First slide
Second slide
Third slide

Vertigo Nedir?

Vertigo,  Latince  ‘dönmek’  fiilinden türemiş, kabaca baş dönmesi ve hareket duygusunun yitirilmesidir. Vertigo bir hastalık olmayıp beraberinde  altta yatan bir hastalığın belirtisidir.
Toplumda  sık olarak  görülür. Hafif baş dönmesi ve dengesizlik hissinden, çok şiddetli, hastayı yataktan kalkamaz hale getirebilecek kadar bir dizi  klinik belirtisi  olabilir. Hastalar sarhoşluk hissi duyabilir, sabit duramama ve bayılacakmış hissine kapılabilir.
Bu duygular hastada çaresizliğe, uzun vadede korku ve depresyona yol açabilir. Vertigo önem verilmesi gereken bir durumdur. Vertigo tanı ve tedavisi için tercihen  Kulak-Burun-Boğaz hastalıkları veya Nöroloji uzmanına başvurulmalıdır.
Tedavide ağızdan verilen ilaçlar sıkça kullanılmaktadır.


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.

H
İLGİLİ İÇERİK

Sara Nedir? Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Sara ( epilepsi) : Bir çeşit sinir hastalığıdır.Bu hastalığın oluşumunda bir çok sebep bulunmaktadır. Ancak epilepsinin en sık rastlanan nedenleri  arasında doğuştan ya da doğum esnasında olan beyin hasarları, beyin yaralanmaları, beyin damarlarındaki hastalıklar, beyin tümörleri, alkol ve madde kullanımı gibi durumlar sayılabilir.
Belirtileri; sara nöbeti hiç bir uyarıcı olmadan ortaya çıkabileceği gibi; stres,alkol kullanımı, aşırı ya da yanıp sönen ışık gibi beyni uyaran durumlar sara nöbetini tetikleyebilir


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


Soğuk Havada Kalbinize Dikkat Edin

Havanın soğuması hastalıklarında habercisi olabilir. Grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıkların sıkça görüldüğü kış aylarında kalp ve damar hastalıkları da artış gösteriyor. Kalp hızı ve tansiyonun soğuk hava nedeniyle artması kalbin yükünü artırırken yoğun iş temposu ile birleşince kalp krizine neden olabilir. Bu nedenle soğuk havada fazla dolaşılmamalı, kısa süreli ve molalı yürüyüşler yapılmalıdır.

Kış aylarında kemiklerde zayıflık nedeniyle kalsiyum eksikliği ve azalan güneş ışığı nedeniyle D vitamini eksikliği de çok görülür. Bu nedenle hastaların destek almaları çok önemlidir. Bu dönemlerde hormon dengesi de etkilenir. Hareketsizlik başlayacağı için yağ tutma ve kilo alma kapasitesi artar. Bu yüzden aşırı karbonhidratlı besinlerden uzak durulmalı, tuz tüketimi azaltılıp bol su içilmelidir. 


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


H
SPONSOR BAĞLANTILARQ
TAHLİL MERKEZLERİ
Öne çıkan tahil merkezleri için tıklayın.

B
KONU İLE İLGİLİ YORUMDA BULUN
Hey! Bu konu hakkında yorumda bulunmak veya Tahlil.com'a soru sormak için hemen üye ol veya giriş yap
W
YORUMLAR
4 yıl önce
G
sibelguncu
Vertigo teşhisi konuldu.tahlil sonuçlarım ise
WBC:11.0 / Nd:4,6-10,2
RDW:17,5/Nd:11,3-14,8
LDH :243 /Nd:125-220
VLDL KOLES :35/Nd: 7-27
SEDİM(1SAAT):38/Nd:0-20 değerlerim yüksek çıkmış olup,
MCH :25,7 Nd:27,0-31,2 MCHC :31,7 Nd:31,8-35,4 KREATİNİN:0,53 Nd:0,57-1,11 TOT BİL:0,15 Nd:0,2-1,2 TOT CK:25 Nd:29-168 değerlerim ise düşük ÇİNKO:64ugNd:60-120 rahatsızlığım ne olabilir?Teşekr eder
tahlil.com
Tahlil sonuçlarınız vertigo araştırılması yönünden tam fikir vermiyor.Kayda değer bir sorun da görülmüyor.Nöroloji bölümünde kontrollerinizi sürdürün.

H
SPONSOR BAĞLANTILARH
SPONSOR BAĞLANTILARH
İLGİLİ MAKALELER