First slide
Second slide
Third slide

Varis Ülseri Nedir?

Varis ülseri, varisin var olduğu bölgede görülen yoğun kanama ve şişme durumudur. Özellikle ayak bileklerinde sıklıkla görülen varis ülseri, varisli bölge derisinin koyu renkte lekelenmesine, şişmesine ve kimi zaman ağrı hissedilmesine neden olur. Varis ülserini engellemek için varis oluşumunu engellemek gerekir. Eğer varis oluşmuş ise bu durumda kişinin varisli bölgesini rahatlatıcı yönde tedavi uygulanmalıdır. Varis çorapları, varis masajı ve gerek görülürse cerrahi müdahale uygulanmalıdır. 


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.

H
İLGİLİ İÇERİK

Over Kisti Nedir?

Over kistleri her yaştan kadının sorunu olabilir. Çok yaygın bir hastalık olmasına rağmen bazı hastalar rahatsızlığının farkında bile değildirler. Çoğu over kisti iyi huyludur. Muayene ve ultrasonda elde edilen bulgular bazı kan testleri tanıda yardımcı olabilir. Kistler her zaman kısırlık nedeni olmayabilir.

Over kistleri over dokusundan kaynaklanan içi sıvı dolu  oluşumlardı. Hormonal düzensizlikler en sık sebebidir. Normalde adet döneminde  overler içinde yumurta hücresi taşıyan folikül adı verilen kiste benzeyen yapılardır. Bunu çatlaması ile yumurta açığa çıkar. Kadın gebe kalmaz ise bu dönemden 14 gün sonra kadın adet görür. Ancak  hormonal düzensizliklerde bu yumurta taşıyan kistler ya çatlamaz ya sabit kalır yada büyümeye devam eder. Bunlar basit kist yada folikül kisti dediğimiz kistleri oluşturur. Over kistleri belirti vermez. Genellikle adet gecikmesi ve düzensiz  kanama şikayetleri ile kendini gösterir. Over dokusunda gerginlik oluşturarak o bölgede kasık ağrısı veya şişkinlik yapabilir.

Over kistleri özelikle adet gören kadınlarda görülür. Ailesinde over kanseri, rahim kanseri bulunan kadınlarda bu gruba girer. Çoğu over kisti iyi huyludur. Tek taraflı, düzgün yüzeyli olan kitleler iyi huylu iken; iki taraflı, katı yapışık, düzensiz yüzeyli ve hızlı büyüme eğiliminde olan kitleler  büyük olasılıkla kötü huylu olabilirler. Kistlerin oluşum sebebi hormonal düzensizlikler ise infertilite  görülebilir. Over kistlerinde gebelik oluşabileceği gibi gebelikte de kistler oluşabilir.

Over kistleri basit ise genellikle takip önerilir.Doğum kontrol hapları bu kistlerin küçülmesine sebep olabilir. İltehabi kistlerde düzenli antibiyotik tedavisi gerekir. 8-10 cm yi geçen yada küçük olduğu halde 3-4 aylık takipte sürekli büyüyen kistlerin ameliyat ile alınması gerekir. Menapozdan sonra oluşan kistler genellikle kötü huyludur. Kistlerin tekrarlanması kistin cinsine göre değişir. 


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


Endometrial Polip Nedir?

Rahim içinde rahimin en iç tabakasından kaynaklanarak gelişen oluşumlardır.Genellikle birkaç santimetre büyüklüğünde bir yada birden fazla olabilir. Bunlara benzer rahim dışında gelişen poliplere  servikal polip denilir.
Endometrial polipler rahim içinde olduklarından vajinal muayene sırasında bakılarak görülmezler. Çok büyük polipler nadiren rahim ağzına sarkmış ise muayene esnasında görülebilir.Polipler genellikle ultrasonografi yapılırken rahim içerisinde şüpheli alan izlenmesiyle fark edilir.Kesin tanı ofis histereskopi ile patolojik olarak incelenmesi sonucu konulur.
Poliplere bağlı aşırı veye uzun süren adet kanaması, ilişki sırasında lekelenme şeklinde kanamalar  gibi şikayetler olabilir. Nadiren gebe kalamamaya veya düşüğe sebep olabilir.,
Polipler kürtaj veye hitereskopi yöntemiyle alınırlar. Kesin tanı patolojik incelemeyle konulur.Polip saptanıldığı esnada cerrahi olarak alınmasının birkaç nedeni vardır.Kanama bozukluğunun polip dışında başka bir nedene bağlı olmadığını göstermek için tanıyı kesinleştirmek,polipe bağlı kanamayı durdurmak,hem kendiliğinden olan hamileliklerde hemde tüp bebek tedavileri öncesinde polip saptandığında gebelik şansını arttırmak için polipektomi yapılır.


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


L
ÇOK OKUNANLAR
H
SPONSOR BAĞLANTILARQ
TAHLİL MERKEZLERİ
Öne çıkan tahil merkezleri için tıklayın.B
KONU İLE İLGİLİ YORUMDA BULUN
Hey! Bu konu hakkında yorumda bulunmak veya Tahlil.com'a soru sormak için hemen üye ol veya giriş yap
W
YORUMLAR
3 gün önce
G
karamurat_416

10 aylık bebeğimin test sonuçları

TSH: 1,60
SERBEST T4:14,69
SERBEST T3: 6,35

Tahlil.com

Tahlil.com da tahlil sonuçlarınızın uzmanlarımızca sağlıklı bir şekilde yorumlanması için tahlillerinizin sonuç raporunda belirtilen normal değerlerini de yazmalısınız.
Bu konuda sitemizde bir çok uyarıda bulunup okurlarımızı bilgilendik.
Aşağıda konuya dair uyarılarımızı gözden geçirmenizde yarar var.1 hafta önce
G
ades

prolaktin yüksekliği tedavisi görüyordum ilacı bırakınca tekrar yükselme olduğu için doktorum mr istedi. mr sonucunda hipofiz bez parankiminde sınırları net olarak belirlenemeyen 7 mm çapında İV GD sonrası serilerde belirgin kontrast tutulum göstermeyen görünüm mevcuttur denmekte.

