First slide
Second slide
Third slide

Üstüne Görmek (Üste Görmek) Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Üstüne görmek, üste görmek, üstüne adet olmak gibi ifadeler Tahlil.com’a  sorulan sorular arasında sıkça yer almaktadır.
Üstüne görmek nedir, öncelikle bunu açıklayalım: Üstüne görmek, adet (regl, mens) kanaması, regl olmak veya mensturasyon değildir.
Üstüne görmek,  hamileliğin başlangıcında gebeliğin rahim iç tabakasına yerleşmesinden kaynaklanan bir  kanamadır.
Bu kanamaya yerleşme (implantasyon) kanaması adı da verilir. Ancak üstüne görmek, her gebelikte görülmez.
Üstüne gören hastalar,  gebeliğin başlangıcında hemen hemen adet dönemine denk gelen günlerde gebeliğin oluşmasına bağlı kanamayı fark eder. Ancak, hamile olduğunun farkında olmadığı için bunu adet kanaması sanır.
Bir sonraki adet döneminde , yaklaşık  gebelik iki aylık olduğunda, bu sefer  adet görmeyince  fark eder hamile olduğunu.
Geçen ay gördüğü kanamayı ise, "üstüne gördüm, üstüne görmüşüm, hamileliğin üstüne adet görmek, gebeliğin üstüne adet görmek" gibi isimlerle ifade eder.

Üstüne görmek ile adet kanaması arasındaki fark nasıl anlaşılır?

Üstüne görme,  adet kanaması değildir. Çoğunlukla, kanamanın  miktarı ve rengi de normal adet kanamasından  farklıdır.
Üstüne görme kanaması normal adet kanamasından çok daha hafif ve daha düzensizdir. Bu kanama genellikle döllenmeden yaklaşık 10 gün sonra gerçekleşir.Her zaman fark edilmeyebilir.

Tahlil.com olarak önerimiz, hamilelik şüpheniz var ise, korunmasız ilişki sonrası, normal adet düzeninden farklı  kanamalarda bir kadın doğum uzmanına başvurulmasıdır.
Anne adayının üstüne görme diye bir şüphesi varsa, ve doktora gitme imkanı da yoksa, en azından idrar veya kanda gebelik testi yaptırması önerilmektedir.

Üstüne görmenin gebeliğe zararı var mıdır?

Gebeliğin rahim duvarına gömülürken yani implante olurken oluşan, üstüne görme kanaması  gebeliğe zararlı değildir.
Üstüne görme bebeğe de zarar verecek bir durum değildir.
Üstüne görmenin yaratacağı problem ise, gebeliğin anne tarafından geç fark edilmesidir.
Gebeliği geç fark ettiği için de, radyasyon veya bazı ilaçlar alabilme olasılığı olur.
İstenmeyen gebelikler için de bu durum sorun yaratabilir.
Gebeliğin sonlandırılması isteniyorsa, bunun için geç kalınabilir.
Sonuç olarak,  hamile olduğunuzu düşünüyorsanız, her türlü kanama durumunu mutlaka doktorunuza danışmalısınız.
Doktorunuz  kanamanın herhangi bir ciddi sorundan kaynaklanıp kaynaklanmadığını araştıracak ve üstüne gördüğünüz şüphesini duyarsa gebelik testi, ultrason gibi tahliller isteyecektir.


H
SPONSOR BAĞLANTILARQ
TAHLİL MERKEZLERİ
Öne çıkan tahil merkezleri için tıklayın.

B
KONU İLE İLGİLİ YORUMDA BULUN
Hey! Bu konu hakkında yorumda bulunmak veya Tahlil.com'a soru sormak için hemen üye ol veya giriş yap
W
YORUMLAR
8 ay önce
G
Zehra_yilmaz

Merhaba.. 15 gün önce erkek arkadaşımla sürtünme yoluyla ilişkiye girdim. Bakireyim ve boşalma olmadı. Zevk suyundan şüphelenip 3 gün sonra ertesi gün hapı ella kullandim. Regl olma tarihimde kanamam oldu ama az miktardaydi streste yapmıştım çok acaba üstüne görme midir ayrıca çokta ağrım oldu cevaplarsanız sevinirim..

Tahlil.com

Üstüne görme veya yerleşme kanaması hakkında o kadar yalan yanlış bilgi dolaşıyor ki internet ortamında ziyaretçilerimizi belki de binlerce kez bilgilendirmek zorunda kalıyoruz.

