First slide
Second slide
Third slide

Vertigo Nedir?

Vertigo,  Latince  ‘dönmek’  fiilinden türemiş, kabaca baş dönmesi ve hareket duygusunun yitirilmesidir. Vertigo bir hastalık olmayıp beraberinde  altta yatan bir hastalığın belirtisidir.
Toplumda  sık olarak  görülür. Hafif baş dönmesi ve dengesizlik hissinden, çok şiddetli, hastayı yataktan kalkamaz hale getirebilecek kadar bir dizi  klinik belirtisi  olabilir. Hastalar sarhoşluk hissi duyabilir, sabit duramama ve bayılacakmış hissine kapılabilir.
Bu duygular hastada çaresizliğe, uzun vadede korku ve depresyona yol açabilir. Vertigo önem verilmesi gereken bir durumdur. Vertigo tanı ve tedavisi için tercihen  Kulak-Burun-Boğaz hastalıkları veya Nöroloji uzmanına başvurulmalıdır.
Tedavide ağızdan verilen ilaçlar sıkça kullanılmaktadır.


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.

H
İLGİLİ İÇERİK

Çocuklarda Kalp Hastalığı Nasıl Oluşur?

Kalp hastalığı sadece yetişkinlerde değil çocuklarda da görülen bir hastalıktır. İlk 3 ay bebekler için çok önemlidir. Kalp gelişimi ilk 3 ayda tamamlanır. Bu 3 aylık süreçte herhangi bir problem oluşumu kalbin normal gelişimini engeller.

Kalp odacıkları arasında delik oluşumu bebeklerde yaygın olarak görülen bir problemdir. Damarlarda, kapaklarda oluşan darlık, damar bağlantılarında görülen sorunlarda ek olarak görülen problemlerdendir.

Gebelik sürecinde annede görülen şeker hastalığı, romatizma, enfeksiyon gibi rahatsızlıklar çocuklarda doğuştan kalp rahatsızlıklarının ortaya çıkmasına sebep olabilir. 


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


Vücudumuzdaki Ödemler Pek Çok Hastalığı İşaret Edebilir

İnsan vücudunda ödemler belirli  bir bölge veya  organ ile sınırlıdır.
Örneğin tek bacak, tek kol, iki bacak, göz, dudak gibi, tek kol ve tek bacak ödemlerinde o bölgede lenf akımının aksaması önemlidir.
Tıkayıcı bir kitle, enfeksiyon ya da damar tıkanıklığı da ödemlere yol açabilir.
Her iki bacağın  şişmesi aşırı varisler, kalp yetersizliği, lenfatik tıkanıklık, sürekli oturma ve hareketsizliğe bağlı olabilir.
Yüz, dudak ve gözde oluşan ödemlerin  en sık nedeni ise, alerjik reaksiyonlar veya  kanda protein düşüklüğü olabilir.
Kalp ve karaciğer gibi organ yetersizliklerinde de karın zar ve akciğer zarında sıvı birikimi olur; ayrıca bazı kanserlerin yayılması sonucunda karın ve akciğer zarlarında sıvı birikimi sıkça gözlenir.
Ödemin süresi yaygınlığı ve kişide ek bir rahatsızlık olup olmaması tanıda ve tedavide büyük önem taşır.


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


L
ÇOK OKUNANLAR
H
SPONSOR BAĞLANTILARQ
TAHLİL MERKEZLERİ
Öne çıkan tahil merkezleri için tıklayın.B
KONU İLE İLGİLİ YORUMDA BULUN
Hey! Bu konu hakkında yorumda bulunmak veya Tahlil.com'a soru sormak için hemen üye ol veya giriş yap
W
YORUMLAR
5 yıl önce
G
sibelguncu
Vertigo teşhisi konuldu.tahlil sonuçlarım ise
WBC:11.0 / Nd:4,6-10,2
RDW:17,5/Nd:11,3-14,8
LDH :243 /Nd:125-220
VLDL KOLES :35/Nd: 7-27
SEDİM(1SAAT):38/Nd:0-20 değerlerim yüksek çıkmış olup,
MCH :25,7 Nd:27,0-31,2 MCHC :31,7 Nd:31,8-35,4 KREATİNİN:0,53 Nd:0,57-1,11 TOT BİL:0,15 Nd:0,2-1,2 TOT CK:25 Nd:29-168 değerlerim ise düşük ÇİNKO:64ugNd:60-120 rahatsızlığım ne olabilir?Teşekr eder
tahlil.com
Tahlil sonuçlarınız vertigo araştırılması yönünden tam fikir vermiyor.Kayda değer bir sorun da görülmüyor.Nöroloji bölümünde kontrollerinizi sürdürün.

H
SPONSOR BAĞLANTILARH
SPONSOR BAĞLANTILARH
İLGİLİ MAKALELER