Tahlil.com
Hipofiz bezinizde normal olmayan bir oluşum gözlenmiş.Doktorunuz konuya dair detaylı bilgi verecektir.
2 hafta önce
G
meltem06_894

adet gunum15 gün gecikti kan testi yaptirdim beta 23 cikti ve adet oldum doktorun bi hafta sonra tekrar test yapacak acaba hamile olabilir miyim?

Tahlil.com

Halk arasında Kimyasal gebelik olarak bilinen durumu  geçiriyor olabilirsiniz.Aşağıda kimyasal gebelik ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Kimyasal gebelik ( biyokimyasal gebelik) nedir?

2 hafta önce
G
doganage

ALT 119
AST 99
CRP 79
bu değerler yüksek
EOS% 4,5
HGB 13,7
HCT 40,5
bu değerler düşük çıktı, sorun nedir?

Tahlil.com

CRP sıklıkla istenen bir tahlil türü olup  akut faz reaktanıdır.
Tahlil sonucunuzda CRP değeri yüksek olarak görülüyor.
CRP yüksekliğinde ilk olarak akla enfeksiyon ve/veya  romatizmal durumlar akla gelir.

CRP yüksekliğine dair aşağıdaki bağlantıda detaylı bilgi bulabilir ve bu konuda sorulmuş benzer soru ve verilmiş cevapları okuyabilirsiniz.

CRP YÜKSEKLİĞİ NEDİR?

Aynı zamanda ALT ve AST yüksekiğiniz de var.Belirtiğiniz değerler ve testler karaciğer fonksiyonları yönünden bilgi veriyor. Karaciğer yağlanması, kullandığınız ilaçlar ilk akla gelen yükselme nedenleri.Ultrason muayenesi ilk aşamada fikir verecektir bu testlerin yüksekliğine dair.Aşağıda konu ve karaciğer testlerine dair detaylı bilgi ve sorulmuş benzer sorular ile cevapları görebilirsiniz.


http://tahlil.com/alanin-aminotransferaz-alt

http://tahlil.com/aspartat-amino-transferaz-ast-sgot-yuksekligi-ve-dusuklugu-hangi-durumlarda-gorulur-ast-normal-degerleri-nedir3 hafta önce
G
moosefirst

TSH -- 1.19 (N.D. 0.35 - 4.94)
Vitamin b12 -- 208 (187 - 883)
Ferritin -- 71.59 (21.81 - 274.66)
Folat -- 5.3 (3.1 - 20.5)

Demir (serum) -- 62 (65-175)
UIBC -- 289 (69-240)
TIBC -- 351

2.5 yıldır saç dökülmesi yaşamaktayım

Tahlil.com
Demir eksikliği bulgularınız var.Saç dökülmesinde etken olabilir.
3 hafta önce
G
o.bastan

ben yeni evli bi bayanım.. eşimle ilişki anında canım çok acıyor ve ilişki gerçekleştirmiyor kendimi istem dışı çok kasıyorum ne yapmam gerekiyor bunu nasıl yenebilirim?

TahlilCom
Kadın doğum uzmanına gitmeniz ve muayene olması gereklidir..
3 hafta önce
G
asliveznecikurt

RBC alyuvarlar 4,15
HGB hemoglobin 10,8
HCT hematokrit 32,7
MCV 78,7
MCH 26,1
MCHC 33,1
RDW-SD 54,7
RDW 19,7
WBC akyuvarlar 12,9
Nötrofil% 69,1
Lenfosit% 22,1
Monosit% 6,4
Eozinofil% 2
Bazofil% 0,4
Nötrofil# 8,9
Lenfosit# 2,9
Monosit# 0,8
Eozinofil# 0,3
Bazofil# 0,0
PLT trombosit 326
MPV 6,7.

Tahlil.com

Kansızlık bulgularınız var, bu yönde tedavi ve nedenine yönelik de ilave tahliller yapılmalı.Bir dahiliye veya hematoloji uzmanına başvurmanızda yarar var.

Kan sayımı ve anemi konusunda detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz aşağıdaki bağlantımızı okuyabilirsiniz.

Kansızlık ( anemi ) nedir? Anemi  tanısı nasıl koyulur, anemi hakkında sorulmuş soru ve Tahlil.com uzmanlarının cevapları

4 hafta önce
G
Nazlı Ece

lökosit : negatif
nitrit: negatif
protein:negatif
eritrosit: negatif
bilirubin:negatif
keton :5
glukoz : normal
sgot(ast): 11
sgpt(alt): 7
alkalen fostfataz:74
kreatenin: 0,69
ürik asit: 5
(diğer değerler normal aralıklarında)

bende uzun zamandır lökosit sayısı düşüklüğü vardı.
bugun tekrar tahlil yapıldı ve sonuçlar böyle.

Dr.Mustafa Cesur

Sorun yok, idrarda ketonun 5 oluşu aç kaldığınız içindir

1 ay önce
G
ozlemkadirhan

B12 değerim 227 cikti referans araligi 180-900 normal aralikta gorunuyor ama kendimi eskiye oranla unutkan ve halsiz buluyorum.

TahlilCom
Halsizlik ve unutkanlığınızın başka birçok nedeni olabilir, muayene olmanızda fayda vardır..

H
SPONSOR BAĞLANTILARH
SPONSOR BAĞLANTILARH
İLGİLİ MAKALELER