Karpal Tünel Sendromu Nedir?

12.04.2018 05:54
Genellikle bir meslek hastalığı olarak görülen Karpal Tünel Sendromu elleri çok kullanmaktan veya yanlış kullanmaktan kaynaklanabilir
A

Genellikle bir meslek hastalığı olarak görülen Karpal Tünel Sendromu elleri çok kullanmaktan veya yanlış kullanmaktan kaynaklanabilir. Karpal Tünel Sendromu uzun süre elleri bilekten bükülmüş bir şekilde bilgisayar başında çalışan meslek gruplarında sık görülür. Yine ellerini çok kullanan ev kadınları, teknisyenler, sağlık personelleri, müzisyenler, marangozlar, bahçıvanlar vb. meslek gruplarında sık görülür.

Elimizin bilek kısmında karpal tünel denilen bir alan bulunur ve buradan sinirler geçer. Elleri çok kullanmaktan, zorlamaktan veya uzun süre aynı hareketleri yapmaktan bu kanal zamanla daralabilir. Daraldığında ise kanalın içinden geçen sinire baskı yapar. Bu baskıyla ortaya çıkan ağrı, uyuşukluk ve karıncalanma gibi belirtiler ise Karpal Tünel Sendromu’nu oluşturur.

Karpal Tünel Sendromu en çok orta yaşlı kadınlarda görülür. Diyabet, tiroid bozukluğu gibi hormonsal hastalığı olanlarda, aşırı kilolularda ve hamilelerde görülebilir. Hamilelikte görülen Karpal Tünel Sendromu genelde kalıcı değildir. Ek olarak romatizmal eklem hastalıkları olanlarda da görülebilir.

Karpal Tünel Sendromu el-bilek hastalığıdır. Koldan geçen sinir ele girer ve bilek kısmındaki daralmadan dolayı sıkışır. Duyular ve güç azalır. Belirtiler yavaş yavaş ortaya çıkar ve zamanla ilerleyebilir.

Karpal Tünel Sendromu’nun belirtileri nelerdir?

İlk başta duyusal sorunlarla anlaşılır. Özellikle geceleri yatarken ve sabah kalkınca elde uyuşma, karıncalanma hissi olur. Buna ek olarak eli zorlayınca, uzun süre kullanınca şiddetli ağrılar duyulabilir. Ağrı ve uyuşmanın yanında şişlik de görülebilir.

En çok başparmak olmak üzere parmaklar ve el güçsüzleşir. Avuç içi kasları zayıflar. Ellerdeki güç azalır ve kişi önceden çok rahat yaptığı işleri yapamaz hale gelir. Bir şeyi tutma, kavrama ve sıkma zorluğu yaşayabilir.

El ve bilekte başlayan ağrı zamanla kol ve omuza yayılabilir. Kışın belirtiler yaza göre daha fazladır. Buna soğuk havanın sebep olduğu bilinmektedir.

Karpal Tünel Sendromu’na neden olan faktörler nelerdir?

Elleri çok kullanmaktan, uzun süre bükülü tutmaktan, ağırlıkla çalışıp zorlamaktan kaynaklanabilir. Karpal Tünel Sendromu sadece elleri kullanmaya bağlı bir meslek hastalığı değildir. El bileğinin kırılması, damar sertleşmesi, kas bozukluğu, doku tümörleri gibi sebeplerden de oluşabilir.

Karpal Tünel Sendromu nasıl tedavi edilir?

Karpal Tünel Sendromu’nun tedavisi mümkündür. Hasta, belli el egzersizlerini düzenli olarak yapmalıdır. Doktor önerisiyle el sargısı kullanılabilir. El bileği dinlendirilmeli ve ara sıra eller sallanmalıdır. Kişi kilolu ise kilo vermelidir. Bunun dışında doktorun uygulayacağı ilaç tedavisi düzenli bir şekilde uygulanmalıdır.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Colles Kırığı Nedir?
Özel olarak bilinen colles kırığı el bileğinin bir kırığıdır
Kulak Zarı Neden Yırtılır?
Dış kulak ile orta kulağı birbirinden ayıran ince bir doku vardır
Nötrofili Nedir?
Vücut bağışıklığı hücreleri nötrofiller kemik iliğinde üretilerek vücuda dağılırlar
Nötropeni Nedir?
Nötropeni, vücudun bağışıklığından sorumlu nötrofil hücrelerinin vücutta az veya hiç bulunmaması halidir
Göz Tembelliği Nedir?
Gözler bazen aynı kapasitede açılmaz
Beyin Tümörü Belirtileri
Tümör, insan vücudunda hücre veya hücre gruplarının kontrolsüz bir şekilde gelişmesi, çoğalması ya da büyümesidir
Göz Tansiyonu (Glokom) ve Tedavisi
Gözde yüksek tansiyon sonucu oluşan kanamalı hastalık glokom olarak adlandırılır
Narsisizm ve Narsist Nedir?
Narsisizm, kendini beğenmişlik olarak da adlandırlan bir kişilik bozukluğudur
Diş Çürümesi Nedir?
Diş çürümesi ,çoğu  insanın  hayatının her yaş döneminde etkileyen ve tedavisi mümkün, önlenebilir ve tedavi edilebilir minör hastalıklardan bir tanesidir
Sarılık ( İkter) Nedir ve Belirtileri Nelerdir?
Kandaki bilirubin düzeyinin artması sonucu deri, göz ve mukozaların sarı renk alması durumuna sarılık denir
Şeker Hastalığı İçin Bazı Öneriler
Şeker hastalığı ile mücadele eden bireylerin hayatlarında bazı unsurlara dikkat etmeleri, hayatlarını oldukça kolaylaştıracaktır
Rubella (Kızamıkçık Nedir)?
Rubella, kızamıkçık olarak bilinen virütik bir hastalıktır