Üstüne görme nadir görülen bir durum olup sadece gebelerde görülür.
Görülse de sadece bir kere o da gebeliğin anne rahmine yerleşmesi aşamasında görülür.
Konuya dair detaylı bilgiyi aşağıdaki bağlantıda bulabilirsiniz.

10 ay önce
G
senturk.yagmur54

Merhaba. Ben mayis ayinda ilişkiye girdim. O ay adet olmuştum tam tarihinde kanamam oldu ama gayet kivami adet kanamasi gibiydi hatta bulasicak kivamdaydi. Ama bu ay adet olmakta sikinti yasiyorum daha doğrusu sokulemiyorum. Bir problem var midir?

Tahlil.com
11 ay önce
G
izel280915

Haziranin 4nde korunmasiz sürtünme yoluyla iliskiye girdik. 12 sinde adet oldum ama ilk koyu kirmzi sonra kahverengi geld.5gün surdu ama hafif geldi.bu aradada aşırı üzüntü stresli zaman gecirdim.hamilelik durum varmi?idrar testi yapmali miyim? Tsklr

Tahlil.com

Yaşadığı ilişki sonrası adet gören birinin hamile olmasının mümkün olmadığını söyleyebiliriz.

Halk arasında üstüne görme denen tıp dilinde de yerleşme kanaması olarak bilinen ve adet kanamasından tamamen farklı bir kanama vardır.
Ne yazık ki bu konuda internette yalan yanlış bilgiler dolaşıyor.Üstüne görme kanaması asla adet kanaması gibi yoğun olmaz.Zaten gebeliklerde nadiren görülen bir durumdur.
Üstüne görme ile adet kanaması nasıl ayırt edilir konusunda detaylı bilgi almak isterseniz tıklayınız....

1 yıl önce
G
alioner11

3 ay once subat 13 de kız arkadasımla korunarak ılıskıye gırdım korkum su 3 aydır tam gununde yada erken adet oluyor ama karnında sıslık goguslerınde bıraz buyume var ve uyuyakalıyor ve regl kanamaları normal ama uc aykanama olabılıyormus denıldı

Tahlil.com

Biz cevap vermekten bıkmıyoruz sizler de sormaktan.
Adet gören birinin hamile olmasının mümkün olmadığını binlerce kere yazdık.Üstüne görme denen olayın da internetteki bilgi kirliliği nedeniyle kafa karışıklığına yol açtığını da defalarca belirttik.

Biraz vakit ayırıp aşağıda yazdıklarımızı ezberleyene kadar dikkatle okuyun.Hatta mümkünse yazıcıdan çıktı alıp bir de fosforlu kalemle üstünden geçin.

Cinsel beraberlik veya ilişki  sonrası adet görülmüş olması hamilelik şansının bulunmadığını belirtir.
Ancak adet sonrası tekrar bir  korunmasız ilişki olur ise, bundan sonraki süreçte yine bir gebelik olasılığı bulunmaktadır.
Adet kanamasının ne anlama geldiğini ve adet gören birinin neden hamile olamayacağını anlamak için aşağıdaki bağlantıyı da dikkatle okumanızı öneriyoruz.

Adet gören biri aynı zamanda hamile olabilir mi?

Üstüne görme olarak da bilinen ve gebelerde görülen yerleşme kanaması da sıklıkla adet görmekle karıştırılıyor,
Bir kere şu konuyu lütfen unutmayın.Üstüne görme nadir görülen bir durum olup adet kanamasıyla da kolaylıkla ayırt edilebilir.
Aşağıdaki bağlantıda adet görme ile üstüne görme arasındaki farkın ne olduğu anlatılıyor, bunu da okumanızı öneriyoruz.


Hamilelik ihtimali ve benzer sorulara verdiğimiz cevapları okumak için  tıklayınız.....

1 yıl önce
G
cankaracaer3521

3 ay önce kız arkadaşımla iliskiye gırdık icine bosalma olmadı. Ertesı gün hapı kullandı 3 ay boyunca her ay regl oldu gunlerınde üstüne görüpte hamile olabılır mı

Tahlil.com

Üstüne görme veya yerleşme kanaması hakkında o kadar yalan yanlış bilgi dolaşıyor ki internet ortamında ziyaretçilerimizi belki de binlerce kez bilgilendirmek zorunda kalıyoruz.

