Bademcik İltihaplarında (Akut Tonsiilofarenjit) Ne zaman Antibiyotik Kullanılmalı?

03.05.2016 04:53 | Yazar: Prof. Dr. Kemal Uygur
Bademcik İltihaplarında (Akut Tonsiilofarenjit) Ne zaman Antibiyotik Kullanılmalı?
A

Tonsil olarak da adlandırılan bademcikler, dilin arka kısmında boğazın heriki yanında bulunan, vücudun savunma sisteminin bir parçası olan organlarımızdır. Vücuda giren mikropları yakalayarak, vücudun mikroplarla savaşmasına yardımcı olan hücreleri üretirler. Vücuda giren bazı bakteri ve virüsler, bademciklerin bu etkisine rağmen yok edilemez ve bademciklerde çoğalarak bademciklerin iltihaplanmasına neden olurlar. Bu duruma bademcik iltihabı (tonsilit) adı verilir. Çoğunlukla bademciklerin iltihabına boğazın arka duvarını oluşturan farenks de eşlik eder ve “tonsillofarenjit” olarak adlandırılır.

Bademcik iltihabı çocuklarda en sık rastlanılan hastalıklardandır. Yılda üç milyon kişinin bademcik iltihabı nedeniyle hekime başvurduğu bilinmektedir. Genellikle 5-15 yaşlarında ve kış-ilkbahar döneminde görülür. 2 yaş altı ve 50 yaş üzerinde görülmesi oldukça nadirdir. Bademcik iltihabı tükürük, burun ve boğaz sıvıları gibi vücut sıvılarıyla, yakın temasla, solunum yolundan hava yoluyla çıkan damlacıklar yoluyla insandan insana bulaşabilmektedir. Hastalığın sebebi %75 oranında,antibiyotik kullanılmasını gerektirmeyen virüslerdir. Bademcik iltihabı nedeniyle hekime başvuran 10 çocuktan sadece 3' ünde ve 10 erişkinin ise sadece birinde etken bakteriyel yani antibiyotik tedavisine ihtiyaç duyantiptir. Maalesef ülkemizde hastaların çoğunluğuna gereksiz olarak antibiyotik yazılmaktadır. Kullanılan lüzumsuz antibiyotikler, vücudumuzun doğal florasında bulunan iyi huylu mikropları ortadan kaldırarak bir çok yan etkiye ve hastalığın tekrarına sebep olmaktadır. Viral-Bakteriyel bademcik iltihabı ayırımında en önemli tanı aracı boğaz kültürüdür. Kültür yapılamayan olgularda hastada öksürük, burun akıntısı, ses kısıklığının bulunması,biziviral yani antibiyotik gerektirmeyen tipe yaklaştırmalıdır. Bakteriyel olanların %90'nında etken A gurubu Beta hemolitik streptokoklardır.Eğer kültürde A gurubu Beta hemolitik streptokok ürerse bu hastalarda kullanılan antibiyotik tipine göre 5-10 gün tedavi uygulanması gereklidir.

 
Bademcik iltihabının tedavisi neden ve nasıl yapılır?

Çok rastlanan bu hastalık, kendi yaptığı rahatsızlıktan çok, vücudun başka yerlerinde çeşitli organlarda meydana getirdiği dolaylı bozukluklar (komplikasyonlar, iltihablar) sebebiyle oldukça önemlidir.

Bademcik iltihabı tedavisinde amaç nedir?

* Komplikasyonların önlemesi,

* Klinik şikayetlerin kısa sürede düzeltilmesi,

* Okul, kreş veya işe kısa sürede dönüşün sağlanması,

* Yakın temasta bulunan kişilere hastalığın bulaşmasının önlenmesidir. 

