Bademcik İltihaplarında (Akut Tonsiilofarenjit) Ne zaman Antibiyotik Kullanılmalı?

A

Tonsil olarak da adlandırılan bademcikler, dilin arka kısmında boğazın heriki yanında bulunan, vücudun savunma sisteminin bir parçası olan organlarımızdır. Vücuda giren mikropları yakalayarak, vücudun mikroplarla savaşmasına yardımcı olan hücreleri üretirler. Vücuda giren bazı bakteri ve virüsler, bademciklerin bu etkisine rağmen yok edilemez ve bademciklerde çoğalarak bademciklerin iltihaplanmasına neden olurlar. Bu duruma bademcik iltihabı (tonsilit) adı verilir. Çoğunlukla bademciklerin iltihabına boğazın arka duvarını oluşturan farenks de eşlik eder ve “tonsillofarenjit” olarak adlandırılır.

Bademcik iltihabı çocuklarda en sık rastlanılan hastalıklardandır. Yılda üç milyon kişinin bademcik iltihabı nedeniyle hekime başvurduğu bilinmektedir. Genellikle 5-15 yaşlarında ve kış-ilkbahar döneminde görülür. 2 yaş altı ve 50 yaş üzerinde görülmesi oldukça nadirdir. Bademcik iltihabı tükürük, burun ve boğaz sıvıları gibi vücut sıvılarıyla, yakın temasla, solunum yolundan hava yoluyla çıkan damlacıklar yoluyla insandan insana bulaşabilmektedir. Hastalığın sebebi %75 oranında,antibiyotik kullanılmasını gerektirmeyen virüslerdir. Bademcik iltihabı nedeniyle hekime başvuran 10 çocuktan sadece 3' ünde ve 10 erişkinin ise sadece birinde etken bakteriyel yani antibiyotik tedavisine ihtiyaç duyantiptir. Maalesef ülkemizde hastaların çoğunluğuna gereksiz olarak antibiyotik yazılmaktadır. Kullanılan lüzumsuz antibiyotikler, vücudumuzun doğal florasında bulunan iyi huylu mikropları ortadan kaldırarak bir çok yan etkiye ve hastalığın tekrarına sebep olmaktadır. Viral-Bakteriyel bademcik iltihabı ayırımında en önemli tanı aracı boğaz kültürüdür. Kültür yapılamayan olgularda hastada öksürük, burun akıntısı, ses kısıklığının bulunması,biziviral yani antibiyotik gerektirmeyen tipe yaklaştırmalıdır. Bakteriyel olanların %90'nında etken A gurubu Beta hemolitik streptokoklardır.Eğer kültürde A gurubu Beta hemolitik streptokok ürerse bu hastalarda kullanılan antibiyotik tipine göre 5-10 gün tedavi uygulanması gereklidir.

 
Bademcik iltihabının tedavisi neden ve nasıl yapılır?

Çok rastlanan bu hastalık, kendi yaptığı rahatsızlıktan çok, vücudun başka yerlerinde çeşitli organlarda meydana getirdiği dolaylı bozukluklar (komplikasyonlar, iltihablar) sebebiyle oldukça önemlidir.

Bademcik iltihabı tedavisinde amaç nedir?

* Komplikasyonların önlemesi,

* Klinik şikayetlerin kısa sürede düzeltilmesi,

* Okul, kreş veya işe kısa sürede dönüşün sağlanması,

* Yakın temasta bulunan kişilere hastalığın bulaşmasının önlenmesidir. 

