First slide
Second slide
Third slide

Zayıflık Hastalığı Nedir?

Alınan enerjinin harcanandan az olması sonucunda organizmada zayıflık denen hastalık meydana gelebilir. Vücutta ilk olarak yağ dokuları kullanılır ve daha sonrasında kas dokuları kullanılarak enerji sağlanmaya çalışılır. Alınan enerji az olduğu için bu süreç böyle devam eder.

 Zayıflığın oluşmasındaki esas nedenler arasında iştahsızlık gelmektedir. Bunu etkileyen sebepler ise enfeksiyonel durum (tüberküloz, zaturiye vb), troid hormonunun aşırı çalışması ile iştah azalması, doku yıkımına bağlı olarak zayıflık görülmektedir.

Malabzobsiyon : Alınan besinlerin sindirim sistemdeki herhangi bir olaydan dolayı sindirilemeyerek emilim bozukluğunun oluşmasıdır.

Kilinik belirtiler anorektik ve kaşektik durumlar görülmektedir

Diyabet insülin bağımlı ve bağımsız olarak ikiye ayrılır. İlk safhada kan şekerinin aşırı yükselmesine bağlı olarak zayıflık görülür. Hasta kontrol altına alınamadıysa insülin yüksek olsa da kandaki glikoz kullanılamamaktadır. Bu yüzden yağları yıkarak enerji elde etmeye çalışır, bu olaydan oluşan doku yıkımı zayıflığın başlangıcı olmaktadır. Yağların kullanımı sonucunda yağ metabolizması hızlandığı için kanda keton cisimcikleri artmaktadır. Keton cisimciklerinin artması ve idrarla dışarı atılmasıyla hastada zayıflık başlangıcı saptanmaktadır.

Hasta protein, vitamin ve minerallerden, yeterli miktarda alamadığı için sindirim sistemi mukozasında değişiklikler oluşur. Bu yapıların mide mukozasındaki oluşumuna ülser adı verilmektedir.

Beslenmeye bağlı olarak bağışıklık sisteminin yetersiz çalışmasından dolayı organizma enfeksiyonlara yatkın hale gelir.Yeterli antikor oluşturulamaz.

Kanserli hastalarda iştahsızlığa ve doku yıkımına çokça rastlandığı için zayıflık oluşumu yüksektir. Ayrıca kullanılan ilaçların çoğu iştahsızlığı arttırıcı özelliğe sahiptirler. Bununla beraber gastrointestinal sistem, özefagus gibi kanserlerde de yetersiz beslenmeden dolayı aşırı zayıflık oluşur.

Kişinin günlük enerjisi saptandıktan sonra gerekli miktarda kalorilik enerji eklenerek bir tedavi uygulanmaya başlanır. Bu yüzden ilk önce beslenme alışkanlığı saptanmalıdır. Öğünler artırılır ve üç ara üç ana öğün olarak düzenlenerek, ara öğünlerin içeriği besin değeri yüksek yiyeceklerden oluşturulur. Enerji daha çok karbonhidratların çoğaltılmasıyla sağlanmaktadır. Yağlarda yapılan artış bulantıya sebep olabilir.  Diyetin vitamin ve mineral içeriği zengin olmalıdır. Özellikle B grubu vitaminler yoğun verilmelidirler. Bu gruptaki vitaminler iştah artışı sağlamaktadır. Diyetin en önemli özelliklerinden biriside hacim yönünden az besin kalitesi yönünden zengin besinlerden oluşturulmasıdır.


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.

