Arkadan İlişki'nin (Ters İlişki) Zararları Nelerdir? Tahlil.com Doktorları Genç Kız ve Kadınları Uyarıyor

16.09.2018 11:57, Son Güncelleme: 27.10.2018 12:01 Dr. Cem Argun
Arkadan ilişki her ne kadar erkekler için  çok zevkli bir ilişki olarak nitelendirilse de kadınlar için de bir o kadar ağrılı ve sağlığa zararlı bir cinsel ilişki türüdür. Arkadan ilişki diğer adıyla da ters ilişkinin zararalrı konusunda Tahlil.com uzmanlarının sizler için hazırladığı yazının ilginizi çekeceğini umuyoruz.
Arkadan İlişki'nin (Ters İlişki) Zararları Nelerdir? Tahlil.com Doktorları Genç Kız ve Kadınları Uyarıyor
A

Tahlil.com’a özellikle arkadan ilişki (ters ilişki) diğer adlarıyla makattan veya anal ilişki sonrası hamile kalınıp kalınmayacağı konusunda bir çok soru geliyor. Tahlil.com uzmanları bu konuda gelen soruları cevaplıyor. Okurlarımızı olabildiğince bilgilendirmeye çalışıyor.

Bu yazımızda ise bu tür doğal olmayan ilişkilerin hamilelik boyutu dışında insan sağlığına zararları konusunda okurlarımızı  bilgilendirmeyi hedefledik.

Tahlil.com uzmanlarının  arkadan ilişkinin sağlığa zararları konusunda yazdığı yazıyı tüm kadınların özellikle de bakireliğine zarar gelmesin diye bu tür ilişkileri kimi zaman zorla da olsa seçen genç kızlarımızın okumasını özellikle öneriyoruz.

Anüs  (makat)  içerdiği halka şeklindeki kas yapıları  ve sinirler açısından çok duyarlı bir bölgedir. Halka şeklindeki bu kaslar normalde sıkıca büzülmüş   yani kasılmış  halde bulunurlar. Gerekli olduğunda 6-7 cm. çapa kadar genişleyebilirler.

Anüs bölgesi  anatomik yapı olarak çok narindir.  Uygun olmayan koşullarda, sabırsız ve hoyratça anal ilişki kurulması halinde bu bölgedeki dokularda yırtılmalar  ve kanamalar ortaya çıkabilir,
Bu yırtılmaların ortaya çıkması sadece acı vermesi açısından tehlikeli değildir. Kimi zaman  ancak cerrahi operasyonla tedavi edilen yırtılmalar  ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Anal fissür ve anal fistül gibi genel cerrahi uzmanlarınca ancak ameliyat ,le tedavi edilebilen sağlık sorunları bu tür ilişkileri yaşayan kadınlar için gündeme gelecektir.
Bu şekilde  doğal olmayan ilişkiler aynı zamanda cinsel yolla bulaşan hastalıklara  ve  bu bölge bulunan bakterilerin hastalık oluşturmalarına uygun ortam oluşturmaktadır. 

Özellikle evlilik öncesinde bekaretlerini kaybetmek istemeyen genç kızlar ve psikolojik olarak kendisini kadın hisseden kişiler, kimi zaman bu yolla  cinselliği tercih ederler. Arkadan ilişkinin tercih edilmesinin bir başka önemli nedeni ise, özellikle pornografik filmlere özenerek bu hiç de doğal olmayan ilişkiye özenilmesidir. 

Arkadan ilişki ( ters ilişki)  penisin vajinaya değil,  makata (anüse) sokulmasıdır. Makatta çok sayıda sinir ucu bulunmaktadır  ve çok hassas, duyarlı bir bölgedir, bu özelliğinden dolayı  cinsel ilişki sırasında kullanılması mümkündür.

Anüs (makat) kalın bağırsağın dışa açılan ucu olup, bağırsaklarda emilen besinlerin artıklarının boşaltılmasına en uygun anotomik yapıya sahiptir. Vücudun bu bölgesi, cinsel ilişki için gerekli olan özelliklere sahip değildir. Makat bölgesinde, kayganlaşmayı sağlayıcı salgı bezleri olmadığı gibi, dışarıdan içeri girişi sağlayacak şekilde değil, aksine içerideki dışkıyı dışarı atacak şekilde anatomik yapı bulunmaktadır.

