Gebelik ve Cinsellik Hakkında Merak Ettikleriniz

Gebelik ve gebelik süresince cinsellik çiftler arasında sıkça merak edilen bir konudur
A

Gebelik ve gebelik süresince cinsellik çiftler arasında sıkça merak edilen bir konudur. Gebelik anne adayının hayatını her yönüyle değiştirdiği gibi cinsellik yönünden de anne adayını farklı bir hayat beklemektedir.

Gebelik döneminde cinsellik, çiftlerin cinsel hayatını fazlasıyla etkilemektedir.Anne adayının gebelik sürecindeki cinsel hayatını, 3 dönemde inceleyebiliriz.
Her biri 3 er aylık periyotlardan oluşan bu dönemler sırasıyla birinci,ikinci ve üçüncü trimester olarak sınıflandırılır.

Gebeliğin ilk 3 ayı (1.trimester) ve Cinsellik:

Gebeliğin ilk 3 ayında, anne adayları bu sürece uyum sağlama dönemi yaşamaktadırlar. Bu dönemde cinsel ilişkinin kendilerine ya da bebeklerine zarar vereceği, düşüğe neden olacağı korkusunu yaşayan gebeler de cinselliğe karşı soğukluk gelişebilir.
Ayrıca cinsel ilişki sırasında dolgunlaşan memelere dokunulması, genital bölgede kanlanmasının artmasıyla birlikte ödem gelişmesi ve buna bağlı olarak penisin girişi sırasında ağrı oluşması nedeniyle bu dönemdeki gebelerde libido azalmasında etkindir.

Gebeliğin ikinci 3 ayı(2.trimester) ve Cinsellik:

Bu dönemde gebeler, gebeliğin fiziksel değişikliklerine adapte olmaya başlarlar .Buna bağlı olarak da gebelerde libido artışı ve cinsel ilişkiye karşı ilginin arttığı gözlenir.

Gebeliğin üçüncü 3 ayı(3.trimester) ve Cinsellik:

Bu dönemde gebeliğin gelişmesine bağlı olarak rahmin (uterusun) büyümesiyle birlikte anne adaylarında çeşitli rahatsızlar olabilir.
Mide rahatsızlıkları(yanma,ekşime gibi) yorgunluk, uykusuzluk, rahimde oluşan hazırlayıcı kasılmalar, bacak kasılmalar, memelerden süt gelmesi gibi belirtiler bunlara örnektir.
Bu dönemde gebelerde libido azalması ve cinsellikten soğuma sıkça görülmektedir.Rahmin iyice büyümesi nedeniyle cinsel ilişki sırasında ağrı veya rahatsızlık hissi gelişebilir.
Cinsel ilişki sırasında bu dönemde çiftler,kendileri için en uygun ve anne adayına en az rahatsızlığı verecek pozisyonu seçmelidir.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...

YORUMLAR

kan | 26.03.2015 11:53

hocam merhaba zevk suyu kıyafetten geçer mı kıyafet uzerınden sürtünme yapılırsa zevk suyu hamıle bırakır mı?

Tahlil.Com | 27.03.2015 11:54

Anlattığınız gibi bir beraberlik sonrası gebelik olasılığı pek mümkün görülmüyor.
Sıklıkla  erken yaşlarda bu şekilde bir yakınlaşma yaşayan ve cinsel konularda da bilgi sahibi olmayan okurlarımızdan sıklıkla benzer sorular geliyor.

Tahlil.com doktorları olarak sizin gibi genç okurlarımıza  önerimiz aşağıdaki bağlantıda yer alan ve hamilelik oluşumuna dair verilen bilgileri sonuna kadar dikkatle okuyup hamileliğin oluşum ve test edilmesi hakkında  bilgi sahibi olmanız.

on | 26.03.2015 08:34

hocam adetın ilk günü kıyafetlerle sürtünme olsa hıc soyunmadan ve cok az zevk suyu gelse hamıle kalınır mı kasık ağrım bel ağrım var psıkolojık mıdır adetın ılk gunu zevk suyundan hamıle kalınır mı daha doğrusu adetlıyken hamile kalınır mı ped iç çamaşırlarımız pantolonumuz vardı zevk suyu geçer mi

Tahlil.Com | 26.03.2015 10:05

Erken yaşlarda belirtiğiniz şekilde yaşanan cinsel beraberlikler sonrası kimi zaman bu tür çok da anlamlı olmayan sorular geliyor.
Cinsellik ve hamilelik oluşumu gibi konularda bilgi eksikliği de buna benzer  soruların gelmesine yol açıyor.
Elimizden geldiğince okurlarımızı bu konuda bilgilendirmek için uyarıcı yazılar yayınlıyor ve soru cevaplıyoruz.
Belirtiğiniz şekilde bir ilişki ile  hamilelik mümkün görünmüyor.Muhtemelen yaşınız küçük ve cinsel konularda da bilgi sahibi değilsiniz.
Hamileliğin hangi durumlarda olabileceği, hangi durumlarda hamilelik olmayacağı ve bu konularda sorulmuş benzer  binlerce soru ve Tahlil.com uzmanlarınca verilmiş cevapları aşağıdaki bağlantılarda bulabilirsiniz.
Biraz vakit ayırıp dikkatle okumanızı öneririz.mewlutt06 | 22.01.2015 11:21