Tedavide yeterli sıvı alımı çok önemlidir. Bunun yanında hastalara yatak istirahati, ağrı kesici, ateş düşürücü verilmeli, bakteriyel enfeksiyon düşünülenlerde ise antibiyotik tedavisine başlanmalıdır. Antibiyotik kullanımı gerekli olan bakteriyel enfeksiyonda,tedavi verilmese de genellikle hastalık 4-5 günde  kendini sınırlar. Ancak antibiyotik vermek belirgin bir şekilde şikayetleri azaltır. Ayrıca olası bir akut romatizmal ateş (Romatizmal Kalp İltihabı)  veya akut glomerülonefrit (böbrek iltihabı) gibi komplikasyonları önler.Antibiyotik tedavisi doktorun bakteriyel enfeksiyon düşünüp, gerekli gördüğünde  uygulanmalıdır. Halk arasında yaygın olarak kullanılan antibiyotik tedavisi uygun olmayan kişilere verildiğinde ishal, karın ağrısı, halsizlikgibi olumsuz etkilere neden olabilmektedir. Ayrıca viral enfeksiyonlarda kullanılan antibiyotikler, virüslere hiç etki etmedikleri gibi bir de bağışıklık sistemimizin önemli bir parçası olan normal flora dediğimiz yararlı olan bakterileri ortadan kaldırırlar. Bu da vücudumuzun savunma sistemine zarar vermektedir. Antibiyotiklerin az dozda veya kısa süreli kullanımı, hastaların tekrar tekrar boğaz enfeksiyonu geçirmelerine neden olabilmektedir. StreptokokalTonsillofarenjit de tedavi süresi kullanılan antibiyotik tipine göre 5-10 gündür. Hastalar 3-4 'üncü günden sonra düzeldikleri için tedaviyi bırakmaktadırlar.Tedavi 3. gün kesilirse hastalığın tekrarlama oranı % 50, 7. günde kesilir ise % 34 civarındadır. Bu nedenle mutlaka 10 günlük süreye uyulmalı yada 5 günlük tedavinin yeterli olduğu sefdinir veya sefpodoksim gibi antibiyotikler tercih edilmelidir.Viral olduğu düşünülen bademcik enfeksiyonlarında semptomatik tedavi yeterlidir. Tedavide yardımcı olarak İmumax gibi ve ya Benzidamin HCL içeren spreyler tedaviye eklenebilir.

Sık bademcik enfeksiyonu geçirilmesi, enfeksiyonun kronikleşip bademciklerde kalıcı hale gelmesi, bademciklerin çok büyüyerek yemek yemeyi zorlaştırıp solunum yolunu tıkayıcı hale gelmesi,bademcik çevresi apse gelişmesi durumlarında hastaların bademciklerinin ameliyatla çıkarılması (tonsillektomi) gerekmektedir.

Prof.Dr.Kemal Uygur ile iletişim kurmak için tıklayınız....
www.drkemaluygur.com

 

  

 

Reflü Olan Kişiler Düşük Bel Giyinmeli
Reflü; mide kapakçığının gevşemesi neticesinde mide asitinin ağıza gelmesi olarak bilinen hastalıkdır
Çatlak Kremi Nasıl Uygulanır?
İnsan derisi son derece hassastır ve çok kolay kabuklanma, çatlama, deri yırtılmaları meydana gelebilir. Sebebi çoğu zaman; su, soğuk hava, gebelik veya kontrolsüz kilo almak…
Renkler Hangi Duyguyu İfade Eder?
Renkler sadece yansıma değildir. İnsanın kişiliğini, ortamın rengini açığa vuran ifadelerdir. Farkında olmasak da giyindiğimiz kıyafetler dahi kişiliği anlatır. Hatta tedavi yöntemi olarak…
Atılım Kanaması Nedir? Hamilelik ve Gebelikte Atılım Kanaması
Atılım kanaması kadınlarda hamilelik (gebelik) sürecinde görülen olağan bir durumdur. Bir çok hamile kadın bu kanamayı yaşayabilir.Aşağıdaki yazımızda hamile kadınlarda görülebilen…
Hastalık Çeşidine Göre Diyet Yapın
Diyet; sadece zayıflamak amaçlı değil, sağlıklı beslenmek adına uygulanan bir beslenme programıdır.
Hayırlarınız Kararlı Olsun
Çocuk yetiştirmek şüphesiz zor bir iştir.Bu süreçte çocuğa doğru zaman da ve doğru sebeple hayır demek de son derece önemlidir.
Dans Edin Fazla Kilolardan Kurtulun!
Fazla kilolardan kurtulmak için pek çok yöntem günümüzde hemen herkes tarafından deneniyor. Bu yazımızda çeşitli dan stürlerinde saatte ne kadar kalori yakılabileceğine…
Sağlıklı Olmak İçin Dans Terapilerine Katılabilirsiniz
Yaşlı insanların genellikle bir köşede oturduklarını, ve kim ne verirse onu yeyip içtiklerini; nereye götürülürler ise oraya gittiklerini biliyoruz.
İnsan Psikolojisiyle İlgili Aklınızı Uçuracak 26 Gerçek
Kendimizle ilgili yeni şeyler öğrenmek her zaman ilginç ve keyif vericidir. Davranışlarımızın, kendimizi ifade etme şeklimizin arkasında yatan psikolojik nedenleri anlamak daha da caziptir.…
Bilinçsiz Mantar Yemek Zehirlenmelere Yol Açabilir
Mantar, besin olarak tüketilebilen türlere sahip olduğu gibi oldukça zehirli türleri de içerisinde barındıran bir canlı grubudur.
Bebeklerde Gaz Sorununa Pratik Çözümler
Yeni doğan bebeklerde  görülen ön önemli sıkıntı bir türlü bitmek bilmeyen gaz ağrılarıdır.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com