Tedavide yeterli sıvı alımı çok önemlidir. Bunun yanında hastalara yatak istirahati, ağrı kesici, ateş düşürücü verilmeli, bakteriyel enfeksiyon düşünülenlerde ise antibiyotik tedavisine başlanmalıdır. Antibiyotik kullanımı gerekli olan bakteriyel enfeksiyonda,tedavi verilmese de genellikle hastalık 4-5 günde  kendini sınırlar. Ancak antibiyotik vermek belirgin bir şekilde şikayetleri azaltır. Ayrıca olası bir akut romatizmal ateş (Romatizmal Kalp İltihabı)  veya akut glomerülonefrit (böbrek iltihabı) gibi komplikasyonları önler.Antibiyotik tedavisi doktorun bakteriyel enfeksiyon düşünüp, gerekli gördüğünde  uygulanmalıdır. Halk arasında yaygın olarak kullanılan antibiyotik tedavisi uygun olmayan kişilere verildiğinde ishal, karın ağrısı, halsizlikgibi olumsuz etkilere neden olabilmektedir. Ayrıca viral enfeksiyonlarda kullanılan antibiyotikler, virüslere hiç etki etmedikleri gibi bir de bağışıklık sistemimizin önemli bir parçası olan normal flora dediğimiz yararlı olan bakterileri ortadan kaldırırlar. Bu da vücudumuzun savunma sistemine zarar vermektedir. Antibiyotiklerin az dozda veya kısa süreli kullanımı, hastaların tekrar tekrar boğaz enfeksiyonu geçirmelerine neden olabilmektedir. StreptokokalTonsillofarenjit de tedavi süresi kullanılan antibiyotik tipine göre 5-10 gündür. Hastalar 3-4 'üncü günden sonra düzeldikleri için tedaviyi bırakmaktadırlar.Tedavi 3. gün kesilirse hastalığın tekrarlama oranı % 50, 7. günde kesilir ise % 34 civarındadır. Bu nedenle mutlaka 10 günlük süreye uyulmalı yada 5 günlük tedavinin yeterli olduğu sefdinir veya sefpodoksim gibi antibiyotikler tercih edilmelidir.Viral olduğu düşünülen bademcik enfeksiyonlarında semptomatik tedavi yeterlidir. Tedavide yardımcı olarak İmumax gibi ve ya Benzidamin HCL içeren spreyler tedaviye eklenebilir.

Sık bademcik enfeksiyonu geçirilmesi, enfeksiyonun kronikleşip bademciklerde kalıcı hale gelmesi, bademciklerin çok büyüyerek yemek yemeyi zorlaştırıp solunum yolunu tıkayıcı hale gelmesi,bademcik çevresi apse gelişmesi durumlarında hastaların bademciklerinin ameliyatla çıkarılması (tonsillektomi) gerekmektedir.

Prof.Dr.Kemal Uygur ile iletişim kurmak için tıklayınız....
www.drkemaluygur.com

 

  

 

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Burun Kanaması Yaz Aylarında Daha Sık Görülmektedir
Havaların giderek ısınmasıyla birlikte burun kanaması vakalarında da artış oldu
Lazer Epilasyonu Sonrası Yan Etkileri Var mıdır?
Epilasyon uygulamasında da lazerli tedavi uygulamaları sonucunda büyük oranda başarı kaydedildiği görülmüş ve hastalar üzerinde olumsuz yönlerinin çok az olduğu gözlenmiştir
Oruç Tutmak Zayıflatır mı?
Ramazan ayında bir çok ziyaretçimiz oruç tutuyor
Kışın Tükettiğimiz Sebzeler ve Sağlığımıza Faydaları Nelerdir?
Kışın tüketilen  sebzelerin sağlığımıza önemli faydaları vardır
Sağlık Önerilerinizi Bizimle Paylaşın
İnteraktif bir sağlık sitesi olan Tahlil
Çocuklarda Görülen Nefes Darlığı Nedenleri Nelerdir?
Çocuklarda görülebilen nefes darlıkları anne ve babaları sıklıkla endişelendirir
Egzersiz ve Spor Yaparken Bilmemiz Gerekenler
Egzersiz düzenli yapıldığı takdirde sağlığımız için önemli yararlar sağlamaktadır
Yaş Aralıklarına Göre Olması Gereken Nabız ve Kalp Atış Hızı
Nabız, kalp atış hızı doktorların muayenede sık olarak ölçtüğü bir yaşamsal bulgudur
Bayramda Şeker Hastalarının Dikkatli Olması Gerekiyor
Bayramının gelmesiyle birlikte, özellikle geleneksel yemeklerimizin ve tatlılarımızın misafirliklerde sunulması  şeker hastaları için büyük bir zorluk oluşturmaktadır
Ramazan'da Kolay Sindirimin Doğal İlacı Şalgam Suyu
İftarla sahurun arasının bu kadar kısa olması nedeniyle yenilen yiyecekler ve içecekler midede şişkinlik yapıyor
Kaliteli Bir Uyku İçin Doğru Nefes Almak Şart.
Yaşın ilerlemesiyle uyku düzeninde bozulmaların yaşanması sıklıkla görülen bir sorundur