Sürtünme yoluyla kız arkadaşımla ilişkiye girdik fakat kıyafetlerimiz vardı 10 saniye çıkartıp onun poposuna sürtündüm fakat boşalmadım hamile kalma riski varmıdır

Tahlil.Com | 22.01.2015 03:44

Üzerlerinde kıyafet veya çamaşır varken ilişkiye giren genç okurlarımızdan sıklıkla bu tür sorular geliyor. Bu soruların bir çoğu da cinsel konularda bilgisizlikten kaynaklanıyor.
Öncelikle merakınızı giderelim  bu tür ilişkilerde hamilelik şansı yoktur veya yok denecek kadar azdır..Bu konuya dair çok daha detaylı bilgiyi, sorulmuş benzer soru ve Tahlil.com uzmanlarınca verilmiş cevapları  aşağıdaki bağlantılarda bulabilirsiniz.

Giysiler varken ilişkide hamile kalınır mı?

Hamilelik nasıl anlaşılır? Hangi tür ilişkilerde hamilelik ihtimali bulunmaktadır?

nazlı | 25.03.2014 10:19

İki üç kez erken adet görmenin hastalıkla mı yoksa hamilelikle mi alakası vardır. Teşekkürler.

Tahlil.Com | 26.03.2014 07:28
Erken tarih de olsa adet kanaması görülüyorsa hamilelikten söz edilemez. Adet tarihinizde düzensizlik devam ederse sebebini araştırmak için ilgili doktora başvurmanızı tavsiye ederiz. 
nazlı | 24.03.2014 07:44

meraba. 1 veya 2 hafta erken adet görmenin nedeni ne olabilir ? teşekürler

Tahlil.Com | 25.03.2014 09:54
Yılda 1-2 kez olması normaldir..
Vajinal Mantar Enfeksiyonu Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Vajinal mantar enfeksiyonu sıklıkla  en yaygın  kadınlarda görülen bir enfeksiyon şeklidir
Öpüşmekle HIV bulaşır mı?
HIV enfeksiyonu, terle ve  tükürük ile geçmemektedir
Ağrılı Cinselliğin Bedensel Sebepleri Nelerdir ?
Ağrılı bir şekilde cinsel yaşantı var ise bu şikayetin nedenin  bedensel bir nedenden dolayı olabileceği uzmanlar tarafından tespit edilmiştir
Ters İlişki Sonrası Gebe Kalmak Mümkün müdür?
Genç çiftler arasında bakireliğin korumak amaçlı olarak  ters ilişki sıklıkla yaşanabiliyor
Kadınları HIV(AIDS) Enfeksiyonundan Koruyan Jel Geliştirildi.
HIV virüsünün yol açtığı ve cinsel ilişki ile bulaşan enfeksiyonların en tehlikelisi olan AIDS'i önlemede bir jel geliştirildi
Gebelik Döneminde Cinsellikle İlgili Merak Edilenler
Bebek bekleyen çiftler bu süreçte cinselliği nasıl ve hangi şekilde yaşayacaklarını da sıklıkla merak ederler
Doğum Kontrol Yöntemleri ve Çeşitleri Nelerdir?
Doğum kontrol yöntemleri özellikle günümüzde çok daha bilinir hale gelmiş ve yaygın olarak kullanılmaktadır
Türkiye'de Erken Boşalma Sıklığı Araştırıldı
Türkiye’de erken boşalma sıklığı konusunda Türk Androloji Derneği tarafından bir araştırma yapıldı
Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?
Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, kontrolsüz cinsel ilişkilerin artmasıyla giderek önem kazanan hastalıklar olup insan sağlığı için de ciddi tehdit oluşturmaktadırlar
İmpotans (Erektil İşlev Bozuklukları,İktidarsızlık) ve Tanısı
Erkeklerin cinsel sorunlarının en önemlisi, erektil fonksiyon bozuklukları( iktidarsızlık) veya impotans olarak bilinmektedir
Cinsellikte Cezalandırma Nedir?
Mutlu cinsel hayat; çiftlerin bütün hayatlarını olumlu etkilediği gibi, sorunlu cinsel ilişkilerde günlük hayatı ciddi anlamda zarara sürükler
Cinsellikte Duyum Bozukluğu Nedir?
Duyum bozukluğu;  kadının cinsel ilişkiye istek duyduğu halde, vücudun bu durumu fiziksel olarak algılayamamasıdır