İşte bu yüzden arkadan  ilişki özellikle kadınlar  için zor, travmatik ve  oldukça acı vericidir. 
Anal ilişkilerde, bağırsaklarda normal olarak bulunan ve bulundukları yerde zararsız olan mikroplar, insan vücudunun başka yerlerine taşınarak, çeşitli hastalıklara  neden olabilir.
Bunun  yanında, arkadan birleşme sonrası kurulan vajinal birleşmede, bağırsaktaki mikropların vajinaya kolayca taşınabilmesi olasılığı gayet yüksektir. Bu durumda ciddi enfeksiyonlara neden olabilir. 
Tekrarlayan ters ilişkiler, makatın kas yapısının bozulmasına ve bu kaslarının kasılıp gevşeme yeteneğinin bozulmasına neden olabileceğinden zamanla  gaz ve dışkı kaçırmalara yol açabilmektedir. Ayrıca yine bu bölgede hemoroid( basur) hastalığı olanlar, sık sık kabızlık yaşayanlarda makattan cinsel ilişki sonrasında hastalıklarında ilerleme olabilir.

Erkek arkadaşı, nişanlısı, eşi tarafından  çoğu zaman zorla arkadan ilişkiye  zorlanan ve  istemeden veya deneyimli olmadan bu tip  cinsel deneyimi yaşayan  kadınlarda ciddi psikolojik problemler ve depresyonlar görülebilmektedir. Bu durumda kimi zaman bu kişilerin psikoterapi alması da gerekmektedir.

Arkadan ilişkinin bir diğer ciddi sağlığa zararlı yani ise başta AİDS ile sonlanabilen HIV enfeksiyonu ve Hepatit B enfeksiyonu yönünden de son derece riskli olmasıdır.Bu tür ilişkide anal bölgede kanama riski ortaya çıkacağından özellikle kan ve cinsel yolla bulaşan bu tür enfeksiyonlar için de her 2 tarafa da enfeksiyon bulaşı yününden açık kapı bırakacak olmasıdır.

Sonuç olarak Tahlil.com uzmanları olarak özellikle genç kız ve kadınları bu tür ilişkiye girmemeleri konusunda özellikle uyarmak istiyoruz.

 

 

 

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Kondom, Orgazm Kalitesini Etkilermi?
Kondom; en sık kullanılan korunma yöntemidir
Orgazm, Büyüdükçe Öğreniliyor
Orgazm; vücudun cinsellik esnasında haz alma duygusudur
Değişik Pozisyon, Orgazmı Kolaylaştırıyor
Değişiklik; her zaman için merak uyandıran ve dikkat çeken bir durumdadır
Göbekaltı Yağları Penisi Küçük Gösteriyor
Göbek yağları özellikle erkeklerde ciddi sorunlara sebep olmaktadır
Uyku Ereksiyonu Testi
Erkekler kimi zaman, uykularında erekte olurlar
Kızlık Zarı Yapısal Farklılık Gösterirmi?
Kızlık zarı; adet kanının akmasını sağlayan, delikli bir yapıdır
Evliliğe Dokunuş
Evlilik şüphesiz kutsal bir yolculuk
HIV'den Korunmanın Enkolay Yolu: Kondom
HIV; cinsellikle bulaşan hastalıkların en yaygınıdır
Vajina Daraltma Operasyonu Nasıl Yapılır?
Vajina; kadının cinsellikten zevk almasını sağlayan, üreme organıdır
İlk İlişkide Kanama Mutlaka Olur mu?
Kadınların %70-80'i anüler tip denilen kızlık zarına sahiptir
Çocuğun Mastürbasyon Yapması Zararlı Mıdır?
Mastürbasyon; eller ile cinsel organını uyarılıp zevk alınması ve sonunda da cinsel orgazm yaşanmasıdır
Kadında Boşalmayı Öğrenmek İçin İlişki Şart mı?
Boşalmak; çoğu zaman erkekler için kullanılan bir cinsel terim olmasına karşın, kadınlarda da çok önemlidir
tahlil.com
tahlil.com