AİDS'e Neden Olan HIV Virusu Hangi Yollarla Bulaşır?

25.06.2018 11:54
HIV virusu  insan vücuduna farklı bulaşma yolları ile girebilmektedir
AİDS'e Neden Olan HIV Virusu Hangi Yollarla Bulaşır?
A

HIV virusu  insan vücuduna farklı bulaşma yolları ile girebilmektedir.Kuşkusuz en bilinen ve sık görülen yol cinsel ilişkidir.Ancak farklı bulaşma yolları da vardır.
Tahlil.com olarak, okuyucularımıza, HIV virusunun bulaşma yolları konusundaki yazımızı okumalarını öneriyoruz.

HIV virusunun farklı bulaşma yolları nelerdir? 

1.Cinsel yolla bulaşma:  HIV/AIDS her türlü cinsel temasla  (homoseksüel, heteroseksüel, oral, vajinal veya anal) bulaşmaktadır.  Bulaşma için virüsü taşıyan kişiyle yapılacak tek bir cinsel temas bile yeterli olmaktadır.
HIV ile enfekte kişilerle yapılan cinsel temas sayısı arttıkça bununla paralel olarak da bulaşma olasılığı da artmaktadır. Birden çok cinsel partneri olanlar, sık eş değiştirenler, damar içi madde kullanma alışkanlığı olanlar, hemofili, diğer kanama bozukluğu, kronik böbrek hastalığı gibi hastalıkları nedeniyle sık kan verilmek zorunda olan kişilerle yapılan cinsel temasta bulaş riski daha yüksek olmaktadır.
Oral, vajinal veya anal yolla yapılan cinsel temaslar da risk açısından farklılık göstermektedir. Anal ilişkide bulaşma riski diğer cinsel ilişki yollarına göre daha yüksektir.

2.Kan ve kan ürünleri ile bulaşma: Kan ve kan ürünleri, organ ve doku nakli ile, tıraş bıçağı,diş fırçası ve enjektör paylaşımı ile, kesici ve delici aletler yolu ile bulaşır. Virüsün kanda yoğun miktarda bulunması nedeni ile virüsü taşıyan kişilerden alınan kan ve kan ürünlerinin başka bir kişide kullanılması ile hastalık bulaşabilmektedir.Günümüzde Kan Bankalarında ileri tahlil yöntemlerinin kullanılması ve kan nakli öncesi titiz incelemeler yapılması ile kan nakli ile bulaşma yolu ağırlığını yitirmiştir. Damar içi madde alışkanlığı olan kişilerin aynı iğne/enjektörü paylaşmaları bulaş riskini önemli derecede artırmaktadır. 

3.Anneden bebeğe bulaşma: HIV virusu , gebelik boyunca, doğum sırasında ve emzirme ile anneden bebeğe geçebilmektedir. .

YORUMLAR

magneder | 29.05.2013 09:50

18 yaşındayım.Escort bir bayanla ufak bir ilişki yaşadım.Parmağını anüsüme soktu-vucudumu ısırdı(kanama olmadı)bende kilodunun üzerinden vajinasını okşadım.Vajina sıvısını hissettim fakat kilot üzerinden.Elimde de bir yara vardı.nemin teması halinde bir sıknıtı olabilirmi? üç konu hakkında yardım.

Tahlil.Com | 30.05.2013 07:04
Bu şekilde belirttiğin bir ilişki ile enfeksiyon ihtimali yok, anlattığın gibiyse bir ilişki bile kurmamışsınız.
Prostat Kanserinden Korunma Yolları Nelerdir?
Prostat kanseri erkeklerde en sık görülen kanser türlerindendir. Doktorlar prostat kanserinden korunmak için bazı önlemler tavsiye ediyor.Aşağıdaki yazımızda erkeklerde sık…
Aftı Neler Tetikler?
Aft dudağın içinde, dil yüzeyinde, damakta veya yanak yüzeyinde oluşan bir yaradır. Ağızda aftın oluşması çeşitli nedenlere bağlı olup bu nedenler aft oluşumunu tetiklemektedir.
Mide Ekşimesi ve Sebepleri
Mide ekşimesi sorunu günlük yaşamda pek çok kişinin şikayetçi olduğu bir sağlık sorunudur
Polikistik Over Nedir? Polikistik Overde Yumurlama Gerçekleşir mi?
Polikistik Over Sendromu üreme çağındaki  kadınlarda sıklıkla rastlanan bir  yumurtlama faaliyet bozukluğudur. Kadınlar arasında sıklıkla görülür.Kadınlarda görülen…
Laparoskopik (Kapalı) Safra Kesesi Ameliyatı Nedir?
Safra kesesi veya safra yollarında enfeksiyon, taş veya tıkanıklık varsa ameliyat yapılabilir.Laporoskopik cerrahi de safra kesesi ameliyatları arasında önemli rol almakta olan bir cerrahi operasyondur.
De-clerembault Sendromu: 'O beni seviyor!'
De-clerembault sendromu çoğunlukla kadınlarda görülen oldukça ilginç bir sendromdur. De-clerembault Sendromu hakkında aşağıdaki yazımızda detaylı bilgi bulabilirsiniz.
Bel Fıtığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Bel fıtığı: omurganın destek yastığı olan disklerden bir veya bir kaçının bulunması gereken yerden taşıp, vücuttan önemli mesajları beyne taşıyan sinirlere baskı yapmasıdır
Şok Nedir? Çeşitleri, Belirtileri, Evreleri Nelerdir?
Şok: ani kanamalar, kazalar, enfeksiyonlar, yanıklar veya kronik hastalıklar sonucunda hücrelerin yeterli besin ve oksijen alamaması durumudur
Grip Belirtileri, Tedavisi ve Korunma Yolları
Üst solunum yolu enfeksiyonlarından en popüler olan grip, özellikle kış ve bahar aylarında sık görülür
Akciğer Apsesi, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?
Akciğer apsesi; bakterilerin sebep olduğu, akciğerin kendi iş gören dokusunda içi iltihap ile dolu boşluklar oluşmasıdır
Sedef Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir?
Sedef hastalığı, ölü cilt hücrelerinin cilt yüzeyinde hızlı bir şekilde birikmesiyle ortaya çıkan ve günümüzün en yaygın cilt hastalıklarındandır
Alzheimer (Alzaymır) Belirtileri ve Hasta Bakımının Önemi
Alzheimer beyinde bazı hücre ölümleriyle ortaya çıkar
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com