Sivilce İzlerinden Kurtulmak Mümkün

09.07.2018 05:38
Ergenliğe girişle birlikte kişinin hayatında büyük yer kaplayan sivilce problemi, çoğu zaman izlerini yıllarca sürdürmektedir
A

Ergenliğe girişle birlikte kişinin hayatında büyük yer kaplayan sivilce problemi, çoğu zaman izlerini yıllarca sürdürmektedir. 

İnsanlar genelde ergenlik döneminde tanışır sivilcelerle. Bu içi iltihap dolu, beyaz şişlikler tam da kişinin beğenilme kaygısı olduğu, ergenlikle birlikte bütün vücudunda oluşan değişimlere sivilcelerle kendini bir nebze daha kötü hissetmek, biran önce sivilcelerden kurtulma isteğini ortaya çıkarıyor. Tabii bu rahatsız edici noktacıklardan kurtulmak öyle kolay değildir. Ayrıca arsız otlar gibi çıktıkça çıkarlar. Ne 'dur'dan, ne 'yeter'den anlarlar. Tahammülü zor olan bu cansız yaratıklardan korunmanın en kolay yolu, geçici de olsa sürekli mayın tarlası gibi patlatmak gibi görünür. Ancak bu da çözüm değildir. Hatta ileri yaşlarda cilt lekeleri olarak ortaya tekrar çıkarlar. 

Çoğu zaman bu lekelerden kurtulmak için evde yapılan maskeler, peelingler önerilir. Bu yöntemler şüphesiz çok faydalıdır. Ancak her zaman sivilce izinden kurtaracağı garantisi yoktur. 

Son zamanlarda dermatologlar bu konuya el atmış ve alternatif tedaviler geliştirmişlerdir. Tabii ki bu işin öncelikle sabır işi olduğunu unutmamak gerekir. Yapılan uygulamak birkaç seans devam etmektedir. Burada kaç seans olacağına dair bilgi vermek yanlıştır. Çünkü yapılan uygulama ve ciltteki bozulma oranına göre bu sayı değişmektedir. Ama ortalama söylemek gerekirse 6-10 seans arasında sivilce izlerinden tamamen kurtulmak mümkündür.

Bu tedavilerden kimyasal peeling: hem sivilce izlerinden, hem de siyah noktalardan arındıran bir yöntemdir. Siyah noktalardan arınmış bir cilt, daha kolay hava aldığından, daha parlak ve genç bir görüntü ortaya koyar.

Karbon peeling yöntemi: daha etkili bir yöntemdir. Tek seansta değil ama, devam edildiğinde ciddi fark ortaya koyan ve pürüzsüz bir görüntü sağlayan yöntemlerdendir. 

Cilt tipinize göre en iyi öneriyi sunacak olan kişi doktorunuzdur bu sebeple kontrole gittiğinizde dermatoloğun fikrini almayı ihmal etmeyin. 

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Kulunç Ağrıları ve Tedavisi
Kişinin yaşamını çekilmez hale dönüştüren kulunç, kemik arası kaslarda görülen kısa süreli sertliktir
Menenjit Nedir? Neden Olur?
Menenjik,beyin zarı iltihabı olarak açıklanabilir
Gut Hastalığı Nedir?
Gut hastalığı fazla bir uyarı vermeden ani olarak gelişen bir hastalıktır
Diş Eti Kanaması Neden Olur?
Diş sağlığı risk altında olanlar için diş kanaması sık görülür
Boyun Tutulması Nedir?
Boyun tutulması hemen  her kişinin yaşadığı ve yaşayabileceği bir kas sorunudur
Arı Sokması İlk Yardımı Nasıl Olmalıdır?
Arı sokması sık karşılaşılan bir durum olup çoğunlukla bir müdahaleye gerek kalmadan kendiliğinden iyileşen bir durum olsa da kimi zaman özellikle alerjik bünyeli kişilerde hayatı tehdit eden ciddi sorunlara…
Kurdeşen (Ürtiker) Nedir?
Kurdeşen, bir deri hastalığı olmasıyla birlikte tıptaki ismi ürtikerdir
Angelman (Mutlu Kukla) Sendromu Nedir?
Angelman sendromu dünya genelinde oldukça nadir olarak görülen ve kalıtsal olarak aktarılan psikolojik bir hastalıktır
Kist Nedir?
Kist hemen hemen vücudun hery erinde ortaya çıkan ve genelde iyi huylu bir oluşumdur
Ele Enjektör İğnesi Batması Durumunda Riskler Nedir? Ne Yapılmalıdır?
Başta sağlık çalışanları olmak üzere ele kullanılmış enjektör iğnesi batması riskli bir durumdur
Meme Kanseri Nedir?
Meme kanseri, meme dokusunun herhangi bir yerindeki hücrelerden gelişen kanserlerdir
Osteoporoz Nedir? Tedavide Ne Önerilir?
Menapoz ile ilgili olarak en çok endişe edilen bir durumdur