Kabak Yemenin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

07.07.2018 04:41
Kabak ülkemizde birçok yerde yetişen tohumlu meyvelerden biridir
A

Kabak ülkemizde birçok yerde yetişen tohumlu meyvelerden biridir. Ülkemizde genellikle pişirilerek yemeği yapıp yenilir. Farklı yemeklerin içine konulur. Bal kabağını şekerle pişirerek kabak tatlısı da yapılır.

Kabak yaz mevsimi meyvelerinden biridir. İçerdiği kalori miktarı oldukça azdır. Bu sebeple tam bir diyet besinidir. Kabağın zengin içeriğinde A, C, E ve K vitaminleri, karoten alfa ve beta, magnezyum, demir, bakır, potasyum gibi birçok mineral de bulunur. Kabağın içerdiği lifler, vitaminler, mineraller ve diğer maddeler sağlığa oldukça faydalıdır. Zayıflamak için uygun bir besin olan kabak, diyet listelerinde de sık sık yerini alır.

Kabak Yemenin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Kabak kilo vermeye yardımcı olma, kanseri önleme, kalp sağlığını koruma, kemikleri güçlendirme, gözleri koruma ve bağışıklığı güçlendirme gibi birçok yararlı özelliğe sahiptir.

Kabak içerdiği A-C vitaminleri ve beta karoten maddesi sayesinde güçlü bir antioksidandır. Vücutta zararlı olan atık maddelerin birçoğu toksin diye adlandırılır. Kabak antioksidan özelliğiyle bu toksinleri vücut dışına atarak vücudu arındırır. Aslında kabak tam bir detoks besinidir. Bu özelliği sayesinde hücreleri kansere karşı korur.

Kabak kalp sağlığını koruyan bir besindir. Az miktarda yağ içerir. Kolesterolü dengeler. Kalbi ve damarları yüksek kolesterolden koruyarak kanın vücutta rahat dolaşmasını sağlar. Bu sayede kanın pıhtı oluşturduğu kalp krizi, felç, inme gibi hastalıklara karşı düzenli kabak tüketimi koruyucu etki sağlar.

Kabak cilt için büyük faydalara sahiptir. İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde yaşlanmayı geciktirir. Cildin elastikliğini ve sıkılığını korumasını sağlar. Güneşin yaydığı UV ışınlar yüzünden cildin aldığı zararları iyileştirmeyi sağlar. Düzenli kabak tüketmek, yaşlanmaya bağlı oluşan kırışıklıkları büyük ölçüde engeller. Cilde sağlıklı bir görünüm kazandırır.

Kabak içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde saçlara da iyi gelir. Koparak dökülmeleri azaltır. Saçların daha az kırılgan ve daha güçlü olmasını sağlar. Saçlara ve tırnaklara parlaklık ve güçlülük verir.

Magnezyum ve potasyum mineralleri yönünden zengin olan kabak, vücutta yağ ve şeker dengesini sürdürerek kilo kontrolü sağlar. Yüksek olan kolesterolü düşürür. Diyabet hastaları için de kandaki şeker dengesini sağlar. Sporcular için de iyi bir besindir. İçerdiği potasyum sayesinde dolaşım sistemini ve kasları güçlendirir.

Bol miktarda C vitamini içeren kabak, vücudu grip, soğuk algınlığı ve alerji hastalıklara karşı korur. İyileşmeyi hızlandırır.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Suda Doğum Nedir? Faydaları ve Riskleri Nelerdir?
Son zamanların en popüler ve en merak edilen yöntemidir suda doğum
Elektrikli Diş Fırçaları Sağlıklı mıdır?
Diş hekimlerinde yapılan bilimsel araştırmalar elektrikli diş fırçalarının  daha sağlıklı olduğunu saptamıştır
Bebekler İçin En Uygun Sıcaklık
Kış soğuklarının gelmesiyle birlikte bebekli ailelerde de ısınma telaşı başlamıştır
Çocuğu Şekillendirmek
Ailelerin pek çoğu; çocuğunun istediği gibi olmamasından şikayetçidir
Kışın Nasıl Egzersizler Yapılmalıdır?
Kış saati uygulamasının kalkması ve artık daha hava aydınlanmadan, karanlık havalarda hayata başlamak zorunda olmak maalesef psikolojileri olumsuz yönde etkilemektedir
Ofiste Hareketlilik Nasıl Sağlanır?
Hareketsizlik, teknolojinin gelişmesiyle birlikte, günden güne artmaktadır
Gülmek Sağlığımız İçin Çok Yararlıdır
Gülmek; kişiyi pek çok açıdan olumlu etkiler
Uçuk Nedir, Nasıl Bulaşır ve Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Uçuk, Herpes Simpleks isimli virüsün insanlarda yol açtığı bir cilt hastalığıdır
Erkeklerde Prostat Büyümesi Neyi İfade Eder? Önlem Almak İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?
Prostat, erkek üreme sisteminin parçası olan bir bezin adıdır
Antibiyotik Tepkisi Neden?
Antibiyotik, vücuttan istenmeyen enfeksiyonların atılması için geliştirilen ve bu amaçla kullanılan ilaçlardır
Diyet Ürünleri Neden Tatsız?
Duyular; kişinin dış ortamı algılama araçlarıdır