antikor oluşmadan HIV virusunu kanda yakalayabilmektedir. 
        Hastalığa yakalanan bir kişinin kanında virüs bulunmasına rağmen erken dönemde virüse karşı antikor oluşmamaktadır. ޞüpheli temastan ortalama 10 gün sonra HIV PCR testi ile kanda virüs varlığı saptanabilmektedir. 28. günden itibaren ise  PCR testinin virüsü saptama duyarlılığı %98-100 gibi yüksek oranlardadır.  
4 yıl önce
G
harunn

hocam yıllar önce beynimi yiyip bitiren bir ilişkim oldu. ilişkiye gireli tam 11 yıl oldu. test falan yaptırmadın hastalık(hiv) taşım riskim nedir acaba?

Tahlil-com
Test yaptırmadan hastalık taşıyıp taşımadığınızı söyleme şansımız yok. 
4 yıl önce
G
volki

hocam kolay gelsin bişey sorcam size ben şüpheli ilişkiye gireli 28, gün oldu ne testi yaptırmam gerekiyo polikinlige gitdim hiv testi yaptırcam dedim 25, günde gitmiştim daha erken dediler ne zaman gitmeliyim sizce hocam birde korku var icimde lütfen yardımcı olun

Tahlil.com
Öncelikle bir enfeksiyon hastalıkları uzmanına başvurun.Kendi başınıza test yaptırmayın, her hangi bir devlet hastanesine başvurabilirsiniz.
5 yıl önce
G
emek756
Hocam kolay gelsin şüpeli ilişkiden 21 gün testlerim enfeksiyon hastalıkları uzmanı bu testleri yaptırdı . HBSAG < 0.10 0-1 ANTİ-HBS> 1000.00 MLU/ML <10 NEGATİF ANTİ-HCV < 0.02 0-1 VDRL NEGATİF NEGATİF ANTİ HIV (1&2) ANTİKOR 0.12 0-1 Hocam Yorumlarsanız cok sevinirim .
tahlil.com

HIV testiniz normal, doktorunuz gerek görmedikçe bir daha test yaptırmanıza gerek yok,

HIV testi ile ilgili  Tahlil.com'a sorulmuş yüzlerce soru, verilmiş cevap ve yayınlanmış yazıları okumak için tıklayınız..
http://tahlil.com/tag/hivH
SPONSOR BAĞLANTILAR

H
SPONSOR BAĞLANTILAR

H
İLGİLİ MAKALELER