Üstüne görme nadir görülen bir durum olup sadece gebelerde görülür.
Görülse de sadece bir kere o da gebeliğin anne rahmine yerleşmesi aşamasında görülür.
Konuya dair detaylı bilgiyi aşağıdaki bağlantıda bulabilirsiniz.

1 yıl önce
G
rulavand

iyi günler;10-11 gün önce bir ilişki yaşadım ve kız arkadaşımın içine boşaldım.ardından ertesi gün hapı kullandı. normal regl dönemine girdi ve kanaması oldu ama çok şiddetli geçiyor.normal regl döneminde olduğu için bilemiyor,hamile olabilirmi acaba

Tahlil.com

Adet gören birinin hamile olma  olasılığı yoktur.Bu konuda ne yazık ki, bir çok internet sitesinde yalan yanlış bilgiler yer almakta ve okurlarımızın da kafası karışmaktadır.
Adet gören birinin neden hamile olamayacağına  dair Tahlil.com'da defalarca soru cevapladık ve bilgilendirici yazılar yazdık.
Size önerimiz aşağıda sizin için hazırladığımız bağlantıları dikkatle okuyarak konuya dair bilgi sahibi olmanız.


Üstüne görme olarak da bilinen ve gebelerde görülen yerleşme kanaması da sıklıkla adet görmekle karıştırılıyor, aşağıdaki yazımızda da adet görme ile üstüne görme arasındaki farkın ne olduğu anlatılıyor, bunu da okumanızı öneriyoruz.

1 yıl önce
G
haticecerenaslan22

16 yasindayim 4 aydir iki adetim arasi 45 gun suruyor bu ay da 45 gunden fazla oldu gebelik testi yaptim negatif cikti bu ay herhangi bir cinsel birlesme de olmadi gecen ayda adet oldum ustune görme degildi cunku cok fazlaydi hamile miyim ne yapayim

TahlilCom
Hamileliği düşündürecek bir durum söz konusu değil ancak adet düzensizliğinin nedeni mutlaka araştırılmalıdır. 
1 yıl önce
G
mynefretim

Mrb 8 aylık evlıyım hıckorunmadım. Geçen ay oncekı aya göre daha az krengı oldu adetıme 10 gun var mıde bulantım kasıklarımda ağrı batma ve vajinal akıntı yorgunluk halsızlık ve goguslerımde kırmızı ve mavı damarlar cıktı hamıle olma ıhtımalım var mı

Tahlil.com

Hamilelik belirtiler veya sizin hissiyatınız ile teşhis edilmez.Hamileliğin tanısı için tüm dünyanın kabul ettiği gebelik testi yöntemleri var.
Gereksiz ayrıntılarla kafa yormanıza gerek yok.

Hamilelik şüpheniz var ise, adetinizde de gecikme var sa, gebelik testi yaptırın.
Bu kadar basit durumunuzun çözümü.

1 yıl önce
G
pervertedsennin24

Korunmasiz olarak 40 gün önce birlikte olduk icime bosalmadi ama ertesi gunu hapi birliktelikten hemen sonra aldim ve normalde de yazz kullaniyorum. Gebelik testi de negatif cikti, 2kez de regl oldum ancak su an regl donemim cok sancili gebe miyim ?

TahlilCom
İlişki sonrası regl görülmüşse hamilelikten söz edemeyiz. 
2 yıl önce
G
senturknurgul-

Merhaba. Erkek arkaşımla brlikte olduk bunu uzun zamandır yapıyoruz ve erkek arkadasım korunuyor. En Son birlkte oldukdan 1 hafta sonra adet gördüm ama kasık agrılarım karın şişliği Kilo alışım ve sabahları mide bulantısı yaşıyorum acaba hamile olabilirmiyim. Adet düzenm 1 hafta sürüyr

Tahlil.Com
Adet gördüysen hamilelik durumu yok.
2 yıl önce
G
hanci1234567

İyi günler öncelikle vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkürler. ben adetime 3-4 gün varken erkek arkadaşımla ilişkiye girdim boşalma olmadı ama yine de emin değiliz ilişkiden 4 gün sonra kanamam başladı üstüne görme ilişkiden 4 gün sonra gürülür mü

Tahlil.Com
O zaman hamile değilsin.
2 yıl önce
G
sisi

Sürtünmeli iç çamaşırı varken ilişkim oldu tentene olmdik bosalmadi sevglim zevk suyunun bulsmsndan suphedik adetm 10gun gecikti 4 5 7.9.günler sabah idraryla test yptm negatif ckti dr .a gittim tarlusal verdi ultrason bakmadi hap bitti ilkgn silerkn krmizi sonraki saatrlrde pedime kahve glms hamile miyim?