H
İLGİLİ İÇERİK

'Anneciğim' ve 'Babacığım' İle Sevilen Çocuklarda Kimlik Karmaşası

Sağlıklı toplumlar için iyi yetişmiş çocukların topluma katılması oldukça önem taşıyor.
Yapılan pek çok araştırma ve gözlem, çocuk yetiştirme döneminde ebeveynlerin çocukları ile birey ilişkisinde bulunması gerektiğinin altını çiziyor.
Çocuklarla iletişim kurmak, sorularına olabildiğince açıklayıcı cevaplar vermek ve ebeveyn-çocuk ilişkisinin ne olduğunun açıklanması oldukça önemlidir.
Birtakım bilimsel  araştırmalar,çocuklarla iletişim sırasında kullanılan hitap kelimelerinin de önemli olduğunu söylüyor.
Örneğin 'Anneciğim' veya 'Babacığım' gibi hitap kelimeleri çocukta aile bireylerinin yeri konusunda belirsizlikler oluşturabilmekte.
Günümüzde de çocuğuna bu şekilde hitap eden bir çok anne baba bulunmakta.
Ancak uzmanlar bu tür  hitaplar yerine çocuğa ismiyle hitap edilmesinin tercih edilmesi gerektiğini vurgulanıyor. 


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


Tatlı Krizine Bal Çözüm Olabilir

Tatlı krizi, hem kısa sürede hızlı kilo artışına hem de istenmeyen hastalıkların gelişimine sebep oluyor. Genellikle ani kan şekeri düşmelerine bağlı olan bu krizlerden hafif hasarlarla hatta hiç hasar almadan kurtulmak mümkün.
Bunun için sadece ihtiyacınız olan, glikoz şurubu kullanılmamış gerçek bir bal.
Tatlı krizlerine girdiğiniz dönemlerde bir kaşık bal oldukça iş görmektedir.
Balı sade yemekten hoşlanmıyorsanız, sütle karıştırarak da tüketebilirsiniz.


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


H
SPONSOR BAĞLANTILARQ
TAHLİL MERKEZLERİ
Öne çıkan tahil merkezleri için tıklayın.B
KONU İLE İLGİLİ YORUMDA BULUN
Hey! Bu konu hakkında yorumda bulunmak veya Tahlil.com'a soru sormak için hemen üye ol veya giriş yap
W
YORUMLAR
3 ay önce
G
arzu07

ağrıdan acile gittim 15 gün önce, idrar kan tahlili yapıldı,kan tahlilin MCHC [L] 31,43 ..RDW [H] 18,6 ,çıktı, idrar tahlilin de Eritrosit [E] 1+ çıktı,ilaç kullandım geçmedi,ürolojiye gittim,tekrar idrar tahlili istendi Eritrosit [E] 2+ ve Lökosit [E] +-, sonuçlar nedir acaba?

TahlilCom
Tedaviye rağman şikayetleriniz geçmedi ise idrar kültürü yaptırmanızı öneririz..
3 ay önce
G
fenerbahce_tugce1907

Eşimle sürtünme yoluyla iliski yaşadık vajinamdan içeri biraz boşaldı hamile kalma olasiligim var mı?

Tahlil-com
Evet bu şekilde hamile kalabilirsiniz.
3 ay önce
G
kevsergonulds

Hocam merhaba ben bir ilişki yaşadım fakat vajinanın içine boşalma olmadı sadece kalça kısmına boşaldı yani vajinaya geldi mı bilemem ve ilişki yaşanırken adettim .Daha sonra 25 gün geçti ve idrar testi yaptım negatif cıktı. Sonrasında da adet oldum ama normale göre azdı şimdide adetim bitmesine rağmen karnında ciddi bir şişlik var bu kanamanın adet değilde üstüne adet görme olmasından korkuyorum.

Tahlil.com
Regl iken ilişkiye girmek gebelik oluşumunu engeller diye kesin bir durum yok.Üstüne görme kanaması normal adet kanamasından çok daha farklı ve kısa süreli bir kanama olur. Üstüne görme kanaması olduğunu düşündürüyorsa gebelik testini tekrarlayarak daha net bir bilgi edebilir veya bir kadın doğum doktoruna muayene olabilirsiniz.
4 ay önce
G
karamurat_416

