Meslek Hastalığı Nedir?

02.02.2018 10:08
Meslek hastalıkları sigortalının çalıştığı veya yaptığı işin niteliğinden dolayı tekrarlanan bir sebeple veya işin yürütüm şartları yüzünden uğradığı geçici veya sürekli hastalık, bedensel veya ruhsal özürlülük hali olarak tanımlanmaktadır
A

Meslek hastalıkları sigortalının çalıştığı veya yaptığı işin niteliğinden dolayı tekrarlanan bir sebeple veya işin yürütüm şartları yüzünden uğradığı geçici veya sürekli hastalık, bedensel veya ruhsal özürlülük hali olarak tanımlanmaktadır.

Gelişmekte olan bir ülke olarak günümüzün minimum 3’ te 1’ ini ve hayatımızın %40 ‘ını işte geçiriyoruz. Ortalama %80 imiz de ağır ve tehlikeli işlerde çalışıyor. Bu durum meslek hastalıklarının çalışanlara etkisinin daha da artmasına sebep olmakta.

Fakat kayıtlara baktığımızda meslek hastalığının oranlarını çok düşük olduğunu görüyoruz. Bunun sebebi bu konuda farkındalığın çok düşük olması ve kayıtlara girilmemesidir. Çalışanlar olarak bu konuda bilgilenmeli ve etrafımızı bilgilendirmeyi bir görev olarak görmeliyiz.

Yapılan araştırmalarda birçok çalışma alanında meslek hastalığı tehlikesi ile karsı karşıya kalmakta olduğumuzu göstermektedir. Meslek hastalıklarını sınıflandırmamız gerekirse.

 

-Gürültü, titreşim, aydınlanma, ısı, nem, tozlar, radyasyon, basınç gibi fiziksel etkilere maruz kalarak

- Madenler, solventler, zehirli gazlar, asit ve alkaliler, pestisitler, plastik maddeler, tozlar gibi kimyasal maruziyetlerinde.

-Brusella, şarbon, veba, KKKA, gibi biyolojik risk durumlarında

-İş güvencesizliği, gelecek kaygısı, iş stresi, şiddet gibi psikolojik durumlarda

-Uzun çalışma süreleri, yorgunluk, duruş bozuklukları, ağır yük taşıma ve kaldırma gibi ergonomik bozukluklarda meslek hastalıklarına sebep olmaktadır.

Bu durumlarda çalışana meslek hastalığı tanısı SGK İl Müdürlüğüne bireysel başvuruyla, yetkili bir hastaneye sevk ile konur.Tanı konduktan sonra işverene giderek, SGK’ya başvurması istenir. İşveren  bildirim yaptıktan sonra. İşyeri teftişleri, analizler ile bir dosya tamamlama süreci başlar. Dosya SGK Meslek Hastalıkları Tanı Kurulu’na gider, onaylanırsa bir iş göremezlik oranı belirlenir. Oran yüzde 10’u geçerse iş göremezlik ödeneği bağlanır ve meslek hastalığı kesinleşirmiş olur.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Oruç Tutarken Ağız Kokusunu Nasıl Önleyebiliriz?
Ramazan ayı gelince oruç tutanların önemli bölümü ağız kokusuna karşı da önlem almaya çalışırlar
Lazer Epilasyon Kimler ve Hangi Bölgeler İçin Uygundur?
Lazer epilasyon, 12 yaşını tamamlamış, koyu renkli tüyleri olan herkese  uygulanabilir
Ramazan Ayında Alınan Kilolardan Kurtulmak İçin İki Bardak Süt
Ramazan ayında ve bayramda günlük beslenme düzeninin değişmesi ile meydana gelebilecek kilo değişiklikleri sağlık sorunlarına neden oluyor
Ramazan’da göz damlanızı kullanmayı ihmal etmeyin!
 Dünyagöz Hastanesi doktorlarından Prof
Sperm Sayısı Az Olanlar Ceviz Yiyebilir
Yapılan bilimsel araştırmalar ceviz tüketmenin sperm sayısını arttırdığını ortaya koyuyor
Ramazan Ayında Beslenme Nasıl Olmalıdır?
 Ramazan ayı ile birlikte iftar ve sahurda nasıl beslenmek gerektiğine dair uzman uyarıları da gündeme geliyor
2011'de Grip Aşısı Olalım mı? Gripten Aşı Olmadan da Korunabilir miyiz?
Havaların soğumasıyla grip ve grip aşısı yine sıkça konuşulmaya başlandı
Kanserin İzini Süren Ajanlar Tümör Belirteçleri
Tümör Belirteçleri  Meme, prostat, kalın bağırsak ve karaciğer kanserlerinden, pankreas, yumurtalık, mesane ve böbrek kanserine kadar pek çok kanseri zahmetsiz bir yöntem olan kan tahliliyle işaret…
Oruç Tutan Diabet Hastalarına Tahlil.com’un 8 Önerisi
Şeker hastaları veya diabet hastaları Ramazan ayı geldiğinde dini görevlerini yerine getirmek için oruç tutup tutmayacakları konusunda sıklıkla araştırma gereği duyar