Burun Kanaması,Burun Kanaması Çeşitleri ve Burun Kanamasının Önlenmesi

22.06.2018 08:00
Burun kanaması çevremizde sıkça karşılaştığımız bir sağlık sorunudur
Burun Kanaması,Burun Kanaması Çeşitleri ve Burun Kanamasının Önlenmesi
A

Burun kanaması çevremizde sıkça karşılaştığımız bir sağlık sorunudur.Burun kanaması epistaksis olarak da bilinir. Uzmanlar burun kanamalarını iki gruba ayırmaktadırlar.

1. Ön Burun Kanamaları:

Ön burun kanamaları burun ön kısmından gelen kanamalardır. Ayakta duran yada oturan kişide burun deliğinden akan Kanama şeklinde kendini gösterir.Özellikle çocuk yaş grubunda bu tür kanamalar görülür.

2.Arka Burun Kanamaları:

Arka kanama ise burun arkasından olan kanamadır. Kanama genize doğrudur. Arka kanamalar çoğunlukla yaşlı kişilerde görülür. Bu hasta grubu genellikle yüksek kan basıncı (tansiyon) olan kişiler yada travma geçirmiş kişilerdir.

Burun kanamaları genç erkeklerde genellikle ergenlik dönemlerinde,genç kızlarda ise, çoğunlukla ay başı kanamaları sırasında görülür.Ayrıca yüksek tansiyon da burun kanamasının nedenlerinden biridir.
Gençlerde görülen ve önemli olmayan burun kanamaları nispeten daha kolay durur.Genelde önemli bir nedeni bulunmamaktadır.
Hipertansiyon olarak da bilinen tansiyon yüksekliğinden kaynaklanan ve genellikle orta yaşlarda görülen burun kanamaları ise daha sorunludur.Bu nedenle olan kanamaları durdurmak daha zordur.

Burun Kanamasında Ne Yapmalıdır?

Yapılacak ilk iş,burnu kanayan kişiyi hemen oturtmak ve başını öne doğru hafifçe eğerek burnunun kanayan deliğini yaklaşık 5-10 dakika bastırmaktır.Bu sırada,burnu kanayan kişiye ağzından nefes alması ve yutkunması söylenmelidir.
Kanama sırasında buruna buz tatbik etmek de yararlıdır.Ancak burun kanaması durmuyorsa veya yeniden kanamaya meğilli ise  ve kanama burun önüne kanamadan çok boğaz arkasına doğru oluyorsa biran önce bir doktora başvurmak yararlı olacaktır.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Miyom Nedir? Neden Olur? Nasıl Alınır?
Miyom; rahimde bulunan miyometriyum adı verilen kas tabakasının üstünde, anormal olarak büyüyen, iyi huylu düz kas hücreleridir.  
Down Sendromu Nasıl Yönetilir?
Down sendromu; kromozomal yani genetik bir hastalıktır. Bu hastalığa sebep olan; 2 tane olması gereken 21. Kromozomun 3 tane olmasıdır. Genellikle anne karnında tespit edilen down sendromunun bir tedavisi…
Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?
Huzursuz bacak sendromu daha çok genetik olarak bilinen ve sık görülen bir hastalıktır. Yaşam kalitesini ve uyku alışkanlıklarını olumsuz olarak etkilediği için tanı ve tedavisi…
Dış Gebelik nedir? Dış Gebelikte Hangi Gebelik Testi Yapılır?
Dış gebelik, döllenmiş yumurtanın fallop tüpünde veya rahim dışında bulunan bir yerde gelişmeye başladığı gebelik durumudur. Tedavi gerektiren bir durumdur. Sağlıklı ve normal bir gebelik…
Yemek Borusu ve Gırtlak Kanserini Artıran Etkenler
Yemek borusu ve gırtlak kanseri; sayı olarak diğer kanserlerin gerisinde dursa da, günlük yaşamda sürekli olarak tahriş edilmesi, önemli oranda kanser riskini artırıyor.
Biyokimyasal Gebelik (Kimyasal Gebelik) Nedir, Nasıl Anlaşılır?
Biyokimyasal gebelik diğer adıyla da kimyasal gebelik ile ilgili Tahlil.com'a ziyaretçilerimizden sıklıkla sorular geliyor.Biyokimyasal diğer adıyla da kimyasal gebelik sağlıklı bir gebelik değildir.Bu…
Çocuğu Korku ile Eğitmenin Fiziksel Etkileri
Her aile çocuğunun mükemmel olmasını ister. Ancak gelişimsel bazı süreçlerde, çocuk öğrenmenin gereklerini yerine getirirken zaman zaman ailenin sabrını zorlayabilir…
Buerger Hastalığı Nedir ve Kimlerde Görülür?
1908 yılında Buerger tarafından ortaya koyulmuş bir hastalıktır.Özellikle aşırı sigara içenlerde daha çok görülmesi tipik özelliğidir.
Aberran Sağ Subklavian (Subklavyen) Arter Nedir? Nasıl Teşhis Edilir ve Tedavisi
Aberran sağ subklavian arter sağ kola giden atardamarın farklı bir yol izleyerek yerine ulaşmasından kaynaklanan bir anomalidir.
Dünyada Başlıca Ölüm Nedenleri
Dünyada çok çeşitli insan ölüm sebepleri varken bunların sayı olarak çoğunluğu terör ve doğal afetler olarak bilinir. Ancak, ne yazık ki hastalıklar sebebiyle…
Diz Kireçlenmesinde (Kıkırdak Aşınması) Horoz İbiği Tedavisi Nedir?
Diz kireçlenmesi sık görülen bir sağlık sorunudur. Diz kireçlenmesi veya kıkırdak aşınmasında da horoz ibiği tedavisi sıklıkla uygulanan ve hastaları rahatlatan bir uygulamadır.Özellikle…
Akciğer Kanseri ve Akciğer Kanserinde Cerrahi Tedavi :Akciğere Bıçak Değer mi?
Akciğer kanseri hemen herkesin sıkça duyduğu ve merak ettiği bir kanser türüdür.Akciğer kanserinde cerrahi tedavi sıklıkla kullanılan bir tedavi yöntemidir. Akciğer Kanseri…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com