Tüp Bebek Yöntemi Hakkında Merak Edilenler


H
SPONSOR BAĞLANTILARH
SPONSOR BAĞLANTILARH
İLGİLİ İÇERİK

Menopoz Dönemindeki Kadınlara Önerilerimiz Nelerdir?

Menopoz tüm kadınların orta yaşlarda yaşadığı, adet görmenin bitmesiyle başlayan doğal bir süreçtir. Menopoz bir hastalık değildir, hormonsal ve diğer sistemleri de etkileyebilen bir değişimdir. Menopoz dönemine girildiğinde kadınların yumurta üretmesi ve üreme fonksiyonu sona erer. Vücutta azalan hormonların etkisi ile kemik erimesi, kalp hastalıkları veya başka sistemlere ait sorunlar ortaya çıkabilir. Burada önemli olan her kadının menopoz dönemini bilinçli bir şekilde geçirmesi, vücudundaki değişimin farkında olması ve oluşabilecek sorunlara göre tedbir ve tedavi yollarına başvurmasıdır.

Menopoz Nedir, Nasıl Gerçekleşir?

Menopoz adet döneminin bitmesiyle başlayıp yaşamın sonuna kadar süren bir dönemdir. Kadınların doğal yaşlanma sürecinin bir parçasıdır. Ülkemizde kadınların menopoza girme yaşı ortalama 49-50 dir. Bu yaşlardan birkaç yıl önce veya sonra gerçekleşebilir. Ancak erken menopoz olursa sağlık açısından riskli bir durumdur ve tedavi gerekebilir.

Menopozun Belirtiler Nelerdir?

Menopoza bağlı olarak vücuttaki hormon değişimine uyum sağlamak zorlaşır ve bazı belirtiler kendini gösterir. Menopoz dönemine giren kadınlarda genellikle sıcak basması, huzursuzluk, uykusuzluk, uyuşukluk, el ve ayaklarda karıncalanma gibi belirtiler görülür. Buna ek olarak daha ileri dönemde kemik erimesi, meme ve jinekolojik kanserlere yatkınlık, kalp ve damar sorunları ve ciltte kırışma, sarkma görülmesi gibi riskler ortaya çıkar.

Menopoz Döneminde Oluşabilecek Sorunlar ve Riskler İçin Kadınlara Önerilerimiz:

Öncelikle tüm kadınlar menopozun doğal bir süreç olduğunun farkına varmalı ve bilinçli olmalıdır. Hormon dengesizliğinde görülebilecek belirtiler bilinmeli ve bunlarla başa çıkma yolları uygulanmalıdır.

Menopoz, kadınların en çok psikolojik desteğe ihtiyaç duyduğu dönemlerden biridir. Menopozdaki sorunların belli bir tedavisi yoktur, her kadın menopozu farklı geçirdiği için kişiye göre değişir.

Kadınlar, menopoz sonrası görülebilecek sorunlar ve riskler açısından düzenli olarak kontrollerini yaptırmalıdırlar.

Menopoz döneminde en çok dikkat edilmesi gereken iki faktör hareket ve beslenmedir. Kadınlara önerimiz, bu dönemde düzenli egzersiz yapmalarıdır. Düzenli olarak yürüyüş yapabilir veya bir spor aktivitesine katılabilirler.

Bunun yanında fazla kilolu olmaktan kaçınmalıdırlar. Fazla kilo, menopozun risk oluşturduğu hastalıklara yatkınlığı arttırır. Sağlıklı ve dengeli besinler tüketmelidirler.

Vücuttaki hormon dengesizliğinden dolayı menopoz döneminde kemik erimesi riski oldukça yükselir. Bu sebeple bu dönemdeki kadınlara önerimiz kalsiyum içeren süt ve süt ürünlerini her gün düzenli tüketmeleridir.

Kalsiyumun vücutta D vitamini ile birlikte emilir. D vitamini içeren gıdalar tüketilmeli ve güneş ışığı yeteri kadar alınmalıdır. Ancak öğlen, güneşin tam tepede olduğu vakitlerde güneşte kalmanın vücudumuza birçok olumsuz etkisi olduğunu belirtmekte fayda vardır.


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


Endometriozis Hastalığı Tanısı Nasıl Konur?

Endometriozis; üreme çağı kadınlarında görülen, endometriumun farklı bölgelerde bulunmasından meydana gelen bir hastalıktır. Tedavi edilmesi gereken ciddi bir rahatsızlıktır.

Bu hastalığın tanısı için öncelikle jinekolog tedavisinden geçilmelidir.
Elle muayene sırasında endometrium adacıkları hissedilebilir. Laparaskopi yapılmadan kesin tanı koyulamaz.

Laparaskopi, anestezi gerektiren cerrahi bir operasyondur. İşlemde, hastanın karnı karbondioksit gazı ile şişirilir. Bu sayede iç organlardan net görüntü elde edilir.

Laparaskop, ışıklı bir alettir ve hastanın göbek kenarından açılan delikten içeri gönderilir. Göbek içerisinden iç organlar dikkatlice incelenir. Kişide endometrizis varsa odakcıklar halinde görülür.

Laparaskopi sayesinde endometrizis odaklarının; yeri, büyüklüğü, yaygınlığı kolayca tespit edilir.
Bu sayede tedavi uygulaması ve gebelik değerlendirmesi yapılabilir.


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


Z
BİLMENİZ GEREKENLER