TahlilCom
Zevk suyu bulaşı ile hamileliğin oluşma ihtimali oldukça düşüktür. Adet gecikmesinin nedenini öğrenmek için tekrar bir kadın doğum uzmanına başvurmalısınız.
2 yıl önce
G
messygirl1903

Sürtünme yoluyla ilişki yaşadım. Sevgilim kıyafetine boşaldı ama ıslaklığı benim kıyafetime de geçti. Vajinama yakın değildi ama gene bikini bölgesiydi. 1-2 hafta sonra şiddetli karın ağrısı yaşadım. Şimdi aderime 1 gün var ama kahverengi küçük bir akıntı oldu. Sizce hamile olabilir miyim?

TahlilCom

Kıyafetler üzerinden yaşanan cinsel ilişkide hamileliğin oluşma ihtimali yok denecek kadar azdır ancak yine de adet tarihinde bir haftadan uzun bir süre gecikme yaşanırsa gebelik testi yaptırmanızı öneriyoruz.

2 yıl önce
G
Zynp2013

Adet olacagim gun ustune gordum bende sadece birkez gordum suan 4 aylik hamileyim. Yani bunu yasamis biri olarak soyluyorum sadece bir kez gordum kan oda ilk gun.

Tahlil.com

Üstüne görme kadınlar tarafından sıklıkla  merak edilip araştırılan ancak çoğunlukla da iyi bilinmeyen bir konudur.Ne yazık ki bu konuda internet ortamında bir çok yanlış bilgi de bulunmaktadır.
Öncelikle size şu konuyu belirtmeliyiz.Üstüne görme vajinal bir kanama olup nadiren görülen bir durumdur.Kadınlar arasında yerleşme kanaması olarak da bilinir.
Üstüne görme gebe olan kadınlarda görülür.Sıklıkla adet kanaması ile  de karıştırıldığından oldukça merak edilmektedir
Üstüne görmeyi adet kanaması ile ayırt etmek çok kolaydır.
Adet kanamasını hamile olmayan kadınlar görürken üstüne görme olarak da bilinen yerleşme kanamasını gebe olan kadınlar görür.Böyle bir şüphe olduğunda kanamanın adet kanaması olup olmadığını anlamak için basit bir gebelik testi yapılması yeterlidir.
Kanama adet kanamasıysa gebelik testi negatif, üstüne görme ise gebelik testi pozitif olacaktır.
Ayrıca üstüne görme kanaması  normal adet kanamasından çok daha hafiftir, kanama miktarı azdır ve kanama daha  düzensizdir.
Adet kanaması daha çok miktarda kanama ile seyretmektedir.  

Aşağıdaki yazımızda üstüne görme ile adet kanaması arasındaki farkları öğrenebilirsiniz.Ayrıca üstüne görmenin ne olduğu ve nasıl bir kanama olduğuna dair de detaylı bilgi alabilirsiniz.

Üstüne görme adet kanamasından nasıl ayırt edilir?

2 yıl önce
G
oguzhandoskaya

Merhaba hocam. Kız arkadaşımla adetinin başladığı ilk gün Korunmasız ilişki yaşadık 2  kere içine boşalma oldu aradan bir hafta gecti hamile kalma durumu olurmu ?

Tahlil.com

Yaşamış olduğunuz bu tarz bir ilişki sonrası  gebelik şansı azdır
Fakat bu işler şakaya da gelmez. Beklenen adet tarihinde  en az 7 gün gecikme olursa tedbiren de olsa  hamilelik testi yaptırılabilir.

Gebelik testi ve hamile kalma olasılığına dair sitemizde yayınlanmış yazıları, sorulmuş benzer  soru ve uzmanlarımızın verdiği cevapları okumak için tıklayınız......

