Vişnenin Faydaları Nelerdir?

05.07.2018 09:20
Vişne, ilkbahar aylarında çıkmaya başlayan, görüntü olarak kiraza benzeyen kırmızı bir meyvedir
A

Vişne, ilkbahar aylarında çıkmaya başlayan, görüntü olarak kiraza benzeyen kırmızı bir meyvedir. Tadı ekşi olan vişne; tek başına veya reçel, komposto, meyve suyu, marmelat vb. yapılarak tüketilebilir. Yazın genellikle serinlemek ve ferahlamak için soğuk vişne suyu olarak tüketilir. Ev hanımları tarafından yazın reçel, marmelat, meyve suyu vb. yapılan vişne kış boyunca da tüketilir. Vişnenin sağlığa olan yararları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Vişne suyu da vişne kadar faydalıdır ve hazır vişne suları yerine doğal olanları tercih etmenizi öneriyoruz.

Vişnenin Faydaları Nelerdir?

Vişne, cildi gençleştirip güzelleştiren yaşlanma karşıtı bir meyvedir. Cildin esnekliğini ve canlılığını sürdürmesini sağlar. Düzenli olarak vişne tüketen kişiler diğerlerine göre daha geç yaşlanır.

Vişne, içerdiği vitaminler sayesinde bağışıklığı güçlendirir. Vücuda direnç verir. Vücudu mikroplara karşı koruyarak hastalığı önler. Grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıklardan özellikle soğuk havalarda kişiyi korur.

Vişne yapısından dolayı kabızlığı önleyen bir meyvedir. Dışkıyı yumuşatır. Oldukça lifli bir meyvedir. Mide ve bağırsak sistemine iyi gelir. Hazmı kolaylaştırır. Bağırsak hastalıklarına karşı vücuda direnç verir.

A ve C vitamini, kalsiyum, demir, fosfor gibi vücut için çok önemli olan vitamin ve mineralleri içerir.

Vişne, kalp dostu bir meyvedir. Kalp sağlığını büyük ölçüde korur. Damarlardaki yağlanmayı önleyerek kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. Damat sertleşmesini engeller. Kalp hızını, ritmini ve atışını düzenler. Buna bağlı olarak kalple ilgili oluşacak sorunları engeller. Düzenli olarak vişne tüketen kişide kalp hastalıkları, kalp krizi vb. sorunların görülme riski daha azdır.

Vişnenin kanserden koruyucu özelliği de vardır. Kanser hücrelerinin ve tümörlerinin büyümesini engeller. Antioksidan etki gösterir. Toksin adı verilen zararlı maddeleri vücuttan uzaklaştırır. Özellikle kalın bağırsak ve kolon kanserlerine karşı koruma sağlar.

Vişne beyindeki hormon dengesini de düzenler. Bu şekilde Parkinson hastalığına karşı koruma sağlar. Beynin çalışmasını arttırır ve destekler. Beyne mutluluk hormonu salgılatarak depresyona ve strese karşı fayda sağlar. Vişne, görme duyusunu güçlendirir. Gözlere iyi gelir.

Vişne, içeriğindeki yüksek demir molekülü sayesinde kansızlığa iyi gelir. Demir eksikliği anemisi olan kişiler tarafından düzenli tüketilmelidir.

Vişne; cildi nemlendirir, canlandırır, ferahlık ve serinlik verir. Şeker hastalığına karşı şekeri dengeleyici ve koruyucu etkisi vardır.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Guatr ve Tiroid Nodülü Nedir? Tedavi Gerekli midir?
Tiroid bezi boynumuzun ön tarafında nefes borumuzun hemen önünde yer alan şekil olarak kelebeğe benzeyen bir salgı bezidir
A Vitamini Hakkında Bilinmesi Gerekenler
A vitamini yağda çözünen vitaminler grubunda yer alır
Susam Yağının Faydaları Nelerdir?
Susam ve susam yağı sağlık için oldukça önemli besin kaynağıdır
Ağız Yaralarının İyileşmesi İçin Meyve Tüketin.
Bağışıklığın düşmesiyle birlikte vücut pek çok enfeksiyona açık hale geliyor
Parmaklarınızı Kütletmeyin!
Eklem yerlerindeki kütlemeler, kişide bir süre sonra ağrı ve kireçlenmelere yol açmaktadır
Alkollü İçki Tüketimine Dikkat! Yeni Yıl Kutlaması Facia Olmasın..
Yeni yıla girerken yapacağınız kutlamada eğer içki tüketiyorsanız mutlaka sertifikalı ve onaylı içkiler tüketin
Luminesce Serum Kullananlar Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz
Luminesce Serum özellikle genç kalmak ve ciltlerini yenilemek isteyen kadınların ilgisini çeken bir güzellik ürünüdür
Luminesce Serum Fiyatı Nedir?
Luminesce ülkemize yeni giren bir güzellik ürünüdür