Gıda İntoleransı: Yaz Meyveleri ve Sebzeleri Gıda İntoleransını Tetikleyebilir

22.06.2018 08:00
Ülkemizde üretilen ve tüketilen meyve sebze kombinasyonları her mevsimde büyük bir çeşitliliğe sahiptir
A

Ülkemizde üretilen ve tüketilen meyve sebze kombinasyonları her mevsimde büyük bir çeşitliliğe sahiptir.
4 mevsim yaşanan ülkemizde, vitamin ve mineral deposu birbirinden lezzetli meyveler ve sebzeler yetiştirilmekte ve tüketilmektedir.
Yaz meyvelerinin çok güçlü antioksidan etkileri ve sağlık için faydaları olduğu bilinse de, “gıda intoleransı” durumunda tam tersi olumsuz etkiler ile karşılaşılabilmektedir.
Çok yaygın olarak görülen gıda intoleransı durumunda, kimi belirtiler şişkinlik, aşırı gaz, kabızlık, mide bağırsak ağrıları, hazımsızlık şeklinde sindirim sistemimizde ortaya çıkabilmekte, kimi belirtiler ise kilo sorunları, ödem olarak yaşanmaktadır.     

Kaşıntılı cilt sorunları, yorgunluk sendromu, baş ağrıları ve migren atakları ise, karşılaşılan diğer önemli sağlık sorunları arasındadır. Tüketilen gıdalara karşı vücudun gecikmeli tepkisi olarak tanımlanan “gıda intoleransı” durumunda, yediğimiz az miktarda kayısı, kiraz, erik, çilek, kavun, karpuz vb. yaz meyveleri bile çok şiddetli sorunlar yaşamamıza neden olabilmektedir.
Gıda intoleransında belirtiler, gıdanın tüketilmesinden saatler hatta günler sonra ortaya çıktığından insanların yaşadığı sağlık sorunlarını tükettiği gıdalarla ilişkilendirmesi mümkün olamamaktadır.
Yaz meyve ve sebzelerinin hafif oluşu ve serinletici etkisi yanında, gıda intoleransı etkisini de her zaman göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Yediğimiz bir domates, eğer vücudumuz tarafından sindirilemiyorsa, saatler sonra ortaya çıkan bir ödem sorununa yol açabilmektedir.
Diyetlerde sıkça kullanılan kalorisi oldukça az olan bir salatalık bile, gıda intoleransı etkisi ile metabolizmanızı durma noktasına getirebilir ve kilo verememizin başlıca nedeni olabilir. 

Serinlemek için tükettiğimiz bir dilim karpuz sizi yorgunluktan dolayı yataktan kalkamaz hale getirebilir ya da patlıcan içeren bir yemek sizde cilt kaşıntısı yapabilir.
Yine lezzetli ve sağlıklı olarak bilerek tükettiğiniz patlıcan, enginar, kabak, bamya, bakla, biber vb. pek çok yaz sebzesi de sindirilemediği taktirde sağlık sorunlarınızın başlıca kaynağı olabilir.
Bu etki tamamen kişiye özgüdür. İnsanların sindiremediği gıdalar tamamen kendisine hastır. Gıda intoleransında bu belirtileri yaşayan kişiler, yıllarca sorunların kaynağını bulamamakta ve faydalı olarak tükettikleri bu gıdalardan kaynaklanabileceğini akıllarına getirmemektedir. York Testi yaptırarak, tüketmiş olduğunuz gıdalara karşı intoleransınızı öğrenebilirsiniz. Böylelikle içinde bulunduğumuz dönemde tüketmiş olduğunuz bir gıdanın sağlık sorunlarına yol açmasını engellemiş olabilirsiniz. Hepsi birbirinden lezzetli yaz meyve ve sebzelerine duyarlılığınız olmaması ve sağlıklı bir yaz geçirmeniz dileklerimizle...

Meyve ve sebzelere karşı gıda intoleransınız olup olmadığını anlamak için York Test yaptırabilirsiniz.Detaylı bilgi  için tıklayınız...

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Yaşlılarınıza Su İçirin
Su içme isteği; yaşlılarda çok da hissedilmez
Renkten Yumurta Kalitesi Anlaşılırmı?
Yumurtaların birbirinden farklı renkleri vardır
Gebelikte Bitki Çayı Tüketmeyin
Bitki çayları; şüphesiz pek çok hastalığın devasıdır
Kan Grubu Diyeti Doğru mu?
Her gün piyasaya başka bir diyet türü çıkmaktadır
Göz Rengi Ne İfade Eder?
Göz rengi; melanin denen maddenin yoğunluğuyla alakalı bir durumdur
Oruçken Endoskopi Yapılabilirmi?
Oruç; kişinin vücuduna belli bir süre besin almamasıdır
Kahvaltıda Bir Fincan Kahve İçin!
Kahve; kafein açısından çok zengin bir içecektir
Organ bağışında Yaş Sınırı Var Mıdır?
Organ nakli; kronik organ yetmezliği olan hastalara yapılan bir işlemdir
Kürtaj Sonrası Gebelik Nezaman Oluşur?
Kürtaj; 10 haftanın altındaki gebeliklerin, ebeveynin isteğiyle ve ya zorunluluk halinde sonlandırılmasıdır
Saç Dökülmesini Etkileyen Hormonlar Nelerdir?
Saç dökülmesi; hem erkeklerde, hem de bayanlarda sık görülen bir rahatsızlıktır
Adetliyken Denize Girilirmi?
Yaz aylarının gelmesiyle birlikte, tatil sezonu da açılmıştır
Evcil Hayvan, Çocuğuda Evcilleştirir
Evcil hayvan bakımı zor olduğu kadar eğlencelidir de