2 yıl önce
G
ayse1453

,bakın ben daha öncede sormustum sanırım ama yanlış anlaşıldı. Üstüne görme olan bir insan idrar testi olsa kesinlikle pozitif çıkar mi yoksa hala yanılma payı var midir yani adet kanamasiyla üstüne görmeyi idrar testi yaparak ayırmak mumkunmu kesin sonuç alrmyz. Üstüne gören birinde idrar poztf mdr

Tahlil.com

Üstüne görme kadınlar tarafından sıklıkla  merak edilip araştırılan ancak çoğunlukla da iyi bilinmeyen bir konudur.Ne yazık ki bu konuda internet ortamında bir çok yanlış bilgi de bulunmaktadır.
Öncelikle size şu konuyu belirtmeliyiz.Üstüne görme vajinal bir kanama olup nadiren görülen bir durumdur.Kadınlar arasında yerleşme kanaması olarak da bilinir.
Üstüne görme gebe olan kadınlarda görülür.Sıklıkla adet kanaması ile  de karıştırıldığından oldukça merak edilmektedir
Üstüne görmeyi adet kanaması ile ayırt etmek çok kolaydır.
Adet kanamasını hamile olmayan kadınlar görürken üstüne görme olarak da bilinen yerleşme kanamasını gebe olan kadınlar görür.Böyle bir şüphe olduğunda kanamanın adet kanaması olup olmadığını anlamak için basit bir gebelik testi yapılması yeterlidir.
Kanama adet kanamasıysa gebelik testi negatif, üstüne görme ise gebelik testi pozitif olacaktır.
Ayrıca üstüne görme kanaması  normal adet kanamasından çok daha hafiftir, kanama miktarı azdır ve kanama daha  düzensizdir.
Adet kanaması daha çok miktarda kanama ile seyretmektedir.  

Aşağıdaki yazımızda üstüne görme ile adet kanaması arasındaki farkları öğrenebilirsiniz.Ayrıca üstüne görmenin ne olduğu ve nasıl bir kanama olduğuna dair de detaylı bilgi alabilirsiniz.

Üstüne görme adet kanamasından nasıl ayırt edilir?

2 yıl önce
G
ayse1453

Üstüne görme durumunda olan bir bayan eğer idrar testi yapsa üstüne görme olduğu için kesin net sonuca ulaşır mı ? Yani pozitif negatif durumu idrar testinde net çıkar mı üstüne görmede

Tahlil.com

Üstüne görme veya yerleşme kanaması hakkında o kadar yalan yanlış bilgi dolaşıyor ki internet ortamında ziyaretçilerimizi belki de binlerce kez bilgilendirmek zorunda kalıyoruz.

Üstüne görme nadir görülen bir durum olup sadece gebelerde görülür.
Görülse de sadece bir kere o da gebeliğin anne rahmine yerleşmesi aşamasında görülür.
Konuya dair detaylı bilgiyi aşağıdaki bağlantıda bulabilirsiniz.

2 yıl önce
G
nabeer193

Adetim gecen hafta bitti ve bittigi gun surtunmeyle ilisliye girdik bu hafta yumrtlama donemim yumurtlama varken hamilelikten suphe edilir mi

TahlilCom
Yumurtlama döneminde yaşanan cinsel birlikteliklerde hamilelik ihtimali yükselir ancak sürtünme yoluyla yaşanan ilişkide bu ihtimali düşüktür. Gene de bir sonraki adet döneminizde bir haftadan fazla gecikme olursa gebelik testi yaptırabilirsiniz. 
2 yıl önce
G
kabasakal33940

Iyi calismalar. 5 aylık hamile bir bayanda gözle görülebilecek yada bayanın kendinde anlayabileceği değişiklikler nelerdir hocam en belirgin değişiklikler. Şimdiden teşekkürler

Tahlil.com

Hamilelik belirtiler veya sizin hissiyatınız ile teşhis edilmez.Hamileliğin tanısı için tüm dünyanın kabul ettiği gebelik testi yöntemleri var.
Gereksiz ayrıntılarla kafa yormanıza gerek yok.

Hamilelik şüpheniz var ise, adetinizde de gecikme var sa, gebelik testi yaptırın.
Bu kadar basit durumunuzun çözümü.

2 yıl önce
G
hasantilki

kız arkadaşım ile 24 ocakta adetli iken ilişkiye girdik.ben yinede dışarıya boşaldım. 19 şubatta adet olması gerekirken olmadı. iki kez idrar testi bir kezde kan testi yaptırdığını söyledi. negatif çıkmış. üç gün önce 1 pedlik kısa bir kanama olmuş kesilmiş. acaba hamile midir yoksa üstüne görmemi?

Tahlil.com

Negatif çıkan bir gebelik testi sonrası hamilelikten söz edilemez. Bu durumda hamilelik yoktur.


H
SPONSOR BAĞLANTILARH
İLGİLİ MAKALELER