10 aylık bebeğimin test sonuçları

TSH: 1,60
SERBEST T4:14,69
SERBEST T3: 6,35

Tahlil.com

Tahlil.com da tahlil sonuçlarınızın uzmanlarımızca sağlıklı bir şekilde yorumlanması için tahlillerinizin sonuç raporunda belirtilen normal değerlerini de yazmalısınız.
Bu konuda sitemizde bir çok uyarıda bulunup okurlarımızı bilgilendik.
Aşağıda konuya dair uyarılarımızı gözden geçirmenizde yarar var.4 ay önce
G
ades

prolaktin yüksekliği tedavisi görüyordum ilacı bırakınca tekrar yükselme olduğu için doktorum mr istedi. mr sonucunda hipofiz bez parankiminde sınırları net olarak belirlenemeyen 7 mm çapında İV GD sonrası serilerde belirgin kontrast tutulum göstermeyen görünüm mevcuttur denmekte.

Tahlil.com
Hipofiz bezinizde normal olmayan bir oluşum gözlenmiş.Doktorunuz konuya dair detaylı bilgi verecektir.
4 ay önce
G
meltem06_894

adet gunum15 gün gecikti kan testi yaptirdim beta 23 cikti ve adet oldum doktorun bi hafta sonra tekrar test yapacak acaba hamile olabilir miyim?

Tahlil.com

Halk arasında Kimyasal gebelik olarak bilinen durumu  geçiriyor olabilirsiniz.Aşağıda kimyasal gebelik ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Kimyasal gebelik ( biyokimyasal gebelik) nedir?

4 ay önce
G
doganage

ALT 119
AST 99
CRP 79
bu değerler yüksek
EOS% 4,5
HGB 13,7
HCT 40,5
bu değerler düşük çıktı, sorun nedir?

Tahlil.com

CRP sıklıkla istenen bir tahlil türü olup  akut faz reaktanıdır.
Tahlil sonucunuzda CRP değeri yüksek olarak görülüyor.
CRP yüksekliğinde ilk olarak akla enfeksiyon ve/veya  romatizmal durumlar akla gelir.

CRP yüksekliğine dair aşağıdaki bağlantıda detaylı bilgi bulabilir ve bu konuda sorulmuş benzer soru ve verilmiş cevapları okuyabilirsiniz.

CRP YÜKSEKLİĞİ NEDİR?

Aynı zamanda ALT ve AST yüksekiğiniz de var.Belirtiğiniz değerler ve testler karaciğer fonksiyonları yönünden bilgi veriyor. Karaciğer yağlanması, kullandığınız ilaçlar ilk akla gelen yükselme nedenleri.Ultrason muayenesi ilk aşamada fikir verecektir bu testlerin yüksekliğine dair.Aşağıda konu ve karaciğer testlerine dair detaylı bilgi ve sorulmuş benzer sorular ile cevapları görebilirsiniz.


http://tahlil.com/alanin-aminotransferaz-alt

http://tahlil.com/aspartat-amino-transferaz-ast-sgot-yuksekligi-ve-dusuklugu-hangi-durumlarda-gorulur-ast-normal-degerleri-nedir4 ay önce
G
moosefirst

TSH -- 1.19 (N.D. 0.35 - 4.94)
Vitamin b12 -- 208 (187 - 883)
Ferritin -- 71.59 (21.81 - 274.66)
Folat -- 5.3 (3.1 - 20.5)

Demir (serum) -- 62 (65-175)
UIBC -- 289 (69-240)
TIBC -- 351

2.5 yıldır saç dökülmesi yaşamaktayım

Tahlil.com
Demir eksikliği bulgularınız var.Saç dökülmesinde etken olabilir.
4 ay önce
G
o.bastan

ben yeni evli bi bayanım.. eşimle ilişki anında canım çok acıyor ve ilişki gerçekleştirmiyor kendimi istem dışı çok kasıyorum ne yapmam gerekiyor bunu nasıl yenebilirim?

TahlilCom
Kadın doğum uzmanına gitmeniz ve muayene olması gereklidir..

H
SPONSOR BAĞLANTILARH
SPONSOR BAĞLANTILARH
İLGİLİ MAKALELER