Selülit Eriten Beslenme Önerileri

01.07.2018 10:41
Selülit, cildin alt dokusunda yağ birikmesi neticesinde meydana gelen portakal kabuğu görünümündeki istenmeyen görüntüdür
A

Selülit, cildin alt dokusunda yağ birikmesi neticesinde meydana gelen portakal kabuğu görünümündeki istenmeyen görüntüdür. Bu problem sadece kilolu değil, zayıf kişilerde de görülebilmektedir. Selülitten kurtulmak, zor olsa da imkansız değildir. Tabii ki öncelikle yapılması gereken düzenli spor ve selülit eritmeye yönelik hareketlerdir. Peki beslenme destekli selülit tedavisinde neler tüketilmeli?

İlk uyulması gereken kural, damarların açılmasıdır. Kan akışı kolay olan bir damar her zaman daha sağlıklıdır ve cildin dış görünüşünden bu durum hemen belli olur. Bunun için yapılması gereken en önemli şey: gün içinde bol su içmektir. 

Kafein, vücuttaki suyu çabucak uzaklaştırdığından kahveden uzak durulmalıdır.

Tuz, selüliti en çok besleyen gıdadır. Bu sebeple tuz tüketimi en az seviyede tutulmalıdır. Bu sayede böbrek, tansiyon ve kalp damar hastalıkları da engellenmiş olur. 

Yağ içerikli beslenme, yine selüliti besleyen türdendir. Bu besinlerden kaçılmalı meyve, sebze gibi su içeriği bol olan besinler tüketilmelidir.

Greyfurt, portakal, limon C vitamini içeriği sayesinde yağ dokusunu azaltır ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıca kas sisteminizi geliştirerek selülit içindeki yağların erimesini, enerjiye dönüşmesini sağlar. Domates iyi bir toksin atıcıdır. Bu sebeple günlük beslenmede domatesi ihmal etmeyin.

Sarımsak ve soğanı bol miktarda tüketin. Kalp ve damar sağlığı açısından bu besinler vazgeçilmezdir. Tıkanmayan damarlar demek, daha pürüzsüz ve sağlıklı bir cilt demektir.

Omega 3 içerikli gıdalar da damar dostudur. En hafif ve en pratik omega 3 kaynağı olan keten tohumunu sofranızdan eksik etmeyin. Özellikle yoğurtla karıştırarak hafif bir öğün olarak da tüketebilirsiniz.

Zencefil, kanı sıvılaştıran ve akışını kolaylaştıran bir besindir. Günde bir bardak zencefil çayı, selülitlerden kurtulmada yardımcı olacaktır. 

Potasyum, kas dostudur. Bu sebeple potasyum içeriği yüksek en sevilen besin olan muzu ihmal etmemeli ve günde bir muz yenmelidir. 

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Sıtma Etkeni ve Sıtma Belirtileri Nelerdir?
Yaz aylarında pek çok kişinin korkulu rüyası sivrisineklerin bir cinsi olan anofel bireylerin dişisinin taşıyıcısı olduğu plazmodium, kişiye bulaşması halinde sıtma denilen oldukça sanrılı bir hastalığa…
Ayak Tırnağında Görülen Batma ve Nedeni
Ayak tırnaklarında görülen batmalar pek çok insanın yaşamını kabusa çevirebilir
Hepatit C Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Hepatit C, sıklıkla  kan yolu ile bulaşan bir hepatit şeklidir
Toksoplazmoz (Toxoplasmosis) nedir?
Toksoplazmoz,  kuşlar, insan ve bir çok memelide görülen bir enfeksiyondur
İdrar Torbası İltihabı ( Sistit) Nedir? Belirtileri Nelerdir?
İdrar torbasının (mesanenin) bakteri ve virüsler tarafından iltihaplandırılması sonucu oluşan bu hastalığa, sistit adı verilir
Guatr Belirtileri Nelerdir ?
Guatr, bir salgı bezi olan tiroid bezinin normalden fazla büyümesi olarak bilinir
Tüp Bebek ve Spastizm
Spastizm ile tüp bebek arasında anlamlı bir bağlantı bulunmasa da yanlış uygulama ve yöntemler bebeklerde görülen spastizm oranını arttırmaktadır
HIV ve AIDS Nedir?
HIV, cinsel yolla bulaşan ve bağışık sistemini baskılamasıyla karakterize olmuş bir virüstür
Kepek Oluşumu Neden Olur?
Şampuanlı yıkama sonrası iyi durulanmamış saçta kepek görülür
Alerjik Konjonktuvit Bahar Aylarında Sık Görülüyor
Bahar aylarında sık görülen Alerjik konjonktivit en çok rastlanan alerjik göz hastalığıdır, çoğunlukla çocuklukta başlar
Öksürük Nedir Ve Nasıl Tedavi Edilir ?
Özellikle kış aylarında geçmeyen öksürük veya uzun süreli öksürük sık olarak görülen bir sağlık sorunudur